kspread - en to pt translation catalogue (3295 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
pt: Preenc&her

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
pt: Limpar

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
pt: Apagar

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
pt: &Ir

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
pt: &Inserir

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
pt: Dados &Externos

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
pt: F&ormato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
pt: Juntar as Células

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
pt: &Linha

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
pt: &Coluna

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
pt: &Folha

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
pt: Intervalo de Im&pressão

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
pt: Quebras de Página Manuais

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
pt: &Dados

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
pt: Filtro

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pt: Ferramen&tas

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
pt: Editar

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
pt: Navegação

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
pt: Activar

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
pt: Tipo de Letra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
pt: Formato

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
pt: Cor/Contorno

en: Parsing of formula in cell %1 failed.
pt: O processamento da fórmula na célula %1 falhou.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
pt: Selector da Base de Dados

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
pt: Área de Dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
pt: Área:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
pt: A primeira linha contém a legenda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
pt: A primeira coluna contém a legenda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
pt: Formato dos Dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
pt: Conjuntos de dados por linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
pt: Conjuntos de dados por colunas

en: Database
pt: Base de Dados

en: Processing is not possible, because some cells are locked as elements of a matrix.
pt: O processamento não é possível, porque algumas células estão bloqueadas como elementos de uma matriz.

en: Processing is not possible, because some cells are protected.
pt: O processamento não é possível, porque algumas células estão protegidas.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
pt: Aplicar o Filtro

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Feb
pt: Fev

en: Apr
pt: Abr

[ctx: May short]
en: May
pt: Mai

en: Aug
pt: Ago

en: Sep
pt: Set

en: Oct
pt: Out

en: Dec
pt: Dez

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Sunday
pt: Domingo

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
pt: Preencher Automaticamente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Auto-Filter
pt: Auto-Filtrar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Auto-Format
pt: Auto-Formatar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Color
pt: Mudar a Cor do Contorno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Comment
pt: Remover o Comentário

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Comment
pt: Adicionar um Comentário

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Conditional Formatting
pt: Remover a Formatação Condicional

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Conditional Formatting
pt: Adicionar a Formatação Condicional

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
pt: Mudar o Valor

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Series
pt: Inserir uma Série

[ctx: (qtundo-format)]
en: Fill Selection
pt: Preencher a Selecção

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Case
pt: Mudar a Capitalização

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
pt: Inserir Células

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
pt: Remover as Células

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indentation
pt: Aumentar a Indentação

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indentation
pt: Diminuir a Indentação

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Link
pt: Remover a Ligação

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Link
pt: Configurar a Ligação

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Horizontally
pt: Juntar as Células na Horizontal

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Vertically
pt: Juntar as Células na Vertical

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
pt: Juntar as Células

[ctx: (qtundo-format)]
en: Dissociate Cells
pt: Separar as Células

en: Merging of columns or rows is not supported.
pt: A junção de colunas ou linhas não é suportada.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
pt: Adicionar uma Área com Nome

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
pt: Remover a Área com Nome

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Precision
pt: Aumentar a Precisão

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Precision
pt: Diminuir a Precisão

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
pt: Mudar o Tamanho da Coluna

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
pt: Mudar o Tamanho da Linha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows/Columns
pt: Mostrar as Linhas/Colunas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Columns
pt: Mostrar as Colunas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows
pt: Mostrar as Linhas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows/Columns
pt: Esconder as Linhas/Colunas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Columns
pt: Esconder as Colunas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows
pt: Esconder as Linhas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns/Rows
pt: Ajustar as Colunas/Linhas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns
pt: Ajustar as Colunas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Rows
pt: Ajustar as Linhas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
pt: Inserir Colunas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
pt: Remover as Colunas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
pt: Inserir Linhas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
pt: Remover as Linhas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
pt: Mudar o Nome da Folha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet %1
pt: Esconder a Folha %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet
pt: Esconder a Folha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet %1
pt: Mostrar a Folha %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
pt: Mostrar a Folha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
pt: Adicionar uma Folha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
pt: Duplicar a Folha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
pt: Apagar a Folha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
pt: Mudar as Propriedades da Folha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Data
pt: Ordenar os Dados

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
pt: Deseja verificar a ortografia na próxima tabela?

[ctx: (qtundo-format)]
en: Correct Misspelled Words
pt: Corrigir as Palavras Erradas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
pt: Repor o Estilo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
pt: Mudar o Estilo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Validity Check
pt: Remover o Critério de Validade

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Validity Check
pt: Adicionar um Critério de Validade

en: Australia
pt: Austrália

en: Dollar
pt: Dólar

en: Canada
pt: Canadá

en: Caribbean
pt: Caraíbas

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Austria
pt: Áustria

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: Germany
pt: Alemanha

en: Greece
pt: Grécia

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Netherlands
pt: Holanda

en: San Marino
pt: São Marino

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Spain
pt: Espanha

en: Pound
pt: Libra

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: Japan
pt: Japão

en: Yen
pt: Iene

en: Afghani (old)
pt: Afghani (antigo)

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: Algerian Dinar
pt: Dinar Argelino

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: US Dollar
pt: Dólar dos EUA

en: Andorran Peseta
pt: Peseta de Andorra

en: Kwanza
pt: Quanza

en: East Caribbean Dollar
pt: Dólar das Caraíbas Orientais

en: Antigua And Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Argentine Peso
pt: Peso Argentino

en: Armenia
pt: Arménia

en: Armenian Dram
pt: Dram da Arménia

en: Aruban Florin
pt: Florim de Aruba

en: Australian Dollar
pt: Dólar Australiano

en: Schilling
pt: Xelim

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Azerbaijanian Manat
pt: Manat do Azerbaijão

en: Bahamian Dollar
pt: Dólar das Bahamas

en: Bahrain
pt: Barém

en: Bahraini Dinar
pt: Dinar do Bahrain

en: Barbados Dollar
pt: Dólar dos Barbados

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belarusian Ruble
pt: Rublo Bielorrusso

en: Franc
pt: Franco

en: Belize Dollar
pt: Dólar do Belize

en: Benin
pt: Benim

en: CFA Franc BCEAO
pt: Franco CFA BCEAO

en: Bermudian Dollar
pt: Dólar das Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Indian Rupee
pt: Rupia da Índia

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bosnia And Herzegovina
pt: Bosnia e Herzegovina

en: Convertible Marks
pt: Marcos Convertíveis

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Norwegian Krone
pt: Krona Norueguesa

en: Brazil
pt: Brasil

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Inglês do Oceano Índico

en: Brunei Darussalam
pt: Darussalam do Brunei

en: Brunei Dollar
pt: Dólar do Brunei

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulgarian Lev
pt: Lev da Bulgária

en: Burundi Franc
pt: Franco do Burundi

en: Cambodia
pt: Camboja

en: CFA Franc BEAC
pt: Franco CFA BEAC

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canadian Dollar
pt: Dólar Canadiano

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Cape Verde Escudo
pt: Escudo de Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Cayman Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Caimão

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Chilean Peso
pt: Peso Chileno

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Colombian Peso
pt: Peso Colombiano

en: Comoro Franc
pt: Franco das Comoros

en: Congo, The Democratic Republic Of
pt: Congo, República Democrática do

en: Franc Congolais
pt: Franco Congolês

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar Neo-Zelandês

en: Costa Rican Colon
pt: Colon da Costa Rica

en: Cote D'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Croatia
pt: Croácia

en: Croatian kuna
pt: Kuna croata

en: Cuban Peso
pt: Peso Cubano

en: Cyprus Pound
pt: Libra Cipriota

en: Czech Koruna
pt: Koruna Checa

en: Czechia
pt: República Checa

en: Danish Krone
pt: Krone Dinamarquesa

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti Franc
pt: Franco do Djibuti

en: Dominican Peso
pt: Peso Dominicano

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: East Timor
pt: Timor Leste

en: Timor Escudo
pt: Escudo de Timor

en: Ecuador
pt: Equador

en: Egypt
pt: Egipto

en: Egyptian Pound
pt: Libra Egípcia

en: El Salvador Colon
pt: Colon de El Salvador

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Ethiopian Birr
pt: Birr Etiópio

en: Falkland Island (Malvinas)
pt: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Falkland Islands Pound
pt: Libra das Ilhas Falkland

en: Faeroe Islands
pt: Ilhas Faroe

en: Fiji Dollar
pt: Dólar de Fiji

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: CFP Franc
pt: Franco CFP

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Franc Southern Territories
pt: Franco do Territórios do Sul

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: German Mark
pt: Marco Alemão

en: Ghana
pt: Gana

en: Gibraltar Pound
pt: Libra de Gibraltar

en: Drachma
pt: Dracma

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guinea
pt: Guiné-Conacri

en: Guinea Franc
pt: Franco da Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guinea-Bissau Peso
pt: Peso da Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Guyana Dollar
pt: Dólar da Guiana

en: Heard Island And McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Holy See (Vatican City State)
pt: Cidade-Estado do Vaticano

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong-Kong

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: Iceland Krona
pt: Krona Islandesa

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Rupiah
pt: Rupia

en: Iran, Islamic Republic Of
pt: Irão, República Islâmica do

en: Iranian Rial
pt: Rial Iraniano

en: Iraq
pt: Iraque

en: Iraqi Dinar
pt: Dinar Iraquiano

en: New Israeli Sheqel
pt: Sheqel Novo de Israel

en: Jamaican Dollar
pt: Dólar Jamaicano

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Jordanian Dinar
pt: Dinar Jordano

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kenyan Shilling
pt: Xelim Queniano

en: Korea, Democratic People's Republic Of
pt: Coreia, República Popular da

en: North Korean Won
pt: Won Norte-Coreano

en: Korea, Republic Of
pt: Coreia, República Da

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kuwaiti Dinar
pt: Dinar do Koweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Lao People's Democratic Republic
pt: Laos, República Popular do

en: Latvian Lats
pt: Lats da Letónia

en: Lebanese Pound
pt: Libra Libanesa

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Liberian Dollar
pt: Dólar Liberiano

en: Libyan Arab Jamahiriya
pt: Jamahiriya da Líbia

en: Libyan Dinar
pt: Dinar Líbio

en: Swiss Franc
pt: Franco Suíço

en: Lithuanian Litus
pt: Litus Lituano

en: Macao
pt: Macau

en: Denar
pt: Dinar

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
pt: Macedónia, A Anterior República Jugoslava Da

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Malagasy Franc
pt: Franco Malgaxe

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Malaysian Ringgit
pt: Ringgit da Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Maltese Lira
pt: Lira Maltesa

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícias

en: Mauritius Rupee
pt: Rupia Maurícia

en: Mexican Peso
pt: Peso Mexicano

en: Mexico
pt: México

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
pt: Unidade de Inversão Mexicana (UDI)

en: Micronesia, Federated States Of
pt: Micronésia, Estados Federados da

en: Moldova, Republic Of
pt: Moldávia, República da

en: Moldovan Leu
pt: Leu Moldavo

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Moroccan Dirham
pt: Diram Marroquino

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Namibia Dollar
pt: Dólar da Namíbia

en: Nepalese Rupee
pt: Rupia Nepalesa

en: Netherlands Antillean Guilder
pt: Guilder das Antilhas Holandesas

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Holandesas

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Cordoba Oro
pt: Ouro de Córdoba

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Nigéria

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Islands
pt: Ilhas Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Oman
pt: Omã

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Pakistan Rupee
pt: Rupia Paquistanesa

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Peru
pt: Perú

en: Philippine Peso
pt: Peso Filipino

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Poland
pt: Polónia

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Qatari Rial
pt: Rial do Qatar

en: Romania
pt: Roménia

en: Russian Federation
pt: Federação Russa

en: Russian Ruble
pt: Rublo Russo

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: Rwanda Franc
pt: Franco do Ruanda

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint Helena Pound
pt: Libra de Santa Helena

en: Saint Kitts And Nevis
pt: St. Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Pierre And Miquelon
pt: S. Pedro e Miquelão

en: Saint Vincent And The Grenadines
pt: São Vicente e as Grenadinas

en: Sao Tome And Principe
pt: S. Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Saudi Riyal
pt: Rial Saudita

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Seychelles Rupee
pt: Rupia das Seicheles

en: Leone
pt: Leoa

en: Sierra Leone
pt: Serra-Leoa

en: Singapore
pt: Singapura

en: Singapore Dollar
pt: Dólar de Singapura

en: Slovak Koruna
pt: Korona Eslovaca

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Solomon Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Salomão

en: Somali Shilling
pt: Xelim Somali

en: Somalia
pt: Somália

en: South Africa
pt: África do Sul

en: Sri Lanka Rupee
pt: Rupia do Sri Lanka

en: Sudan
pt: Sudão

en: Sudanese Dinar
pt: Dinar Sudanês

en: Suriname Guilder
pt: Florim do Suriname

en: Svalbard And Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish Krona
pt: Korona Sueca

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syrian Arab Republic
pt: República Árabe da Síria

en: Syrian Pound
pt: Libra Síria

en: New Taiwan Dollar
pt: Novo Dólar do Taiwan

en: Taiwan, Province Of China
pt: Taiwan, Província da China

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania, United Republic Of
pt: Tanzânia, República Unida Da

en: Tanzanian Shilling
pt: Xelim da Tanzânia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Trinidad And Tobago
pt: Trinidad e Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
pt: Dólar de Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Tunisian Dinar
pt: Dinar Tunisino

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkish Lira
pt: Lira Turca

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turks And Caicos Islands
pt: Ilhas Turks e Caicos

en: Uganda Shilling
pt: Xelim do Uganda

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: UAE Dirham
pt: Dirham dos EAU

en: United Arab Emirates
pt: Emiratos Árabes Unidos

en: Pound Sterling
pt: Libra Esterlina

en: US Dollar (Next day)
pt: Dólar dos EUA (Próx. dia)

en: US Dollar (Same day)
pt: Dólar dos EUA (Mesmo dia)

en: Peso Uruguayo
pt: Peso Uruguaio

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: Uzbekistan Sum
pt: Sum do Uzbequistão

en: Viet Nam
pt: Vietname

en: Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens

en: Wallis And Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yemeni Rial
pt: Rial do Iémen

en: Yugoslavia
pt: Jugoslávia

en: Yugoslavian Dinar
pt: Dinar da Jugoslávia

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe Dollar
pt: Dólar do Zimbabwe

en: All
pt: Tudo

en: Empty
pt: Vazio

en: Non-empty
pt: Não-vazio

en: Add Named Area
pt: Adicionar uma Área com Nome

en: Enter the area name:
pt: Indique o nome da área:

en: The named area '%1' already exists.
    Do you want to replace it?
pt: A área com nome '%1' já existe.
    Deseja substituí-la?

en: Replace Named Area
pt: Substituir a Área com Nome

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace Named Area
pt: Substituir a Área com Nome

en: Change Angle
pt: Mudar o Ângulo

en: Angle:
pt: Ângulo:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Angle
pt: Mudar o Ângulo

en: Sheet Style
pt: Estilo da Folha

en: Select the sheet style to apply:
pt: Seleccione o estilo de folha a aplicar:

en: Could not find image %1.
pt: Não foi possível encontrar a imagem %1.

en: Could not load image %1.
pt: Não foi possível carregar a imagem %1.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
pt: Não foi possível encontrar a folha de estilo do ficheiro XML '%1'.

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
pt: Erro de processamento da folha de estilo do ficheiro XML %1.

en: Select Character
pt: Seleccione um Carácter

en: Insert the selected character in the text
pt: Inserir o carácter seleccionado no texto

en: Cell Comment
pt: Comentário da Célula

en: <none>
pt: <nenhuma>

note: i18ncheckarg
en: equal to
pt: igual a

en: greater than
pt: maior que

en: less than
pt: menor que

en: equal to or greater than
pt: maior ou igual a

en: equal to or less than
pt: menor ou igual a

en: between
pt: entre

en: outside range
pt: fora do intervalo

en: different to
pt: diferente de

en: First Condition
pt: Primeira Condição

en: Second Condition
pt: Segunda Condição

en: Third Condition
pt: Terceira Condição

en: Cell is
pt: A célula é

en: Cell style
pt: Estilo da célula

en: different from
pt: diferente de

en: Conditional Styles
pt: Estilos Condicionais

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
pt: Se o primeiro valor for um número, o segundo tem que ser também um número.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
pt: Se o primeiro valor for uma cadeia de caracteres, o segundo tem que ser também uma cadeia de caracteres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rowHeader)
en: Description in rows
pt: Descrição nas linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_columnHeader)
en: Description in columns
pt: Descrição nas colunas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyData)
en: Copy data
pt: Copiar os dados

en: Consolidate
pt: Consolidar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
pt: Soma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
pt: Média

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
pt: Quantidade

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
pt: Máx

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
pt: Mín

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
pt: Produto

en: Standard Deviation
pt: Desvio-Padrão

en: Variance
pt: Variância

en: You have to define at least one source range.
pt: Tem de definir pelo menos um intervalo de origem.

en: %1 is not a valid cell range.
pt: O %1 não é um intervalo de células válido.

en: The range
    %1
    is too small
pt: O intervalo
    %1
    é demasiado pequeno

en: The range
    %1
    is too large
pt: O intervalo
    %1
    é demasiado grande

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
pt: Os intervalos
    %1
    e
    %2
    têm tamanhos diferentes

[ctx: (qtundo-format)]
en: Consolidate
pt: Consolidar

en: The source range intersects the destination range.
pt: O intervalo de origem sobrepõe-se com o de destino.

en: The range
    %1
     is malformed
pt: O intervalo
    %1
     é inválido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function:
pt: Função:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reference:
pt: Referência:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Entered references:
pt: Referências introduzidas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
pt: Adicionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
pt: Remover

en: Inserting From Clipboard
pt: A Inserir a Partir da Área de Transferência

en: There is no data in the clipboard.
pt: Não existem dados na área de transferência.

en: There is no usable data in the clipboard.
pt: Não existem dados úteis na área de transferência.

en: Import CSV Data File
pt: Importar o Ficheiro de Dados CSV

en: CSV data files (*.csv)
pt: Ficheiros de dados CSV (*.csv)

en: Text to Columns
pt: Texto para as Colunas

en: Cannot open input file.
pt: Não é possível abrir o ficheiro de entrada.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting From Clipboard
pt: Inserir a Partir da Área de Transferência

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting Text File
pt: Inserir o Ficheiro de Texto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text to Columns
pt: Texto para as Colunas

en: Insert Data From Database
pt: Inserir os Dados de uma Base de Dados

en: Type:
pt: Tipo:

en: User name:
    (if necessary)
pt: Utilizador:
    (se necessário)

en: Host:
pt: Máquina:

en: Port:
    (if necessary)
pt: Porto:
    (se necessário)

en: Database name:
pt: Nome da BD:

en: Password:
    (if necessary)
pt: Senha:
    (se necessário)

en: Select tables:
pt: Seleccione as tabelas:

en: Tables
pt: Tabelas

en: Select columns:
pt: Seleccione as colunas:

en: Column
pt: Coluna

en: Table
pt: Tabela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
pt: Colunas

en: Match all of the following (AND)
pt: Corresponder a todos os seguintes (E)

en: Match any of the following (OR)
pt: Corresponder a qualquer um dos seguintes (OU)

en: equals
pt: igual a

en: not equal
pt: diferente de

en: in
pt: em

en: not in
pt: não em

en: like
pt: tal como

en: greater
pt: maior que

en: lesser
pt: menor que

en: greater or equal
pt: maior ou igual a

en: less or equal
pt: menor ou igual

en: Sorted by
pt: Ordenado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
pt: Ascendente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
pt: Descendente

en: Distinct
pt: Distinto

en: Query Options
pt: Opções da Pesquisa

en: SQL query:
pt: Pesquisa de SQL:

en: Insert in region
pt: Inserir na região

en: Starting in cell
pt: A começar na célula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
pt: Resultado

en: You cannot specify a table here.
pt: Não pode indicar aqui uma tabela.

en: You have to specify a valid region.
pt: Tem de indicar uma região válida.

en: You have to specify a valid cell.
pt: Tem de indicar uma célula válida.

en: You are not allowed to change data in the database.
pt: Não tem permissões para alterar os dados na base de dados.

en: Executing query failed.
pt: A execução da pesquisa falhou.

en: You did not get any results with this query.
pt: Não obteve qualquer resultado com esta procura.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Data From Database
pt: Inserir os Dados de uma Base de Dados

en: The port must be a number
pt: O porto tem de ser um número

en: Connecting to database...
pt: A contactar a base de dados...

en: Connected. Retrieving table information...
pt: Ligado - a obter a informação das tabelas...

en: This database contains no tables
pt: Esta base de dados não contém tabelas

en: Driver could not be loaded
pt: O controlador não pôde ser carregado

en: Retrieving meta data of tables...
pt: A obter os meta-dados das tabelas...

en: You have to select at least one table.
pt: Tem de indicar pelo menos uma tabela.

en: You have to select at least one column.
pt: Tem de indicar pelo menos uma coluna.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
pt: Nenhuma

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
pt: O '*' e o '?' não são caracteres especiais válidos no SQL. Os substitutos válidos são '%' ou '_'. Deseja substitui-los?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
pt: Antevisão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
pt: Texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
pt: Hora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
pt: Data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
pt: Fracção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
pt: Monetário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
pt: Monetário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
pt: Percentagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
pt: Genérico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
pt: Número

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_10)
en: Date and Time
pt: Data e Hora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
pt: Moeda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
pt: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
pt: Sufixo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
pt: Precisão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
pt: Prefixo:

en: Document Settings
pt: Configuração do Documento

en: Calculation
pt: Cálculo

en: Locale
pt: Localização

en: Case sensitive
pt: Distinguir capitalização

en: Precision as shown
pt: Precisão visível

en: Search criteria must apply to whole cell
pt: Os critérios de pesquisa devem-se aplicar a toda a célula

en: Automatic find labels
pt: Descobrir automaticamente as legendas

en: String comparison:
pt: Comparação de textos:

en: Regular Expressions
pt: Expressões Regulares

en: Wildcards
pt: Caracteres especiais

en: Null Year:
pt: Ano Nulo:

en: &Use System's Locale Settings
pt: &Usar a Configuração Regional do Sistema

en: Language: %1
pt: Língua: %1

en: Default number format: %1
pt: Formato dos números por omissão: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
pt: Formato de datas longo: %1

en: Short date format: %1
pt: Formato de datas curto: %1

en: Time format: %1
pt: Formato da hora: %1

en: Currency format: %1
pt: Formato monetário: %1

en: More Options
pt: Mais Opções

en: Search entire sheet
pt: Procurar em toda a folha

en: Search in:
pt: Procurar em:

en: Cell Values
pt: Valores das Células

en: Comments
pt: Comentários

en: Search direction:
pt: Direcção da procura:

en: Across then Down
pt: Ao Longo e para Baixo

en: Down then Across
pt: Para Baixo e ao Longo

en: Fewer Options
pt: Menos Opções

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
pt: Poderá seleccionar aqui o estilo, tamanho e cor do tipo de letra, incluindo algumas opções adicionais, como o texto sublinhado ou traçado para o texto da célula actual. A parte inferior da página mostra uma antevisão do formato de texto seleccionado.
    O tipo de letra por omissão está definido, para todas as células, no menu 'Formato -> Gestor de Estilos', com o estilo usado actualmente.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
pt: Escolha o estilo da sua letra para as células seleccionadas de momento. Quando seleccionar várias células com estilos diferentes, o estilo apresentado muda para Variante (Sem Alteração) e se o deixar desta forma irá manter toda a sua configuração actual para cada célula. Se mudar para Roman, por exemplo, irá mudar o estilo de todas as células para Roman.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
pt: Variante (Sem Alteração)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Roman
pt: Romano

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
pt: Itálico

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
pt: Escolha a espessura da sua letra para as células seleccionadas de momento. Quando seleccionar várias células com espessuras diferentes, o estilo apresentado muda para Variante (Sem Alteração) e, se o deixar desta forma, irá manter toda a sua configuração actual para cada célula. Se mudar para Negrito, por exemplo, irá mudar o estilo de todas as células para Negrito.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
pt: Negrito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
pt: Cor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
pt: Se esta opção estiver assinalada, o texto da célula actual ficará sublinhado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
pt: Sublinhado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
pt: Dimensões:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
pt: Espessura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
pt: Estilo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
pt: Escolha a cor para o texto da célula actual. Se carregar na barra de cores, irá mostrar a janela de selecção de cores normal do KDE, onde poderá escolher a cor nova.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
pt: Esta opção, se estiver assinalada, irá colocar o texto traçado na célula actual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
pt: Traçado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
pt: Esta lista mostra todas as famílias de tipos de letra disponíveis. Carregue numa família para a atribuir à célula actual.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
pt: Poderá ter uma antevisão do tipo de letra escolhido para a célula actual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
pt: Função

en: Insert function
pt: Inserir uma função

en: Help
pt: Ajuda

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: This function has no parameters.
pt: Esta função não tem parâmetros.

en: Description is not available.
pt: A descrição não está disponível.

en: Goal Seek
pt: Pesquisa de Objectivos

en: Cell reference is invalid.
pt: A referência da célula é inválida.

en: Target value is invalid.
pt: O valor do destino é inválido.

en: Source cell must contain a numeric value.
pt: A célula de origem deve conter um valor numérico.

en: Target cell must contain a formula.
pt: A célula do destino deve conter uma fórmula.

en: Starting...
pt: A iniciar...

en: Iteration:
pt: Iteração:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
pt: Novo valor:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
pt: A pesquisa de objectivos para a célula %1 encontrou uma solução:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
pt: A pesquisa de objectivos para a célula %1 NÃO devolveu nenhuma solução.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
pt: Definir a célula:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
pt: Para o valor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
pt: Alterando a célula:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Goal seeking with cell <cell> found <a | no> solution:
pt: A pesquisa de objectivos para a célula <célula> encontrou <uma | nenhuma> solução:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
pt: Valor actual:

en: Goto Cell
pt: Ir para a Célula

en: Enter cell:
pt: Indique a célula:

en: Insert
pt: Inserir

en: Move towards right
pt: Mover para a direita

en: Move towards bottom
pt: Mover para baixo

en: Insert rows
pt: Inserir linhas

en: Insert columns
pt: Inserir colunas

en: Insert Cells
pt: Inserir Células

en: Move towards left
pt: Mover para a esquerda

en: Move towards top
pt: Mover para o topo

en: Remove rows
pt: Remover as linhas

en: Remove columns
pt: Remover as colunas

en: Remove Cells
pt: Remover as Células

en: Style
pt: Estilo

[ctx: Name of the style]
en: Name:
pt: Nome:

en: Inherit style:
pt: Herdar o estilo:

en: Default
pt: Predefinição

en: A style with this name already exists.
pt: Já existe um estilo com este nome.

en: The style name can not be empty.
pt: O nome do estilo não pode ser nulo.

en: A style cannot inherit from itself.
pt: Um estilo não pode herdar de si próprio.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
pt: O estilo não pode herdar de '%1', por causa das referências recursivas.

en: Cell Format
pt: Formato de Célula

en: &General
pt: &Geral

en: &Data Format
pt: Formato dos &Dados

en: &Font
pt: Tipo de &Letra

en: &Position
pt: &Posição

en: &Border
pt: &Contorno

en: Back&ground
pt: &Fundo

en: &Cell Protection
pt: Protecção da &Célula

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Format
pt: Mudar o Formato

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
pt: Este é o formato por omissão e o Sheets detecta automaticamente o tipo de dados actual, dependendo dos dados actuais da célula. Por omissão, o Sheets justifica à direita os números, datas e horas de uma célula, enquanto tudo o resto é justificado à esquerda.

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
pt: A notação de números usa a notação escolhida a nível global na Configuração do Sistema -> Aparência e Comportamento Comuns -> Localização -> País/Região & Língua -> Números. Os números são justificados à direita, por omissão.

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
pt: Quando tiver um número na célula actual e mudar o formato da célula de Genérico para Percentagem, o número da célula actual será multiplicado por 100%.
    Por exemplo, se tiver 12 e definir o formato da célula como Percentagem, o número ficará igual a 1 200 %. Se mudar de volta para o formato de célula genérico, voltará a colocá-lo como 12.

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
pt: O formato Monetário converte o seu número para a notação monetária, usando a configuração definida de forma fixa na Configuração do Sistema -> Aparência e Comportamento Comuns -> País/Região & Língua -> Dinheiro. O símbolo monetário será apresentado e a precisão será a definida na Configuração do Sistema.
    Poderá usar também o ícone Monetário na barra de formatação para definir a formatação da célula, para que fique como a sua moeda actual.

en: Scientific
pt: Notação Científica

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
pt: O formato científico altera o seu número, usando a notação científica. Por exemplo, o 0,0012 será impresso como 1,2E-03. Ao voltar ao formato genérico, voltará a mostrar 0,0012.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
pt: O formato de fracção transforma o seu número numa fracção. Por exemplo, o 0,1 poderá mudar para 1/8, 2/16, 1/10, etc. Você define o tipo da fracção, escolhendo-a no campo à direita. Se a fracção exacta não for possível no modo de fracção escolhido, será feita a correspondência mais próxima.
    Por exemplo, quando tiver 1,5 como número, se escolher Fracção e 16-avos 1/16, irá obter o "1 8/16", que é uma fracção exacta. Se tiver 1,4 como número na sua célula, escolher a Fracção e os 16-avos 1/16, então a célula irá mostrar "1 6/16", que é a fracção de 16-avos mais próxima.

