bovo - en to pt translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (bovo)
en: Theme
pt: Tema

note: i18n: ectx: label, entry (playbackSpeed), group (bovo)
en: Speed of demo and replay playback.
pt: Velocidade da demonstração e da repetição do jogo.

note: i18n: ectx: label, entry (animation), group (bovo)
en: Whether moves should be animated or not.
pt: Se as jogadas deverão ser animadas ou não.

note: i18n: ectx: label, entry (ai), group (bovo)
en: AI engine to use.
pt: O motor de IA a usar.

en: KDE Five in a Row Board Game
pt: Jogo de Tabuleiro de Cinco-em-Linha para o KDE

en: (c) 2002-2007, Aron Boström
pt: (c) 2002-2007 Aron Boström

en: Author
pt: Autoria

en: Wins: %1
pt: Vitórias: %1

en: Losses: %1
pt: Derrotas: %1

en: &Replay
pt: Joga&r de Novo

en: Replay game
pt: Jogar de novo

en: Replays your last game for you to watch.
pt: Repete o seu último jogo para podê-lo observar.

en: &Animation
pt: &Animação

en: Start a new Game to play
pt: Iniciar um novo jogo

en: GAME OVER. Tie!
pt: FIM DO JOGO. Você empatou!

en: GAME OVER. You won!
pt: FIM DO JOGO. Você ganhou!

en: GAME OVER. You lost!
pt: FIM DO JOGO. Você perdeu!

en: It is your turn.
pt: É a sua vez.

en: Waiting for computer.
pt: À espera do computador.

en: Replaying game
pt: A repetir de novo o jogo

en: Game replayed.
pt: Jogo repetido.
