kplatoui - en to pt translation catalogue (1461 entries)

en: Document loaded, URL=%1
pt: Documento carregado, URL=%1

en: Account
pt: Conta

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Non-working
pt: Sem trabalhar

en: Working
pt: A trabalhar

[ctx: @item]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: @item The produced document]
en: Product
pt: Produto

[ctx: @item Document is used for reference]
en: Reference
pt: Referência

[ctx: @item Send a copy of the document]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: @item Send the reference (url) of the document]
en: Reference
pt: Referência

[ctx: Year. Note: Letter(s) only!]
en: Y
pt: A

[ctx: Week. Note: Letter(s) only!]
en: w
pt: s

en: Deleted
pt: Removido

en: Not scheduled
pt: Não escalonado

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Resource overbooked
pt: Recurso sobrecarregado

en: Resource not available
pt: Recurso indisponível

en: No resource allocated
pt: Sem recursos alocados

en: Cannot fulfill constraints
pt: Não é possível satisfazer as restrições

en: Effort not met
pt: Esforço não cumprido

en: Scheduling error
pt: Erro de escalonamento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: None
pt: Nenhuma

en: Project
pt: Projecto

en: Sub-Project
pt: Sub-Projecto

en: Task
pt: Tarefa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Milestone
pt: Marco

en: Periodic
pt: Periódica

en: Summary
pt: Resumo

en: As Soon As Possible
pt: O Mais Cedo Possível

en: As Late As Possible
pt: O Mais Tarde Possível

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Start On
pt: Tem Que Começar Em

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Finish On
pt: Deve Terminar Em

en: Start Not Earlier
pt: Iniciar Não Antes De

en: Finish Not Later
pt: Terminar Não Depois De

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Fixed Interval
pt: Intervalo Fixo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_effort)
en: Effort
pt: Esforço

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Duration
pt: Duração

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: Low
pt: Baixo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: High
pt: Alto

en: Init
pt: Inicial

en: Schedule project from: %1
pt: Agendar o projecto a partir de: %1

[ctx: Schedule project forward]
en: Forward
pt: Avançar

en: Calculate finish
pt: Calcular o fim

[ctx: Schedule project backward]
en: Backward
pt: Recuar

en: Calculate start
pt: Calcular o início

en: Schedule
pt: Escalonar

en: Schedule tasks forward
pt: Agendar as tarefas em diante

en: Scheduled finish: %1
pt: Fim agendado: %1

en: Could not finish project in time: %1
pt: Não foi possível terminar o projecto a tempo: %1

en: Finished project exactly on time: %1
pt: O projecto foi terminado a tempo: %1

en: Finished project before time: %1
pt: O projecto foi terminado antes do tempo: %1

en: Schedule project forward from: %1
pt: Escalonar o projecto a partir de: %1

en: Calculate late finish
pt: Calcular o fim posterior

en: Late finish calculated: %1
pt: Fim posterior calculado: %1

en: Calculate early start
pt: Calcular o início anterior

en: Schedule project backward from: %1
pt: Escalonar o projecto até: %1

en: Early start calculated: %1
pt: Início anterior calculado: %1

en: Schedule tasks backward
pt: Agendar as tarefas para trás

en: Failed to finish project within target time
pt: Não foi possível terminar o projecto na data-alvo

en: Scheduled start: %1, target time: %2
pt: Início agendado: %1, data-alvo: %2

en: Must start project early in order to finish in time: %1
pt: Deverá iniciar o projecto mais cedo, para terminar a tempo: %1

en: Start project exactly on time: %1
pt: Iniciar o projecto mesmo a tempo: %1

en: Can start project later than time: %1
pt: Pode iniciar o projecto depois do tempo: %1

en: Calculation took: %1
pt: O cálculo demorou: %1

en: Start calculating forward
pt: Iniciar o cálculo para diante

en: Finished calculating forward: %1 ms
pt: Terminou o cálculo para a frente: %1 ms

en: Start calculating backward
pt: Iniciar o cálculo para trás

en: Finished calculating backward: %1 ms
pt: Terminou o cálculo para trás: %1 ms

en: Start scheduling forward
pt: Iniciar o escalonamento para a frente

en: Finished scheduling forward: %1 ms
pt: Terminou o escalonamento para a frente: %1 ms

en: Start scheduling backward
pt: Iniciar o escalonamento para trás

en: Finished scheduling backward: %1 ms
pt: Terminou o escalonamento para trás: %1 ms

en: Plan
pt: Plano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishStart)
en: Finish-Start
pt: Terminar-Iniciar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishFinish)
en: Finish-Finish
pt: Terminar-Terminar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bStartStart)
en: Start-Start
pt: Iniciar-Iniciar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Work
pt: Trabalho