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
pt: Para introduzir uma data, deverá indicá-la num dos formatos definidos na Configuração do Sistema -> Aparência e Comportamento Comuns -> Localização -> País/Região & Língua / Datas & Horas. Existem dois formatos aqui definidos: o das datas e o das datas abreviadas.
    Assim como poderá arrastar os números, poderá também arrastar as datas, para que as próximas células também aceitem datas.

en: This formats your cell content as a time. To enter a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available time format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
pt: Isto formata o conteúdo da sua célula como uma hora. Para indicar uma hora, devê-la-á indicar com o Formato da hora definido na Configuração do Sistema -> Aparência e Comportamento Comuns -> Localização -> País/Região & Língua -> Data & Hora. Na janela do Formato da Célula, poderá definir como é que a hora será mostrada, com base numa das opções de horas disponíveis. O formato por omissão é o definido na Configuração do Sistema. Quando o número da célula não fizer sentido como uma hora, o Sheets irá mostrar 00:00 no formato global que tem na Configuração do Sistema.

en: This formats your cell content as date and time. To enter a date and a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available date format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a date and time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
pt: Isto formata o conteúdo da sua célula como uma hora. Para indicar uma hora, devê-la-á indicar com o Formato da hora definido na Configuração do Sistema -> Aparência e Comportamento Comuns -> Localização -> País/Região & Língua -> Datas & Horas. Na janela do Formato da Célula, poderá definir como é que a hora será mostrada, com base numa das opções de horas disponíveis. O formato por omissão é o definido na Configuração do Sistema. Quando o número da célula não fizer sentido como uma hora, o Sheets irá mostrar 00:00 no formato global que tem na Configuração do Sistema.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
pt: Isto formata o conteúdo da sua célula como texto. Poderá ser útil se quiser um número tratado como texto em vez de um número, como por exemplo um código postal. Se configurar um número com o formato de texto, ficará justificado à esquerda. Quando os números forem formatados como texto, não poderão ser usados nos cálculos ou fórmulas. Poderá também alterar a forma como a célula é justificada.

en: Custom
pt: Personalizado

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
pt: O formato personalizado ainda não funciona. Será activado na próxima versão.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
pt: Isto irá mostrar uma antevisão da sua escolha, para que possa saber o que faz, antes de carregar no botão OK para o validar.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
pt: Mostra as opções de formatação para os formatos fraccionário, data e hora.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
pt: Poderá adicionar aqui um sufixo, como um símbolo $HK, ao fim do conteúdo de cada célula no formato assinalado.

en: variable
pt: variável

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
pt: Poderá controlar quantos algarismos são mostrados a seguir à vírgula decimal, para os valores numéricos. Isto também poderá ser alterado com os ícones para Aumentar a Precisão e Diminuir a Precisão da barra de formatação.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
pt: Poderá adicionar aqui um prefixo, como um símbolo $, no início do conteúdo de cada célula no formato assinalado.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
pt: Poderá escolher se os valores positivos são apresentados com um + inicial e se os valores negativos são mostrados a vermelho.

en: Automatic
pt: Automática

en: Halves 1/2
pt: Meios 1/2

en: Quarters 1/4
pt: Quartos 1/4

en: Eighths 1/8
pt: Oitavos 1/8

en: Sixteenths 1/16
pt: 16-avos 1/16

en: Tenths 1/10
pt: Décimos 1/10

en: Hundredths 1/100
pt: Centésimos 1/100

en: One digit 5/9
pt: Um dígito 5/9

en: Two digits 15/22
pt: Dois dígitos 15/22

en: Three digits 153/652
pt: Três dígitos 153/652

en: System:
pt: Sistema:

en: Default width (%1 %2)
pt: Largura por omissão (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
pt: Altura por omissão (%1 %2)

en: Border
pt: Contorno

en: Preselect
pt: Pré-seleccionar

en: Pattern
pt: Padrão

en: Customize
pt: Personalizar

en: Background color:
pt: Cor de fundo:

en: No Color
pt: Sem Cor

en: Insert Link
pt: Inserir uma Ligação

en: Link to Internet Address
pt: Ligação para Endereço na Internet

en: Text to display:
pt: Texto a mostrar:

en: Internet address:
pt: Endereço na Internet:

en: Email
pt: E-mail

en: Link to Email Address
pt: Ligação para Endereço de E-mail

en: Email address:
pt: Endereço de e-mail:

en: Subject:
pt: Assunto:

en: File
pt: Ficheiro

en: Link to File
pt: Ligação para Ficheiro

en: File location:
pt: Localização do ficheiro:

en: Recent file:
pt: Ficheiro recente:

en: No Entries
pt: Sem Elementos

en: Cell
pt: Célula

en: Link to Cell
pt: Ligação para Célula

en: Cell or Named Area:
pt: Célula ou Área com Nome:

en: Internet address is empty
pt: O endereço Internet está em branco

en: Mail address is empty
pt: O endereço de e-mail está em branco

en: File name is empty
pt: O nome do ficheiro está em branco

en: Destination cell is empty
pt: A célula de destino está em branco

en: Custom Lists
pt: Listas Personalizadas

en: List:
pt: Lista:

en: Entry:
pt: Registo:

en: Cancel
pt: Cancelar

en: New
pt: Novo

en: Modify
pt: Modificar

en: Copy
pt: Copiar

en: Do you really want to remove this list?
pt: Deseja mesmo remover esta lista?

en: Remove List
pt: Remover a Lista

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
pt: A área da entrada não está vazia.
    Deseja continuar?

en: &Select
pt: &Seleccionar

en: Named Areas
pt: Áreas com Nome

en: Area: %1
pt: Área: %1

en: &New...
pt: &Novo...

en: &Edit...
pt: &Editar...

en: &Remove
pt: &Remover

en: New Named Area
pt: Nova Área com Nome

en: Edit Named Area
pt: Editar a Área com Nome

en: Do you really want to remove this named area?
pt: Deseja mesmo apagar esta área com nome?

en: Remove Named Area
pt: Remover a Área com Nome

en: Cells:
pt: Células:

en: Sheet:
pt: Folha:

en: Area name:
pt: Nome da área:

en: Paste Inserting Cells
pt: Colar as Células Introduzidas

en: Select Source
pt: Seleccionar a Origem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Current)
en: Current Selection
pt: Selecção actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, External)
en: External Source
pt: Fonte Externa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Operator
pt: Operador

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: And
pt: E

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: Or
pt: Ou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Field
pt: Campo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
pt: Condição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
pt: Valor

en: Pivot Table Configuration Window
pt: Janela de Configuração da Tabela 'Pivot'

en: Add Filter
pt: Adicionar um Filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Drag from Labels and drop in the desired field
pt: Arraste das Legendas e largue no campo desejado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Labels
pt: Legendas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Select Option
pt: Seleccionar a Opção

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: sum
pt: soma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: average
pt: média

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: max
pt: máx

[ctx: minimum]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: min
pt: mín

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: count
pt: quantidade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalRows)
en: Total Rows
pt: Total de Linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalColumns)
en: Total Columns
pt: Total de Colunas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
pt: Linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
pt: Valores

en: Pivot Options
pt: Opções do 'Pivot'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value Type
pt: Tipo de Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Base Field
pt: Campo de Base

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Base Item
pt: Item de Base

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ManualSelection)
en: Manual Selection
pt: Selecção Manual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
pt: Ordenar Por

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
pt: <qt>Defina a posição do conteúdo horizontalmente na célula.
    O <b>Normal</b> é o valor predefinido e baseia-no formato definido.
    Se for <b>Esquerda</b>, significa que o conteúdo será mostrado à esquerda na célula
    O <b>Centro</b> significa que o conteúdo será centrado na célula.
    O <b>Direita</b> significa que o conteúdo será mostrado à direita na célula.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
pt: Normal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
pt: Esquerda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
pt: Centro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
pt: Direita

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
pt: <qt>Defina a posição do conteúdo verticalmente na célula.
    O <b>Topo</b>, significa que o conteúdo será mostrado na parte superior da célula.
    O <b>Meio</b> significa que o conteúdo será centrado verticalmente na célula.
    O <b>Fundo</b> significa que o conteúdo será mostrado no fundo da célula.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
pt: Topo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
pt: Meio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
pt: Fundo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
pt: O seu texto irá aparecer orientado com o ângulo que definir aqui. Os valores positivos irão rodá-lo no sentido oposto aos ponteiros do relógio, assim como os negativos irão rodá-lo no sentido horário.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
pt: Rotação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Set the amount of indent that will be used in the cell when you choose the Increase Indent or Decrease Indent actions.
pt: Permite-lhe definir a quantidade de indentação usada pelas opções 'Aumentar a Indentação' ou 'Diminuir a Indentação'.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
pt: Indentação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: When checked, this has the same effect as Format ->Merge Cells. You need to have at least two consecutive cells selected. Those consecutive cells are then merged into a bigger one.
    When a merged cell is selected and when you uncheck this, then all cells come back to their original size as before the merging. It has the same effect as Format -> Dissociate Cells.
pt: Quando a opção estiver assinalada, isto terá o mesmo efeito que o Formato -> Reunir as Células. Deverá ter, pelo menos, duas células consecutivas seleccionadas. Essas células consecutivas ficam então reunidas numa célula maior.
    Quando for seleccionada uma célula reunida e quiser desligar esta opção, então todas as células voltarão ao seu tamanho original, antes da fusão. Tem o mesmo efeito que a opção Formato -> Separar as Células.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
pt: Juntar as células

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
pt: A unidade aqui usada é a definida na janela Formato -> Disposição da Página.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
pt: Tamanho da Célula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
pt: Se a opção estiver assinalada, a altura por omissão será usada para a célula, em vez do valor indicado acima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
pt: Altura por omissão (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
pt: Altura:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
pt: Define a altura da célula.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
pt: Se a opção estiver assinalada, a largura por omissão será usada para a célula, em vez do valor indicado acima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
pt: Largura por omissão (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
pt: Largura:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
pt: Esta opção só está disponível quando a rotação for igual a 0°.
    O texto repartido separa o texto, de modo a que caiba no tamanho da célula anterior. Se a opção não estiver assinalada, o texto irá permanecer apenas numa linha e o tamanho da célula será ajustado de modo a conter o texto.
    O texto vertical, como é dito, coloca o seu texto na vertical.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
pt: Opção do Texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
pt: Repartir o texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
pt: Texto vertical

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
pt: Reduzir para caber

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProtectionWidget)
en: This tab enables you to set Cell Protection. All cells are protected by default (that means cell content cannot be changed) and for the cell protection to be active you also need to protect the sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu and to provide a password.
    You can also hide the cell formula in order to protect the way you calculate the formula. This also needs to enable sheet protection to work.
    You can hide the cell content with Hide all and again this needs sheet protection.
    You can learn more about all these settings in the User Manual in the Advanced Calligra Sheets chapter.
pt: Esta página permite-lhe definir a Protecção da Célula. Todas as células estão protegidas por omissão (o que significa que o conteúdo da célula não pode ser alterado) e, para a protecção da célula estar activa, terá também de proteger a folha, com a opção do menu Ferramentas -> Proteger a Folha... e indicar uma senha.
    Poderá também esconder a fórmula da célula, para proteger a forma como calcula a fórmula. Terá também de activar a protecção da folha para isto funcionar.
    Poderá esconder o conteúdo da célula com a opção Esconder Tudo; esta opção mais uma vez necessita de protecção da folha.
    Poderá aprender mais sobre todas estas opções no Manual do Utilizador, no capítulo do Calligra Sheets Avançado.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
pt: Impressão

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
pt: Se a opção estiver assinalada, o conteúdo da célula não será impresso. Se não estiver assinalada (como acontece por omissão), o conteúdo da célula será impresso.
    Lembre-se que poderá imprimi-la, mesmo que a célula esteja protegida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
pt: &Não imprimir o texto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
pt: Protecção

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
pt: Isto esconde o conteúdo da célula e funciona só quando a folha estiver protegida. Se a célula em si está protegida ou não, isso não interessa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
pt: Esconder &tudo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: If checked, the cell content will be protected. This is the default behavior. You need to protect the whole sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu option for this individual cell protection to work. See the manual for more details in the Advanced Calligra Sheets chapter. When a cell is protected, its content cannot be changed.
pt: Se estiver assinalado, o conteúdo da célula será protegido. Este é o comportamento por omissão. Terá de proteger a folha toda, com a opção do menu 'Ferramentas->Proteger a Folha...', para isto funcionar. Veja o manual para saber mais detalhes, no capítulo do Calligra Sheets Avançado. Quando uma célula está protegida, o seu conteúdo não pode ser alterado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
pt: &Protegida

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
pt: Quando esta opção estiver assinalada, a célula fica à mesma visível. Contudo, o seu conteúdo não aparece na barra de fórmulas. O acto de esconder a fórmula só funciona para as células que contenham células, para que o utilizador não possa ver a mesma. Para além disso, a folha terá de estar protegida para isto funcionar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
pt: Escon&der a fórmula

en: Resize Row
pt: Mudar o Tamanho da Linha

en: Resize Column
pt: Mudar o Tamanho da Coluna

en: Series
pt: Séries

en: Insert Values
pt: Inserir os valores

en: Insert the series vertically, one below the other
pt: Indique as séries verticalmente, uma por baixo da outra

en: Insert the series horizontally, from left to right
pt: Indique as séries horizontalmente, da esquerda para a direita

en: Type
pt: Tipo

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
pt: Gera uma série de 'início' até 'fim' e, em cada passo, adiciona o valor indicado no 'passo'. Isto cria uma série em que cada valor é um 'passo' maior que o valor anterior.

en: Geometric (2,4,8,...)
pt: Geométrica (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
pt: Gera uma série de 'inicio' até 'fim' e, em cada passo, multiplica o valor com o 'passo'. Se for usado um passo de 5, gerará uma lista do tipo: 5, 25, 125, 625, dado que o 5 multiplicado por 5 (passo) é igual a 25, e este valor multiplicado por 5 é igual a 125, que por sua vez multiplicado por 5 é igual a 625.

en: Start value:
pt: Valor inicial:

en: Stop value:
pt: Valor de paragem:

en: Step value:
pt: Valor do passo:

en: End and start value must be positive.
pt: Os valores inicial e final devem ser positivos.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
pt: O valor final deve ser maior que o inicial, ou então o passo deve ser menor que '1'.

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
pt: Nenhum dos valores de Início, Fim ou Passo podem ser iguais a zero.

en: Step value must be different from 1
pt: O valor de passo deve ser diferente de 1

en: Step is negative.
pt: O passo é negativo.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
pt: O valor do passo tem de ser maior que zero. Caso contrário, a série linear é infinita.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
pt: Se o valor inicial é maior que o final, o passo deve ser menor que zero.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
pt: Se o passo é positivo, o valor inicial deve ser maior do que o final.

en: Show Columns
pt: Mostrar as Colunas

en: Select hidden columns to show:
pt: Seleccione as colunas escondidas a mostrar:

en: Show Rows
pt: Mostrar as Linhas

en: Select hidden rows to show:
pt: Seleccione as linhas escondidas a mostrar:

en: Column: %1
pt: Coluna: %1

en: Row: %1
pt: Linha: %1

en: Show Sheet
pt: Mostrar a Folha

en: Select hidden sheets to show:
pt: Seleccione as folhas escondidas a mostrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCustomLists)
en: Use custom list
pt: Usar uma lista personalizada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyLayout)
en: Copy cell formatting (Borders, Colors, Text Style)
pt: Copiar a formatação das células (Contornos, Cores, Estilo de Texto)

en: Column %1
pt: Coluna %1

en: Row %1
pt: Linha %1

en: &First column contains row headers
pt: A &primeira coluna contém os cabeçalhos das linhas

en: &First row contains column headers
pt: A primeira linha &contém os cabeçalhos das colunas

en: Sort
pt: Ordenar

en: Case Insensitive
pt: Sem Distinção de Maiúsculas

en: Case Sensitive
pt: Distinguir Capitalização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move Up
pt: Subir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Sort Order
pt: Critério de Ordenação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Case Sensitivity
pt: Distinção de Maiúsculas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move Down
pt: Descer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useHeader)
en: First row contains column headers
pt: A primeira linha contém os cabeçalhos das colunas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Direction
pt: Direcção

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns and gets sorted horizontally by comparing the specified rows in the given order.
pt: Os dados são agrupados em colunas e são ordenados na horizontal, comparando as linhas seleccionadas pela ordem indicada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns. Their rows are compared in the specified order. If the data in two rows is equal, the next given row gets compared until the two column groups differ in one of the rows. Then, the complete column is moved to it final position.
pt: Os dados são agrupados em colunas. As suas linhas são comparadas pela ordem indicada. Se os dados em duas linhas forem iguais, a próxima linha é comparada até que os dois grupos de colunas sejam diferentes numa das linhas. Finalmente, a coluna completa é movida para a posição final.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: Sort data grouped in columns horizontally
pt: Ordenar os dados agrupados em colunas na horizontal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows and gets sorted vertically by comparing the specified columns in the given order.
pt: Os dados são agrupados em linhas e são ordenados na vertical, comparando as colunas seleccionadas pela ordem indicada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows. Their columns are compared in the specified order. If the data in two columns is equal, the next given column gets compared until the two row groups differ in one of the columns. Then, the complete row is moved to it final position.
pt: Os dados são agrupados em linhas. As suas colunas são comparadas pela ordem indicada. Se os dados em duas colunas forem iguais, a próxima coluna é comparada até que os dois grupos de linhas sejam diferentes numa das colunas. Finalmente, a linha completa é movida para a posição final.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: Sort data grouped in rows vertically
pt: Ordenar os dados agrupados em linhas na vertical

en: Special Paste
pt: Colar Especial

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
pt: Conteúdo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
pt: Tudo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
pt: Comentário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
pt: Tudo sem contornos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
pt: Operação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
pt: Sobrepor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
pt: Adição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, subtractionButton)
en: Subtraction
pt: Subtracção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
pt: Multiplicação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
pt: Divisão

en: Style Manager
pt: Gestor de Estilos

en: All Styles
pt: Todos os Estilos

en: Custom Styles
pt: Estilos Personalizados

en: Hierarchical
pt: Hierárquico

en: &Modify...
pt: &Modificar...

en: &Delete...
pt: Apa&gar...

en: style%1
pt: estilo%1

en: Subtotals
pt: Sub-totais

en: Remove All
pt: Remover Tudo

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
pt: Tem de indicar pelo menos uma coluna, para adicionar os sub-totais.

en: Grand Total
pt: Total Completo

en: Column '%1'
pt: Coluna '%1'

en: CountA
pt: ContagemA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
pt: Substitui&r os sub-totais actuais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
pt: Quebra de &página entre grupos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
pt: Re&sumo por baixo da data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
pt: Apenas &o resumo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
pt: &Ignorar as células em branco ao procurar as alterações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
pt: A cada mudança em:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
pt: Usar a função:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
pt: Adicionar o Sub-total a:

en: Validity
pt: Validade

en: Clear &All
pt: Limp&ar Tudo

en: &Criteria
pt: &Critério

en: Allow:
pt: Permitir:

en: Integer
pt: Inteiro

en: Text Length
pt: Comprimento do Texto

en: List
pt: Lista

en: Allow blanks
pt: Permitir vazios

en: Data:
pt: Dados:

en: Minimum:
pt: Mínimo:

en: Maximum:
pt: Máximo:

en: Date:
pt: Data:

en: Date minimum:
pt: Data mínima:

en: Date maximum:
pt: Data máxima:

en: Time:
pt: Hora:

en: Time minimum:
pt: Hora mínima:

en: Time maximum:
pt: Hora máxima:

en: Number:
pt: Número:

en: Entries:
pt: Registos:

en: &Error Alert
pt: Alerta de &Erro

en: Show error message when invalid values are entered
pt: Mostrar uma mensagem de erro quando forem inseridos valores inválidos

en: Action:
pt: Acção:

en: Stop
pt: Parar

en: Warning
pt: Aviso

en: Information
pt: Informação

[ctx: Title of message]
en: Title:
pt: Título:

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Input Help
pt: Ajuda de Entrada

en: Show input help when cell is selected
pt: Mostrar uma ajuda de entrada quando for seleccionada uma célula

en: Error
pt: Erro

en: This is not a valid value.
pt: Este não é um valor válido.

en: This is not a valid time.
pt: Esta não é uma hora válida.

en: This is not a valid date.
pt: Esta não é uma data válida.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
pt: Um valor inteiro (como 1; 132; 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
pt: Um valor lógico (VERDADEIRO ou FALSO)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
pt: Um valor de vírgula flutuante (como 1,3; 0,343; 253 )

en: Any kind of value
pt: Qualquer tipo de valor

en: A string representing a date (like "2/22/2012")
pt: Um texto que representa uma data do tipo "22/2/2012"

en: A range of strings
pt: Uma gama de cadeias de caracteres

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
pt: Uma gama de números inteiros (como 1; 132; 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
pt: Uma gama de valores lógicos (VERDADEIRO ou FALSO)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
pt: Uma gama de valores de vírgula flutuante (como 1,3; 0,343; 253 )

en: A range of any kind of values
pt: Uma gama de qualquer tipo de valores

en: A string representing a range of dates (like "2/22/2012"-"5/22/2012")
pt: Um texto que representa uma gama de datas do tipo "22/2/2012"-"22/5/2012"

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
pt: <p><b>Tipo devolvido:</b> %1</p>

en: Syntax
pt: Sintaxe

en: <li><b>Comment:</b> %1
pt: <li><b>Comentário:</b> %1

en: <br><b>Type:</b> %1
pt: <br><b>Tipo:</b> %1

en: Examples
pt: Exemplos

en: Related Functions
pt: Funções Relacionadas

en: Bit Operations
pt: Operações com Bits

en: First number
pt: Primeiro número

en: Second number
pt: Segundo número

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
pt: A função BITAND() efectua uma operação 'E' nos 'bits' dos dois parâmetros inteiros.

en: BITAND(value; value)
pt: BITAND(valor; valor)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
pt: O BITAND(12;10) devolve 8 (porque o 12 em decimal é 1100 em binário, assim como o decimal 10 é 0100 em binário; finalmente, o 1100 "e" o 0110 dá 0100, o que corresponde ao número inteiro 8).

en: Amount to left shift by
pt: Número de deslocamentos à esquerda

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
pt: A função BITLSHIFT() efectua uma operação de deslocamento à esquerda binário para o primeiro parâmetro. O número de bits a deslocar é indicado com o segundo parâmetro. Lembre-se que um número de bits a deslocar para a esquerda negativo corresponde a um deslocamento à direita.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
pt: BITLSHIFT(valor; número deslocamentos)

en: Amount to right shift by
pt: Número de deslocamentos à direita

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
pt: A função BITRSHIFT() efectua uma operação de deslocamento à direita binário para o primeiro parâmetro. O número de bits a deslocar é indicado com o segundo parâmetro. Lembre-se que um número de bits a deslocar para a direita negativo corresponde a um deslocamento à esquerda.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
pt: BITRSHIFT(valor; número deslocamentos)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
pt: A função BITOR() efectua uma operação 'OU' binária para os dois parâmetros inteiros.

en: BITOR(value; value)
pt: BITOR(valor; valor)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
pt: O BITOR(12;10) devolve 14 (porque o número decimal 12 é o binário 1100, assim como o decimal 10 é o binário 1010; finalmente, o 1100 "ou" o 1010 dá 1110, que é o número inteiro 14).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
pt: A função BITXOR() efectua uma operação binário de OU-exclusivo com os dois parâmetros inteiros.

en: BITXOR(value; value)
pt: BITXOR(valor; valor)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
pt: O BITXOR(12;10) devolve 6 (12 em decimal é igual a 1100, e 10 em binário é igual a 1100; como tal, o "xor" de 1100 com 1010 dá 0110, que corresponde ao número inteiro 6).

en: Conversion
pt: Conversão

en: Bool value to convert
pt: O valor booleano a converter

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
pt: A função BOOL2STRING() devolve um valor textual para um dado valor booleano. Este método é usado para usar um booleano nos métodos que necessitam de uma cadeia de caracteres

en: BOOL2STRING(value)
pt: BOOL2STRING(valor)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
pt: O BOOL2STRING(True) devolve "True"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
pt: O BOOL2STRING(False) devolve "False"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
pt: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) devolve TRUE

en: Integer value to convert
pt: O valor inteiro a converter

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
pt: A função INT2BOOL() devolve um valor booleano para um dado número inteiro. Este método pretende ser usado para usar um inteiro nos métodos que necessitam de um booleano. Só aceita 0 ou 1. Qualquer outro valor que seja indicado é assumido como falso.

en: INT2BOOL(value)
pt: INT2BOOL(valor)

en: INT2BOOL(1) returns true
pt: O INT2BOOL(1) devolve verdadeiro

en: INT2BOOL(0) returns false
pt: O INT2BOOL(0) devolve falso

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
pt: O OR(INT2BOOL(1), false) devolve verdadeiro

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
pt: A função BOOL2INT() devolve um valor inteiro para um dado valor booleano. Este método é pensado para ser usado nos métodos que esperam um inteiro ou um número de vírgula flutuante em vez de um booleano.

en: BOOL2INT(value)
pt: BOOL2INT(valor)

en: BOOL2INT(True) returns 1
pt: BOOL2INT(True) devolve 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
pt: BOOL2INT(False) devolve 0

en: Number to convert into string
pt: Número para converter em cadeia de caracteres

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
pt: A função NUM2STRING() devolve um valor textual para um dado número. Lembre-se que o Calligra Sheets pode converter automaticamente números para cadeias de caracteres; como tal, esta função deverá ser raramente necessária.

en: NUM2STRING(value)
pt: NUM2STRING(valor)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
pt: O NUM2STRING(10) devolve "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
pt: O NUM2STRING(2.05) devolve "2.05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
pt: O =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) devolve True

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
pt: A função STRING() devolve um valor textual para um dado número. É a mesma que a função NUM2STRING.

en: A one character string to convert
pt: Um carácter a converter

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
pt: A função CHARTOASCII() devolve o código ASCII do carácter indicado.

en: CHARTOASCII(value)
pt: CHARTOASCII(valor)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
pt: O CHARTOASCII("v") devolve 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
pt: O CHARTOASCII(r) está errado. O carácter deve estar entre aspas.

en: The ASCII values to convert
pt: Os valores em ASCII a converter

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
pt: A função ASCIITOCHAR() devolve o carácter correspondente a cada um dos códigos ASCII, passados como parâmetro.

en: ASCIITOCHAR(value)
pt: ASCIITOCHAR(valor)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
pt: O ASCIITOCHAR(118) devolve "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
pt: O ASCIITOCHAR(75; 68; 69) devolve "KDE"

en: Value in X
pt: Valor em X

en: Value in Y
pt: Valor em Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
pt: A função POLR() devolve o raio, correspondente à posição de um ponto em coordenadas cartesianas.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
pt: O POLR(12;12) devolve 16,9705

en: POLR(12;0) returns 12
pt: O POLR(12;0) devolve 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
pt: A função POLA() devolve o ângulo (em radianos), correspondente à posição de um ponto em coordenadas cartesianas.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
pt: O POLA(12;12) devolve 0,78539816

en: POLA(12;0) returns 0
pt: O POLA(12;0) devolve 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
pt: O POLA(0;12) devolve 1,5707

en: Radius
pt: Raio

en: Angle (radians)
pt: Ângulo (radianos)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
pt: A função CARX() devolve a posição X correspondente à posição de um ponto, em coordenadas polares.

en: CARX(Radius;Angle)
pt: CARX(Raio;Ângulo)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
pt: O CARX(12;1.5707) devolve 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
pt: O CARX(12;0) devolve 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
pt: A função DECSEX() devolve um valor de dupla precisão para uma hora.

en: DECSEX(double)
pt: DECSEX(precisão dupla)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
pt: O DECSEX(1,6668) devolve 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
pt: O DECSEX(7,8) devolve 7:47

en: Hours
pt: Horas

en: Minutes
pt: Minutos

en: Seconds
pt: Segundos

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
pt: A função SEXDEC() devolve um valor decimal. Também pode dar uma hora.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
pt: SEXDEC(valor de tempo) ou SEXDEC(horas;minutos;segundos)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
pt: O SEXDEC(1;5;7) devolve 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
pt: O DECSEX("8:05") devolve 8,08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
pt: A função CARY() devolve a posição em Y, correspondente à posição de um ponto em coordenadas polares.

en: CARY(Radius;Angle)
pt: CARY(Raio;Ângulo)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
pt: O CARY(12;1,5707) devolve 12

en: CARY(12;0) returns 0
pt: O CARY(12;0) devolve 0

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
pt: A função ROMAN() devolve o número no formato Romano. O número deverá ser inteiro e positivo. O argumento opcional Formato define o nível com que o número fica conciso, sendo igual por omissão a 0.

en: ROMAN(Number)
pt: ROMAN(Número)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
pt: O ROMAN(99) devolve "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
pt: O ROMAN(-55) devolve "Err"

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
pt: A função ARABIC() converte um número em numeração romana num número árabe.

en: ARABIC(Numeral)
pt: ARABIC(Número Romano)

en: ARABIC("IV") returns 4
pt: ARABIC("IV") devolve 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
pt: ARABIC("XCIX") devolve 99

en: Range marking the database
pt: O intervalo que marca a base de dados

en: String marking the column in the database
pt: O texto que marca a coluna na base de dados

en: Range marking the conditions
pt: O intervalo que marca as condições

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
pt: Soma os números de uma coluna da base de dados, de acordo com um conjunto de condições.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
pt: DSUM(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DSUM(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
pt: Calcula a média de uma coluna da base de dados, de acordo com um conjunto de condições, para os valores numéricos

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
pt: DAVERAGE(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DAVERAGE(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
pt: Conta as células que têm valores numéricos, numa coluna de uma base de dados, de acordo com um conjunto de condições.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
pt: DCOUNT(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DCOUNT(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
pt: Conta as células que têm valores numéricos ou alfanuméricos, numa coluna de um base de dados, de acordo com um conjunto de condições.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
pt: DCOUNTA(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DCOUNTA(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
pt: Devolve um único valor, a partir de uma coluna de uma base de dados, de acordo com um conjunto de condições. Esta função devolve um erro, se não houver nenhum valor, ou se existir mais do que um.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
pt: DGET(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DGET(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
pt: Devolve o maior valor de uma coluna de uma base de dados, definida por um conjunto de condições.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
pt: DMAX(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DMAX(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
pt: Devolve os menores valores de uma coluna de uma base de dados, indicada através de um conjunto de condições.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
pt: DMIN(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DMIN(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
pt: Devolve o produto de todos os valores numéricos, a partir de uma coluna de uma base de dados, definidos por um conjunto de condições.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
pt: DPRODUCT(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DPRODUCT(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
pt: Devolve a estimativa do desvio-padrão de uma população, com base numa amostra com todos os valores numéricos de uma coluna de uma base de dados, definida através de um conjunto de condições.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
pt: DSTDEV(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DSTDEV(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
pt: Devolve o desvio-padrão de uma população, baseada em toda a população, usando todos os valores numéricos de uma coluna de uma base de dados, definida por um conjunto de condições.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
pt: DSTDEVP(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DSTDEVP(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
pt: Devolve a estimativa da variância de uma população, baseada numa amostra que usa todos os valores numéricos de uma coluna de uma base de dados, definida por um conjunto de condições.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
pt: DVAR(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DVAR(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
pt: Devolve a variância de uma população, baseada em toda a população, usando todos os valores numéricos de uma coluna de uma base de dados, definida por um conjunto de condições.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
pt: DVARP(Base de dados; "Cabeçalho"; Condições)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
pt: DVARP(A1:C5; "Salário"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
pt: O intervalo que marca a tabela de 'pivot'

en: Name of the field of which you want the summary data
pt: Nome do campo do qual quer os dados resumidos

en: Fetches summary data from a pivot table.
pt: Obtém os dados resumidos de uma tabela de 'pivot'.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
pt: GETPIVOTDATA(BaseDeDados; "Vendas")

en: Date & Time
pt: Data & Hora

en: Method (optional)
pt: Método (opcional)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
pt: A função WEEKDAY() devolve o dia da semana da data indicada. Se o método for o 1 (por omissão), o WEEKDAY() devolve 1 para o Domingo, 2 para a Segunda...  Se o método for o 2, a Segunda é o 1, a Terça é o 2, ... e se o método for o 3, o WEEKDAY() devolve 0 para a Segunda, 1 para a Terça,...

en: WEEKDAY(date; method)
pt: WEEKDAY(data; método)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
pt: O WEEKDAY("22-02-2002"; 2) devolve 5

en: Date1
pt: Data1

en: Date2
pt: Data2

en: Method
pt: Método

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
pt: A função DAYS360() devolve o número de dias da data1 até à data2, usando um calendário de 360 dias, no qual todos os meses se assumem como tendo 30 dias. Se o método for falso (por omissão), será usado o método dos EUA; caso contrário, será usado o europeu.

en: DAYS360(date1; date2; method)
pt: DAYS360(data1; data2; método)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
pt: O DAYS360("22/2/2002"; "21/4/2002"; FALSE) devolve 59

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
pt: A função TIMEVALUE() devolve um número (entre 0 e 1) que representa a hora do dia.

en: TIMEVALUE(time)
pt: TIMEVALUE(hora)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
pt: O TIMEVALUE("10:05:02") devolve 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
pt: A função DATEVALUE devolve um número que representa o dia, i.e., o número de dias passados, desde o 31 Dezembro de 1899.

en: DATEVALUE(date)
pt: DATEVALUE(data)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
pt: O DATEVALUE("22/2/2002") devolve 37309

en: Months
pt: Meses

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
pt: A função EDATE devolve a data, definida com base numa dada data e num número de meses, antes ou depois dessa data.

en: EDATE(date; months)
pt: EDATE(data; meses)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
pt: O EDATE("22/2/2002"; 3) devolve "22/5/2002"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
pt: O EDATE("31/3/2002"; -1) devolve "28/2/2002"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
pt: A função EOMONTH devolve o dia do mês, definido por uma dada data e o número de meses dessa data.

en: EOMONTH(date; months)
pt: EOMONTH(data; meses)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
pt: O EOMONTH("22/2/2002"; 3) devolve "31/5/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
pt: O EOMONTH("12/3/2002"; -1) devolve "28/2/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
pt: O EOMONTH("12/3/2002"; 0) devolve "31/3/2002"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
pt: A função YEAR devolve o ano de uma data. Se não for indicado nenhum parâmetro, é devolvido o ano actual.

en: YEAR(date)
pt: YEAR(data)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
pt: O YEAR("22/2/2002") devolve 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
pt: O YEAR(2323,1285) devolve 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
pt: A função MONTH devolve o mês de uma data. Se não for indicado nenhum parâmetro é devolvido o mês actual.

en: MONTH(date)
pt: MONTH(data)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
pt: O MONTH("22/2/2002") devolve 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
pt: O MONTH(2323,1285) devolve 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
pt: A função DAY devolve o dia de uma data. Se não for indicado nenhum parâmetro, é devolvido o dia actual.

en: DAY(date)
pt: DAY(data)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
pt: O DAY("22/2/2002") devolve 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
pt: O DAY(2323,1285) devolve 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
pt: A função HOUR devolve a hora de uma dada hora. Se não for indicado nenhum parâmetro, é devolvida a hora actual.

en: HOUR(time)
pt: HOUR(hora)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
pt: O HOUR("22:10:12") devolve 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
pt: O HOUR(0,1285) devolve 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
pt: A função MINUTE devolve os minutos de uma dada hora. Se não for indicado nenhum parâmetro, são devolvidos os minutos actuais.

en: MINUTE(time)
pt: MINUTE(hora)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
pt: O MINUTE("22:10:12") devolve 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
pt: O MINUTE(0.1234) devolve 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
pt: A função SECOND devolve os segundos de uma dada hora. Se não for indicado nenhum parâmetro são devolvidos os segundos actuais.

en: SECOND(time)
pt: SECOND(hora)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
pt: O SECOND("22:10:12") devolve 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
pt: O SECOND(0,1234) devolve 42

en: First (earlier) date value
pt: Primeiro (mais antigo) valor de data

en: Second date value
pt: Segundo valor de data

en: Calculation mode
pt: Modo de cálculo

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
pt: A função WEEKS() devolve a diferença entre duas datas em semanas. O terceiro parâmetro indica o modo de cálculo: se o modo for 0, o WEEKS() devolve o maior número possível de semanas entre esses dias. Se o modo for 1, só devolve o número de semanas inteiras dentro do intervalo.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
pt: WEEKS(data2; data1; modo)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
pt: O WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) devolve 1, porque as datas estão separadas por 1 semana e 1 dia.