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Work
pt: Trabalho

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Team
pt: Equipa

en: Make appointments: Invalid time
pt: Criar compromissos: Hora inválida

en: Resource %1 has no calendar defined
pt: O recurso %1 não tem nenhum calendário definido

en: Make appointments: Node start time is not valid
pt: Criar compromissos: A hora inicial do nó é inválida

en: Make appointments: Node end time is not valid
pt: Criar compromissos: A hora final do nó é inválida

en: Resource %1 not available in interval: %2 to %3
pt: O recurso %1 não está disponível no intervalo: %2 a %3

en: Could not match effort. Want: %1 got: %2
pt: Não é possível fazer a correspondência do esforço. Pretende-se: %1 e obteve-se: %2

en: Resource %1 available from %2 to %3
pt: O recurso %1 está disponível de %2 a %3

en: Expected
pt: Esperado

note: i18n("Debug");
en: Info
pt: Informação

en: Warning
pt: Aviso

en: Error
pt: Erro

en: Baselined
pt: Com Linha de Base

en: Scheduling
pt: Escalonamento

en: Calculate early finish
pt: Calcular o fim anterior

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to meet constraint
pt: %1: Não foi possível satisfazer a restrição

en: Resource %1 booked from %2 to %3
pt: O recurso %1 foi alocado de %2 a %3

en: Early finish calculated: %1
pt: Fim anterior calculado. %1

en: Calculate late start
pt: Calcular o início posterior

en: Late start calculated: %1
pt: Início posterior calculado: %1

en: Start schedule forward: %1
pt: Iniciar o escalonamento para a frente: %1

en: Schedule from start %1
pt: Agendar a partir do início %1

en: Scheduled: %1 to %2
pt: Agendado: %1 a %2

en: %1: Scheduling failed using late finish, trying early finish instead.
pt: %1: O escalonamento falhou com o fim posterior, a tentar com o fim anterior em alternativa.

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to meet constraint. Negative float=%2
pt: %1: Não foi possível satisfazer a restrição. Folga negativa=%2

en: Effort not met. Estimate: %1, planned: %2
pt: O esforço não foi cumprido. Estimado: %1, planeado: %2

en: Failed to schedule within project target time
pt: Não fio possível agendar dentro da data-alvo do projecto

en: Starting earlier than early start
pt: A iniciar antes do início anterior

en: Finishing later than late finish
pt: A terminar depois do fim posterior

en: Finished schedule forward: %1 ms
pt: Terminou o escalonamento para a frente: %1 ms

en: Schedule from end time: %1
pt: Agendar a partir da data de fim: %1

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule within late finish.
pt: %1: Não foi possível agendar com o fim posterior.

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule within successors start time
pt: %1: Não foi possível agendar com a hora inicial dos sucessores

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule after early start.
pt: %1: Não foi possível agendar para depois do início anterior.

en: No resource has been allocated
pt: Não foi alocado nenhum recurso

en: Could not match work duration. Want: %1 got: %2
pt: Não foi possível fazer a correspondência do trabalho. Pretendia-se: %1 mas obteve-se: %2

en: Send
pt: Enviar

en: Receive
pt: Receber

en: Rejected
pt: Rejeitada

en: Number
pt: Número

en: Roman, upper case
pt: Romano, maiúsculas

en: Roman, lower case
pt: Romano, minúsculas

en: Letter, upper case
pt: Letra, maiúsculas

en: Letter, lower case
pt: Letra, minúsculas

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
pt: Desfazer

en: Undo %1
pt: Desfazer: %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
pt: Refazer

en: Redo %1
pt: Refazer: %1

en: <empty>
pt: <vazio>

en: Redo
pt: Refazer

en: Undo
pt: Desfazer

en: just load the file and then exit
pt: basta carregar o ficheiro e depois sair

en: load the file, show the window and progressbar and then exit
pt: carregar o ficheiro, mostrar a janela e barra de progresso e depois sair

en: Filename to write profiling information into.
pt: O nome do ficheiro onde escrever os dados de análise de performance.

en: File(s) or URL(s) to open
pt: Ficheiro(s) ou URL(s) a abrir

en: You are running a 32 bits build on a 64 bits Windows.
    This is not recommended.
    Please download and install the x64 build instead.
pt: Está a executar um programa em 32 bits numa máquina Windows a 64 bits.
    Isto não é recomendado.
    Por favor, transfira e instale uma versão em x64 em alternativa.