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
pt: O WEEKS("2002-02-19"; "2002-02-19"; 1) devolve 0, porque não existe uma semana inteira entre essas datas, a começar no primeiro dia da semana (Segunda ou Domingo, dependendo da sua configuração local)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
pt: A função MONTHS() devolve a diferença entre duas datas em meses. O terceiro parâmetro indica o modo de cálculo: se o modo for 0, o WEEKS() devolve o maior número possível de meses entre esses dias. Se o modo for 1, só devolve o número de meses inteiros dentro do intervalo.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
pt: MONTHS(data2; data1; modo)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
pt: O MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) devolve 1, porque existe 1 mês e 8 dias entre eles

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
pt: O MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) devolve 0, porque não existe um mês inteiro pelo meio, a começar no primeiro dia do mês

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
pt: A função YEARS() devolve a diferença entre duas datas em anos. O terceiro parâmetro indica o modo de cálculo: se o modo for 0, o YEARS() devolve o maior número possível de anos entre esses dias. Se o modo for 1, só devolve o número de anos inteiros dentro do intervalo, a começar no 1 de Janeiro e a terminar no 31 de Dezembro.

en: YEARS(date2; date1; mode)
pt: YEARS(data2; data1; modo)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
pt: O YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) devolve 1, porque existe um ano e 7 dias de diferença

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
pt: O YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) devolve 0, porque não existe um ano inteiro pelo meio, a começar no primeiro dia do ano

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
pt: A função DAYS() devolve a diferença entre as duas datas em dias.

en: DAYS(date2; date1)
pt: DAYS(data2; data1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
pt: O DAYS("02/22/2002"; "02/26/2002") devolve 4

en: Year
pt: Ano

en: Month
pt: Mês

en: Day
pt: Dia

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
pt: A função DAYOFYEAR() devolve o número do dia no ano (1...365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
pt: DAYOFYEAR(ano;mês;dia)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
pt: O DAYOFYEAR(2000;12;1) devolve 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
pt: O DAYOFYEAR(2000;2;29) devolve 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
pt: A função DATE() devolve a data formatada, de acordo com os parâmetros locais.

en: DATE(year;month;date)
pt: DATE(ano;mês;dia)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
pt: O DATE(2000;5;5) devolve 'Sexta 05 de Maio de 2000'

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
pt: A função TIME() devolve a hora formatada, de acordo com os parâmetros locais.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
pt: TIME(horas;minutos;segundos)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
pt: O TIME(10;2;2) devolve '10:02:02'

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
pt: O TIME(10;70;0) devolve '11:10:0'

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
pt: O TIME(10;-40;0) devolve '9:20:0'

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
pt: A função HOURS() devolve o número de horas numa expressão de horas.

en: HOURS(time)
pt: HOURS(hora)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
pt: O HOURS("10:5:2") devolve 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
pt: A função ISLEAPYEAR() devolve Verdadeiro se o ano indicado for bissexto.

en: ISLEAPYEAR(year)
pt: ISLEAPYEAR(ano)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
pt: O ISLEAPYEAR(2000) devolve Verdadeiro

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
pt: A função DAYSINMONTH() devolve o número de dias no mês e ano indicados.

en: DAYSINMONTH(year;month)
pt: DAYSINMONTH(ano;mês)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
pt: O DAYSINMONTH(2000;2) devolve 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
pt: A função DAYSINYEAR() devolve o número de dias no ano indicado.

en: DAYSINYEAR(year)
pt: DAYSINYEAR(ano)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
pt: O DAYSINYEAR(2000) devolve 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
pt: A função WEEKSINYEAR() devolve o número de semanas no ano indicado.

en: WEEKSINYEAR(year)
pt: WEEKSINYEAR(ano)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
pt: O WEEKSINYEAR(2000) devolve 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
pt: A função MINUTES() devolve o valor dos minutos, numa expressão de uma hora.

en: MINUTES(time)
pt: MINUTES(hora)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
pt: O MINUTES("10:5:2") devolve 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
pt: A função SECONDS() devolve o número de segundos na expressão, numa expressão de uma hora.

en: SECONDS(time)
pt: SECONDS(hora)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
pt: O SECONDS("10:5:2") devolve 2

en: Number of day in week (1..7)
pt: O número do dia na semana (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
pt: A função DAYNAME() devolve o nome do dia da semana (1..7). Em alguns países, o primeiro dia da semana é a Segunda, enquanto que noutros é o Domingo.

en: DAYNAME(weekday)
pt: DAYNAME(dia da semana)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
pt: O DAYNAME(1) devolve Segunda (se a semana começar na Segunda)

en: Number of month (1..12)
pt: Número do mês (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
pt: A função MONTHNAME() devolve o nome do mês (1...12).

en: MONTHNAME(number)
pt: MONTHNAME(número)

en: MONTHNAME(5) returns May
pt: O MONTHNAME(5) devolve Maio

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
pt: A função CURRENTDATE() devolve a data actual. É equivalente à função TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
pt: O CURRENTDATE() devolve "Segunda 15 de Abril de 2002"

en: The TODAY() function returns the current date.
pt: A função TODAY() devolve a data actual.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
pt: O TODAY() devolve "Segunda 15 de Abril de 2002"

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
pt: A função NOW() devolve a data e hora actuais. É idêntica ao CURRENTDATETIME e é fornecida por razões de compatibilidade com as outras aplicações.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
pt: O NOW() devolve "Segunda 15 de Abril de 2002 22:00:00"

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
pt: A função CURRENTDATETIME() devolve a data e hora actuais.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
pt: O CURRENTDATETIME() devolve "Segunda 15 de Abril de 2002 22:00:00"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
pt: A função CURRENTTIME() devolve a hora actual formatada, de acordo com os parâmetros locais.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
pt: O CURRENTTIME() devolve "10:02:02"

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
pt: A função EASTERSUNDAY() devolve a data correspondente ao Domingo de Páscoa, para o ano dado como parâmetro.

en: EASTERSUNDAY(year)
pt: EASTERSUNDAY(ano)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
pt: O EASTERSUNDAY(2003) devolve "20 de Abril de 2003"

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
pt: A função ISOWEEKNUM() devolve o número da semana onde a data está incluída. Esta função funciona de acordo com a norma ISO8601: uma semana começa sempre na Segunda-Feira e acaba no Domingo; a primeira semana do ano é aquela que contém a primeira Quinta-Feira do ano.

en: ISOWEEKNUM(date)
pt: ISOWEEKNUM(data)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
pt: O ISOWEEKNUM(A1) devolve 51 quando o A1 é igual a "21 de Dez".

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
pt: A função WEEKNUM() devolve o número da semana não-ISO, no qual a data se encaixa.

en: WEEKNUM(date; method)
pt: WEEKNUM(data; método)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
pt: A função WEEKNUM(A1; 1) devolve 11 quando o A1 é "9 de Março de 2008". O número da semana no ano, com uma semana que começa a Domingo (1, este é o valor por omissão se for omitido o método.)

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
pt: O WEEKNUM(A1; 2) devolve 10 quando o A1 é "9 de Março de 2008". O número da semana no ano, com uma semana a começar em Segunda-Feira (2)

en: First date
pt: Primeira data

en: Second date
pt: Segunda data

en: interval
pt: intervalo

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
pt: A função DATEDIF() devolve a diferença entre duas datas.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
pt: O intervalo deverá ser um dos seguintes: "m": mês; "d": dias; "y": anos completo; "ym": mês, excluindo os anos; "yd": dias, excluindo os anos; "md": dias, excluindo os meses e anos

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
pt: DATEDIF(primeira data; segunda data; intervalo)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
pt: O DATEDIF(A1;A2;"d"), com A1 igual a "1 de Janeiro de 1995" e A2 igual a "15 de Junho de 1999" devolve 1626 dias

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
pt: O DATEDIF(A1;A2;"m"), com o A1 igual a "1 de Janeiro de 1995" e A2 igual a "15 de Junho de 1999" devolve 53 meses

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
pt: A função YEARFRAC() devolve o número de dias completos entre a data inicial e a final, de acordo com a base.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
pt: A base deverá ser um dos seguintes valores: 0 = 30/360 EUA, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = Europeu 30/360

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
pt: YEARFRAC(data inicial; data final; base)

en: Start date
pt: Data inicial

en: Working days
pt: Dias de trabalho

en: Holidays
pt: Férias

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
pt: A função WORKDAY() devolve a data que é um dia de trabalho a começar na data inicial.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
pt: As férias deverão ser uma das seguintes: número = dias a adicionar, uma única data ou uma lista de datas.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
pt: WORKDAY(data inicial; dias; férias)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
pt: Com o B9 igual a "01/01/2001", D3 igual a "01/03/2001", D4 igual a "01/04/2003", devolve "Sex 5 de Jan de 2001"

en: End date
pt: Data final

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
pt: A função NETWORKDAY() devolve o número de dias de trabalho entre a data inicial e a final.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
pt: NETWORKDAY(data inicial; data final; férias)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
pt: O NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") devolve 5 dias de trabalho

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
pt: O NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) devolve 3 dias de trabalho

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
pt: A função DATE2UNIX() converte um valor de data e hora para uma hora Unix.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
pt: Uma hora Unix é o número de segundos após a meia-noite de 1 de Janeiro de 1970.

en: DATE2UNIX(date)
pt: DATE2UNIX(data)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
pt: O DATE2UNIX("01/01/2000") devolve 946 684 800

en: Unixtime
pt: Hora UNIX

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
pt: A função UNIX2DATE() converte uma hora Unix para um valor de data e hora.

en: UNIX2DATE(unixtime)
pt: UNIX2DATE(hora Unix)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
pt: O UNIX2DATE(0) devolve '01-01-1970'

en: Engineering
pt: Engenharia

en: MinLength
pt: Comprimento Mínimo

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
pt: A função BASE() converte um número da base-10 para um valor textual numa base entre 2 e 36.

en: BASE(number;base;prec)
pt: BASE(numero;base;prec)

en: BASE(128;8) returns "200"
pt: O BASE(128;8) devolve "200"

en: Where the function is evaluated
pt: Onde a função é avaliada

en: Order of the function
pt: Ordem da função

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
pt: A função BESSELI() devolve a função Bessel modificada In(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
pt: O BESSELI(0,7; 3) devolve 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
pt: A função BESSELJ() devolve a função Bessel.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
pt: O BESSELJ(0,89;3) devolve 0,013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
pt: A função BESSELK() devolve a função Bessel modificada, que é equivalente à função Bessel, só que avaliada com argumentos puramente imaginários.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
pt: O BESSELK(3;9) devolve 397,95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
pt: A função BESSELK() devolve a função Bessel, também chamada de função de Weber ou função de Neumann.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
pt: O BESSELY(4;2) é igual a 0,215903595

en: From unit
pt: Unidade de origem

en: To unit
pt: Unidade de destino

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
pt: A função CONVERT() devolve a conversão de um sistema de medidas para outro.

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
pt: Unidades de massa conhecidas: g (grama), sg (partes), lbm (libra), u (massa atómica), ozm (onça), stone, ton (tonelada), grain, pweight ('pennyweight'), hweight ('hundred weight'), bron (tonelada bruta).

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
pt: Unidades de distância conhecidas: m (metro), in (polegada), ft (pé), mi (milha), Nmi (milha náutica), ang (Angstrom), parsec, lightyear (ano-luz).

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
pt: Unidades de pressão conhecidas: Pa (Pascal), atm (atmosfera), mmHg (mm de Mercúrio), psi, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
pt: Unidades de força conhecidas:  N (Newton), dyn, pound (libra).

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
pt: Unidades de energia conhecidas: J (Joule), e (erg), c (caloria termodinâmica), cal (caloria IT), eV(electrão-volt), HPh (Cavalo-potência/hora), Wh (Watt/hora), flb ('foot-pound'), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
pt: Unidades de potência conhecidas: W (Watt), cv (cavalo-potência), PS (Pferdestrke).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
pt: Unidades de magnetismo conhecidas: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
pt: Unidades de temperatura conhecidas: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
pt: Unidades de volume suportadas: l (litro), tsp (colher de chá), tbs (colher de sopa), oz (onça líquida), chávena, pt ('pint'), qt (quartilho), gal (galão), barril, m3 (metro cúbico), mi3 (milha cúbica), Nmi3 (milha náutica cúbica), in3 (polegada cúbica), ft3 (pé cúbico), yd3 (jarda cúbica), GRT ou regton (tonelada bruta).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
pt: Unidades de área conhecidas: m2 (metro quadrado), mi2 (milha quadrada), Nmi2 (milha náutica quadrada), in2 (polegada quadrada), ft2 (pé quadrado), yd2 (jarda quadrada), acre, ha (hectare).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
pt: Unidades de velocidade conhecidas: m/s (metros por segundo), m/h (metros por hora), mph (milhas por hora), kn (nó).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
pt: Nas unidades métricas podem ser usados os seguintes prefixos: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (quilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (deca, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (mili, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (fento, 1E-15), a (ato, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
pt: CONVERT(Número; Unidade de Origem; Unidade de Destino)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
pt: O CONVERT(32;"C";"F") é igual a 89,6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
pt: O CONVERT(3;"lbm";"kg") é igual a 1,3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
pt: O CONVERT(7.9;"cal";"J") é igual a 33,0757

en: Lower limit
pt: Limite inferior

en: Upper limit
pt: Limite superior

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
pt: A função ERF() devolve a função do erro. Com um único argumento, o ERF() devolve a função de erro entre 0 e esse argumento.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
pt: ERF(Limite inferior; Limite superior)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
pt: O ERF(0,4) é igual a 0,42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
pt: A função ERFC() devolve a função complementar de erro.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
pt: ERFC(Limite inferior; Limite superior)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
pt: O ERFC(0,4) é igual a 0,57160764

en: The value to convert
pt: O valor a converter

en: The minimum length of the output
pt: O comprimento mínimo do resultado

en: The DEC2BIN() function returns a decimal value formatted as a binary number.
pt: A função DEC2BIN() devolve um valor decimal formatado como um número binário.

en: DEC2BIN(value)
pt: DEC2BIN(valor)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
pt: O DEC2BIN(12) devolve "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
pt: O DEC2BIN(55) devolve "110111"

en: The DEC2HEX() function returns a decimal value formatted as a hexadecimal number.
pt: A função DEC2HEX() devolve um valor decimal formatado como um número hexadecimal.

en: DEC2HEX(value)
pt: DEC2HEX(valor)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
pt: O DEC2HEX(12) devolve "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
pt: O DEC2HEX(55) devolve "37"

en: The DEC2OCT() function returns a decimal value formatted as an octal number.
pt: A função DEC2OCT() devolve um valor decimal formatado como um número em octal.

en: DEC2OCT(value)
pt: DEC2OCT(valor)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
pt: O DEC2OCT(12) devolve "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
pt: O DEC2OCT(55) devolve "67"

en: The OCT2BIN() function returns an octal value formatted as a binary number.
pt: A função OCT2BIN() devolve um valor octal formatado como um número em binário.

en: OCT2BIN(value)
pt: OCT2BIN(valor)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
pt: O OCT2BIN("12") devolve "1010"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
pt: O OCT2BIN("55") devolve "101101"

en: The OCT2DEC() function returns an octal value formatted as a decimal number.
pt: A função OCT2DEC() devolve um valor octal formatado como um número em decimal.

en: OCT2DEC(value)
pt: OCT2DEC(valor)

en: OCT2DEC("12") returns 10
pt: O OCT2DEC("12") devolve 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
pt: O OCT2DEV("55") devolve 45

en: The OCT2HEX() function returns an octal value formatted as a hexadecimal number.
pt: A função OCT2HEX() devolve um valor octal formatado como um número em hexadecimal.

en: OCT2HEX(value)
pt: OCT2HEX(valor)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
pt: O OCT2HEX("12") devolve "A"

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
pt: O OCT2HEX("55") devolve "2D"

en: The BIN2DEC() function returns a binary value formatted as a decimal number.
pt: A função BIN2DEC() devolve um valor binário formatado como um número em decimal.

en: BIN2DEC(value)
pt: BIN2DEC(valor)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
pt: O BIN2DEC("1010") devolve 12

en: BIN2DEC("11111") returns 31
pt: O BIN2DEC("11111") devolve 31

en: The BIN2OCT() function returns a binary value formatted as an octal number.
pt: A função BIN2OCT() devolve um valor binário formatado como um número em octal.

en: BIN2OCT(value)
pt: BIN2OCT(valor)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
pt: O BIN2OCT("1010") devolve "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
pt: O BIN2OCT("11111") devolve "37"

en: The BIN2HEX() function returns a binary value formatted as a hexadecimal number.
pt: A função BIN2HEX() devolve um valor binário formatado como um número em hexadecimal.

en: BIN2HEX(value)
pt: BIN2HEX(valor)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
pt: O BIN2HEX("1010") devolve "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
pt: O BIN2HEX("11111") devolve "1f"

en: The HEX2DEC() function returns a hexadecimal value formatted as a decimal number.
pt: A função HEX2DEC() devolve um valor hexadecimal formatado como um número em decimal.

en: HEX2DEC(value)
pt: HEX2DEC(valor)

en: HEX2DEC("a") returns 10
pt: O HEX2DEC("a") devolve 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
pt: O HEXDEC("37") devolve 55

en: The HEX2OCT() function returns a hexadecimal value formatted as an octal number.
pt: A função HEX2OCT() devolve um valor hexadecimal formatado como um número em octal.

en: HEX2OCT(value)
pt: HEX2OCT(valor)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
pt: O HEX2OCT("a") devolve "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
pt: O HEX2OCT("37") devolve "67"

en: The HEX2BIN() function returns a hexadecimal value formatted as a binary number.
pt: A função HEX2BIN() devolve um valor hexadecimal formatado como um número em binário.

en: HEX2BIN(value)
pt: HEX2BIN(valor)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
pt: O HEX2BIN("a") devolve "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
pt: O HEX2BIN("37") devolve "110111"

en: Real coefficient
pt: Coeficiente real

en: Imaginary coefficient
pt: Coeficiente imaginário

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
pt: O COMPLEX(real;imag) devolve um número complexo na forma x+yi.

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
pt: O COMPLEX(1,2;3,4) devolve "1,2+3,4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
pt: O COMPLEX(0;-1) devolve "-i"

en: Complex number
pt: Número complexo

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
pt: O IMAGINARY(texto) devolve o coeficiente imaginário de um número complexo.

en: IMAGINARY(string)
pt: IMAGINARY(texto)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
pt: O IMAGINARY("1,2+3,4i") devolve 3,4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
pt: O IMAGINARY("1,2") devolve 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
pt: O IMREAL(texto) devolve o coeficiente real de um número complexo.

en: IMREAL(string)
pt: IMREAL(texto)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
pt: O IMREAL("1,2+3,4i") devolve 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
pt: O IMREAL("1,2i") devolve 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
pt: A função IMCOS(texto) devolve o coseno de um número complexo.

en: IMCOS(string)
pt: IMCOS(texto)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
pt: O IMCOS("1+i") devolve "0,83373-0,988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
pt: O IMCOS("12i") devolve 81 377,4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
pt: A função IMCOSH(texto) devolve o coseno hiperbólico de um número complexo.

en: IMCOSH(string)
pt: IMCOSH(texto)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
pt: O IMCOSH("1+i") devolve "0,83373+0,988898i"

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
pt: O IMCOSH("12i") devolve 0,84358

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
pt: A função IMCOT(texto) devolve a co-tangente de um número complexo.

en: IMCOT(string)
pt: IMCOT(texto)

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
pt: O IMCOT("1+i") devolve "0,21762-0,86801i"

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
pt: A função IMCSC(texto) devolve a co-secante de um número complexo.

en: IMCSC(string)
pt: IMCSC(texto)

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
pt: O IMCSC("1+i") devolve "0,62151-0,30393i"

en: The IMCSCH(string) returns the hyperbolic cosecant of a complex number.
pt: A função IMCSCH(texto) devolve a co-secante hiperbólica de um número complexo.

en: IMCSCH(string)
pt: IMCSCH(texto)

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
pt: O IMCSCH("1+i") devolve "0,30393-0,62151i"

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
pt: A função IMSEC(texto) devolve a secante de um número complexo.

en: IMSEC(string)
pt: IMSEC(texto)

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
pt: O IMSEC("1+i") devolve "0,49833+0,59108i"

en: The IMSECH(string) returns the hyperbolic secant of a complex number.
pt: A função IMSECH(texto) devolve a secante hiperbólica de um número complexo.

en: IMSECH(string)
pt: IMSECH(texto)

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
pt: O IMSECH("1+i") devolve "0,49833-0,59108i"

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
pt: A função IMSIN(texto) devolve o seno de um número complexo.

en: IMSIN(string)
pt: IMSIN(texto)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
pt: O IMSIN("1+i") devolve "1,29846+0,634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
pt: O IMSIN("1,2") devolve -0,536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
pt: A função IMSINH(texto) devolve o seno hiperbólico de um número complexo.

en: IMSINH(string)
pt: IMSINH(texto)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
pt: O IMSINH("1+i") devolve "0,63496+1,29846i"

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
pt: O IMSINH("1,2") devolve 1,50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
pt: A função IMTAN(texto) devolve a tangente de um número complexo.

en: IMTAN(string)
pt: IMTAN(texto)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
pt: O IMTAN("1+i") devolve "0,27175+1,08392i"

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
pt: O IMTAN("1,2") devolve 2,57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
pt: A função IMTANH(texto) devolve a tangente hiperbólica de um número complexo.

en: IMTANH(string)
pt: IMTANH(texto)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
pt: O IMTANH("1+i") devolve "1,08392+0,27175i"

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
pt: O IMTANH("1,2") devolve 0,83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
pt: A função IMEXP(texto) devolve a exponencial de um número complexo.

en: IMEXP(string)
pt: IMEXP(texto)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
pt: O IMEXP("2-i") devolve "3,99232-6,21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
pt: O IMEXP("12i") devolve "0,843854-0,536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
pt: A função IMLN(texto) devolve o logaritmo natural de um número complexo.

en: IMLN(string)
pt: IMLN(texto)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
pt: O IMLN("3-i") devolve "1,15129-0,321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
pt: O IMLN("12") devolve 2,48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
pt: O IMLOG2(texto) devolve o logaritmo de base 2 de um número complexo.

en: IMLOG2(string)
pt: IMLOG2(texto)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
pt: O IMLOG2("3+4i") devolve "2,321928+1,337804i"

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
pt: O IMLOG10(texto) devolve o logaritmo de base 10 de um número complexo.

en: IMLOG10(string)
pt: IMLOG10(texto)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
pt: O IMLOG10("3+4i") devolve "0,69897+0,402719i"

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
pt: A função IMSQRT(texto) devolve a raiz quadrada de um número complexo.

en: IMSQRT(string)
pt: IMSQRT(texto)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
pt: O IMSQRT("1+i") devolve "1,09868+0,45509+i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
pt: O IMSQRT("1,2i") devolve "0,774597+0,774597i"

en: Power
pt: Potência

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
pt: O IMPOWER(string) devolve um número complexo, elevado a um dado expoente.

en: IMPOWER(string)
pt: IMPOWER(texto)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
pt: O IMPOWER("4-i";2) devolve "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
pt: O IMPOWER("1,2";2) devolve 1,44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
pt: O IMSUM() devolve a soma de vários números complexos, no formato 'x+yi'.

en: IMSUM(value;value;...)
pt: IMSUM(valor;valor;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
pt: O IMSUM(1,2;"3,4+5i") devolve "4,6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
pt: O IMSUM(1,2;"1i") devolve "1,2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
pt: O IMDIV() devolve a divisão de vários números complexos, no formato 'x+yi'.

en: IMDIV(value;value;...)
pt: IMDIV(valor;valor;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
pt: O IMDIV(1,2;"3,4+5i") devolve "0,111597-0,164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
pt: O IMDIV("12+i";"12-i") devolve "0,986207+0,16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
pt: O IMSUB() devolve a diferença de vários números complexos, no formato 'x+yi'.

en: IMSUB(value;value;...)
pt: IMSUB(valor;valor;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
pt: O IMSUB(1,2;"3,4+5i") devolve "-2,2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
pt: O IMSUB(1,2;"1i") devolve "1,2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
pt: O IMPRODUCT() devolve o produto de vários números complexos, no formato 'x+yi'.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
pt: IMPRODUCT(valor;valor;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
pt: O IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") devolve "4,08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
pt: O IMPRODUCT(1,2;"1i") devolve "+1,2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
pt: O IMCONJUGATE(número complexo) devolve o conjugado de um número complexo, no formato 'x+yi'.

en: IMCONJUGATE(complex number)
pt: IMCONJUGATE(número complexo)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
pt: O IMCONJUGATE("1,2+5i") devolve "1,2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
pt: O IMCONJUGATE("-i") devolve "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
pt: O IMCONJUGATE("12") devolve "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
pt: O IMARGUMENT(número complexo) devolve o argumento de um número complexo, no formato 'x+yi'.

en: IMARGUMENT(complex number)
pt: IMARGUMENT(número complexo)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
pt: O IMARGUMENT("1,2+5i") devolve 0,6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
pt: O IMARGUMENT("-i") devolve -1,57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
pt: O IMARGUMENT("12") devolve "#DIV/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
pt: O IMABS(número complexo) devolve a norma (módulo) de um número complexo, no formato 'x+yi'.

en: IMABS(complex number)
pt: IMABS(número complexo)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
pt: O IMABS("1,2+5i") devolve 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
pt: O IMABS("-i") devolve 1

en: IMABS("12") returns 12
pt: O IMABS("12") devolve 12

en: Floating point value
pt: Número de vírgula flutuante

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
pt: A função DELTA() devolve 1, se o X for igual ao Y; caso contrário, devolve 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
pt: O DELTA(1,2; 3,4) devolve 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
pt: O DELTA(3; 3) devolve 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
pt: O DELTA(1; TRUE) devolve 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
pt: A função GESTEP() devolve 1, se o X for maior ou igual a Y; caso contrário, devolve 0. O Y é, por omissão, igual a 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
pt: O GESTEP(1,2; 3,4) devolve 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
pt: O GESTEP(3; 3) devolve 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
pt: O GESTEP(0,4; TRUE) devolve 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
pt: O GESTEP(4; 3) devolve 1

en: Financial
pt: Financeiro

en: Issue date
pt: Data do acordo

en: First interest
pt: Primeiro juro

en: Settlement
pt: Acordo

en: Annual rate of security
pt: Taxa anual do seguro

en: Par value
pt: Valor do par

en: Number of payments per year
pt: Número de pagamentos por ano

en: Day counting basis
pt: Base de contagem dos dias

en: The ACCRINT function returns accrued interest for a security which pays periodic interest. Allowed frequencies are 1 - annual, 2 - semi-annual or 4 - quarterly. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
pt: A função ACCRINT devolve o juro acumulado para algo que paga um juro periódico. As frequências permitidas são 1 - anual, 2 - semi-anual ou 4 - trimestral. A base é o tipo de contagem de dias que pretende usar: 0: EUA 30/360 (por omissão), 1: dias reais, 2: dias reais/360, 3: dias reais/365 ou 4: Europa 30/360.

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
pt: ACCRINT(emissão; primeiro juro; acordo; taxa; par; frequência; base)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
pt: O ACCRINT("28/2/2001"; "31/8/2001"; "1/5/2001"; 0,1; 1000; 2; 0) devolve 16,944

en: The ACCRINTM function returns accrued interest for a security which pays interests at maturity date. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
pt: A função ACCRINT devolve o juro acumulado para algo que paga os juros numa determinada data de maturidade. As frequências permitidas são 1 - anual, 2 - semi-anual ou 4 - trimestral. A base é o tipo de contagem de dias que pretende usar: 0: EUA 30/360 (por omissão), 1: dias reais, 2: dias reais/360, 3: dias reais/360 ou 4: Europa 30/360.

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
pt: ACCRINTM(emissão; acordo; taxa; par; base)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
pt: O ACCRINTM("28/2/2001"; "31/8/2001"; 0,1; 100) devolve 5,0278

en: Cost
pt: Custo

en: Pv
pt: VP

en: Fv
pt: VF

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
pt: A função AMORDEGRC calcula o valor de amortização para o sistema de contabilidade Francês, usando uma desvalorização decrescente.

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
pt: AMORDEGRC( Custo; dataCompra; data fim primeiro período; salvado; período; taxa; base)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
pt: O AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0,1; 1 ) devolve 228

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
pt: A função AMORLINC calcula o valor da amortização para o sistema contabilístico Francês, usando uma desvalorização linear.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
pt: AMORLINC( Custo; data compra; data fim primeiro período; salvado; período; taxa; base)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
pt: O AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0,1; 1 ) devolve 91,256831

en: Interest rate
pt: Taxa de juro

en: Periods per year
pt: Períodos por ano

en: Years
pt: Anos

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
pt: A função COMPOUND() devolve o valor de um investimento, dado o valor, a taxa de juro nominal, a frequência de composição e o tempo. Por exemplo: 5 000€, a uma taxa composta de 12% trimestral em 5 anos, tornar-se-ão compound(5000;0,12;4;5) ou 9030,56 €.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
pt: COMPOUND(inicial;taxa;períodos;períodos_por_ano)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
pt: O COMPOUND(5000;0,12;4;5) é igual a 9030,56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
pt: A função CONTINUOUS() calcula o retorno da taxa contínua composta, dado o valor principal, a taxa nominal e o tempo em anos. Por exemplo: 1000 €, a render 10% em 1 ano, tornar-se-ão CONTINUOUS(1000;0,1;1), ou seja, 1105,17 €.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
pt: CONTINUOUS(principal;taxa;anos)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
pt: O CONTINUOUS(1000;0,1;1) é igual a 1105,17

en: Maturity
pt: Maturidade

en: Frequency
pt: Frequência

en: The COUPNUM function returns the number of coupons to be paid between the settlement and the maturity. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
pt: A função COUPNUM devolve o número de promissórias a pagar entre o acordo e a maturidade. A base é o tipo de contagem de dias que pretende usar: 0: EUA 30/360 (por omissão), 1: dias reais, 2: dias reais/360, 3: dias reais/360 ou 4: Europa 30/360.

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
pt: COUPNUM(acordo; maturidade; frequência; base)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
pt: O COUPNUM("28/2/2001"; "31/8/2001"; 2; 0) devolve 1

en: rate
pt: taxa

en: periods
pt: períodos

en: value
pt: valor

en: start
pt: início

en: end
pt: fim

en: type
pt: tipo

en: Calculates the cumulative interest payment.
pt: Calcula o pagamento de empréstimo acumulado.

en: CUMIPMT(rate; periods; value; start; end; type)
pt: CUMIPMT(taxa; períodos; valor; início; fim; tipo)

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
pt: O CUMIPMT( 0,06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) é igual a -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
pt: Calcula o pagamento principal acumulado.

en: CUMPRINC(rate; periods; value; start; end; type)
pt: CUMPRINC(taxa; períodos; valor; início; fim; tipo)

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
pt: O CUMPRINC( 0,06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) é igual a -11904,054201

en: Salvage
pt: Valor de salvação

en: Life
pt: Vida

en: Period
pt: Período

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
pt: A função DB() irá calcular a desvalorização de um bem por um dado período usando o método de balanceamento fixo descendente. O mês é opcional e, se for omitido, assume-se como igual a 12.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
pt: DB(custo; valor de salvação; vida; período [;mês])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
pt: O DB(8000;400;6;3) é igual a 1158,40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
pt: O DB(8000;400;6;3;2) é igual a 1783,41

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
pt: A função DDB() irá calcular a desvalorização de um bem por um dado período, usando o método de declínio aritmético. O factor é opcional e, se for omitido, assume-se como igual a 2. Todos os parâmetros devem ser maiores que zero.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
pt: DDB(custo; valor de salvação; vida; período [;factor])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
pt: O DDB(75000;1;60;12;2) devolve 1721,81

en: Price per $100 face value
pt: Preço pelo valor de face de 100€

en: Redemption
pt: Redenção

en: The DISC function returns the discount rate for a security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
pt: A função DISC devolve a taxa de desconto. A base é o tipo de contagem de dias que pretende usar: 0: EUA 30/360 (por omissão), 1: dias reais, 2: dias reais/360, 3: dias reais/365 ou 4: Europa 30/360.

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
pt: DISC(acordo; maturidade; par; retenção [; base ] )

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
pt: O DISC("28/2/2001"; "31/8/2001"; 12; 14) devolve 0,2841

en: Fractional Dollar
pt: Preço Fraccionário

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
pt: A função DOLLARDE() devolve um preço expresso como um número decimal. O preço é o número a ser convertido e a fracção é o denominador da fracção propriamente dita.

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
pt: DOLLARDE(preço; fracção)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
pt: O DOLLARDE(1,02; 16) - igual a 1 e 2/16 - devolve 1,125

en: Decimal Dollar
pt: Preço Decimal

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
pt: A função DOLLARFR() devolve um preço expresso como uma fracção. O preço é o número a ser convertido e a fracção é o denominador da fracção em si

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
pt: DOLLARFR(preço fraccionário; fracção)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
pt: O DOLLARFR(1,125; 16) devolve 1,02. (1 + 2/16)

en: Rate
pt: Taxa

en: Present value (PV)
pt: Valor actual (PV)

en: Future value (FV)
pt: Valor futuro (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
pt: Devolve o número de períodos necessários por um investimento para reter um valor pretendido.

en: DURATION(rate; pv; fv)
pt: DURATION(taxa; vp; vf)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
pt: O DURATION(0,1; 1000; 2000) devolve 7,27

en: Coupon
pt: Cupão

en: Yield
pt: Receita

en: Basis
pt: Base

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
pt: Devolve a duração de Macauley de um seguro de prémio fixo em anos.

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
pt: DURATION_ADD(Acordo; Maturidade; Cupão; Receita; Frequência; Base)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
pt: O DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0,08; 0,09; 2; 1 ) devolve 5,9937749555

en: Nominal interest rate
pt: Taxa de juro nominal

en: Periods
pt: Períodos

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
pt: A função EFFECT() calcula a taxa efectiva para uma dada taxa de juro (taxa anual ou APR). Por exemplo: 8% de juros, compostos mensalmente, dão uma taxa efectiva de EFFECT(0,08;12) ou 8,3%.

en: EFFECT(nominal;periods)
pt: EFFECT(nominal;períodos)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
pt: O EFFECT(0,08;12) é igual a 0,083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
pt: A função EFFECTIVE() calcula a taxa efectiva para uma dada taxa de juro (taxa anual ou APR). É a mesma função que a EFFECT.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
pt: EFFECTIVE(nominal;períodos)

en: The EURO() function converts one Euro to a given national currency in the European monetary union. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), CYP (Cyprus), DEM (Germany), EEK (Estonia), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LTL (Lithuania), LUF (Luxembourg), LVL (Latvia), MTL (Malta), NLG (Netherlands), PTE (Portugal), SIT (Slovenia), or SKK (Slovakia).
pt: A função EURO() converte um Euro para a moeda nacional de um determinado país da união monetária Europeia. A moeda é uma das seguintes: ATS (Áustria), BEF (Bélgica), CYP (Chipre), DEM (Alemanha), EEK (Estónia), ESP (Espanha), EUR (Euro), FIM (Finlândia), FRF (França), GRD (Grécia), IEP (Irlanda), ITL (Itália), LTL (Lituânia), LUF (Luxemburgo), LVL (Letónia), MTL (Malta), NLG (Holanda), PTE (Portugal), SIT (Eslovénia) ou SKK (Eslováquia).

en: EURO(currency)
pt: EURO(moeda)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
pt: EURO("PTE") é igual a 200,482

en: Source currency
pt: Moeda de origem

en: Target currency
pt: Moeda de destino

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
pt: A função EUROCONVERT() converte um número de uma moeda nacional para outra moeda da União Europeia, usando o Euro como intermediário. A moeda é uma das seguintes: ATS (Áustria), BEF (Bélgica), DEM (Alemanha), ESP (Espanha), EUR (Euro), FIM (Finlândia), FRF (França), GRD (Grécia), IEP (Irlanda), ITL (Itália), LUF (Luxemburgo), NLG (Holanda) ou PTE (Portugal).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
pt: EUROCONVERT(número; moeda origem; moeda destino)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
pt: O EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") é igual a 1,95583

en: Present value
pt: Valor actual

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
pt: A função FV() devolve o valor futuro de um investimento, dada a taxa de juro e o tempo passado. Se tem 1 000 € numa conta a render 8% de taxa, ao fim de dois anos terá FV(1000;0,08;2) ou 1 166,40 €.

en: FV(present value;yield;periods)
pt: FV(valor actual;taxa;períodos)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
pt: O FV(1000;0,08;2) é igual a 1166,40

en: Payment per period
pt: Pagamento por período

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
pt: A função FV_ANNUITY() devolve o valor futuro de uma sequência de pagamentos, dado o valor do pagamento, a taxa de juro e o número de períodos. Por exemplo, se você receber 500 contos por ano, em 20 anos, e o investir a 8%, o total ao fim de 20 anos será FV_annuity (500;0,08;20), ou seja, 22 880,98 contos. Esta função assume que os pagamentos são feitos ao fim de cada período.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
pt: FV_ANNUITY(quantia;taxa;períodos)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
pt: O FV_ANNUITY(1000;0,05;5) é igual a 5525,63

en: Investment
pt: Investimento

en: The INTRATE function returns the interest rate for a fully invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
pt: A função INTRATE devolve a taxa de juro para algo que é investido por inteiro. A base é o tipo de contagem de dias que pretende usar: 0: EUA 30/360 (por omissão), 1: dias reais, 2: dias reais/360, 3: dias reais/365 ou 4: Europa 30/360.

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
pt: INTRATE(acordo; maturidade; investimento; redenção; base)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
pt: O INTRATE("28/2/2001"; "31/8/2001"; 1000000; 2000000;1) devolve 1,98

en: Number of periods
pt: Número de períodos

en: Present values
pt: Valores presentes

en: Future value (optional)
pt: Valor futuro (opcional)

en: Type (optional)
pt: Tipo (opcional)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
pt: O IPMT calcula o valor de um pagamento de uma anuidade para os juros.

en: Rate is the periodic interest rate.
pt: A taxa corresponde à taxa de juro periódica.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
pt: O período é o período de amortização. É igual a 1 para o primeiro e NPER para o último período.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
pt: O NPER é o número total de períodos durante os quais a anuidade é paga.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
pt: O PV é o valor actual na sequência de pagamentos.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
pt: O FV (opcional) é o valor desejado (futuro). Por omissão é 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
pt: O tipo (opcional) define a data de pagamento. É igual a 1, para o início do período, e a 0 (por omissão), para o pagamento no fim de um período.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
pt: O exemplo demonstra o juro a pagar no último ano de um empréstimo de três anos. A taxa de juro é igual a 10 por cento.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
pt: IPMT(Taxa; Período; NPer; VP; VF; Tipo)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
pt: O IPMT(0,1;3;3;8000) é igual a -292,45

en: Guess
pt: Adivinhar

en: The IRR function calculates the internal rate of return for a series of cash flows.
pt: A função IRR calcula a taxa interna de retorno para uma série não-periódica de fluxos monetários.

en: IRR( Values[; Guess = 0.1 ] )
pt: IRR( Valores[; Adivinhar = 0.1 ] )

en: Present values (PV)
pt: Valores presentes (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
pt: Calcula o juro pago num dado período de investimento.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
pt: O período corresponde ao período de amortização. É igual a 1 para o primeiro e a NPer para o último período.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
pt: O NPer é o número total de períodos durante os quais a anuidade é paga.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
pt: ISPMT(Taxa; Período; NPer; VP)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
pt: O ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) é igual a -533333

en: Face value
pt: Valor de face

en: Coupon rate
pt: Taxa da promissória

en: Coupons per year
pt: Promissórias por ano

en: Market interest rate
pt: Taxa de juro do mercado

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
pt: A função LEVEL_COUPON() calcula o valor duma promissória 'level-coupon'. Por exemplo: se a taxa de juro é 10%, uma promissória de 1000 €, com cupões semi-anuais, a uma taxa de 13% que dure 4 anos, vale LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) ou 1096,95 €.

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
pt: LEVEL_COUPON(valor de face;taxa do cupão;cupões por ano;anos;taxa de mercado)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
pt: O LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) é igual a 1096,95

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
pt: A função MDURATION() irá calcular a duração de Macauley modificada para um seguro de prémio fixo em anos.

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
pt: MDURATION( Acordo; Maturidade; Cupão; Receita; Frequência; [ Base=0 ])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
pt: O MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0,08; 0,09; 2; 0) devolve 0,316321106

en: Reinvestment
pt: Reinvestimento

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
pt: A função MIRR() irá calcular a taxa interna modificada de retorno (IRR) de uma série de investimentos periódicos.

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
pt: MIRR(valores; investimento; reinvestimento)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
pt: O MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) é igual a 34,2823387842%

en: Effective interest rate
pt: Taxa de juro efectiva

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
pt: A função NOMINAL() calcula a taxa de juro nominal, para uma taxa de juro efectiva, composta em certos intervalos. Por exemplo: para ganhar 8% numa conta composta mensalmente, é necessário um retorno de NOMINAL(0,08;12) ou 7,72%.

en: NOMINAL(effective;periods)
pt: NOMINAL(efectivo;períodos)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
pt: O NOMINAL(0,08;12) é igual a 0,0772

en: Payment
pt: Pagamento

en: Future value (FV - optional)
pt: Valor futuro (FV - opcional)

en: Returns the number of periods of an investment.
pt: Devolve o número de períodos num investimento.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
pt: NPER(taxa;pagamento;vp;vf;tipo)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
pt: O NPER(0,1; -100; 1000) é igual a 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
pt: O NPER(0,06; 0; -10000; 20000 ;0) devolve 11,906

en: Values (array)
pt: Valores (lista)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
pt: O valor presente líquido (NPV) para uma série de fluxos monetários periódicos.

en: Computes the net present value for a series of periodic cash flows with the
                   discount rate Rate. Values should be positive if they are received as income, and
                       negative if the amounts are expenditure.
pt: Calcula o valor líquido actual para uma série de fluxos monetários periódicos 
    com a taxa de desconto. Os valores deverão ser positivos se forem créditos 
    ou negativos se forem débitos.

en: NPV(Rate; Values)
pt: NPV(Taxa; Valores)

en: NPV(100%;4;5;7) = 4.125
pt: NPV(100%;4;5;7) = 4,125

en: Last
pt: Último

en: AnnualYield
pt: Receita Anual

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
pt: A função ODDLPRICE calcula o valor do seguro por cada 100 unidades monetárias do valor de face. O seguro tem uma última data de juro irregular.

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
pt: ODDLPRICE( Acordo; Maturidade; Último; Taxa; Receita Anual; Retenção; Frequência [; Base = 0 ] )

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
pt: O ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) devolve 90,991042345

en: Price
pt: Preço

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
pt: A função ODDLYIELD calcula a receita do seguro que tem uma última data de juro irregular.

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
pt: ODDLYIELD( Acordo; Maturidade; Último; Taxa; Preço; Retenção; Frequência [; Base = 0 ] )

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
pt: O ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) devolve 4,997775351

en: Number of periods (NPer)
pt: Número de períodos (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
pt: O PMT devolve o valor do pagamento de um empréstimo, baseado numa taxa de juro constante e pagamentos constantes (cada pagamento tem o mesmo valor).

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
pt: PMT(taxa; períodos ; vp [; vf = 0 [; tipo = 0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
pt: O PMT(0,1; 4; 10000) é igual a -3154,71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
pt: O PPMT calcula o valor de um pagamento de uma anuidade para o principal.

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
pt: PPMT(Taxa; Período; Núm Períodos; VP [; VF = 9 [; Tipo = 0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
pt: O PPMT(0,0875;1;36;5000;8000;1) é igual a -18,48

en: Issue
pt: Acordo

en: Discount rate
pt: Taxa de desconto

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
pt: O PRICEMAT calcula o preço por cada 100 unidades monetárias do valor de face do seguro que paga o juro na data de maturidade.

en: Basis     Calculation method
pt: Base     Método de cálculo

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
pt:   0       método dos EUA, 12 meses, com meses de 30 dias

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
pt:   1     Número actual de dias no ano, número actual de dias nos meses

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
pt:   2       360 dias num ano, número actual de dias nos meses

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
pt:   4       365 dias num ano, número actual de dias nos meses

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
pt:   5       Método Europeu, 12 meses, cada mês com 30 dias

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
pt: PRICEMAT(acordo final; maturidade; acordo; taxa; receita [; base = 0 ] )

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
pt: O PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) devolve 103,819218241

en: Future value
pt: Valor futuro

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
pt: A função PV() devolve o valor actual ou presente dum investimento -- o valor actual de uma soma de dinheiro no futuro, dada a taxa de juro ou inflação. Por exemplo, se precisar de 1166,40 € para algo, e quiser comprá-lo em dois anos, enquanto ganha 8% de juros, precisa de começar com PV(1166,4;0,08;2), ou seja, 1000 €.

en: PV(future value;rate;periods)
pt: PV(valor futuro;taxa;períodos)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
pt: O PV(1166,4;0,08;2) é igual a 1000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
pt: A função PV_ANNUITY() devolve o valor actual de uma anuidade ou sequência de pagamentos. Por exemplo, um bilhete de lotaria de "um milhão de contos" que paga 50 000 contos por 20 anos, com uma taxa de juro de 5%, vale na realidade PV_ANNUITY(50000;0,05;20), ou seja, 623 111 contos. Esta função assume que os pagamentos são feitos no fim de cada período.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
pt: PV_ANNUITY(quantidade;taxa;períodos)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
pt: O PV_ANNUITY(1000;0,05;5) é igual a 4329,48

en: Payment period
pt: Período do pagamento

en: Regular payments
pt: Pagamentos regulares

en: The RATE() function computes the constant interest rate per period of an investment.
pt: A função RATE() calcula a taxa de juro fixa por período de um investimento com pagamentos regulares.

en: RATE(nper;pmt;pv;fv;type;guess)
pt: RATE(nper;pagamento;vp;vf;tipo;adivinhar)

en: RATE(4*12;-200;8000) equals 0.007701472
pt: O RATE(4*12;-200;8000) devolve 0,007701472

en: The RECEIVED function returns the amount received at the maturity date for a invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360. The settlement date must be before maturity date.
pt: A função RECEIVED devolve a quantidade recebida, até à data de maturidade, para o seguro de um investimento. A base é o tipo de contagem de dias que quer usar: 0: EUA 30/360 (por omissão), 1: dias reais, 2: dias reais/360, 3: dias reais/365 ou 4: Europa 30/360. A data de acordo deve ser anterior à data de maturidade.

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
pt: RECEIVED(acordo; maturidade; investimento; desconto; base)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
pt: O RECEIVED("28/2/2001"; "31/8/2001"; 1000; 0,05; 0) devolve 1 025,787

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
pt: A função RRI calcula a taxa de juro resultante do lucro (retorno) de um investimento.

en: RRI( P; Pv; Fv)
pt: RRI( P; VP; VF)

en: RRI(1;100;200) returns 1
pt: O RRI(1;100;200) devolve 1

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
pt: A função SLN() irá determinar a desvalorização linear de um bem, ao longo de um único período. O custo é o valor que você paga por esse bem. O valor de salvação é o valor do bem ao fim do período. A vida é o número de períodos, ao longo dos quais o bem se vai desvalorizando. O SLN divide o custo igualmente pela vida do bem.

en: SLN(cost; salvage value; life)
pt: SLN(custo; valor de salvação; vida)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
pt: O SLN(10000;700;10) é igual a 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
pt: A função SYD() irá calcular a desvalorização da soma-dos-anos, para um dado bem, baseando-se no seu custo, valor de salvação, vida antecipada e um período em particular. Este método acelera a taxa da desvalorização, de modo a que ocorram mais despesas da desvalorização nos primeiros períodos do que nos últimos. O custo da desvalorização é o custo actual menos o valor de salvação. A vida útil é o número de períodos (normalmente em anos), ao longo dos quais o bem se vai desvalorizando.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
pt: SYD(custo; valor de salvação; vida; período)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
pt: O SYD(5000; 200; 5; 2) é igual a 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
pt: A função TBILLEQ devolve a promissória para um título do tesouro. A data de maturidade deve ser posterior à data de acordo, dentro de uma intervalo de 365 dias.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
pt: TBILLEQ(acordo; maturidade; desconto)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
pt: O TBILLEQ("28/2/2001"; "31/8/2001"; 0,1) devolve 0,1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
pt: A função TBILLPRICE devolve o preço, por cada valor de 100€, para um título do tesouro. A data de maturidade deve ser posterior à data do acordo, dentro de um intervalo de 365 dias. A taxa de desconto deverá ser positiva.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
pt: TBILLPRICE(acordo; maturidade; desconto)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
pt: O TBILLPRICE("28/2/2001"; "31/8/2001"; 0,05) devolve 97,4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
pt: A função TBILLYIELD devolve a receita de um título do tesouro. A data de maturidade deve ser posterior à data do acordo, dentro de um intervalo de 365 dias. O preço deverá ser positivo.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
pt: TBILLYIELD(acordo; maturidade; preço)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
pt: O TBILLYIELD("28/2/2001"; "31/8/2001"; 600) devolve -1,63

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
pt: O VDB calcula a permissão de desvalorização de um bem com um determinado valor inicial, um tempo de vida útil esperado e um valor final de salvação para um dado período, usando o método de balanço em declinação com taxa variável.

en: VDB(cost; salvage; life; start-period; end-period; [; depreciation-factor = 2 [; switch = false ]] )
pt: VDB(custo; salvado; vida; período-início; período-fim; [; factor-desvalorização = 2 [; mudar = falso ]] )

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
pt: O VDB(10000;600;10;0;0,875;1,5) devolve 1312,5

en: Dates
pt: Datas

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
pt: A função XIRR calcula a taxa interna de retorno para uma série não-periódica de fluxos monetários.

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
pt: XIRR( Valores; Data[; Adivinhar = 0.1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
pt: O XIRR(B1:B4;C1:C4) Supondo que B1:B4 contém -20000, 4000, 12000, 8000 enquanto C1:C4 contém "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" devolve 0.2115964

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
pt: A função XNPV calcula o valor presente líquido para uma série de fluxos monetários.

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
pt: XNPV( Taxa; Valores; Datas )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
pt: O XNPV(5%;B1:B4;C1:C4), supondo que B1:B4 contém -20000, 4000, 12000, 8000 enquanto C1:C4 contém "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)", devolve 2907,83187

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
pt: O YIELDDISC calcula a receita de um seguro descontado por cada 100 unidades monetárias do valor de face.

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
pt: YIELDDISC(acordo; maturidade; preço, retenção, base)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
pt: O YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941,66667;1000) devolve 0,106194684

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
pt: A função YIELDMAT calcula a receita do seguro que paga os juros na data de maturidade.

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
pt: YIELDMAT( Acordo Actual; Maturidade; Acordo; Taxa; Preço; Base )

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
pt: O YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103,819218241) devolve 0,050000000

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
pt: A função ZERO_COUPON() calcula o valor duma promissória 'zero-coupon' (desconto puro). Por exemplo: se a taxa de juro é 10%, uma promissória de 1000 €, que dure 20 anos, vale ZERO_COUPON(1000,0,1;20) ou 148,64 €.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
pt: ZERO_COUPON(valor de face;taxa;anos)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
pt: O ZERO_COUPON(1000;0,1;20) é igual a 148,64

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
pt: A função ERRORTYPE() converte um erro para um número. Se o valor não for um erro, é devolvido um erro. Caso contrário, é devolvido um código numérico. Os códigos de erro estão modelados no Excel.

en: ERRORTYPE(value)
pt: ERRORTYPE(valor)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
pt: O ERRORTYPE(NA()) devolve 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
pt: O ERRORTYPE(0) devolve um erro

en: Reference
pt: Referência

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
pt: A função FORMULA() devolve a fórmula de uma célula como texto.

en: FORMULA(A1) returns "=SUM(1+2)" if the cell A1 contains such a formula.
pt: O FORMULA(A1) devolve "=SUM(1+2)" se a célula A1 tiver uma fórmula como essa.

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
pt: A função N() converte um valor para um número. Se o valor é ou refere-se a um número, esta função devolve o número. Se o valor for verdadeiro, esta função devolve 1. Se o valor for uma data, esta função devolve o número de série dessa data. Tudo o resto fará a função devolver 0.

en: N(value)
pt: N(valor)

en: N(3.14) returns 3.14
pt: O N(3,14) devolve 3,14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
pt: O N("7") devolve 0 (porque o "7" é texto)

en: Type of information
pt: Tipo de informação

en: The INFO() function returns information about the current operating environment. Parameter type specifies what type of information you want to return. It is one of the following: "directory" returns the path of the current directory, "numfile" returns the number of active documents, "release" returns the version of Calligra Sheets as text, "recalc" returns the current recalculation mode: "Automatic" or "Manual", "system" returns the name of the operating environment, "osversion" returns the current operating system.
pt: O INFO() devolve informações sobre o ambiente de operação actual. O parâmetro do tipo define o tipo de informação que deseja devolver. Pode ser um dos seguintes: o "directory" devolve a localização da pasta actual, o "numfile" devolve o número de documentos activos e o "release" devolve a versão do Calligra Sheets em texto, o "recalc" devolve o modo de novo cálculo actual: "Automatic" ou "Manual", o "system" devolve o nome do ambiente de operação e o "osversion" devolve o sistema operativo actual.

en: INFO(type)
pt: INFO(tipo)

en: Any value
pt: Qualquer valor

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
pt: A função ISLOGICAL() devolve Verdadeiro, se o parâmetro for um valor booleano. Caso contrário, devolve Falso.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
pt: O ISLOGICAL(A1>A2) devolve Verdadeiro

en: ISLOGICAL(12) returns False
pt: O ISLOGICAL(12) devolve Falso

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
pt: A função ISBLANK() devolve Verdadeiro, se o parâmetro estiver em branco. Caso contrário, devolve um valor falso.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
pt: O ISBLANK(A1) devolve Verdadeiro se a célula A1 estiver vazia

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
pt: O ISBLANK(A1) devolve Verdadeiro se a célula A1 tiver um valor

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
pt: A função ISNUMBER() devolve Verdadeiro, se o parâmetro é um valor numérico; caso contrário, devolve Falso. É a mesma função que a ISNUM.

en: ISNUMBER(12) returns True
pt: O ISNUMBER(12) devolve Verdadeiro

en: ISNUMBER(hello) returns False
pt: O ISNUMBER(hello) devolve Falso

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
pt: A função ISNUM() devolve Verdadeiro, se o parâmetro for um valor numérico; caso contrário, devolve Falso. É a mesma que a ISNUMBER.

en: ISNUM(12) returns True
pt: O ISNUM(12) devolve Verdadeiro

en: ISNUM(hello) returns False
pt: O ISNUM(hello) devolve Falso

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
pt: A função ISTIME() devolve Verdadeiro, se o parâmetro é um valor de uma hora; caso contrário, devolve Falso.

en: ISTIME("12:05") returns True
pt: O ISTIME("12:05") devolve Verdadeiro

en: ISTIME("hello") returns False
pt: O ISTIME("hello") devolve Falso

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
pt: A função ISDATE() devolve Verdadeiro, se o parâmetro for uma data; caso contrário, devolve Falso

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
pt: O ISDATE("2000-2-2") devolve Verdadeiro

en: ISDATE("hello") returns False
pt: O ISDATE("hello") devolve Falso

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
pt: A função ISREF() devolve Verdadeiro, se o parâmetro for uma referência; caso contrário, devolve Falso

en: ISREF(A12) returns true
pt: O ISREF(A12) devolve Verdadeiro

en: ISREF("hello") returns false
pt: O ISREF("hello") devolve Falso

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
pt: A função ISTEXT() devolve Verdadeiro, se o parâmetro for uma sequência de texto; caso contrário, devolve Falso

en: ISTEXT(12) returns False
pt: O ISTEXT(12) devolve Falso

en: ISTEXT("hello") returns True
pt: O ISTEXT("hello") devolve Verdadeiro

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
pt: A função ISNONTEXT() devolve Verdadeiro, se o parâmetro não for uma sequência de texto. Caso contrário, devolve Falso. É a mesma que o ISNOTTEXT.

en: ISNONTEXT(12) returns True
pt: O ISNONTEXT(12) devolve Verdadeiro

en: ISNONTEXT("hello") returns False
pt: O ISNONTEXT("hello") devolve Falso

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
pt: A função ISNOTTEXT() devolve Verdadeiro, se o parâmetro não for uma sequência de texto. Caso contrário, devolve Falso. É a mesma função que a ISNONTEXT.

en: ISNOTTEXT(12) returns True
pt: O ISNOTTEXT(12) devolve Verdadeiro

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
pt: O ISNOTTEXT("hello") devolve Falso

en: The ISFORMULA() function returns True if the referenced cell contains a formula. Otherwise it returns False
pt: A função ISFORMULA() devolve Verdadeiro, se a célula referenciada tiver uma fórmula. Caso contrário, devolve um valor falso.

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
pt: A função ISODD() devolve Verdadeiro, se o número for ímpar; caso contrário, devolve Falso.

en: ISODD(12) returns False
pt: O ISODD(12) devolve Falso

en: ISODD(-7) returns True
pt: O ISODD(-7) devolve Verdadeiro

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
pt: A função ISEVEN() devolve Verdadeiro, se o número for par; caso contrário, devolve Falso.

en: ISEVEN(12) returns True
pt: O ISEVEN(12) devolve Verdadeiro

en: ISEVEN(-7) returns False
pt: O ISEVEN(-7) devolve Falso

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
pt: A função ISERR() devolve Verdadeiro, se o parâmetro for um erro que não o N/D; caso contrário, devolve Falso. Use o ISERROR() se quiser incluir também o erro N/D.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
pt: A função ISERROR() devolve Verdadeiro se o parâmetro é um erro de qualquer tipo. Caso contrário, devolve Falso.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
pt: A função ISNA() devolve Verdadeiro se o parâmetro for um erro N/D. Caso contrário, devolve Falso.

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
pt: A função NA() devolve o valor do erro de constante, N/A.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
pt: A função TYPE() devolve 1 se o valor é um número, 2 se for texto, 4 se o valor for lógico, 16 se for um valor de erro ou 64 se o valor for um vector. Se a célula que o valor representa tiver uma fórmula, o utilizador irá obter o valor do seu resultado.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
pt: O TYPE(A1) devolve 2, se a célula A1 contiver "Texto"

en: TYPE(-7) returns 1
pt: O TYPE(-7) devolve 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
pt: O TYPE (A2) devolve 1, se a célula A2 contiver "=CURRENTDATE()"

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
pt: Devolve o nome do ficheiro actual. Se o documento actual não estiver gravado, é devolvida uma cadeia de caracteres vazia.

en: Logical
pt: Lógico

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
pt: A função FALSE() devolve o valor booleano FALSO.

en: FALSE() returns FALSE
pt: O FALSE() devolve FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
pt: A função TRUE() devolve o valor booleano verdadeiro.

en: TRUE() returns TRUE
pt: O TRUE() devolve TRUE

en: Boolean values
pt: Valores booleanos

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
pt: A função AND() devolve Verdadeiro se todos os valores forem também verdadeiros. Caso contrário, devolve Falso (a menos que qualquer dos valores sejam errados - nesse caso, devolve um erro).

en: AND(value;value;...)
pt: AND(valor;valor;...)

en: AND(true;true;true) returns True
pt: O AND(verdadeiro;verdadeiro;verdadeiro) devolve Verdadeiro

en: AND(true;false) returns False
pt: O AND(verdadeiro;falso) devolve Falso

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
pt: A função OR() devolve Verdadeiro se pelo menos um dos valores for verdadeiro. Caso contrário, devolve um valor Falso (a menos que qualquer dos valores seja um erro, onde então devolve um erro).

en: OR(value;value;...)
pt: OR(valor;valor;...)

en: OR(false;false;false) returns False
pt: O OR(falso;falso;falso) devolve Falso

en: OR(true;false) returns True
pt: O OR(verdadeiro;falso) devolve Verdadeiro

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
pt: A função NAND() devolve Verdadeiro, se pelo menos um valor não for verdadeiro; caso contrário, devolve Falso.

en: NAND(value;value;...)
pt: NAND(valor;valor;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
pt: O NAND(verdadeiro;falso;falso) devolve Verdadeiro

en: NAND(true;true) returns False
pt: O NAND(verdadeiro;verdadeiro) devolve Falso

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
pt: A função NOR() devolve Verdadeiro, se todos os valores dados forem lógicos e falsos; caso contrário, devolve Falso.

en: NOR(value;value;...)
pt: NOR(valor;valor;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
pt: O NOR(verdadeiro;falso;falso) devolve falso

en: NOR(false;false) returns True
pt: O NOR(falso;falso) devolve Verdadeiro

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
pt: A função XOR() devolve Falso se o número de valores Verdadeiros for par. Caso contrário, devolve Verdadeiro. Devolve um erro se algum dos argumentos for um erro.

en: XOR(value;value;...)
pt: XOR(valor;valor;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
pt: O XOR(falso;falso;falso) devolve Falso

en: XOR(true;false) returns True
pt: O XOR(verdadeiro;falso) devolve Verdadeiro

en: Boolean value
pt: Valor Booleano

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
pt: A função NOT() devolve Verdadeiro se o valor for Falso e devolve Falso se o valor for Verdadeiro. Devolve um erro no caso de a entrada ser um erro.

en: NOT(bool)
pt: NOT(booleano)

en: NOT(false) returns True
pt: O NOT(falso) devolve Verdadeiro

en: NOT(true) returns False
pt: O NOT(verdadeiro) devolve Falso

en: If true
pt: Se verdadeiro

en: If false
pt: Se falso

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
pt: A função IF() é uma função condicional. Esta função devolve o segundo parâmetro se a condição for Verdadeira. Caso contrário, devolve o terceiro parâmetro (que é falso, por omissão).

en: IF(condition;if_true;if_false)
pt: IF(condição;se_verdadeiro;se_falso)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
pt: A1=4;A2=6; o IF(A1>A2;5;3) devolve 3

en: Any X
pt: Qualquer X

en: Any Alternative
pt: Qualquer Alternativa

en: Return X unless it is an Error, in which case return an alternative value.
pt: Devolve X a menos que seja um erro; nesse caso, devolve um valor alternativo.

en: IFERROR(AnyX;AnyAlternative)
pt: IFERROR(Qualquer X;Qualquer Alternativa)

en: IFERROR(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an error-value else the content of A2 is returned.
pt: O IFERROR(A1;A2) devolve o conteúdo de A1, caso esse conteúdo não seja inválido; caso contrário, devolverá o conteúdo de A2.

en: Return X unless it is an NA, in which case return an alternative value.
pt: Devolve X a menos que seja um N/D; nesse caso, devolve um valor alternativo.

en: IFNA(AnyX;AnyAlternative)
pt: IFNA(Qualquer X;Qualquer Alternativa)

en: IFNA(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an #N/A error-value else the content of A2 is returned.
pt: O IFNA(A1;A2) devolve o conteúdo de A1, caso esse conteúdo não seja um valor de erro #N/D; caso contrário, é devolvido o conteúdo de A2.