en: %1: Critical Error
pt: %1: Erro Crítico

en: Essential application components could not be found.
    This might be an installation issue.
    Try restarting or reinstalling.
pt: Não foram encontrados alguns componentes essenciais para a aplicação.
    Isto poderá ser um problema de instalação.
    Tente reiniciar ou reinstalar.

en: No template found for: %1
pt: Nenhum modelo encontrado para: %1

en: Too many templates found for: %1
pt: Demasiados modelos encontrados para: %1

en: Template %1 failed to load.
pt: Não foi possível carregar o modelo %1.

en: No template found at: %1
pt: Nenhum modelo encontrado em: %1

[ctx: @title:window]
en: Recover Files
pt: Recuperar os Ficheiros

en: The following autosave file can be recovered:
pt: Pode ser recuperado o seguinte ficheiro de gravação automática:

en: The following autosave files can be recovered:
pt: Podem ser recuperados os seguintes ficheiros de gravação automática:

en: Making backup...
pt: A criar uma cópia de segurança...

en: Saving...
pt: A gravar...

en: Could not save
    %1
pt: Não foi possível gravar o
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
pt: Não foi possível gravar o %1
    Razão: %2

en: Document <i>%1</i> saved
pt: O documento <i>%1</i> foi gravado

en: The password of this encrypted document is not known. Autosave aborted! Please save your work manually.
pt: A senha deste documento encriptado não é conhecida. A gravação automática foi interrompida! Grave por favor o seu trabalho manualmente.

en: Autosaving...
pt: A gravar automaticamente...

en: Error during autosave! Partition full?
pt: Erro durante a gravação automática! A partição está cheia?

en: Could not create the file for saving
pt: Não foi possível criar o ficheiro para o gravar

en: Not able to write '%1'. Partition full?
pt: Não é possível gravar em '%1'. A partição está cheia?

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
pt: Erro ao tentar escrever no '%1'. A partição está cheia?

en: Malformed URL
    %1
pt: URL inválido
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
pt: Já existe um ficheiro auto-gravado para este documento.
    Deseja abri-lo em alternativa?

en: The file %1 does not exist.
pt: O ficheiro %1 não existe.

en: Opening Document
pt: A Abrir o Documento

en: Could not create the filter plugin
pt: Não foi possível criar o 'plugin' do filtro

en: Could not create the output document
pt: Não foi possível criar o documento de saída

en: File not found
pt: O ficheiro não foi encontrado

en: Cannot create storage
pt: Não é possível criar o armazenamento

en: Bad MIME type
pt: Tipo MIME inválido

en: Error in embedded document
pt: Erro no documento incorporado

en: Format not recognized
pt: O formato não é conhecido

en: Not implemented
pt: Não implementado

en: Parsing error
pt: Erro de processamento

en: Document is password protected
pt: O documento está protegido com uma senha

en: Invalid file format
pt: Formato de ficheiro inválido

en: Internal error
pt: Erro interno

en: Out of memory
pt: Sem memória

en: Empty Filter Plugin
pt: 'Plugin' de Filtro Vazio

en: Trying to load into the wrong kind of document
pt: A tentar carregar o tipo de documento errado

en: Failed to download remote file
pt: Não foi possível obter o ficheiro remoto

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Could not open %2.
    Reason: %1.
    %3
pt: Não foi possível abrir o %2.
    Razão: %1.
    %3

en: Document <i>%1</i> loaded
pt: O documento <i>%1</i> foi carregado

en: Could not find %1
pt: Não foi possível encontrar o %1

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
pt: Erro de leitura no %1, na linha %2 e coluna %3
    Mensagem de erro: %4

en: %1 is not a file.
pt: %1 não é um ficheiro.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
pt: Não foi possível abrir o ficheiro para leitura (verifique as permissões de leitura).

en: Could not read the beginning of the file.
pt: Não foi possível ler o início do ficheiro.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
pt: erro de leitura no documento principal na linha %1, coluna %2
    Mensagem de erro: %3

en: Not a valid Calligra file: %1
pt: Não é um ficheiro do Calligra válido: %1

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
pt: Documento inválido: não existe o ficheiro 'maindoc.xml'.

en: Document <i>%1</i> contains several versions. Go to File->Versions to open an old version.
pt: O documento <i>%1</i> contém várias versões. Vá a Ficheiro->Versões para abrir uma versão antiga.

en: Untitled
pt: Sem Título

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
pt: <p>O documento <b>'%1'</b> foi modificado.</p><p>Deseja gravá-lo?</p>

en: Internal error: saveXML not implemented
pt: Erro interno: saveXML não implementado

en: Could not open
    %1
pt: Não foi possível abrir o
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
pt: Não foi possível abrir %1
    Razão: %2

en: a word processing
pt: um processamento de texto

en: a spreadsheet
pt: uma folha de cálculo

en: a presentation
pt: uma apresentação

en: a chart
pt: um gráfico

en: a drawing
pt: um desenho

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
pt: O documento "%1" foi modificado.
    Deseja gravar as suas alterações ou ignorá-las?