en: Math
pt: Matemático

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
pt: A função SUBTOTAL() devolve o sub-total de uma determinada lista de argumentos, ignorando os outros resultados de sub-totais existentes. A função pode ser um dos seguintes números: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
pt: SUBTOTAL(função; valor)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
pt: Se, em A1:A5, estiver 7, 24, 23, 56 e 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
pt: O SUBTOTAL(1; A1:A5) devolve 23,8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
pt: O SUBTOTAL(4; A1:A5) devolve 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
pt: O SUBTOTAL(9; A1:A5) devolve 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
pt: O SUBTOTAL(11; A1:A5) devolve 307,76

en: X the independent variable of the power series
pt: X a variável independente da série de potências

en: N the initial power to which X is to be raised
pt: N o expoente inicial a que o X será elevado

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
pt: M o incremento pelo qual o N será aumentado para cada termo da série

en: Coefficients a set of coefficients by which each successive power of the variable X is multiplied
pt: Coeficientes um conjunto de coeficientes pelos quais cada potência sucessiva da variável X será multiplicada

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
pt: A função SERIESSUM() devolve a soma de uma série de potência.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
pt: SERIESSUM( X; N; M; Coeficientes)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
pt: O SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) devolve 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
pt: A função LCM() devolve o mínimo múltiplo comum, para dois ou mais valores de vírgula flutuante

en: LCM(value; value)
pt: LCM(valor; valor)

en: LCM(6;4) returns 12
pt: O LCM(6;4) devolve 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
pt: O LCM(1,5;2,25) devolve 4,5

en: LCM(2;3;4) returns 12
pt: O LCM(2;3;4) devolve 12

en: Third number
pt: Terceiro número

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
pt: A função GCD() devolve o máximo divisor comum, para dois ou mais valores inteiros.

en: GCD(value; value)
pt: GCD(valor; valor)

en: GCD(6;4) returns 2
pt: O GCD(6;4) devolve 2

en: GCD(10;20) returns 10
pt: O GCD(10;20) devolve 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
pt: O GCD(20;15;10) devolve 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
pt: O EPS() devolve o epsilon da máquina; esta é a diferença entre 1 e o próximo maior número de vírgula flutuante. Como os computadores têm um número finito de dígitos, os erros de arredondamento são inerentes (mas são normalmente insignificantes) em todos os cálculos.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
pt: Na maioria dos sistemas, isto devolve 2^-52=2.2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
pt: O 0.5*EPS() devolve o "arredondamento às unidades"; este valor é interessante, porque é o maior número 'x', onde (1+x)-1=0 (devido a erros de arredondamento).

en: EPS() is so small that Calligra Sheets displays 1+eps() as 1
pt: O EPS() é tão pequeno que o Calligra Sheets mostra o '1+eps()' como 1

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
pt: Escolhe um número x entre 0 e EPS(). Repare que o '1+x' arredonda o 'x', quer para 0 quer para EPS(), usando a equação (1+x)-1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
pt: A função POWER(x;y) devolve o valor de 'x' elevado a 'y'.

en: POWER(value;value)
pt: POWER(valor;valor)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
pt: O POWER(1,2;3,4) é igual a 1,8572

en: POWER(2;3) equals 8
pt: O POWER(2;3) é igual a 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
pt: A função POW(x;y) devolve o valor de 'x' elevado a 'y'. É a mesma função que a POWER.

en: POW(value;value)
pt: POW(valor;valor)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
pt: O POW(1,2;3,4) é igual a 1,8572

en: POW(2;3) equals 8
pt: O POW(2;3) é igual a 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
pt: A função EVEN() devolve o número arredondado ao número inteiro par mais próximo.

en: EVEN(value)
pt: EVEN(valor)

en: EVEN(1.2) returns 2
pt: O EVEN(1,2) devolve 2

en: EVEN(2) returns 2
pt: O EVEN(2) devolve 2

en: Precision
pt: Precisão

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
pt: A função TRUNC() arredonda por defeito um valor numérico a uma dada precisão. Se a precisão for omitida, assume-se igual a 0.

en: TRUNC(value; precision)
pt: TRUNC(valor; precisão)

en: TRUNC(1.2) returns 1
pt: O TRUNC(1,2) devolve 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
pt: O TRUNC(213,232; 2) devolve 213,23

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
pt: A função ODD() devolve o número arredondado por excesso (ou defeito, no caso dos valores negativos) para o inteiro ímpar mais próximo. Por definição, o ODD(0) é igual a 1.

en: ODD(value)
pt: ODD(valor)

en: ODD(1.2) returns 3
pt: ODD(1,2) devolve 3

en: ODD(2) returns 3
pt: ODD(2) devolve 3

en: ODD(-2) returns -3
pt: ODD(-2) devolve -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
pt: A função GAMMA() devolve o valor da função 'gama'.

en: GAMMA(value)
pt: GAMMA(valor)

en: GAMMA(1) returns 1
pt: O GAMMA(1) devolve 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
pt: A função MOD() devolve o resto da divisão; se o segundo parâmetro for nulo, a função devolve #DIV/0.

en: MOD(value;value)
pt: MOD(valor;valor)

en: MOD(12;5) returns 2
pt: MOD(12;5) devolve 2

en: MOD(5;5) returns 0
pt: MOD(5;5) devolve 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
pt: Esta função devolve -1 se o número for negativo, 0 se o número for nulo e 1 se o número for positivo.

en: SIGN(value)
pt: SIGN(valor)

en: SIGN(5) equals 1
pt: O SIGN(15) é igual a 1

en: SIGN(0) equals 0
pt: O SIGN(0) é igual a 0

en: SIGN(-5) equals -1
pt: O SIGN(5) é igual a -1

en: This function multiplies each value by -1.
pt: Esta função multiplica cada valor por -1.

en: INV(value)
pt: INV(valor)

en: INV(-5) equals 5
pt: INV(-5) é igual a 5

en: INV(5) equals -5
pt: INV(5) é igual a -5

en: INV(0) equals 0
pt: INV(0) é igual a 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
pt: Esta função devolve o número de parâmetros inteiros ou de virgula flutuante. Você poderá contar, utilizando um intervalo - COUNT(A1:B5) -, ou uma lista de valores como: COUNT(12;5;12,5).

en: COUNT(value;value;value...)
pt: COUNT(valor;valor;...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
pt: O COUNT(-5;"kspread";2) devolve 2

en: COUNT(5) returns 1
pt: O COUNT(5) devolve 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
pt: Esta função devolve o número de parâmetros não vazios passados. Pode contar utilizando um intervalo - COUNTA(A1:B5) -, ou uma lista de valores como: COUNTA(12;5;12,5).

en: COUNTA(value;value;value...)
pt: COUNTA(valor;valor;valor...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
pt: O COUNTA(-5;"kspread";2) devolve 3

en: COUNTA(5) returns 1
pt: O COUNTA(5) devolve 1

en: Cell range
pt: Intervalo de células

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
pt: Esta função devolve o número de células vazias dentro do intervalo.

en: COUNTBLANK(range)
pt: COUNTBLANK(intervalo)

en: Range
pt: Intervalo

en: Criteria
pt: Critério

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
pt: A função COUNTIF() devolve o número de células, no intervalo indicado, que obedecem ao critério indicado.

en: COUNTIF(range;criteria)
pt: COUNTIF(intervalo;critério)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
pt: O COUNTIF(A2:A3;"14") devolve 1 se o A1 for -4 e o A2 for 14

en: A floating point value
pt: Um valor de vírgula flutuante

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
pt: A função FACT() calcula o factorial do parâmetro. A expressão matemática é (valor)!.

en: FACT(number)
pt: FACT(número)

en: FACT(10) returns 3628800
pt: O FACT(10) devolve 3 628 800

en: FACT(0) returns 1
pt: O FACT(0) devolve 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
pt: A função FACTDOUBLE() calcula o factorial duplo de um número, i.e., o x!!.

en: FACTDOUBLE(number)
pt: FACTDOUBLE(número)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
pt: O FACTDOUBLE(6) devolve 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
pt: O FACTDOUBLE(7) devolve 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
pt: A função SUM() calcula a soma de todos os valores dados como parâmetros. Pode calcular a soma de um intervalo (SUM(A1:B5)), ou de uma lista de valores como SUM(12;5;12,5).

en: SUM(value;value;...)
pt: SUM(valor;valor;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
pt: O SUM(12;5;7) é igual a 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
pt: O SUM(12,5;2) é igual a 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
pt: A função SUMA() calcula a soma de todos os valores dados como parâmetros. Pode calcular a soma dum intervalo (SUMA(A1:B5)) ou duma lista de valores como SUM(12;5;12,5). Se um parâmetro contiver texto ou o valor booleano falso irá contar como 0, se for avaliado como verdadeiro contará como 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
pt: O SUMA(12;5; 7) é igual a 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
pt: O SUMA(12,5; 2; TRUE) é igual a 15.5

en: Check range
pt: Verificar o intervalo

en: Sum range
pt: Somar o intervalo

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
pt: A função SUMIF() calcula a soma de todos os valores dados como parâmetro que condizem com o critério. O intervalo de soma é opcional. Se não for dado, são assumidos os valores no intervalo de verificação. O tamanho do intervalo de verificação deve ser igual ou menor do que o tamanho do intervalo de soma.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
pt: SUMIF(intervalo_de_verificação;critério,intervalo_de_soma)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
pt: O SUMIF(A1:A4;">1") soma todos os valores no intervalo A1:A4 que obedecem a >1

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
pt: O SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) soma todos os valores no intervalo B1:B4 para os quais o valor correspondente em A1:A4 obedeça a =0

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
pt: A função PRODUCT() calcula o produto de todos os valores dados como parâmetros. Pode calcular o produto de um intervalo (PRODUCT(A1:B5)) ou duma lista de valores como PRODUCT(12;5;12,5). Se não forem passados valores numéricos, a função devolve 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
pt: PRODUCT(valor;valor;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
pt: O PRODUCT(3;5;7) é igual a 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
pt: O PRODUCT(12,5;2) é igual a 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
pt: A função KPRODUCT() calcula o produto de todos os valores dados como parâmetros. Pode calcular o produto de um intervalo: KPRODUCT(A1:B5) ou de uma lista de valores como KPRODUCT(12;5;12,5). Se não forem dados valores numéricos, a função devolve 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
pt: KPRODUCT(valor;valor;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
pt: O KPRODUCT(3;5;7) é igual a 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
pt: O KPRODUCT(12,5;2) é igual a 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
pt: A função G_PRODUCT() é a mesma que o KPRODUCT. É oferecida por razões de compatibilidade com o Gnumeric.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
pt: G_PRODUCT(valor;valor;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
pt: A função DIV() divide o primeiro valor pelos outros valores respectivos.

en: DIV(value;value;...)
pt: DIV(valor;valor;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
pt: O DIV(20;2;2) devolve 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
pt: O DIV(25;2,5) devolve 0

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
pt: A função SUMSQ() calcula a soma de todos os quadrados dos valores dados como parâmetros. Pode calcular a soma dum intervalo (SUMSQ(A1:B5)) ou duma lista de valores como SUMSQ(12;5;12,5).

en: SUMSQ(value;value;...)
pt: SUMSQ(valor;valor;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
pt: SUMSQ(12;5;7) é igual a 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
pt: SUMSQ(12,5;2) é igual a 173

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
pt: A função MAX() calcula o maior número dado nos parâmetros. Os valores textuais e lógicos são ignorados.

en: MAX(value;value;...)
pt: MAX(valor;valor;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
pt: O MAX(12;5;7) devolve 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
pt: O MAX(12,5;2) devolve 12,5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
pt: O MAX(0,5; 0,4;TRUE;  0,2) devolve 0,5

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
pt: A função MAXA() calcula o maior número dado nos parâmetros. O TRUE é avaliado como 1, enquanto o FALSE é visto como 0. Os valores textuais são ignorados.

en: MAXA(value;value;...)
pt: MAXA(valor;valor;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
pt: O MAXA(12;5;7) devolve 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
pt: O MAXA(12,5;2) devolve 12,5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
pt: O MAXA(0,5; 0,4;TRUE;  0,2) devolve 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
pt: A função MIN() devolve o menor valor dado nos parâmetros. Os valores textuais e lógicos são ignorados.

en: MIN(value;value;...)
pt: MIN(valor;valor;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
pt: O MIN(12; 5; 7) devolve 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
pt: O MIN(12,5; 2) devolve 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
pt: O MIN(0,4; 2; FALSE; 0,7) devolve 0,4

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
pt: A função MINA() devolve o menor valor dado nos parâmetros. O TRUE é avaliado como 1, enquanto o FALSE é como 0. Os valores textuais são ignorados.

en: MINA(value;value;...)
pt: MINA(valor;valor;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
pt: O MINA(12; 5; 7) devolve 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
pt: O MINA(12,5; 2) devolve 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
pt: O MINA(0,4; 2; FALSE; 0,7) devolve 0.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
pt: A função MULTIPLY() multiplica todos os valores dados nos parâmetros. Pode multiplicar os valores dados por um intervalo (MULTIPLY(A1:B5)) ou por uma lista de valores MULTIPLY(12;5;12,5). É equivalente ao PRODUCT.

en: MULTIPLY(value;value;...)
pt: MULTIPLY(valor;valor;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
pt: O MULTIPLY(12;5;7) é igual a 24

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
pt: O MULTIPLY(12.5;2) é igual a 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
pt: A função MULTINOMIAL() devolve o multinómio de cada número dos parâmetros. Ele usa esta fórmula para o MULTINOMIAL(a,b,c):

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
pt: MULTINOMIAL(valor;valor;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
pt: O MULTINOMIAL(3;4;5) é igual a 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
pt: A função SQRT() devolve a raiz quadrada não-negativa do argumento. É um erro se o argumento for negativo.

en: SQRT(9) equals 3
pt: O SQRT(9) é igual a 3

en: SQRT(-9) is an error
pt: O SQRT(-9) é um erro

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
pt: A função SQRTPI() devolve a raiz quadrada não-negativa de x * PI. É um erro se o argumento for negativo.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
pt: O SQRTPI(2) é igual a 2.506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
pt: A função LN() devolve o logaritmo natural de x.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
pt: O LN(0,8) é igual a -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
pt: O LN(0) é igual a -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
pt: A função LOGn() devolve o logaritmo de base n de x.

en: LOGn(value;base)
pt: LOGn(valor;base)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
pt: O LOGn(12;10) é igual a 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
pt: O LOGn(12;2) é igual a 3,5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
pt: A função ROOTn() devolve a n-ésima raiz não-negativa de x.

en: ROOTN(9;2) equals 3
pt: O ROOTn(9;2) é igual a 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
pt: A função CUR() devolve a raiz cúbica não-negativa de x.

en: CUR(27) equals 3
pt: O CUR(27) é igual a 3

en: A floating point value, greater than zero
pt: Um valor de vírgula flutuante, maior que zero

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
pt: A função LOG() devolve o logaritmo de base 10 de x.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
pt: O LOG(0,8) é igual a -0,09691001

en: LOG(0) is an error.
pt: O LOG(0) é um erro.

en: A positive floating point value
pt: Um valor positivo de vírgula flutuante

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
pt: A função LOG10() devolve o logaritmo de base 10 do argumento.

en: LOG10(10) equals 1.
pt: O LOG10(10) é igual a 1.

en: LOG10(0) is an error.
pt: O LOG10(0) é um erro.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
pt: A função LOG2() devolve o logaritmo de base 2 de x.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
pt: O LOG2(0,8) é igual a -0,32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
pt: O LOG2(0) é igual a -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
pt: A função EXP() devolve o valor de 'e' (a base dos logaritmos naturais), elevado à potência de x.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
pt: O EXP(9) é igual a 8103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
pt: O EXP(-9) é igual a 0,00012341

en: The CEIL() function rounds x up to the nearest integer which is greater than the input, returning that value as a double.
pt: A função CEIL() arredonda o valor de x por excesso ao número inteiro mais próximo, devolvendo esse valor com dupla precisão.

en: CEIL(12.5) equals 13
pt: O CEIL(12,5) é igual a 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
pt: O CEIL(-12,5) é igual a -12

en: Significance (optional)
pt: Casas decimais (opcional)

en: Mode (optional)
pt: Modo (opcional)

en: The CEILING() function rounds x up (away from zero) to the nearest multiple of Significance which is greater than the input. The default value for Significance is 1 (or -1 if the value is negative), which means rounding up to the nearest integer. If the Mode parameter is non-zero, the function rounds away from zero, instead of up towards the positive infinity.
pt: A função CEILING() arredonda o 'x' para cima (para longe do zero) para o múltiplo mais próximo de Grau Significativo. O valor predefinido do Grau Significativo é 1 (ou -1 se o número for negativo), o que significa um arredondamento para o inteiro mais próximo. Se o parâmetro do Modo for diferente de zero, a função arredonda para longe do zero em vez de se dirigir ao infinito positivo.

en: CEILING(12.5) equals 13
pt: O CEILING(12,5) é igual a 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
pt: O CEILING(6,44;4) é igual a 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
pt: O CEILING(-6,43; -4; 1) é igual a -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
pt: O CEILING(-6,43; -4; 0) é igual a -4

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
pt: Arredonda um número 'x' para o múltiplo mais próximo do segundo parâmetro, o Grau Significativo.

en: The FLOOR() function rounds x down (towards zero) to the nearest multiple of Significance which is smaller than the input.
                    The default value for Significance is 1, if x is positive. It is -1, if the value is negative,
                    which means rounding up to the nearest integer.
                    If mode is given and not equal to zero, the amount of x is rounded toward zero to a multiple
                    of significance and then the sign applied. Otherwise, it rounds toward negative infinity.
                        If any of the two parameters x or Significance is zero, the result is zero.
pt: A função FLOOR() arredonda o 'x' por defeito (em direcção ao zero) para o múltiplo mais próximo do Grau Significativo.
    	O valor predefinido do Grau Significativo é igual a 1, se o 'x' for positivo. É igual a -1 se o valor for negativo,
    	o que significa um arredondamento por excesso para o inteiro mais próximo.
    	Se o modo for indicado e não for igual a zero, o valor de 'x' é arredondado para zero com um mínimo de grau significativo e depois é-lhe aplicado o sinal. Caso contrário, ele ronda até ao infinito negativo. 
    	Se algum dos dois parâmetros 'x' ou Grau Significativo forem zero, o resultado é igual a zero.

en: FLOOR(12.5) equals 12
pt: FLOOR(12,5) é igual a 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
pt: O FLOOR(-12,5) é igual a -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
pt: O FLOOR(5; 2) é igual a 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
pt: O FLOOR(5; 2,2) é igual a 4,4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
pt: A função ABS() devolve o módulo do número de vírgula flutuante x.

en: ABS(12.5) equals 12.5
pt: O ABS(12.5) é igual a 12.5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
pt: O ABS(-12,5) é igual a 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
pt: A função INT() devolve a parte inteira do valor.

en: INT(12.55) equals 12
pt: O INT(12,55) é igual a 12

en: INT(15) equals 15
pt: O INT(15) é igual a 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
pt: A função RAND() devolve um número pseudo-aleatório entre 0 e 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
pt: O RAND() pode ser, por exemplo, igual a 0,78309922...

en: A floating point value (greater 0)
pt: Um valor de vírgula flutuante (maior que 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
pt: A função RANDEXP() devolve um número pseudo-aleatório com uma distribuição exponencial.

en: RANDEXP(0.88)
pt: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
pt: A função RANDPOISSON() devolve um número pseudo-aleatório com uma distribuição de Poisson.

en: A floating point value (between 0 and 1)
pt: Um valor de vírgula flutuante (entre 0 e 1)

en: Trials (greater 0)
pt: Tentativas (maior que 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
pt: A função RANDBINOM() devolve um número pseudo-aleatório com distribuição binomial.

en: Failures (greater 0)
pt: Falhas (maior que 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
pt: A função RANDNEGBINOM() devolve um número pseudo-aleatório com uma distribuição binomial negativa.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
pt: A função RANDBERNOULLI() devolve um número pseudo-aleatório com distribuição de Bernoulli.

en: RANDBERNOULLI(0.45)
pt: RANDBERNOULLI(0,45)

en: Mean value of the normal distribution
pt: Valor médio da distribuição normal

en: Dispersion of the normal distribution
pt: Dispersão da distribuição normal

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
pt: A função RANDNORM() devolve um número pseudo-aleatório com uma distribuição normal (Gaussiana).

en: Bottom value
pt: Valor mínimo

en: Top value
pt: Valor máximo

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
pt: A função RANDBETWEEN() devolve um número pseudo-aleatório entre o valor mínimo e o valor máximo. Se o 'mínimo > máximo', esta função devolve um erro.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
pt: RANDBETWEEN(mínimo;máximo)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
pt: RANDBETWEEN(12;78) pode ser, por exemplo, igual a 61,0811...

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
pt: A função MROUND devolve o valor arredondado ao múltiplo indicado. O valor e o múltiplo devem ter o mesmo sinal

en: MROUND(value; multiple)
pt: MROUND(valor; múltiplo)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
pt: O MROUND(1,252; 0,5) é igual a 1,5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
pt: O MROUND(-1,252; -0,5) é igual a -1,5

en: Digits
pt: Dígitos

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
pt: A função ROUND(valor;[dígitos]) devolve o arredondamento por excesso do 'valor'. O 'dígitos' é o número de algarismos aos quais quer arredondar esse número. Se o 'dígitos' é zero, o valor é arredondado ao inteiro mais próximo.

en: ROUND(value;[digits])
pt: ROUND(valor;[dígitos])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
pt: O ROUND(-1,252;2) é igual a -1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
pt: O ROUND(-1,252;2) é igual a -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
pt: O ROUND(1,258;2) é igual a 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
pt: O ROUND(-12,25;-1) é igual a -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
pt: O ROUND(-1,252;0) é igual a -1

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
pt: A função ROUNDUP(valor;[dígitos]) devolve o arredondamento por excesso do 'valor'. O 'dígitos' é o número de algarismos aos quais quer arredondar esse número. Se o 'dígitos' é zero ou não é dado, o valor é arredondado ao inteiro mais próximo.

en: ROUNDUP(value;[digits])
pt: ROUNDUP(valor;[dígitos])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
pt: O ROUNDUP(1,252) é igual a 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
pt: O ROUNDUP(1,252;2) é igual a 1,26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
pt: O ROUNDUP(-1,252;2) é igual a -1,26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
pt: O ROUNDUP(-1,252) é igual a -2

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
pt: A função ROUNDDOWN(valor;[dígitos]) devolve o arredondamento por defeito do 'valor'. O 'dígitos' é o número de algarismos aos quais quer arredondar esse número. Se o 'dígitos' é zero ou não é dado, o valor é arredondado ao inteiro mais próximo.

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
pt: ROUNDDOWN(valor;[dígitos])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
pt: O ROUNDDOWN(1,252) é igual a 1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
pt: O ROUNDDOWN(1,252;2) é igual a 1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
pt: O ROUNDDOWN(-1,252;2) é igual a -1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
pt: O ROUNDDOWN(-1,252) é igual a -1

en: Nth term
pt: N-ésimo termo

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
pt: A função FIB calcula o N-ésimo termo de uma sequência de Fibonacci (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), na qual cada número, a seguir aos dois primeiros, é a soma dos dois números precedentes. O FIB(0) está definido como 0.

en: FIB(9) returns 34
pt: O FIB(9) devolve 34

en: FIB(26) returns 121393
pt: O FIB(26) devolve 121393

en: Numerator
pt: Numerador

en: Denumerator
pt: Denominador

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
pt: A função QUOTIENT devolve a parte inteira do numerador/denominador.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
pt: QUOTIENT(numerador;denominador)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
pt: O QUOTIENT(21;4) devolve 5

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
pt: A função MDETERM devolve o determinante de uma dada matriz. A matriz terá de ser do tipo 'n x n'.

en: MDETERM(matrix)
pt: MDETERM(matriz)

en: First matrix
pt: Primeira matriz

en: Second matrix
pt: Segunda matriz

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
pt: A função MMULT multiplica duas matrizes. O número de colunas da primeira matriz deverá ser o mesmo que o número de linhas da segunda. O resultado é uma matriz.

en: Since the result is an array, you need to use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the array elements in separate cells.
pt: Dado que o resultado é uma lista, terá de usar o Ctrl+Alt+Enter (em vez de apenas o Enter) para mostrar os elementos da lista em células separadas.

en: MMULT(matrix1;matrix2)
pt: MMULT(matriz1;matriz2)

en: Matrix
pt: Matriz

en: Calculates the inverse of the matrix.
pt: Calcula a inversa da matriz.

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
pt: A matriz multiplicada pela sua inversa resulta na matriz de identidade da mesma dimensão.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
pt: As matrizes invertíveis têm um determinante não-nulo.

en: MINVERSE(matrix)
pt: MINVERSE(matriz)

en: Dimension
pt: Dimensão

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
pt: Cria a matriz de identidade da dimensão indicada.

en: MUNIT(dimension)
pt: MUNIT(dimensão)

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
pt: O MUNIT(3) cria uma matriz de identidade 3x3

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
pt: Devolve a transposta de uma matriz, i.e., as linhas e colunas da matriz são trocadas.

en: TRANSPOSE(matrix)
pt: TRANSPOSE(matriz)

en: Lookup & Reference
pt: Procurar e Referenciar

en: Row number
pt: Número de linha

en: Column number
pt: Número de coluna

en: Absolute number (optional)
pt: Número absoluto (opcional)

en: A1 style (optional)
pt: Estilo do A1 (opcional)

en: Sheet name
pt: Nome da folha

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
pt: O ADDRESS cria um endereço de uma célula. O parâmetro Linha é o número da linha e o Coluna é a identificação da coluna.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
pt: O número absoluto indica o tipo de referência: 1 ou omitido = Absoluta, 2 = Linha absoluta, coluna relativa, 3 = Linha relativa; coluna absoluta e 4 = Relativa.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
pt: O Estilo A1 define o tipo de endereço a devolver. Se o A1 for igual a TRUE (por omissão), o endereço é devolvido no estilo A1, caso contrário será devolvido no estilo R1C1.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
pt: O nome da folha é o texto que indica o nome da folha.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
pt: ADDRESS(linha; coluna; absoluto; estilo; nome da folha)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
pt: O ADDRESS(6; 4) devolve $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
pt: O ADDRESS(6; 4; 2) devolve D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
pt: O ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Folha1") devolve Folha1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
pt: O ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Folha1") devolve Folha1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
pt: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Folha1") devolve Folha1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
pt: Devolve o número de áreas no texto de referência. Uma área pode ser uma única célula ou um conjunto de células.

en: AREAS(reference)
pt: AREAS(referência)

en: AREAS(A1) returns 1
pt: O AREAS(A1) devolve 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
pt: O AREAS((A1; A2:A4)) devolve 2

en: Returns information about position, formatting or contents in a reference.
pt: Devolve informações sobre a posição, a formatação ou o conteúdo de uma referência.

en: CELL(type; reference)
pt: CELL(tipo; referência)

en: CELL("COL", C7) returns 3
pt: O CELL("COL", C7) devolve 3

en: CELL("ROW", C7) returns 7
pt: O CELL("ROW", C7) devolve 7

en: CELL("ADDRESS", C7) returns $C$7
pt: O CELL("ADDRESS", C7) devolve $C$7

en: Index
pt: Índice

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Returns the parameter specified by the index.
pt: Devolve o parâmetro indicado pelo índice.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
pt: CHOOSE(índice, parâmetro1, parâmetro2,...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
pt: O CHOOSE(1; "1o"; "2o") devolve o "1o"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
pt: O CHOOSE(2; 3; 2; 4) devolve 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
pt: A função COLUMN devolve a coluna da referência de célula indicada. Se não for definido nenhum parâmetro, é devolvida a coluna da célula actual.

en: COLUMN(reference)
pt: COLUMN(referência)

en: COLUMN(A1) returns 1
pt: O COLUMN(A1) devolve 1

en: COLUMN(D2) returns 4
pt: O COLUMN(D2) devolve 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
pt: A função COLUMNS devolve o número de colunas de uma referência.

en: COLUMNS(reference)
pt: COLUMNS(referência)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
pt: O COLUMNS(A1:C3) devolve 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
pt: O COLUMNS(D2) devolve 1

en: Row
pt: Linha

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
pt: Se for indicado um intervalo, devolve o valor guardado numa dada linha/coluna. Se for indicada uma célula que contenha uma lista, então será devolvido um elemento da lista.

en: INDEX(cell, row, column)
pt: INDEX(célula, linha, coluna)

en: INDEX(range, row, column)
pt: INDEX(intervalo, linha, coluna)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
pt: O INDEX(A1:C3;2;2) devolve o conteúdo do B2

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
pt: O INDEX(A1;2;2), se o A1 for o resultado do cálculo de uma lista, devolve o seu elemento (2,2).

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
pt: Devolve o conteúdo do célula indicada pelo texto de referência. O segundo parâmetro é opcional.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
pt: INDIRECT(textoReferencia, estilo)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
pt: INDIRECT(A1), o A1 contém "B1", e o B1 1 => devolve 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
pt: O INDIRECT("A1") devolve o conteúdo do A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
pt: A função ROW devolve a linha da referência da célula indicada. Se não for indicado nenhum parâmetro, é devolvida a linha da célula actual.

en: ROW(reference)
pt: ROW(referência)

en: ROW(A1) returns 1
pt: O ROW(A1) devolve 1

en: ROW(D2) returns 2
pt: O ROW(D2) devolve 4

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
pt: A função ROWS devolve o número de linhas de uma referência.

en: ROWS(reference)
pt: ROWS(referência)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
pt: O ROWS(A1:C3) devolve 3

en: ROWS(D2) returns 1
pt: O ROWS(D2) devolve 1

en: Returns the sheet number of the reference or the string representing a sheet name.
pt: Devolve o número da folha da referência ou do texto que representa um nome de folha.

en: SHEET(reference)
pt: SHEET(referência)

en: SHEET(Sheet1!C7) returns 1
pt: O SHEET(Folha1!C7) devolve 1

en: SHEET(Sheet2!C7) returns 2
pt: O SHEET(Folha2!C7) devolve 2

en: Returns the number of sheets in a reference or current document.
pt: Devolve o número de folhas numa referência ou no documento actual.

en: SHEETS(reference)
pt: SHEETS(referência)

en: Lookup value
pt: Valor da procura

en: Lookup vector
pt: Vector de procura

en: Result vector
pt: Vector de resultado

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
pt: A função LOOKUP procura pelo primeiro parâmetro do vector de procura. Ela devolve um valor no vector de resultado com o mesmo índice que o valor correspondente no vector de procura. Se o valor não estiver no vector de procura, irá obter o menor a seguir. Se não corresponder a nenhum valor no vector de procura, é devolvido um erro. O vector de procura deverá estar por ordem ascendente e os vectores de procura e do resultado deverão ter o mesmo tamanho. Os valores numéricos, de texto e booleanos são reconhecidos. A comparação entre cadeias de caracteres não faz distinção entre maiúsculas e minúsculas.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
pt: LOOKUP(valor; vector de procura; vector de resultado)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
pt: O LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) para A1 = 1, A2 = 2 devolve o valor de B1.

en: Data source
pt: Fonte de dados

en: Sorted (optional)
pt: Ordenado (opcional)

en: Look for a matching value in the first row of the given table, and return the value of the indicated row.
pt: Procura por um valor correspondente na primeira linha da tabela indicada, devolvendo o valor da linha indicada.

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
pt: Procura o 'valor de pesquisa' na primeira linha da 'fonte de dados'. Se existir um valor correspondente, o valor na 'linha' e a coluna onde o valor foi encontrado, são então devolvidos. Se o 'ordenado' for verdadeiro (por omissão), assume-se que a primeira linha está ordenada. A pesquisa irá terminar se o 'valor de pesquisa' for inferior ao valor comparado no momento.

en: HLOOKUP(Lookup value; data source; Row; Sorted)
pt: HLOOKUP(Valor de pesquisa; fonte de dados; Linha; Ordenado)

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
pt: Procura por um valor correspondente na primeira coluna da tabela indicada, devolvendo o valor da coluna indicada.

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
pt: Procura o 'valor de pesquisa' na primeira coluna da 'fonte de dados'. Se existir um valor correspondente, o valor na 'coluna' e a linha onde o valor foi encontrado, são então devolvidos. Se o 'ordenado' for verdadeiro (por omissão), assume-se que a primeira coluna está ordenada. A pesquisa irá terminar se o 'valor de pesquisa' for inferior ao valor comparado no momento.

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
pt: HLOOKUP(Valor de pesquisa; fonte de dados; Coluna; Ordenado)

en: Formula cell
pt: Célula da fórmula

en: Row cell
pt: Célula da linha

en: Row replacement
pt: Substituição da linha

en: Column cell (optional)
pt: Célula da coluna (opcional)

en: Column replacement (optional)
pt: Substituição da coluna (opcional)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
pt: O MULTIPLE.OPERATIONS executa a expressão da fórmula indicada pela Célula da Fórmula e todas as expressões de que ela depende, substituindo todas as referências à Célula da Linha por referências à Substituição da linha, fazendo o mesmo para a coluna. A função pode ser usada para criar facilmente tabelas de expressões que dependam de dois parâmetros de entrada.

en: MULTIPLE.OPERATIONS(Formula cell; Row cell; Row replacement; Column cell; Column replacement)
pt: MULTIPLE.OPERATIONS(Célula da fórmula; Célula da linha; Substituição da linha; Célula da coluna; Substituição da coluna)

en: Search value
pt: Valor a procurar

en: Search region
pt: Região da pesquisa

en: Match type (optional)
pt: Tipo de correspondência (opcional)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
pt: Procura um valor de pesquisa dentro de uma dada região, devolvendo a sua posição (a começar em 1). O tipo de correspondência poderá ser -1, 0 ou 1, definindo como será pesquisado o valor. Se o tipo for 0, é devolvido o índice do primeiro valor que corresponda ao texto procurado. Se o tipo for igual a 1 (ou omitido), é devolvido o índice do primeiro valor que seja menor ou igual ao valor a pesquisa, sendo os valores na região de pesquisa ordenados de forma ascendente. Se o tipo de ocorrência for -1, é procurado o valor menor que seja maior ou igual ao valor a procurar, tendo a região de pesquisa de estar ordenada de forma descendente.

en: MATCH(Search value; Search region; Match type)
pt: MATCH(Valor a pesquisar; Região da pesquisa; Tipo de correspondência)

en: Reference or range
pt: Referência ou intervalo

en: Number of rows to offset
pt: Número de linhas do deslocamento

en: Number of columns to offset
pt: Número de colunas do deslocamento

en: Height of the offset range (optional)
pt: Altura do intervalo de deslocamento (opcional)

en: Width of the offset range (optional)
pt: Largura do intervalo de deslocamento (opcional)

en: Modifies a reference's position and dimension.
pt: Modifica a posição e dimensão de uma referência.

en: OFFSET(Reference reference; Integer rowOffset; Integer columnOffset; Integer newHeight; Integer newWidth)
pt: OFFSET(Reference referência; Integer posicaoLinha; Integer posicaoColuna; Integer novaAltura; Integer novaLargura)

en: Statistical
pt: Estatística

en: Floating point values
pt: Valores de vírgula flutuante

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
pt: A função AVEDEV() calcula a média dos desvios absolutos do conjunto de dados da sua média.

en: AVEDEV(value;value;...)
pt: AVEDEV(valor;valor;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
pt: O AVEDEV(11,4;17,3;21,3;25,9;40,1) devolve 7,84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
pt: A função AVERAGE() calcula a média de todos os valores dados como parâmetros. Pode calcular a média de um intervalo (AVERAGE(A1:B5)) ou de uma lista de valores (AVERAGE(12;5;12,5).

en: AVERAGE(value;value;...)
pt: AVERAGE(valor;valor;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
pt: O AVERAGE(12;5;7) é igual a 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
pt: A AVERAGE(12,5;2) é igual a 7,25

en: String values
pt: Valores de texto

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
pt: A função AVERAGEA() calcula a média dos argumentos dados. Os números, texto e valores lógicos estão também incluídos no cálculo. Se a célula contiver texto, ou se o argumento for avaliado como falso, é interpretado como um valor igual a zero (0). Se o argumento for avaliado como verdadeiro, conta como um (1). As células vazias não são tidas em conta.

en: AVERAGEA(value;value;...)
pt: AVERAGEA(valor;valor;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
pt: O AVERAGEA(11,4;17,3;"algum-texto";25,9;40,1) devolve 18,94

en: Alpha parameter
pt: Parâmetro alfa

en: Beta parameter
pt: Parâmetro beta

en: Start
pt: Início

en: End
pt: Fim

en: Cumulative
pt: Acumulada

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
pt: A função BETADIST() devolve a função de densidade probabilística acumulativa beta.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
pt: O terceiro e quarto parâmetros são opcionais. Estes definem os limites inferior e superior, caso contrário assumem-se os valores 0,0 e 1,0 respectivamente.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
pt: BETADIST(número;alfa;beta;início;fim[;acumulativo=Verdadeiro])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
pt: O BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) é igual a 0,675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
pt: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) é igual a 0,537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
pt: A função BETAINV() devolve a inversa da BETADIST(x;alfa;beta;a;b;TRUE()).

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
pt: Os parâmetros de início e fim são opcionais. Estes definem os limites inferior e superior, caso contrário assumem-se os valores 0,0 e 1,0 respectivamente.

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
pt: BETAINV(número;alfa;beta [; início=0 [; fim=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
pt: O BETADIST(BETAINV(0,1;3;4);3;4) é igual a 0,1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
pt: O BETADIST(BETAINV(0,3;3;4);3;4) é igual a 0,3

en: Degrees of freedom
pt: Graus de liberdade

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
pt: A função CHIDIST() devolve o valor da probabilidade do Chi-quadrado indicado, para o qual se confirma uma hipótese.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
pt: CHIDIST calcula o valor do Chi quadrado a ser dado para uma amostra aleatória, a qual é calculada a partir da soma do (valor observado-valor esperado)^2/valor esperado, para todos os valores com a distribuição Chi-quadrado teórica, determinando a partir desta a probabilidade de erro da hipótese a testar.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
pt: CHIDIST(número;graus_liberdade)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
pt: O CHIDIST(13,27;5) devolve 0,021

en: Total number of elements
pt: Número total de elementos

en: Number of elements to choose
pt: Número de elementos a escolher

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
pt: A função COMBIN() calcula o número de combinações possíveis. O primeiro parâmetro é o número total de elementos. O segundo parâmetro é o número de elementos a escolher. Estes dois parâmetros devem ser positivos; caso contrário, a função devolve um erro. O primeiro parâmetro deve ser maior que o segundo; caso contrário, a função também devolve um erro.

en: COMBIN(total;chosen)
pt: COMBIN(total;escolhidos)

en: COMBIN(12;5) returns 792
pt: O COMBIN(12;5) devolve 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
pt: O COMBIN(5;5) devolve 1

en: The COMBINA() function calculates the count of possible combinations allowing repetition. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose allowing repetition. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
pt: A função COMBINA() calcula o número de combinações possíveis. O primeiro parâmetro é o número total de elementos. O segundo parâmetro é a quantidade total de elementos. O segundo parâmetro é o número de elementos a escolher, permitindo a repetição. Ambos os parâmetros deverão ser positivos e o primeiro parâmetro não deverá ser inferior ao segundo. Caso contrário, a função devolve um erro.

en: COMBINA(total;chosen)
pt: COMBINA(total;escolhidos)

en: COMBINA(12;5) returns 4368
pt: O COMBINA(12;5) devolve 4368

en: COMBINA(5;5) returns 126
pt: O COMBINA(5;5) devolve 126

en: Level of the confidence interval
pt: Intervalo do nível de confiança

en: Standard deviation for the total population
pt: Desvio-padrão para a população total

en: Size of the total population
pt: Tamanho da população total

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
pt: A função CONFIDENCE() devolve o intervalo de confiança para a média da população.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
pt: O parâmetro alfa deve ser entre 0 e 1 (exclusive), o desvio-padrão deve ser positivo e o tamanho deve ser maior ou igual a 1.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
pt: CONFIDENCE(alfa;desviopadrão;tamanho)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
pt: O CONFIDENCE(0,05;1,5;100) é igual a 0,294059

en: Cell range of values
pt: Intervalo de valores da célula

en: Second cell range of values
pt: Segundo intervalo de valores da célula

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
pt: A função CORREL() calcula o coeficiente de correlação de dois intervalos de células.

en: CORREL(range1; range2)
pt: CORREL(intervalo1; intervalo2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
pt: A função COVAR() calcula a co-variância de dois intervalos de células.

en: COVAR(range1; range2)
pt: COVAR(intervalo1; intervalo2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
pt: A função DEVSQ() calcula a soma dos quadrados dos desvios.

en: DEVSQ(value; value;...)
pt: DEVSQ(valor; valor; ...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
pt: O DEVSQ(21; 33; 54; 23) devolve 684,75

en: Lambda parameter
pt: Parâmetro lambda

en: 0 = density, 1 = distribution
pt: 0 = densidade, 1 = distribuição

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
pt: A função EXPONDIST() devolve a distribuição exponencial.

en: The lambda parameter must be positive.
pt: O parâmetro lambda deve ser positivo.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
pt: Com acumular = 0, calcula a função de densidade; com acumular = 1, calcula a distribuição.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
pt: EXPONDIST(número;lambda;acumular)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
pt: O EXPONDIST(3;0.5;0) é igual a 0.111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
pt: O EXPONDIST(3;0.5;1) é igual a 0,776870

en: Degrees of freedom 1
pt: Graus de liberdade 1

en: Degrees of freedom 2
pt: Graus de liberdade 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
pt: A função FDIST() devolve a distribuição f.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
pt: FDIST(número;graus_liberdade_1;graus_liberdade_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
pt: O FDIST(0,8;8;12) é igual a 0,61

en: Number r1
pt: Número r1

en: Number r2
pt: Número r2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
pt: A função FINV() devolve o número único não-negativo 'x' tal que FDIST(x;r1;r2) = p.

en: FINV(number; r1; r2)
pt: FINV(número; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
pt: O FDIST(FINV(0,1;3;4);3;4) é igual a 0,1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
pt: A função FISHER() devolve a transformada de Fisher para x, e cria uma função aproximada à distribuição normal.

en: FISHER(number)
pt: FISHER(número)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
pt: O FISHER(0,2859) é igual a 0,294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
pt: O FISHER(0,8105) é igual a 1,128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
pt: A função FISHERINV() devolve a inversa da transformação de Fisher para x, e cria uma função aproximada à distribuição normal.

en: FISHERINV(number)
pt: FISHERINV(número)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
pt: O FISHERINV(0,2859) é igual a 0,278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
pt: FISHERINV(0,8105) é igual a 0,669866

en: Floating point values, that should be counted.
pt: Valores de vírgula flutuante, os quais deverão ser contados.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
pt: Valores de vírgula flutuante, que representam os limites superiores dos intervalos.

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
pt: Conta o número de valores para cada intervalo, indicado pelos valores-fronteira no segundo parâmetro.

en: The values in the second parameter determine the upper boundaries of the intervals.
                   The intervals include the upper boundaries.
                   The returned array is a column vector and has one more element than the second parameter;
                   the last element represents the number of all elements greater than the last value in second parameter.
                       If the second parameter is empty, all values in the first parameter are counted.
pt: Os valores no segundo parâmetro determinam os limites superiores dos intervalos.
                    Os intervalos incluem os limites superiores.
                    A lista devolvida é um vector de coluna e tem mais um elemento que o segundo parâmetro;
                    o último elemento representa o número de todos os elementos maiores que o último valor no segundo parâmetro.
                    Se o segundo parâmetro estiver vazio, são contados todos os valores do primeiro parâmetro.

en: Note that the data must be in columns and since the result is a column-array, use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the array elements in separate cells.
pt: Repare que os dados têm de estar em colunas e, dado que o resultado é uma lista de colunas, use o Ctrl+Alt+Enter (em vez de apenas Enter) para mostrar os elementos da lista em células separadas.

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
pt: FREQUENCY(Dados do intervalo; Grupos do intervalo)

en: Cumulated flag
pt: Modo de acumulação

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
pt: A função GAMMADIST() devolve a distribuição Gama.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
pt: Se o último parâmetro (acumulado) for 0, calcula a função de densidade; se for 1, é devolvida a distribuição.

en: The first three parameters must be positive.
pt: Os três primeiros parâmetros devem ser positivos.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
pt: GAMMADIST(número;alfa;beta;acumular)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
pt: O GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) é igual a 0,995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
pt: O GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) é igual a 0,017179

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
pt: A função GAMMAINV() devolve o número único x >= 0 tal que GAMMAINV(x;alfa;beta;TRUE()) = p.

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
pt: GAMMAINV(número;alfa;beta)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
pt: O GAMMADIST(GAMMAINV(0,1;3;4);3;4) é igual a 0,1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
pt: O GAMMADIST(GAMMAINV(0,3;3;4);3;4) é igual a 0,3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
pt: O número para o qual será calculado o integral da distribuição normal padrão.

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
pt: A função GAUSS() devolve os valores do integral da distribuição normal acumulativa.

en: GAUSS(value)
pt: GAUSS(valor)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
pt: O GAUSS(0,25) é igual a 0,098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
pt: A função GEOMEAN() devolve a média geométrica dos argumentos indicados. Este valor é igual à raiz N-ésima do produto dos termos.

en: GEOMEAN(value; value;...)
pt: GEOMEAN(valor; valor;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
pt: O GEOMEAN(21; 33; 54; 23) devolve 30,45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
pt: A função HARMEAN() devolve a média harmónica dos N pontos de dados (N divididos pela soma dos inversos dos pontos de dados).

en: HARMEAN(value; value;...)
pt: HARMEAN(valor; valor;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
pt: O HARMEAN(21; 33; 54; 23) devolve 28,588

en: Number of success in the sample
pt: Número de tentativas com sucesso na amostra

en: Number of trials
pt: Número de tentativas

en: Number of success overall
pt: Número de tentativas com sucesso

en: Population size
pt: Tamanho da população

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
pt: A função HYPGEOMDIST() devolve a distribuição hipergeométrica.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
pt: O HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) devolve 0,3522

en: y values (array)
pt: valores em Y (lista)

en: x values (array)
pt: valores em X (lista)

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
pt: A função INTERCEPT() calcula a intersecção da linha da regressão linear com o eixo dos Y.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
pt: A função KURT() calcula uma estimativa nominal do 'kurtosis' de um conjunto de dados. Tem de fornecer pelo menos 4 valores; caso contrário, será devolvido um erro.

en: KURT(value; value;...)
pt: KURT(valor; valor;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
pt: O KURT(21; 33; 54; 23) devolve 1,344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
pt: A função KURTP() calcula o 'kurtosis' da população de um conjunto de dados. Tem de fornecer pelo menos 4 valores; caso contrário, será devolvido um erro.

en: KURTP(value; value;...)
pt: KURTP(valor;valor;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
pt: O KURTP(21; 33; 54; 23) devolve -1,021

en: Position (from the largest)
pt: Posição (da maior)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
pt: A função LARGE() devolve o k-ésimo maior valor do conjunto de dados.

en: LARGE(range; k)
pt: LARGE(intervalo; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
pt: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => o LARGE(A1:A3; 2) devolve 3

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
pt: A função LEGACYFDIST() devolve a distribuição-f.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
pt: LEGACYFDIST(número;graus-liberdade-1;graus-liberdade-2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
pt: O LEGACYFDIST(0,8;8;12) devolve 0,61

en: Probability
pt: Probabilidade

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
pt: Valor médio da distribuição logarítmica padrão

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
pt: Desvio-padrão da distribuição logarítmica padrão

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
pt: A função LOGINV() calcula o inverso da distribuição normal logarítmica acumulativa.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
pt: LOGINV(p; media; desvio_padrão)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
pt: O LOGINV(0,1;0;1) é igual a 0,2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
pt: O valor de probabilidade para o qual é calculada a distribuição logarítmica

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
pt: A função LOGNORMDIST() devolve a distribuição lognormal acumulativa.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
pt: LOGNORMDIST(número;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
pt: O LOGNORMDIST(0,1;0;1) é igual a 0,01

en: Floating point value or range of values
pt: Valor de vírgula flutuante ou gama de valores

en: Floating point values or range of values
pt: Valores de vírgula flutuante ou gama de valores

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
pt: A função MEDIAN() calcula a mediana de todos os valores dados como parâmetros. Pode calcular a mediana dum intervalo, utilizando MEDIAN(A1:B5), ou de uma lista de valores, utilizando MEDIAN(12;5;12,5). As células em branco serão consideradas como zero, e as células com texto serão ignoradas.

en: MEDIAN(value;value;...)
pt: MEDIAN(valor;valor;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
pt: O MEDIAN(12; 5; 5,5) é igual a 5,5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
pt: O MEDIAN(12; 7; 8;2) é igual a 7,5

en: Float
pt: Real

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
pt: A função MODE() devolve a moda dos dados, isto é, o valor que ocorre com maior frequência.

en: MODE(number; number2; ...)
pt: MODE(número; número2; ...)

en: MODE(range)
pt: MODE(intervalo)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
pt: O MODE(12; 14; 12; 15) devolve 12

en: Number of failures
pt: Número de falhas

en: Number of successful trials
pt: Número de tentativas com sucesso

en: Probability of success
pt: Probabilidade de sucesso

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
pt: A função NEGBINOMDIST() devolve a distribuição binomial negativa.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
pt: NEGBINOMDIST(tentativas;sucessos;probabilidade_de_sucesso)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
pt: O NEGBINOMDIST(2;5;0,55) devolve 0,152872629

en: Linear middle of the distribution
pt: Centro linear da distribuição

en: Standard deviation of the distribution
pt: Desvio-padrão da distribuição

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
pt: A função NORMDIST() devolve a distribuição normal acumulativa.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
pt: O Número é o valor da distribuição, baseado no qual será calculada a distribuição normal.

en: MV is the linear middle of the distribution.
pt: MV é o centro linear da distribuição.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
pt: STD é o desvio-padrão da distribuição.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
pt: O K = 0 calcula a função de densidade; o K = 1 calcula a distribuição.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
pt: NORMDIST(número;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
pt: O NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) é igual a 0,934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
pt: O NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) é igual a 0,842281

en: Middle value in the normal distribution
pt: Valor central da distribuição normal

en: Standard deviation of the normal distribution
pt: Desvio-padrão da distribuição normal

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
pt: A função NORMINV() devolve a inversa da distribuição normal acumulativa. O número deve ser entre 0 e 1 (exclusive) e o STD deve ser positivo.

en: NORMINV(number;MV;STD)
pt: NORMINV(número;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
pt: NORMINV(0,9;63;5) é igual a 69,41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
pt: O valor para o qual é calculada a distribuição normal padrão

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
pt: A função NORMSDIST() devolve a distribuição normal padrão.

en: NORMSDIST(Number)
pt: NORMSDIST(número)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
pt: O NORMSDIST(1) é igual a 0,84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
pt: A função NORMINV() devolve a inversa da distribuição normal acumulativa. O número deve ser entre 0 e 1 (exclusive).

en: NORMSINV(Number)
pt: NORMSINV(número)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
pt: O NORMSINV(0,908789) é igual a 1,3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
pt: A função PEARSON() calcula o coeficiente de correlação de dois intervalos de células. É a mesma função que a CORREL.

en: PEARSON(range1; range2)
pt: PEARSON(intervalo1; intervalo2)

en: Number of elements to permutate
pt: Número de elementos a arranjar

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
pt: A função PERMUT() devolve o número de arranjos. O primeiro parâmetro é o número de elementos e o segundo parâmetro é o número de elementos usados no arranjo.

en: PERMUT(total;permutated)
pt: PERMUT(total;arranjados)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
pt: O PERMUT(8;5) é igual a 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
pt: O PERMUT(1;1) é igual a 1

en: The PERMUTATIONA() function returns the number of ordered permutations when allowing repetition. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements to choose. Both parameters must be positive.
pt: A função PERMUTATIONA() devolve o número de arranjos ordenados. O primeiro parâmetro é o número de elementos e o segundo parâmetro é o número de elementos a escolher. Ambos os números deverão ser positivos.

en: PERMUTATIONA(total;chosen)
pt: PERMUTATIONA(total;escolhidos)

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
pt: O PERMUTATIONA(2; 3) devolve 8

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
pt: O PERMUTATIONA(0; 0) devolve 1

en: Range of values
pt: Intervalo de valores

en: The percentile value between 0 and 1, inclusive.
pt: O valor do percentil entre 0 e 1, inclusive.

en: The PERCENTILE() function returns the x-th sample percentile of data values in Data. A percentile returns the scale value for a data series which goes from the smallest (alpha=0) to the largest value (alpha=1) of a data series. For alpha = 25%, the percentile means the first quartile; alpha = 50% is the MEDIAN. Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
pt: A função PERCENTILE() devolve o percentil dos valores de dados da x-ésima amostra dos dados. Um percentil devolve o valor de escala para uma série de dados que vai do valor menor (alfa=0) para o maior (alfa=1) de uma série de dados. Para um alfa = 25%, o percentil corresponde ao primeiro quartil; alfa = 50% é a mediana. As células em branco correspondem a zero e as células com texto serão ignoradas.

en: PERCENTILE(data;alpha)
pt: PERCENTILE(dados;alfa)

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
pt: O número para o qual a distribuição normal padrão será calculada.

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
pt: A função PHI() devolve o valor da função de distribuição para a distribuição padrão normal.

en: PHI(value)
pt: PHI(valor)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
pt: O PHI(0,25) é igual a 0,386668

en: Lambda parameter (the middle value)
pt: Parâmetro lambda (o valor médio)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
pt: A função POISSON() devolve a distribuição de Poisson.

en: The lambda and number parameters must be positive.
pt: Os valores lambda e número devem ser positivos.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
pt: POISSON(número;lambda;acumular)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
pt: O POISSON(60;50;0) é igual a 0,020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
pt: O POISSON(60;50;1) é igual a 0,927840

en: Data (array)
pt: Dados (lista)

en: Order
pt: Ordem

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
pt: A função RANK() devolve a classificação de um número numa lista de números.

en: Order specifies how to rank the numbers:
pt: A ordem define como classificar os números:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
pt: Se for 0 ou omitido, os Dados classificam-se por ordem descendente.

en: If not 0, Data is ranked in ascending order.
pt: Se não for 0, os Dados classificam-se por ordem ascendente.

en: RANK(Value; Data; Order)
pt: RANK(Valor; Dados; Ordem)

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
pt: O RANK (2;{1;2;3}) é igual a 2

en: known Y (array)
pt: Y conhecido (lista)

en: known X (array)
pt: X conhecido (lista)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
pt: A função RSQ() devolve o quadrado do coeficiente de correcção do momento do produto de Pearson, através dos pontos de dados em x_conhecido's e y_conhecido's.

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
pt: Se a "listaY" e a "listaX" estiverem vazias ou tiverem uma quantidade diferente de pontos de dados, é devolvido o valor #N/A.

en: RSQ(known Y; known X)
pt: RSQ(Y conhecido; X conhecido)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
pt: A função SKEW() devolve uma estimativa da inclinação de uma distribuição

en: SKEW(number; number2; ...)
pt: SKEW(número; número2; ...)

en: SKEW(range)
pt: SKEW(intervalo)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
pt: O SKEW(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) devolve 0,9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
pt: A função SKEWP() devolve a inclinação da população de uma distribuição

en: SKEWP(number; number2; ...)
pt: SKEWP(número; número2; ...)

en: SKEWP(range)
pt: SKEWP(intervalo)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
pt: O SKEWP(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) devolve 0,6552

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
pt: A função SLOPE() calcula a inclinação da linha de regressão linear.

en: Position (from the smallest)
pt: Posição (a partir da menor)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
pt: A função SMALL() devolve o k-ésimo menor valor do conjunto de dados.

en: SMALL(range; k)
pt: SMALL(intervalo; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
pt: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => o SMALL(A1:A3; 1) devolve 1

en: Number to be normalized
pt: Número a normalizar

en: Mean of the distribution
pt: Média da distribuição

en: Standard deviation
pt: Desvio-padrão

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
pt: A função STANDARDIZE() calcula um valor normalizado.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
pt: STANDARDIZE(x; média, desvio_padrão)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
pt: O STANDARDIZE(4; 3; 7) devolve 0,1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
pt: A função STDEV() estima o desvio-padrão com base numa amostra. O desvio-padrão é uma medida de como os valores se encontram dispersos do valor da média.

en: STDEV(value;value;...)
pt: STDEV(valor;valor;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
pt: O STDEV(6;7;8) é igual a 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
pt: A função STDEVA() estima o desvio-padrão com base numa amostra. O desvio-padrão é uma medida de como os valores se encontram dispersos do valor da média. Se uma dada célula contiver texto ou o valor booleano Falso, conta como 0. Se contiver o valor booleano Verdadeiro, conta como 1.

en: STDEVA(value;value;...)
pt: STDEVA(valor;valor;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
pt: O STDEVA(6; 7; A1; 8) é igual a 1, se A1 for vazio

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
pt: O STDEVA(6; 7; A1; 8) é igual a 3,109, se o A1 for TRUE

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
pt: A função STDEVP() calcula o desvio-padrão, com base numa população inteira.

en: STDEVP(value;value;...)
pt: STDEVP(valor;valor;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
pt: O STDEVP(6;7;8) é igual a 0,816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
pt: A função STDEVPA() calcula o desvio-padrão com base numa população inteira. Se uma célula referenciada contiver texto ou o valor booleano Falso, conta como 0. Se for o valor booleano Verdadeiro, conta como 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
pt: STDEVPA(valor;valor;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
pt: O STDEVPA(6;7;8) é igual a 0,816497..., se o A1 estiver vazio

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
pt: O STDEVPA(6; 7; A1; 8) é igual a 2,69..., se o A1 for TRUE

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
pt: O STDEVPA(6; 7; A1; 8) é igual a 3,11..., se o A1 for FALSE

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
pt: A função STEYX() calcula o erro-padrão do valor previsto em Y para cada X na regressão.

en: Value (array)
pt: Valor (lista)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
pt: A função SUMPRODUCT() (SUM(X*Y)) devolve a soma do produto destes valores. O número de valores deve ser igual entre as duas listas. Caso contrário esta função devolve Err.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
pt: SUMPRODUCT(lista1;lista2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
pt: O SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) com A1=2, A2=5, B1=3 e B2=5 devolve 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
pt: A função SUMX2PY2() (SUM(X^2+Y^2)) devolve a soma dos quadrados destes valores. O número de valores deve ser igual entre as duas listas. Caso contrário esta função devolve Err.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
pt: SUMX2PY2(lista1;lista2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
pt: O SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) com A1=2, A2=5, B1=3 e B2=5 devolve 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
pt: A função SUMX2MY2() (SUM(X^2-Y^2)) devolve a diferença dos quadrados destes valores. O número de valores deve ser igual entre as duas listas. Caso contrário esta função devolve Err.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
pt: SUMX2MY2(lista1;lista2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
pt: O SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) com A1=2, A2=5, B1=3 e B2=5 devolve -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
pt: Graus de liberdade da distribuição t

en: Mode (1 or 2)
pt: Modo (1 ou 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
pt: A função TDIST() devolve a distribuição t.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
pt: O modo = 1 devolve o teste de um extremo e o modo = 2 devolve o teste com dois extremos.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
pt: TDIST(número;graus_liberdade;modo)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
pt: O TDIST(12;5;1) é igual a 0,000035

en: KnownY
pt: yConhecido

en: KnownX
pt: xConhecido

en: NumberSequence newX
pt: Sequência-Números novoX

en: allowOffset
pt: permitirDeslocamento

en: The TREND() function calculates a sequence of Y-values based on a linear regression of known X- and Y-value pairs. For the input parameters, the user must firstly select a cell-range containing the Y-values, followed by the cell-range of the corresponding X-values.
pt: A função TREND() calcula uma sequência de valores em Y, baseados numa regressão linear de pares de valores em X e Y conhecidos. Para os parâmetros de entrada, o utilizador deverá seleccionar primeiro um intervalo de células que contém os valores em Y, seguido do intervalo de células dos valores em X correspondentes.

en: The line of best fit may be extrapolated to a different X-range, which is specified as the 3rd parameter. However, the input X-range should be given again if no extrapolation is required.
pt: A linha de melhor ajuste poderá ser extrapolada para um intervalo em X diferente, o que será indicado no 3º parâmetro. Contudo, o intervalo de entrada em X deverá ser indicado de novo, caso não seja necessária nenhuma extrapolação.

en: The regression line can be forced to intersect the origin (X=0, Y=0) by setting the 4th parameter, allowOffset, to FALSE or 0. Setting this parameter to TRUE or 1 (the default) allows the best-fit line to intersect the vertical axis at a non-zero value of Y.
pt: A linha de regressão poderá ser forçada a intersectar a origem (X=0, Y=0) através da configuração do 4º parâmetro, 'permitirDeslocamento', como FALSE ou 0. A definição desse parâmetro como TRUE ou 1 (por omissão) permite que a linha de ajuste óptimo intersecte o eixo vertical num valor em Y diferente de zero.

en: Note that since the result of this function is a row of calculated Y-values, plotting the data will be facilitated if the X- and Y- values are also in rows, rather than columns.
pt: Repare que, dado que o resultado desta função é uma linha de valores calculados em Y, o desenho do dados será facilitado se os valores em X e Y estiverem também em linhas, em vez de colunas.

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
pt: Restrições: COUNT(yConhecido) = COUNT(xConhecido).

en: Since the result is an array, use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the values in separate cells.
pt: Dado que o resultado é uma lista, use o Ctrl+Alt+Enter (em vez de apenas o Enter) para mostrar os valores em células separadas.

en: TREND(known Y-range; [known X-range; [new X-range; [allowOffset=TRUE/FALSE]]])
pt: TREND(intervalo yConhecido[;intervalo xConhecido[;novo intervalo-X[;permitirDeslocamento = TRUE]]])

en: dataSet
pt: conjuntoDados

en: cutOffFraction
pt: fraccaoCorte

en: The TRIMMEAN() function calculates the mean of a data set with the smallest and largest values omitted to eliminate possible outliers. The total fraction of measurements which are to be excluded is set by the second parameter (cutOffFraction).
pt: A função TRIMMEAN() calcula a média de um dado conjunto de dados com os valores menor e maior omitidos para eliminar possíveis desvios da amostra. A fracção total de medidas que são para excluir é definida pelo segundo parâmetro (fraccaoCorte).

en: TRIMMEAN(dataSet; cutOffFraction)
pt: TRIMMEAN(conjuntoDados; fraccaoCorte)

en: x (array) The set of observed data for the first condition.
pt: x (lista) O conjunto de dados observados para a primeira condição.

en: y (array) The set of observed data for the second condition.
pt: y (lista) O conjunto de dados observados para a segunda condição.

en: mode Whether to look up 1-tailed (mode = 1) or 2-tailed (mode = 2) probability for t.
pt: modo Se deve procurar a probabilidade de 't' com 1 extremo (modo = 1) ou com 2 extremos (modo = 2).

en: type The type of t-test to perform. Set this to 1 for a paired t-test, 2 or 3 for an unpaired t-test.
pt: tipo O tipo de teste-'t' a efectuar. Configure este valor como 1 para um teste-'t' emparelhado, ou 2 ou 3 para um teste 't' não-emparelhado.

en: The TTEST() function calculates the probability of a t-test given two ranges of data to compare.
pt: A função TTEST() calcula a probabilidade de um teste 't', dados dois intervalos de dados a comparar.

en: A t-test compares two sets of data and establishes the likelihood that any difference between the two is caused by some variable having an effect. For example, given two sets of data, one containing the speed at which 30 tall people can run and the other containing the speed at which 30 short people can run, a t-test can tell you how likely it is that any speed difference between the two groups of people is due to their height.
pt: Um teste 't' compara dois conjuntos de dados e estabelece a possibilidade de que alguma diferença entre os dois é causada por alguma variável que faça algum efeito.  Por exemplo, dados dois conjuntos de dados, um que contém a velocidade com que 30 pessoas altas conseguem andar e a outra contendo a velocidade de 30 pessoas baixas, um teste-'t' poder-lhe-á dizer se é possível que alguma diferença de velocidade entre os dois grupos de pessoas é devida à sua altura.

en: The mode parameter is used to indicate whether you require the difference between the two data sets to be in a specific direction or not. For example, if we are predicting that tall people will be able to run faster than short people, we would use a one-tailed test (mode = 1); however, if we are predicting that one group will be able to run faster than the other but not which one will actually be fastest, we would use a two-tailed test (mode = 2).
pt: O parâmetro do modo é usado para indicar se precisa que a diferença entre os dois conjuntos de dados tenha de estar numa direcção específica ou não. Por exemplo, se previrmos que as pessoas altas serão capazes de correr mais depressa que as pessoas baixas, iríamos usar um teste com um-extremo (modo = 1); contudo, se previrmos que um grupo será capaz de correr mais depressa que o outro, mas não sabemos qual será o mais rápido, iríamos usar um teste de dois-extremos (modo = 2).

en: Paired tests (type = 1, see Syntax below) are only suitable when both sets of data values are drawn from the same source (i.e. each source of data has provided an item in the first data range and an item in the second data range). In the running speed example, this is impossible since one person cannot be both short and tall: each person can only provide data for one group or the other. In such cases, where the values in each data set are drawn from different sources, an unpaired t-test is appropriate (type = 2 or type = 3). For unpaired t-tests, the two data ranges need not be equally sized; for paired t-tests the two ranges are required to contain the same number of cells.
pt: Os testes emparelhados (tipo = 1, ver a Sintaxe abaixo) só são adequados quando ambos os conjuntos de dados são retirados da mesma fonte (i.e., cada fonte de dados forneceu um item no primeiro intervalo de dados e um item no segundo). No exemplo da velocidade de corrida, isto é impossível porque uma pessoa não pode ser alta e baixa ao mesmo tempo: cada pessoa só poderá fornecer dados para um grupo ou para o outro. Nesses casos, onde os valores são retirados de fontes diferentes, é apropriado um teste-'t' não-emparelhado (tipo = 2 ou tipo = 3). Para os testes não-emparelhados, os dois conjuntos de dados não precisam de ter o mesmo tamanho; para os testes emparelhados, os dois intervalos deverão ter o mesmo número de células.

en: When your sets of data values are not drawn from the same source, choosing the appropriate type of unpaired test depends upon the variance within each of your two samples. If the variances of the two samples are similar, you can use an unpaired t-test for samples with similar variances (type = 2); where the variances are not sufficiently similar you must use an unpaired t-test for samples with differing variances (type = 3).
pt: Quando os seus conjuntos de dados não são retirados da mesma fonte, a escolha do tipo apropriado de teste não-emparelhado depende da variância dentro de cada uma das das suas duas amostras. Se as variâncias das duas amostras forem semelhantes, poderá usar um teste não-emparelhado com amostras de variâncias similares (tipo = 2); quando as variâncias não são suficiente semelhantes entre si, deverá usar um teste-'t' para amostras com variâncias divergentes (tipo = 3).

en: TTEST(x; y; mode; type)
pt: TTEST(x; y; modo; tipo)

en: The VAR() function calculates the variance based on a sample.
pt: A função VAR() calcula a variância baseada numa amostra.

en: VAR(value;value;...)
pt: VAR(valor;valor;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
pt: O VAR(12;5;7) é igual a 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
pt: A VAR(15;80;3) é igual a 1716,333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
pt: A VAR(6;7;8) é igual a 1

en: The VARA() function calculates the variance based on a sample allowing numbers, text and logical values to be included in the calculation, too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
pt: A função VARA() calcula a variância com base numa amostra que permite a inclusão de números, texto e valores lógicos no cálculo. Se a célula contiver texto, ou se o argumento for avaliado como falso, é interpretado como um valor igual a zero (0). Se o argumento for avaliado como verdadeiro, conta como um (1). As células vazias não são tidas em conta.

en: VARA(value;value;...)
pt: VARA(valor;valor;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
pt: O VARA(12;5;7) é igual a 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
pt: O VARA(15;80;3) é igual a 1716,333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
pt: O VARA(6;7;8) é igual a 1

en: The VARIANCE() function calculates the variance based on a sample. It is the same as the VAR function.
pt: A função VARIANCE() calcula a estimativa da variância baseada numa amostra. É a mesma função que a VAR.

en: VARIANCE(value;value;...)
pt: VARIANCE(valor;valor;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
pt: O VARIANCE(12;5;7) é igual a 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
pt: O VARIANCE(15;80;3) é igual a 1716,333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
pt: O VARIANCE(6;7;8) é igual a 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
pt: A função VARP() calcula a variância com base numa população inteira.

en: VARP(value;value;...)
pt: VARP(valor;valor;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
pt: O VARP(12;5;7) é igual a 8,666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
pt: O VARP(15;80;3) é igual a 1144,22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
pt: O VARP(6;7;8) é igual a 0,6666667...

en: The VARPA() function calculates the variance based on an entire population. Text and boolean values that evaluate to FALSE are counted as 0, boolean value that evaluate to TRUE are counted as 1. Empty cells are not counted.
pt: A função VARPA() calcula a variância com base numa população inteira. Os valores de texto e booleanos, que sejam avaliados como falsos, contam como 0, enquanto os avaliados como verdadeiros contam como 1. As células vazias não são tidas em conta.

en: VARPA(value;value;...)
pt: VARPA(valor;valor;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
pt: O VARPA(12;5;7) é igual a 8,666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
pt: O VARPA(15;80;3) é igual a 1144,22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
pt: O VARPA(6;7;8) é igual a 0,6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
pt: A função WEIBULL() devolve a distribuição Weibull.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
pt: Os parâmetros alfa e beta devem ser positivos, e o número (primeiro parâmetro) não poderá ser negativo.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
pt: WEIBULL(número;alfa;beta;acumular)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
pt: O WEIBULL(2;1;1;0) é igual a 0,135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
pt: O WEIBULL(2;1;1;1) é igual a 0,864665

en: x (array)
pt: X (lista)

en: mean
pt: média

en: standardDeviation
pt: desvioPadrão

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
pt: A função ZTEST() calcula a probabilidade de dois extremos de um teste 'z' com a distribuição normal.

en: Performs a test of the null hypothesis, that the sample is a true sample of a normally distributed random variable with mean, mean, and standard deviation, sigma (standardDeviation). A return value of 1 indicates, that the null hypothesis is rejected, i.e. the sample is not a random sample of the normal distribution. If sigma is omitted, it is estimated from sample, using STDEV.
pt: Efectua um teste da hipótese nula, onde a amostra foi retirada de uma variável aleatória com uma distribuição normal em torno de uma 'média' e um desvio-padrão 'sigma'. Um valor devolvido igual a 1 indica que a hipótese nula é rejeitada, i.e., a amostra não é uma amostra aleatória da distribuição normal. Se o 'sigma' for omitido, é estimado a partir da amostra com o STDEV.

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
pt: ZTEST(x; média; desvioPadrão)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
pt: A função BINO() devolve a distribuição binomial.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
pt: O primeiro parâmetro é o número de tentativas, o segundo parâmetro é o número de sucessos, e o terceiro é a probabilidade de sucesso. O número de tentativas deve ser maior que o número de sucessos e a probabilidade deve ser menor ou igual a 1.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
pt: BINO(tentativas;sucessos;probabilidade_de_sucesso)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
pt: BINO(12;9;0,8) devolve 0,236223201

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
pt: A função SUMXMY2() (SUM((X-Y)^2)) devolve o quadrado das diferenças entre estes valores. O número de valores nas duas listas deverá ser igual. Caso contrário, esta função devolve um erro.

en: SUMXMY2(array1;array2)
pt: SUMXMY2(lista-1;lista-2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
pt: O SUMXMY2(A1:A2;B1:B2), com A1=2, A2=5, B1=3 e B2=5, devolve 1

en: Probability of failure
pt: Probabilidade de falha

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
pt: A função INVBINO() devolve a distribuição binomial negativa. O primeiro parâmetro é o número de tentativas, o segundo é o número de falhas e o terceiro é a probabilidade de falha. O número de tentativas deve ser maior que o número de falhas e a probabilidade deve ser menor ou igual a 1.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
pt: INVBINO(tentativas;falhas;probabilidade_de_falha)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
pt: O INVBINO(12;3;0,2) devolve 0,236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
pt: A função GAMMALN() devolve o logaritmo natural da função Gamma: G(x). O parâmetro número deve ser positivo.

en: GAMMALN(Number)
pt: GAMMALN(número)

en: GAMMALN(2) returns 0
pt: O GAMMALN(2) é igual a 0

en: Decimals
pt: Casas decimais

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
pt: A função DOLLAR() converte um número para texto, usando o formato monetário, com a parte fraccionária arredondada ao número de algarismos indicado. Ainda que o nome seja DOLLAR, esta função fará a conversão de acordo com o formato regional.

en: DOLLAR(number;decimals)
pt: DOLLAR(número,casas decimais)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
pt: O DOLLAR(1403,77) devolve "1403,77 EUR"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
pt: O DOLLAR(-0,123;4) devolve "-0,1230 EUR"

en: No_commas
pt: Sem_espaços

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
pt: A função FIXED() arredonda um número ao número de casas decimais indicado, formata o número numa cadeia de caracteres no formato decimal, e devolve o resultado como texto. Se o número de casas for negativo, o número é arredondado à esquerda da vírgula. Se omitir o número de casas decimais, assume-se como 2. Se o parâmetro opcional 'sem_espaços' for verdadeiro, os separadores de milhares não aparecerão.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
pt: FIXED(número,casas_decimais,sem_espaços)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
pt: O FIXED(1234,567;1) devolve "1 234,6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
pt: O FIXED(1234,567;1;FALSE) devolve "1234,6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
pt: O FIXED(44,332) devolve "44,33"

en: Text for which you want to substitute
pt: O texto que deseja substituir

en: Part of text you want to replace
pt: A parte de texto que deseja substituir

en: New text which will be replacement
pt: O novo texto de substituição

en: Which occurrence to replace
pt: Qual a ocorrência a substituir

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
pt: O SUBSTITUTE() substitui o novo_texto por texto_antigo numa sequência de texto. Se o num_instância for indicado, só essa instância de texto_antigo é substituída. Caso contrário, todas as ocorrências de texto_antigo serão substituídas pelo novo_texto. Utilize o SUBSTITUTE quando quiser substituir texto específico, e o REPLACE quando quer substituir todo o texto que ocorra numa dada localização.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
pt: SUBSTITUTE(texto; texto_antigo; novo_texto; num_instância)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
pt: O SUBSTITUTE("Dados de Custo";"Custo";"Vendas") devolve "Dados de Vendas"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
pt: O SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) devolve "Qtr 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
pt: O SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) Devolve "Qtr 3, 2003"

en: The text you want to find
pt: O texto que quer procurar

en: The text which may contain find_text
pt: O texto que contem o texto_a_procurar

en: Specified index to start the search
pt: Índice específico onde iniciar a pesquisa

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
pt: A função SEARCH() procura uma sequência de texto (texto_a_procurar), dentro de uma cadeia de caracteres (dentro_texto), e devolve o número do ponto inicial de texto_a_procurar, a contar do carácter mais à esquerda de dentro_texto.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
pt: Pode usar os caracteres especiais ponto de interrogação (?) e asterisco (*). Um ponto de interrogação corresponde a um carácter único, enquanto um asterisco corresponde a uma sequência arbitrária de caracteres.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
pt: O parâmetro num_inicio indica o carácter onde iniciar a procura. O primeiro carácter corresponde ao número 1. Se o num_inicio for omitido, assume-se como sendo 1. O SEARCH não distingue entre maiúsculas e minúsculas.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
pt: SEARCH(texto_a_procurar,dentro_texto,num_inicio)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
pt: O SEARCH("e";"Statements";6) devolve 7

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
pt: O SEARCH("margin";"Profit Margin") devolve 8

en: Specified byte position to start the search
pt: Índice de 'bytes' específico onde iniciar a pesquisa

en: The SEARCHB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
pt: A função SEARCHB() procura uma sequência de texto (texto_a_procurar), dentro de uma cadeia de caracteres (dentro_texto), e devolve o número do ponto inicial de texto_a_procurar, a contar do carácter mais à esquerda de dentro_texto. Esta função assume posições em 'bytes'.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If BytePosition is omitted, it is assumed to be 2. SEARCHB does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
pt: O parâmetro num_inicio indica o carácter onde iniciar a procura. O primeiro carácter corresponde ao número 2. Se o num_inicio for omitido, assume-se como sendo 2. O SEARCHB não distingue entre maiúsculas e minúsculas.

en: SEARCHB(find_text;within_text;BytePosition Start)
pt: SEARCHB(texto_a_procurar,dentro_texto,num_inicio)

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
pt: O T() devolve o texto referente por valor. Se o valor for igual ou referenciar o texto, o T devolve o valor. Se o valor não corresponder a texto, o T devolve um texto em branco.

en: T(value)
pt: T(valor)

en: T("Calligra") returns "Calligra"
pt: O T("Calligra") devolve "Calligra"

en: T(1.2) returns "" (empty text)
pt: O T(1,2) devolve "" (texto em branco)

en: The TEXT() function converts a value to text.
pt: A função TEXT() converte um valor para texto.

en: TEXT(value)
pt: TEXT(valor)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
pt: O TEXT(1234.56) devolve "1234.56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
pt: O TEXT("KSpread") devolve "KSpread"

en: String
pt: Cadeia de Caracteres

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
pt: A função PROPER() converte a primeira letra de cada palavra para maiúsculas, enquanto converte o resto para minúsculas.

en: PROPER(string)
pt: PROPER(texto)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
pt: PROPER("isto é um título") devolve "Isto É Um Título"

en: First string
pt: Primeiro texto

en: String to compare with
pt: Texto com o qual comparar

en: Compare case-sensitive (true/false)
pt: Comparar com distinção de maiúsculas (verdadeiro/falso)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
pt: A função COMPARE() devolve 0, se as duas sequências de texto forem iguais, -1 se a primeira for menor em valor que a segunda; caso contrário, devolve 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
pt: COMPARE(texto1; texto2; booleano)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
pt: O COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) devolve 0

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
pt: O COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) devolve 1

en: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) returns 1
pt: O COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) devolve 1

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
pt: A função EXACT() devolve Verdadeiro, se as duas sequências de texto forem iguais; caso contrário, devolve Falso.

en: EXACT(string1;string2)
pt: EXACT(texto1;texto2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
pt: O EXACT("Calligra";"Calligra") devolve Verdadeiro

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
pt: O EXACT("kspread";"Calligra") devolve Falso

en: Text which you want to replace some characters
pt: Texto ao qual deseja substituir alguns caracteres

en: Position of the characters to replace
pt: Posição dos caracteres a substituir

en: Number of characters to replace
pt: Número de ficheiros a substituir

en: The text that will replace characters in old text
pt: O texto que irá substituir os caracteres no texto antigo

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
pt: A função REPLACE() substitui parte de uma sequência de caracteres por outra diferente.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
pt: REPLACE(texto;posição;comprimento;novo_texto)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
pt: O REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") devolve "abcde-k"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
pt: O REPLACE("2002";3;2;"03") devolve "2003"

en: Text which you want to replace some characters using byte position
pt: Texto ao qual deseja substituir alguns caracteres, usando posições em 'bytes'

en: Byte position of the characters to replace
pt: Posição em 'bytes' dos caracteres a substituir

en: The byte length of characters to replace
pt: O tamanho em 'bytes' dos caracteres a substituir

en: The REPLACEB() function replaces part of a text string with a different text string using byte positions.
pt: A função REPLACEB() substitui parte de uma sequência de caracteres por outra diferente, usando posições em 'bytes'.

en: REPLACEB(text;BytePosition;ByteLength Len;new_text)
pt: REPLACEB(texto;posição;comprimento;novo_texto)

en: Specifies index to start the search
pt: Define o índice onde iniciar a pesquisa

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
pt: A função FIND() procura uma sequência de texto (texto_a_procurar), dentro de outra cadeia de caracteres (dentro_texto), e devolve o número do ponto inicial de texto_a_procurar, a partir do carácter mais à esquerda de dentro_texto.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
pt: O parâmetro num_inicio define o carácter onde começar a pesquisa. Se o num_inicio for omitido, o primeiro carácter corresponde ao número 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
pt: Também pode usar a função SEARCH mas, ao contrário da SEARCH, a FIND distingue as maiúsculas das minúsculas e não permite os caracteres especiais.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
pt: FIND(texto_a_procurar;dentro_texto;num_inicio)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
pt: O FIND("Cal";"Calligra") devolve 1

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
pt: O FIND("i";"Calligra") devolve 5

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
pt: O FIND("C";"Sheets no Calligra";4) devolve 12

en: Specifies byte position to start the search
pt: Define a posição em 'bytes' onde iniciar a pesquisa

en: The FINDB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
pt: A função FINDB() procura uma sequência de texto (texto_a_procurar), dentro de outra cadeia de caracteres (dentro_texto), e devolve o número do ponto inicial de texto_a_procurar, a partir do carácter mais à esquerda de dentro_texto. Esta função assume posições em 'bytes'.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If start_num is omitted, it is assumed to be 2.
pt: O parâmetro num_inicio define o carácter onde começar a pesquisa. O primeiro carácter corresponde ao número 2. Se o num_inicio for omitido, o primeiro carácter corresponde ao número 2.

en: FINDB(find_text;within_text;BytePosition Start)
pt: FINDB(texto_a_procurar;dentro_texto;num_inicio)

en: Source string
pt: Texto de origem

en: Position
pt: Posição

en: Length
pt: Tamanho

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
pt: A função MID() devolve uma sub-sequência que contém os 'tamanho' caracteres desta sequência de texto, a começar na posição 'posição'.

en: MID(text;position;length)
pt: MID(texto;posição;tamanho)

en: MID(text;position)
pt: MID(texto;posição)

en: MID("Calligra";2;3) returns "all"
pt: O MID("Calligra";2;3) devolve "all"

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
pt: O MID("Calligra"; 2) devolve "alligra"

en: Byte Position
pt: Posição em 'Bytes'

en: Byte Length
pt: Comprimento em 'Bytes'

en: The MIDB() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index using byte positions.
pt: A função MIDB() devolve uma sub-sequência que contém os 'tamanho' caracteres desta sequência de texto, a começar na posição 'posição', usando posições em 'bytes'.

en: MIDB(text;BytePosition Start;ByteLength)
pt: MIDB(texto;posição;tamanho)

en: MIDB(text;BytePosition Start)
pt: MIDB(texto;posição)

en: The LEN() function returns the length of the string.
pt: A função LEN() devolve o comprimento ou tamanho da sequência de texto.

en: LEN(text)
pt: LEN(texto)

en: LEN("hello") returns 5
pt: O LEN("hello") devolve 5

en: LEN("KSpread") returns 7
pt: O LEN("KSpread") devolve 7

en: The LENB() function returns the length of the string using byte positions.
pt: A função LENB() devolve o comprimento ou tamanho da sequência de texto em 'bytes'.

en: LENB(text)
pt: LENB(texto)

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
pt: A função TRIM() devolve o texto com espaços únicos entre palavras.

en: TRIM(text)
pt: TRIM(texto)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
pt: O TRIM(" hello    KSpread   ") devolve "hello KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
pt: A função CONCATENATE() devolve uma sequência que é a concatenação das cadeias de caracteres que são os parâmetros.

en: CONCATENATE(value;value;...)
pt: CONCATENATE(valor;valor;...)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
pt: O CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") devolve "SheetsCalligraKDE"

en: Number of characters
pt: Número de caracteres

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
pt: A função RIGHT() devolve uma sub-sequência de texto que contém os 'tamanho' caracteres mais à direita do texto. A sequência completa é devolvida se 'tamanho' exceder o tamanho do texto.

en: RIGHT(text;length)
pt: RIGHT(texto;comprimento)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
pt: O RIGHT("hello";2) devolve "lo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
pt: O RIGHT("KSpread";10) devolve "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
pt: O RIGHT("KSpread") devolve "d"

en: The RIGHTB() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
pt: A função RIGHTB() devolve uma sub-sequência de texto que contém os 'tamanho' caracteres mais à direita do texto, usando posições em 'bytes'. A sequência completa é devolvida se 'tamanho' exceder o tamanho do texto.

en: RIGHTB(text;ByteLength)
pt: RIGHTB(texto;comprimento)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
pt: A função LEFT() devolve uma sub-sequência de texto que contém os 'tamanho' caracteres mais à esquerda do texto. O texto inteiro será devolvido se o 'tamanho' ultrapassar o tamanho real do texto. É um erro se o número de caracteres for menor que 0.

en: LEFT(text;length)
pt: LEFT(texto;comprimento)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
pt: O LEFT("hello";2) devolve "he"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
pt: O LEFT("KSpread";10) devolve "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
pt: O LEFT("KSpread") devolve "K"

en: The LEFTB() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
pt: A função LEFTB() devolve uma sub-sequência de texto que contém os 'tamanho' caracteres mais à esquerda do texto, usando posições em 'bytes'. O texto inteiro será devolvido se o 'tamanho' ultrapassar o tamanho real do texto. É um erro se o número de caracteres for menor que 0.

en: LEFTB(text;ByteLength)
pt: LEFTB(texto;comprimento)

en: Count of repetitions
pt: Número de repetições

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
pt: A função REPT() repete o primeiro parâmetro tantas vezes quantas indicadas pelo segundo parâmetro. O segundo parâmetro não deverá ser negativo, sendo que esta função irá devolver um texto em branco se o segundo parâmetro for zero (ou seja arredondado para zero).

en: REPT(text;count)
pt: REPT(texto;número)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
pt: O REPT("kspread";3) devolve "kspreadkspreadkspread"

en: REPT("KSpread";0) returns ""
pt: O REPT("KSpread";0) devolve ""

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
pt: A função ROT13() encripta um texto, movendo cada um dos seus caracteres 13 posições no alfabeto. Se a 13ª posição passar para além da letra Z, o alfabeto começa novamente no A (rotação).

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
pt: Ao aplicar novamente a função de encriptação ao texto resultante, decifra-o.

en: ROT13(Text)
pt: ROT13(Texto)

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
pt: O ROT13("KSpread") devolve "XFcernq"

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
pt: O ROT13("XFcernq") devolve "KSpread"

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
pt: A função TOGGLE() converte os caracteres minúsculos para maiúsculos e os maiúsculos para minúsculos.

en: TOGGLE(text)
pt: TOGGLE(texto)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
pt: O TOGGLE("ola") devolve "OLA"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
pt: O TOGGLE("OLA") devolve "ola"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
pt: O TOGGLE("oLa") devolve "OlA"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
pt: A função CLEAN() remove todos os caracteres não-imprimíveis do texto

en: CLEAN(text)
pt: CLEAN(texto)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
pt: O CLEAN(ASCIITOCHAR(7) + "OLA") devolve "OLA"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
pt: A função SLEEK() remove todos os espaços do texto.

en: SLEEK(text)
pt: SLEEK(texto)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
pt: O SLEEK("isto é um título") devolve "Istoéumtítulo"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
pt: A função UPPER() devolve uma sequência de texto para maiúsculas.

en: UPPER(text)
pt: UPPER(texto)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
pt: O UPPER("ola") devolve "OLA"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
pt: O UPPER("OLA") devolve "OLA"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
pt: A função LOWER() converte uma sequência de texto para minúsculas.

en: LOWER(text)
pt: LOWER(texto)

en: LOWER("hello") returns "hello"
pt: O LOWER("ola") devolve "ola"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
pt: O LOWER("OLA") devolve "ola"

en: Character code
pt: Código do carácter

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
pt: A função CHAR() devolve o carácter definido por um número.

en: CHAR(code)
pt: CHAR(código)

en: CHAR(65) returns "A"
pt: O CHAR(65) devolve "A"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
pt: A função CODE() devolve um código numérico para o primeiro carácter de uma cadeia de caracteres.

en: CODE(text)
pt: CODE(texto)

en: CODE("KDE") returns 75
pt: O CODE("KDE") devolve 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
pt: Converte a sequência de texto, que representa um valor, para o seu valor real.

en: VALUE(text)
pt: VALUE(texto)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
pt: O VALUE("14,03") devolve 14,03

en: Searched text
pt: Texto procurado

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Default value (optional)
pt: Valor predefinido (opcional)

en: Back-reference (optional)
pt: Referência (opcional)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
pt: Devolve a parte de um texto que condiz com uma expressão regular. Se o texto não condizer com a expressão regular indicada, é devolvido o valor indicado como predefinido.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
pt: Se for indicada uma referência, então é devolvido o valor desta.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
pt: Se não for dado um valor predefinido, assume-se um texto vazio. Se não for dada uma referência, 0 é assumido (de forma a que todo o texto condizente é devolvido).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
pt: REGEXP(texto; expressão_regular; predefinição; referência)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
pt: O REGEXP("Número é    15.";"[0-9]+") = "15"

en: REGEXP("15, 20, 26, 41";"([0-9]+), *[0-9]+$";"";1) = "26"
pt: O REGEXP("15, 20, 26, 41";"([0-9]+), *[0-9]+$";"";1) = "26"

en: Replacement
pt: Substituição

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
pt: Substitui todas as ocorrências de uma expressão regular pelo texto de substituição

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
pt: REGEXPRE(texto; expressão_regular; substituição)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
pt: O REGEXPRE("14 e 15 e 16";"[0-9]+";"num") devolve "num e num e num"

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
pt: A função UNICODE() devolve um ponto de código Unicode para o primeiro carácter de uma cadeia de texto.

en: UNICODE(text)
pt: UNICODE(texto)

en: UNICODE("KDE") returns 75
pt: O UNICODE("KDE") devolve 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
pt: A função UNICHAR() devolve o carácter indicado com um ponto de código Unicode.

en: UNICHAR(code)
pt: UNICHAR(código)

en: UNICHAR(65) returns "A"
pt: O UNICHAR(65) devolve "A"

en: Full width characters
pt: Caracteres de largura completa

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
pt: A função ASC() devolve os caracteres de meia-largura, comparados ao argumento largura-completa'.

en: ASC(text)
pt: ASC(texto)

en: Half-width characters
pt: Caracteres de meio-tamanho

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
pt: A função JIS() devolve os caracteres de largura completa que correspondem ao argumento de meia-largura.

en: JIS(text)
pt: JIS(texto)

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
pt: A função BAHTTEXT() converte um número para um texto em caracteres Thai (Baht).

en: BAHTTEXT(number)
pt: BAHTTEXT(número)

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
pt: O BAHTTEXT(23) devolve "ยี่สิบสามบาทถ้วน"

en: Trigonometric
pt: Trigonométrico

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
pt: A função COS() devolve o coseno de x, em que x é dado em radianos.

en: COS(Float)
pt: COS(Vírgula flutuante)

en: COS(0) equals 1.0
pt: O COS(0) é igual a 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
pt: O COS(PI()/2) é igual a 0,0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
pt: A função ACOT() devolve a co-tangente inversa um número.

en: ACOT(Float)
pt: ACOT(Vírgula Flutuante)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
pt: O ACOT(0) é igual a 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
pt: A função SIN() devolve o seno de x, em que x é dado em radianos.

en: SIN(Float)
pt: SIN(Vírgula Flutuante)

en: SIN(0) equals 0
pt: O SIN(0) é igual a 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
pt: O SIN(PI()/2) é igual a 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
pt: A função TAN() devolve a tangente de x, em que x é dado em radianos.

en: TAN(Float)
pt: TAN(Vírgula Flutuante)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
pt: A TAN(0,7) é igual a 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
pt: O TAN(0) é igual a 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
pt: A função ACOS() devolve o arco-coseno em radianos e o valor está definido matematicamente entre 0 e PI (inclusive).

en: ACOS(Float)
pt: ACOS(Vírgula Flutuante)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
pt: O ACOS(0,8) é igual a 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
pt: O ACOS(0) é igual a 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
pt: A função ASIN() devolve o arco-seno em radianos, estando o valor definido matematicamente entre -PI/2 e PI/2 (inclusive).

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
pt: O ASIN(0,8) é igual a 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
pt: O ASIN(0) é igual a 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
pt: A função ATAN() devolve a arco-tangente em radianos, estando o valor definido matematicamente entre -PI/2 e PI/2 (inclusive).

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
pt: O ATAN(0,8) é igual a 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
pt: O ATAN(0) é igual a 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
pt: A função COSH() devolve o coseno hiperbólico de x, que está definido matematicamente como (EXP(x) + EXP(-x)) / 2.

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
pt: O COSH(0,8) é igual a 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
pt: O COSH(0) é igual a 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
pt: A função SINH() devolve o seno hiperbólico de x, que está definido matematicamente como (EXP(x) - EXP(-x)) / 2.

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
pt: O SINH(0,8) é igual a 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
pt: O SINH(0) é igual a 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
pt: A função TANH() devolve a tangente hiperbólica de x, que está definida matematicamente como SINH(x)/COSH(x).

en: TANH(Float)
pt: TANH(Vírgula Flutuante)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
pt: O TANH(0,8) é igual a 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
pt: O TANH(0) é igual a 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
pt: A função ACOSH() calcula o coseno hiperbólico inverso de x, isto é, o valor cujo coseno hiperbólico é x. Se o x for menor que 1.0, o acosh() devolve um erro Não-é-um-Número (NaN) e o 'errno' é alterado.

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
pt: O ACOSH(5) é igual a 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
pt: O ACOSH(0) é igual a NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
pt: A função ASINH() calcula o seno hiperbólico inverso de x, que é o valor cujo seno hiperbólico é x.

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
pt: O ASINH(0,8) é igual a 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
pt: O ASINH(0) é igual a 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
pt: A função ATANH() calcula a tangente hiperbólica inversa de x, que é o valor cuja tangente hiperbólica é x. Se o valor absoluto de x é maior que 1,0, a ATANH() devolve não-é-um-número (NaN).

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
pt: O ATANH(0,8) é igual a 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
pt: O ATANH(0) é igual a 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
pt: Esta função calcula a arco-tangente das duas variáveis x e y. É semelhante a calcular a arco-tangente de y/x, excepto que os sinais de ambos os argumentos são usados para determinar o quadrante do resultado.

en: ATAN2(value;value)
pt: ATAN2(valor;valor)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
pt: O ATAN2(0,5;1,0) é igual a 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
pt: O ATAN2(-0,5;2,0) é igual a 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
pt: Esta função transforma um ângulo em radianos num ângulo em graus.

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
pt: O DEGREES(0,78) é igual a 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
pt: O DEGREES(1) é igual a 57,29

en: Angle (degrees)
pt: Ângulo (graus)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
pt: Esta função transforma um ângulo em graus num ângulo em radianos.

en: RADIANS(75) equals 1.308
pt: O RADIANS(75) é igual a 1,308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
pt: O RADIANS(90) é igual a 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
pt: A função PI() devolve o valor de PI.

en: PI() equals 3.141592654...
pt: O PI() é igual a 3,141592654...

en: The CSC() function returns the cosecant of x, where x is given in radians.
pt: A função CSC() devolve a co-secante de x, em que x é dado em radianos.

en: CSC(Float)
pt: CSC(Vírgula flutuante)

en: CSC(PI()/2) equals 1
pt: O CSC(PI()/2) é igual a 1

en: The CSCH() function returns the hyperbolic cosecant of x, where x is given in radians.
pt: A função CSCH() devolve a co-secante hiperbólica de x, em que x é dado em radianos.

en: CSCH(Float)
pt: CSCH(Vírgula flutuante)

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
pt: O CSCH(PI()/2) é igual a 0,434537208...

en: The SEC() function returns the secant of x, where x is given in radians.
pt: A função SEC() devolve a secante de x, em que x é dado em radianos.

en: SEC(Float)
pt: SEC(Vírgula flutuante)

en: SEC(0) equals 1
pt: O SEC(0) é igual a 1

en: The SECH() function returns the hyperbolic secant of x, where x is given in radians.
pt: A função SECH() devolve a secante hiperbólica de x, em que x é dado em radianos.

en: SECH(Float)
pt: SECH(Vírgula flutuante)

en: SECH(0) equals 1
pt: O SECH(0) é igual a 1

en: You cannot change a protected sheet
pt: Não pode alterar uma folha protegida

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
pt: página

en: pages
pt: páginas

en: file
pt: ficheiro

en: name
pt: nome

en: time
pt: hora

en: date
pt: data

en: author
pt: autor

en: email
pt: e-mail

en: sheet
pt: folha

en: Sheet%1
pt: Folha%1

en: This document has no sheets (tables).
pt: Este documento não tem folhas (tabelas).

en: Spreadsheet Application
pt: Aplicação de Folha de Cálculo

en: Copyright 1998-%1, The Calligra Sheets Team
pt: 'Copyright' 1998-%1 da Equipa do Calligra Sheets

en: Original Author
pt: Autor Original

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: ODS and Excel, functions, scripting
pt: ODS e Excel, funções, programação

en: Import/export filter developer
pt: Desenvolvimento do filtro de importação/exportação

en: Developer (functions)
pt: Desenvolvimento (funções)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
pt: Implementou, reveu e testou várias funções

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Define Print Range
pt: Definir o Intervalo de Impressão

en: Define the print range in the current sheet
pt: Define o intervalo de impressão na folha actual

en: Cell formatting
pt: Formatação da célula

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
pt: Definir o Intervalo de Impressão

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
pt: Configurar a Disposição da Página

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
pt: Opções do Ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
pt: Número de elementos na lista de Ficheiros Recentes:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
pt: Controla o número máximo de nomes de ficheiros que são mostrados, quando selecciona o 'Ficheiro->Abrir um Recente'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
pt: Gravar automaticamente a cada:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: Here you can select the time between autosaves, or disable this feature altogether by choosing "No autosave" (by selecting the minimum value).
pt: Aqui poderá escolher o tempo entre as gravações automáticas, ou desactive esta funcionalidade se escolher a opção 'Não gravar automaticamente' (seleccionando o valor mínimo).

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
pt: Sem auto-gravação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
pt: Criar um ficheiro de salvaguarda:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
pt: Assinale esta opção, se quiser criar algumas cópias de segurança. Esta opção está assinalada por omissão.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
pt: Movimento do cursor após carregar em Enter:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
pt: Quando tiver seleccionado uma célula, carregue depois na tecla Enter, para que o cursor da célula se mova uma posição para a esquerda, direita, cima ou baixo, dependendo da escolha desta lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Func&tion shown in status bar:
pt: Função apresen&tada na barra de estado:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
pt: Esta lista pode ser usada para escolher o cálculo efectuado pela função 'Resumo da Barra de Estado'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Unit:
pt: &Unidade:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_unit)
en: Choose the default unit that will be used in your sheets.
pt: Muda a unidade predefinida que será usada nas suas folhas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_indentationLabel)
en: I&ndentation step:
pt: Passo de i&ndentação:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KoUnitDoubleSpinBox, m_indentationStep)
en: Lets you define the amount of indenting used by the Increase Indent and Decrease Indent actions.
pt: Permite-lhe definir a quantidade de indentação usada pela opção 'Aumentar a Indentação' e 'Diminuir a Indentação'.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
pt: Cores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Grid:
pt: &Grelha:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
pt: Carregue aqui para mudar a cor da grelha, i.e., a cor dos contornos de cada célula.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_gridColor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: Custom...
pt: Personalizar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Page Out&line:
pt: D&estaque da Página:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
pt: Quando o item 'Ver -> Mostrar o Contorno da Página' estiver assinalado, são mostrados os contornos da página. Carregue aqui para escolher outra cor para os contornos, que não o vermelho predefinido.

en: No Limit
pt: Sem Limite

en: Sheet
pt: Folha

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
pt: Configuração da impressão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
pt: Grelha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
pt: Indicador de comentários

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
pt: Gráficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
pt: Objectos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
pt: Valores a zero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
pt: Indicador de fórmula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
pt: Desenhos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
pt: Cabeçalhos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
pt: Ordem da página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
pt: Da esquerda para a direita e para baixo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
pt: De cima para baixo, e para os lados

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
pt: Alinhamento da tabela na página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
pt: Centrar na horizontal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
pt: Centrar na vertical

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
pt: Repetições em cada página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
pt: Colunas de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
pt: Linhas de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
pt: até

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
pt: A dimensionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
pt: Ampliação fixa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
pt: Limites da página:

[ctx: @title:window]
en: Configure
pt: Configurar

en: Down
pt: Baixo

en: Up
pt: Cima

en: Down, First Column
pt: Baixo, Primeira Coluna

en: Open/Save
pt: Abrir/Gravar

en: Function Modules
pt: Módulos de Funções

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Plugins
pt: 'Plugins'

en: Spelling
pt: Ortografia

en: Spell Checker Behavior
pt: Comportamento da Verificação Ortográfica

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
pt: Autor

en: Author
pt: Autoria

en: &Completion mode:
pt: Modo de &completação:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
pt: Permite-lhe escolher o modo de completação (automática) de texto, a partir de uma gama de opções.

en: Popup
pt: Mensagem

en: Semi-Automatic
pt: Semi-Automática

en: Sheet Properties
pt: Propriedades da Folha

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
pt: Esquerda para Direita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
pt: Direita para Esquerda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
pt: Direcção de disposição:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Default is that the first column of the sheet is on the left. If you choose Right to Left, then the first column will be on the right and the others added from right to left.
pt: A situação por omissão é que a primeira coluna da folha estará à esquerda. Se escolher 'Direita para Esquerda', então a primeira coluna ficará à direita e as outras são adicionadas da direita para a esquerda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
pt: Se esta opção estiver seleccionada, as células que contenham comentários são marcadas com um pequeno triângulo vermelho no canto superior direito.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
pt: Mostrar o &indicador de comentários

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
pt: Se esta opção estiver assinalada, a referência da célula mostrada à esquerda da Barra de Fórmulas irá aparecer no modo LC (i.e., L3C2), em vez do seu formato normal (i.e., B3). Isto não parece ser muito utilizado de momento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
pt: Usar o modo &LC

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
pt: Se assinalar esta opção, os contornos da página serão desenhados na sua folha actual. Por omissão, os contornos da página não são mostrados. É útil para ver os contornos da página, se quiser imprimir a sua folha.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
pt: Mostrar o destaque da página

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
pt: Assinale esta opção, para que a primeira letra de qualquer texto que você escreva seja convertida automaticamente para maiúsculas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
pt: &Converter a primeira letra para maiúsculas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
pt: Se esta opção estiver assinalada, todas as células que tiverem o valor zero aparecerão em branco.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
pt: Esconder o &zero

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display the actual formulae in cells rather than the results.
pt: Se esta opção estiver assinalada, o Calligra Sheets irá mostrar as fórmulas nas células, em vez dos resultados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
pt: Mostrar a &fórmula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
pt: Se esta opção estiver assinalada, os cabeçalhos das colunas irão aparecer como números em vez de letras. Por omissão, aparece como letras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
pt: Mostrar as colunas como &números

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display a small blue triangle at the bottom left corner of cells containing formulae. This is useful if you want to protect cells with formulae.
pt: Se esta opção estiver assinalada, o Calligra Sheets irá mostrar um pequeno triângulo azul no canto inferior esquerdo das células que contêm fórmulas. Isto é útil se quiser proteger as células com fórmulas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
pt: Mostrar o &indicador de fórmula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
pt: Se estiver assinalada a opção, os limites das células da grelha ficarão visíveis. Esta é a opção por omissão. Se a desligar, a grelha ficará escondida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
pt: Mostrar a &grelha

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
pt: Esta opção controla se as fórmulas voltam a ser calculadas automaticamente, quando o valor de alguma das células referenciadas for alterado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
pt: Cálculo &automático

en: Sheets
pt: Folhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
pt: Todas as Folhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
pt: Folha Activa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
pt: Folhas Seleccionadas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
pt: Folhas disponíveis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
pt: <b>Lista de todas as folhas disponíveis.</b><br>
    Para imprimir uma folha, terá de seleccionar uma ou mais folhas nesta lista e usar os botões para inserir as folhas seleccionadas na lista da direita, que indica todas as folhas a imprimir.<br>
    Poderá inserir uma folha tantas vezes quantas quiser, pelo que será impressa várias vezes. Isto é útil para divisões ou para páginas de título, por exemplo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
pt: Folhas Disponíveis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
pt: Uma lista das folhas a imprimir na ordem indicada

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
pt: <b>Lista das folhas a imprimir.</b><br>
    Só as folhas aqui indicadas serão impressas pela ordem da listagem. Poderá mudar a ordem da impressão com os botões para subir ou descer.<br>
    Até é possível imprimir uma folha mais que uma vez. Basta inserir a folha desejada de novo e ordenar a lista de acordo com as suas necessidades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
pt: Folhas Seleccionadas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
pt: Seleccionar todas as folhas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
pt: Mover a folha seleccionada para o topo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
pt: Seleccionar as folhas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
pt: Mover a folha seleccionada para cima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
pt: Apagar as folhas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
pt: Mover a folha seleccionada para baixo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
pt: Limpar a Selecção

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
pt: Mover a folha seleccionada para o fundo

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
pt: O documento é inválido. Esperava-se o tipo MIME 'application/x-kspread' ou o 'application/vnd.kde.kspread', mas obteve-se o %1

en: This document was created with a newer version of Calligra Sheets (syntax version: %1)
    When you open it with this version of Calligra Sheets, some information may be lost.
pt: Este documento foi criado com uma versão mais recente do Sheets (versão da sintaxe: %1)
    Se o abrir nesta versão do Sheets, poderá perder alguma informação.

en: File Format Mismatch
pt: Conflito no Formato do Ficheiro

en: Styles cannot be loaded.
pt: Não foi possível carregar os estilos.

en: Invalid document. No map tag.
pt: Documento inválido. Falta a marca 'map'.

en: Match cases when searching
pt: Corresponder a capitalização ao pesquisar

en: Height: %1 %2
pt: Altura: %1 %2

en: Hide Row
pt: Esconder a Linha

en: Width: %1 %2
pt: Largura: %1 %2

en: Hide Column
pt: Esconder a Coluna

en: Area is too large.
pt: A área é demasiado grande.

en: Sheet %1 could not be found for printing
pt: A folha %1 não foi encontrada para ser impressa

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
pt: Nada a imprimir nas folhas %1.

en: Sheet Properties...
pt: Propriedades da Folha...

en: Modify current sheet's properties
pt: Modificar as propriedades da folha actual

en: Insert Sheet
pt: Inserir uma Folha

en: Insert a new sheet
pt: Inserir uma nova folha

en: Duplicate Sheet
pt: Duplicar a Folha

en: Duplicate the selected sheet
pt: Duplicar a folha seleccionada

en: Remove Sheet
pt: Apagar a Folha

en: Remove the active sheet
pt: Remove a folha activa

en: Rename Sheet...
pt: Mudar o Nome da Folha...

en: Rename the active sheet
pt: Muda o nome da folha activa

en: Show Sheet...
pt: Mostrar a Folha...

en: Show a hidden sheet
pt: Mostra uma folha escondida

en: Hide Sheet
pt: Esconder a Folha

en: Hide the active sheet
pt: Esconde a folha activa

en: Page Layout...
pt: Disposição da Página...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
pt: Indicar o formato da folha de cálculo para uma impressão

en: Reset Print Range
pt: Limpar o Intervalo de Impressão

en: Reset the print range in the current sheet
pt: Limpar o intervalo de impressão na folha actual

en: Page Outline
pt: Destaque da Página

en: Show on the spreadsheet where the page boundary will be
pt: Mostrar na folha de cálculo onde ficarão os limites da folha

en: Recalculate Sheet
pt: Recalcular a Folha de Cálculo

en: Recalculate
pt: Recalcular

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
pt: Recalcular o valor de cada célula na folha de cálculo actual

en: Recalculate Document
pt: Recalcular o Documento

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
pt: Recalcular o valor de cada célula em todas as folhas de cálculo

en: Protect &Sheet...
pt: &Proteger a Folha...

en: Protect the sheet from being modified
pt: Proteger a folha de modificações

en: Protect &Document...
pt: Proteger o &Documento...

en: Protect the document from being modified
pt: Proteger o documento de modificações

en: &Create Template From Document...
pt: &Criar um Modelo a Partir do Documento...

en: Anchor
pt: Âncora

en: Page
pt: Página

en: Switch shape anchoring
pt: Mudar de âncora da forma

en: Next Sheet
pt: Folha Seguinte

en: Next
pt: Seguinte

en: Move to the next sheet
pt: Passar à folha seguinte

en: Previous Sheet
pt: Folha Anterior

en: Previous
pt: Anterior

en: Move to the previous sheet
pt: Passar à folha anterior

en: First Sheet
pt: Primeira Folha

en: First
pt: Primeira

en: Move to the first sheet
pt: Passa para a primeira folha

en: Last Sheet
pt: Última Folha

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
pt: Última

en: Move to the last sheet
pt: Passa para a última folha

en: Column Header
pt: Cabeçalho da Coluna

en: Show the column header
pt: Mostrar o cabeçalho da coluna

en: Row Header
pt: Cabeçalho da Linha

en: Show the row header
pt: Mostrar o cabeçalho da linha

en: Horizontal Scrollbar
pt: Barra de Posicionamento Horizontal

en: Show the horizontal scrollbar
pt: Mostrar a barra de posicionamento horizontal

en: Vertical Scrollbar
pt: Barra de Posicionamento Vertical

en: Show the vertical scrollbar
pt: Mostrar a barra de posicionamento vertical

en: Status Bar
pt: Barra de Estado

en: Show the status bar
pt: Mostrar a barra de estado

en: Tab Bar
pt: Barra de Páginas

en: Show the tab bar
pt: Mostrar a barra de páginas

en: Set various Calligra Sheets options
pt: Definir as várias opções do Calligra Sheets

en: No calculation
pt: Sem cálculo

en: Calculate using sum
pt: Calcular, usando o somatório

en: Calculate using minimum
pt: Calcular, usando o mínimo

en: Calculate using maximum
pt: Calcular, usando o máximo

en: Calculate using average
pt: Calcular, usando a média

en: Calculate using the count
pt: Calcular, usando a quantidade

en: Calculate using the countA
pt: Calcular, usando a contagemA

en: You cannot change a protected sheet.
pt: Não pode alterar uma folha protegida.

en: You cannot hide the last visible sheet.
pt: Não pode esconder a última tabela visível.

en: Protect Document
pt: Proteger o Documento

en: Unprotect Document
pt: Desproteger o Documento

en: Protect Sheet
pt: Proteger a Folha

en: Unprotect Sheet
pt: Desproteger a Folha

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
pt: Limpar o Intervalo de Impressão

en: You cannot delete the only sheet.
pt: Não pode apagar a única folha.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
pt: Está prestes a apagar a folha activa.
    Deseja continuar?

en: Enter name:
pt: Indique o nome:

en: Rename Sheet
pt: Mudar o Nome da Folha

en: Change Sheet Name
pt: Mudar o Nome da Folha

en: Sheet name cannot be empty.
pt: O nome da folha não pode ser nulo.

en: This name is already used.
pt: Este nome já está a ser usado.

en: Sum:
pt: Soma:

en: Average:
pt: Média:

en: Min:
pt: Mín:

en: Max:
pt: Máx:

en: Count:
pt: Contagem:

en: CountA:
pt: ContagemA:

en: Enter a password.
pt: Indique uma senha.

en: Enter the password.
pt: Indique a senha.

en: Password is incorrect.
pt: A senha está incorrecta.

en: Dependency
pt: Dependência

en: Invalid document. Sheet name is empty.
pt: O documento é inválido. O nome da folha é vazio.

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header1
pt: Cabeçalho1

en: Cell Editor
pt: Editor de Células

en: Formula
pt: Fórmula

en: Cell Format...
pt: Formatação das Células...

en: Set the cell formatting
pt: Definir a formatação da célula

en: Resets to the default format
pt: Repor a formatação por omissão

en: Style Manager...
pt: Gestor de Estilos...

en: Edit and organize cell styles
pt: Editar e organizar os estilos de células

en: Apply a predefined style to the selected cells
pt: Aplicar um estilo predefinido às células seleccionadas

en: Create Style From Cell...
pt: Criar um Estilo a Partir da Célula...

en: Style From Cell
pt: Estilo da Célula

en: Create a new style based on the currently selected cell
pt: Criar um novo estilo baseado na célula actualmente seleccionada

en: Strike Out
pt: Traçado

en: Select Font...
pt: Seleccionar o Tipo de Letra...

en: Select Font Size
pt: Seleccionar o Tamanho da Letra

en: Font Size
pt: Tamanho da Letra

en: Increase Font Size
pt: Aumentar o Tamanho da Letra

en: Decrease Font Size
pt: Diminuir o Tamanho de Letra

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Set the text color
pt: Mudar a cor do texto

en: Align Left
pt: Alinhar à Esquerda

en: Left justify the cell contents
pt: Justificar o conteúdo da célula à esquerda

en: Align Center
pt: Alinhar ao Centro

en: Center the cell contents
pt: Centrar o conteúdo da célula

en: Align Right
pt: Alinhar à Direita

en: Right justify the cell contents
pt: Justificar à direita o conteúdo da célula

en: Align Top
pt: Alinhar ao Topo

en: Align cell contents along the top of the cell
pt: Alinhar o conteúdo da célula ao seu topo

en: Align Middle
pt: Alinhar ao Meio

en: Align cell contents centered in the cell
pt: Alinhar o conteúdo da célula ao seu centro

en: Align Bottom
pt: Alinhar ao Fundo

en: Align cell contents along the bottom of the cell
pt: Alinhar o conteúdo da célula à sua parte inferior

en: Border Left
pt: Contorno Esquerdo

en: Set a left border to the selected area
pt: Definir um contorno esquerdo para a área seleccionada

en: Border Right
pt: Contorno Direito

en: Set a right border to the selected area
pt: Definir um contorno direito para a área seleccionada

en: Border Top
pt: Contorno Superior

en: Set a top border to the selected area
pt: Definir um contorno de topo para a área seleccionada

en: Border Bottom
pt: Contorno Inferior

en: Set a bottom border to the selected area
pt: Definir um contorno de fundo para a área seleccionada

en: All Borders
pt: Todos os Contornos

en: Set a border around all cells in the selected area
pt: Definir um contorno à volta de todas as células da área seleccionada

en: No Borders
pt: Sem Contornos

en: Remove all borders in the selected area
pt: Remover todos os contornos da área seleccionada

en: Border Outline
pt: Contorno Exterior

en: Outline
pt: Destaque

en: Set a border to the outline of the selected area
pt: Definir um contorno para a área circundante da área seleccionada

en: Select a new border color
pt: Seleccionar uma nova cor do contorno

en: Border Color
pt: Cor do Contorno

en: Wrap Text
pt: Repartir o Texto

en: Wrap
pt: Envolver

en: Make the cell text wrap onto multiple lines
pt: Repartir o texto da célula em várias linhas

en: Vertical Text
pt: Texto Vertical

en: Print cell contents vertically
pt: Imprimir o conteúdo da célula na vertical

en: Increase Indent
pt: Aumentar a Indentação

en: Increase the indentation
pt: Aumentar a indentação

en: Decrease Indent
pt: Diminuir a Indentação

en: Decrease the indentation
pt: Diminuir a indentação

en: Change Angle...
pt: Mudar o Ângulo...

en: Angle
pt: Ângulo

en: Change the angle that cell contents are printed
pt: Alterar o ângulo com o qual o conteúdo da célula é impresso

en: Percent Format
pt: Formato Percentual

en: Set the cell formatting to look like a percentage
pt: Definir a formatação da célula para ser uma percentagem

en: Money Format
pt: Formato Monetário

en: Set the cell formatting to look like your local currency
pt: Definir a formatação da célula como sendo a da sua moeda local

en: Increase Precision
pt: Aumentar a Precisão

en: Increase the decimal precision shown onscreen
pt: Aumentar a precisão decimal mostrada no ecrã

en: Decrease Precision
pt: Diminuir a Precisão

en: Decrease the decimal precision shown onscreen
pt: Diminuir a precisão decimal mostrada no ecrã

en: Upper Case
pt: Maiúsculas

en: Upper
pt: Superior

en: Convert all letters to upper case
pt: Converter todas as letras para maiúsculas

en: Lower Case
pt: Minúsculas

en: Lower
pt: Menor

en: Convert all letters to lower case
pt: Converter todas as letras para minúsculas

en: Convert First Letter to Upper Case
pt: Converter a Primeira Letra para Maiúscula

en: First Letter Upper
pt: Primeira Letra em Maiúsculas

en: Capitalize the first letter
pt: Capitalizar a primeira letra

en: Set the background color
pt: Mudar a cor de fundo

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Merge the selected region
pt: Juntar a região seleccionada

en: Merge Cells Horizontally
pt: Juntar as Células na Horizontal

en: Merge the selected region horizontally
pt: Juntar a região seleccionada apenas na horizontal

en: Merge Cells Vertically
pt: Juntar as Células na Vertical

en: Merge the selected region vertically
pt: Juntar a região seleccionada apenas na vertical

en: Dissociate Cells
pt: Separar as Células

en: Unmerge the selected region
pt: Quebrar a união da região seleccionada

en: Resize Column...
pt: Mudar o Tamanho da Coluna...

en: Change the width of a column
pt: Alterar a largura de uma coluna

en: Insert Columns
pt: Inserir Colunas

en: Inserts a new column into the spreadsheet
pt: Insere uma nova coluna na folha de cálculo

en: Remove Columns
pt: Remover as Colunas

en: Removes the selected columns from the spreadsheet
pt: Remove as colunas seleccionadas da folha de cálculo

en: Hide Columns
pt: Esconder as Colunas

en: Hide the column from this
pt: Esconder a coluna desta

en: Show Columns...
pt: Mostrar as Colunas...

en: Show hidden columns
pt: Mostrar as colunas escondidas

en: Equalize Column
pt: Igualar a Coluna

en: Resizes selected columns to be the same size
pt: Redimensiona as colunas seleccionadas para terem o mesmo tamanho

en: Show hidden columns in the selection
pt: Mostrar as linhas escondidas na selecção

en: Resize Row...
pt: Mudar o Tamanho da Linha...

en: Change the height of a row
pt: Alterar a altura de uma linha

en: Insert Rows
pt: Inserir Linhas

en: Inserts a new row into the spreadsheet
pt: Insere uma nova linha na folha de cálculo

en: Remove Rows
pt: Remover as Linhas

en: Removes a row from the spreadsheet
pt: Remove uma linha da folha de cálculo

en: Hide Rows
pt: Esconder as Linhas

en: Hide a row from this
pt: Esconder uma linha desta

en: Show Rows...
pt: Mostrar as Linhas...

en: Show hidden rows
pt: Mostrar as linhas escondidas

en: Equalize Row
pt: Igualar a Linha

en: Resizes selected rows to be the same size
pt: Redimensiona as linhas seleccionadas para o mesmo tamanho

en: Show hidden rows in the selection
pt: Mostrar as linhas escondidas na selecção

en: Adjust Row && Column
pt: Ajustar a Linha e a Coluna

en: Adjusts row/column size so that the contents will fit
pt: Ajustar o tamanho da linha/coluna de modo a caber o conteúdo

en: Cells...
pt: Células...

en: Insert Cells...
pt: Inserir Células...

en: Insert a blank cell into the spreadsheet
pt: Inserir uma célula em branco na folha de cálculo

en: Remove Cells...
pt: Remover as Células...

en: Removes the cells from the spreadsheet
pt: Remove a célula actual da folha de cálculo

en: Clear All
pt: Limpar Tudo

en: Clear all contents and formatting of the current cell
pt: Apagar todo o conteúdo e formatação da célula actual

en: Contents
pt: Conteúdo

en: Clear Contents
pt: Limpar os Conteúdos

en: Remove the contents of the current cell
pt: Remover os conteúdos da célula actual

en: Comment...
pt: Comentário...

en: Edit a comment for this cell
pt: Editar um comentário para esta célula

en: Remove Comment
pt: Remover o Comentário

en: Remove this cell's comment
pt: Remover o comentário desta célula

en: Conditional Styles...
pt: Estilos Condicionais...

en: Set cell style based on certain conditions
pt: Definir o estilo da célula, com base em certas condições

en: Remove Conditional Styles
pt: Remover os Estilos Condicionais

en: Remove the conditional cell styles
pt: Remover os estilos condicionais das células

en: &Link...
pt: &Ligação...

en: Insert an Internet hyperlink
pt: Inserir uma Hiperligação de Internet

en: Link
pt: Ligação

en: Remove Link
pt: Remover a Ligação

en: Remove a link
pt: Remover uma ligação

en: Validity...
pt: Validade...

en: Set tests to confirm cell data is valid
pt: Definir os testes de confirmação da validade dos dados da célula

en: Remove Validity
pt: Remover a Validade

en: Remove the validity tests on this cell
pt: Remover os testes de validade da célula

en: &Sort...
pt: O&rdenar...

en: Sort a group of cells
pt: Ordenar um grupo de células

en: Sort &Decreasing
pt: Ordenação &Decrescente

en: Sort a group of cells in decreasing(last to first) order
pt: Ordenar um grupo de células pela ordem decrescente (último para o primeiro)

en: Sort &Increasing
pt: Ordenação &Crescente

en: Sort a group of cells in ascending(first to last) order
pt: Ordenar um grupo de células pela ordem ascendente (primeiro para o último)

en: &Auto-Filter
pt: &Auto-Filtrar

en: Add an automatic filter to a cell range
pt: Adicionar um filtro automático a um intervalo de células

en: &Left
pt: Es&querda

en: &Right
pt: Di&reita

en: &Up
pt: &Cima

en: &Down
pt: &Baixo

en: Autosum
pt: Somatório Automático

en: Insert the 'sum' function
pt: Inserir a função 'sum'

en: &Series...
pt: &Série...

en: Insert a series
pt: Inserir uma série

en: &Function...
pt: &Função...

en: Insert math expression
pt: Inserir uma expressão matemática

en: S&pecial Character...
pt: Carácter Es&pecial...

en: Insert one or more symbols or letters not found on the keyboard
pt: Inserir um ou mais símbolos ou letras que não estão presentes no teclado

en: From &Database...
pt: &Da Base de Dados...

en: Insert data from a SQL database
pt: Inserir dados de uma base de dados SQL

en: From &Text File...
pt: Do Ficheiro de &Texto...

en: Text File
pt: Ficheiro de Texto

en: Insert data from a text file to the current cursor position/selection
pt: Inserir dados de um ficheiro de texto, na posição do cursor/selecção actual

en: From &Clipboard...
pt: Da Área de Transferên&cia...

en: Clipboard
pt: Área de Transferência

en: Insert CSV data from the clipboard to the current cursor position/selection
pt: Inserir os dados em CSV da área de transferência na posição do cursor/selecção actual

en: &Text to Columns...
pt: &Texto para Colunas...

en: Expand the content of cells to multiple columns
pt: Expandir o conteúdo das células por várias colunas

en: Custom Lists...
pt: Listas Personalizadas...

en: Create custom lists for sorting or autofill
pt: Criar as listas personalizadas para ordenar ou preencher automaticamente

en: &Consolidate...
pt: &Consolidar...

en: Create a region of summary data from a group of similar regions
pt: Criar uma região de dados resumidos de um grupo de regiões similares

en: &Goal Seek...
pt: Pes&quisa de Objectivos...

en: Repeating calculation to find a specific value
pt: A repetir o cálculo para encontrar um valor específico

en: &Subtotals...
pt: &Sub-totais...

en: Create different kind of subtotals to a list or database
pt: Cria tipos diferentes de sub-totais, para uma lista ou base de dados

en: &Pivot Tables...
pt: Tabelas '&Pivot'...

en: Create Pivot Tables
pt: Criar as Tabelas 'Pivot'

en: Area Name...
pt: Nome da Área...

en: Set a name for a region of the spreadsheet
pt: Definir o nome para uma região da folha de cálculo

en: Named Areas...
pt: Áreas com Nome...

en: Edit or select named areas
pt: Editar ou seleccionar as áreas com nomes

en: Formula Selection
pt: Selecção de Fórmulas

en: Insert a function
pt: Inserir uma função

en: Others...
pt: Outras...

en: Modify Cell
pt: Modificar a Célula

en: Edit the highlighted cell
pt: Editar a célula seleccionada

en: Move the cell object to the clipboard
pt: Mover o objecto da célula para a área de transferência

en: Copy the cell object to the clipboard
pt: Copiar o objecto da célula para a área de transferência

en: Paste the contents of the clipboard at the cursor
pt: Colar o conteúdo da área de transferência no cursor

en: Special Paste...
pt: Colar Especial...

en: Paste the contents of the clipboard with special options
pt: Colar o conteúdo da área de transferência com opções especiais

en: Paste with Insertion
pt: Colar com Inserção

en: Inserts a cell from the clipboard into the spreadsheet
pt: Insere uma célula da área de transferência na folha de cálculo

en: Selects all cells in the current sheet
pt: Recalcular o valor de cada célula na folha de cálculo actual

en: Goto Cell...
pt: Ir para a Célula...

en: Goto
pt: Ir Para

en: Move to a particular cell
pt: Mover para uma célula em particular

en: Check the spelling
pt: Verificar a ortografia

en: Run Inspector...
pt: Correr o Inspector...

en: Show QTableView...
pt: Mostrar a QTableView...

en: Auto-Format...
pt: Auto-Formatação...

en: Set the worksheet formatting
pt: Altera a formatação da folha de cálculo

en: Document Settings...
pt: Configuração do Documento...

en: Show document settings dialog
pt: Mostrar a janela de configuração do documento

en: Break Before Column
pt: Quebrar Antes da Coluna

en: Column Break
pt: Quebra da Coluna

en: Set a manual page break before the column
pt: Definir uma quebra de página manual antes da coluna

en: Break Before Row
pt: Quebrar Antes da Linha

en: Row Break
pt: Quebra da Linha

en: Set a manual page break before the row
pt: Definir uma quebra de página manual antes da linha

en: Permute reference fixation
pt: Permutar a fixação de referências

en: Permute fixation
pt: Permutar a fixação

en: Permute the fixation of the reference at the text cursor
pt: Permutar a fixação da referência no cursor do texto

en: Create Style From Cell
pt: Criar um Estilo a Partir da Célula

en: The style name cannot be empty.
pt: O nome do estilo não pode ser nulo.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Font
pt: Mudar o Tipo de Letra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
pt: Mudar a Cor do Texto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Horizontal Alignment
pt: Mudar o Alinhamento Horizontal

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Vertical Alignment
pt: Mudar o Alinhamento Vertical

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
pt: Mudar o Contorno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Wrap Text
pt: Repartir o Texto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Vertical Text
pt: Texto Vertical

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Percent
pt: Formato Percentual

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Money
pt: Formato Monetário

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to uppercase
pt: Mudar para Maiúsculas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to lowercase
pt: Mudar para Minúsculas

[ctx: (qtundo-format)]
en: First letter uppercase
pt: Primeira Letra em Maiúsculas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
pt: Mudar a Cor de Fundo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear Text
pt: Limpar o Texto

en: Edit Link
pt: Editar a Ligação

en: You must select multiple cells.
pt: É necessário seleccionar várias células.

en: No database drivers available. To use this feature you need to install the necessary Qt database drivers.
pt: Não há qualquer controlador de bases de dados disponível. Para usar esta funcionalidade, necessita de instalar os controladores de bases de dados necessários do Qt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
pt: Cortar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace
pt: Substituir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Number Format
pt: Formato Numérico

[ctx: (qtundo-format)]
en: Currency Format
pt: Formato Monetário

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percentage Format
pt: Formato Percentual

[ctx: (qtundo-format)]
en: Time Format
pt: Formato da Hora

[ctx: (qtundo-format)]
en: Date Format
pt: Formato da Data

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scientific Format
pt: Formato Científico

en: Delete Cells...
pt: Apagar as Células...

en: Adjust Column
pt: Ajustar a Coluna

en: Delete Columns
pt: Remover as Colunas

en: Adjust Row
pt: Ajustar a Linha

en: Delete Rows
pt: Apagar as Linhas

en: Selection List...
pt: Lista da Selecção...

en: Clear Comment
pt: Limpar o Comentário

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
pt: Alinhamento

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
pt: Contornos

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
pt: Formato numérico

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
pt: Reunir

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply changes
pt: Aplicar as alterações

en: Discard changes
pt: Esquecer as alterações

en: Link %1 activated
pt: A ligação %1 foi activada

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
pt: Esta ligação aponta para o programa '%1'.
    Os programas mal-intencionados podem afectar o seu computador. Tem a certeza que deseja correr este programa?

en: Open Link?
pt: Abrir a Ligação?

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
pt: Activar a %1

en: Select Single Cell
pt: Seleccionar uma Única Célula

en: Select Multiple Cells
pt: Seleccionar Várias Células

en: Validation for cell %1 failed
pt: A validação da célula %1 falhou

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
pt: #CIRCULAR!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
pt: #DEPENDÊNCIA!

[ctx: Error: not available]
en: #N/A
pt: #N/D

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
pt: #NOME?

[ctx: Error: empty intersecting area]
en: #NULL!
pt: #NULO!

[ctx: Error: formula not parseable]
en: #PARSE!
pt: #PROCESSAMENTO!

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
pt: #VALOR!

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: true
pt: verdadeiro

en: false
pt: falso