en: Close Document
pt: Fechar o Documento

en: Could not export file.
pt: Não foi possível exportar o ficheiro.

en: Missing Export Filter
pt: Filtro de Exportação em Falta

en: Could not import file of type
    %1
pt: Não foi possível importar o ficheiro do tipo
    %1

en: Missing Import Filter
pt: Filtro de Importação em Falta

en: Choose Filter
pt: Escolher o Filtro

en: %1 unsaved document (%2)
pt: %1 documento não-gravado (%2)

en: Print to PDF...
pt: Imprimir para PDF...

en: Reload
pt: Actualizar

en: Import...
pt: Importar...

en: E&xport...
pt: E&xportar...

en: En&crypt Document
pt: En&criptar o Documento

en: &Uncompress to Directory
pt: Descompr&imir para a Pasta

en: &New View
pt: &Nova Vista

en: Document Information
pt: Informação do Documento

en: Full Screen Mode
pt: Modo de Ecrã Completo

en: Show Dockers
pt: Mostrar as Áreas Acopláveis

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Docker Titlebars
pt: Mostrar os Títulos nas Áreas Acopláveis

en: Dockers
pt: Áreas Acopláveis

en: Configure Plan...
pt: Configurar o Plan...

en: (write protected)
pt: (com protecção de escrita)

en: Save as %1
pt: Gravar como %1

en: Save
pt: Gravar

[ctx: @info]
en: Cannot open a template file.<nl/>If you want to modify the template, create a new project using this template and save it using <interface>File->Create Project Template...</interface>.
pt: Não é possível abrir um ficheiro de modelo.<nl/>Se quiser modificar o modelo, crie um novo projecto com este modelo e grave-o com a opção <interface>Ficheiro->Criar um Modelo de Projecto...</interface>.

[ctx: @info]
en: Cannot open a template file:<nl/>%1
pt: Não é possível abrir o ficheiro do modelo:<nl/>%1

en: %1 (unknown file type)
pt: %1 (tipo de ficheiro desconhecido)

en: <qt>Saving as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to save in this format?</qt>
pt: <qt>A gravação como um %1 pode causar algumas perdas de formatação.<p>Deseja à mesma gravar neste formato?</qt>

en: Confirm Save
pt: Confirmar a Gravação

en: <qt>Exporting as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to export to this format?</qt>
pt: <qt>A exportação como um %1 pode causar algumas perdas de formatação.<p>Deseja à mesma exportar para este formato?</qt>

en: Confirm Export
pt: Confirmar a Exportação

en: Export
pt: Exportar

en: untitled
pt: sem título

en: Open Document
pt: Abrir um Documento

en: Import Document
pt: Importar um Documento

en: Export as PDF
pt: Exportar como PDF

en: Cannot export to the specified file
pt: Não é possível exportar para o ficheiro indicado

en: Document
pt: Documento

en: Document - %1
pt: Documento - %1

en: You will lose all changes made since your last save
    Do you want to continue?
pt: Irá perder todas as alterações feitas desde a última gravação
    Deseja continuar?

en: Show %1 Toolbar
pt: Mostrar a Barra de Ferramentas %1

en: Hide %1 Toolbar
pt: Esconder a Barra de Ferramentas %1

en: Stop
pt: Parar

en: Printing
pt: Impressão

en: Printing done
pt: Impressão completa

en: Close
pt: Fechar

en: Stopped
pt: Parado

en: Active Author Profile
pt: Perfil de Autor Activo

[ctx: choice for author profile]
en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Default Author Profile
pt: Perfil Predefinido do Autor

en: Week %1
pt: Semana %1

en: Next year
pt: Ano seguinte

en: Previous year
pt: Ano anterior

en: Next month
pt: Mês seguinte

en: Previous month
pt: Mês anterior

en: Select a week
pt: Escolher uma semana

en: Select a month
pt: Escolha um mês

en: Select a year
pt: Escolher um ano

en: Select the current day
pt: Seleccionar o dia actual

[ctx: 1=account name]
en: %1 (Default account)
pt: %1 (Conta predefinida)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Name
pt: Nome

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_description)
en: Description
pt: Descrição

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify account name
pt: Modificar o nome da conta

[ctx: (qtundo-format)]
en: De-select as default account
pt: Deseleccionar como conta predefinida

[ctx: (qtundo-format)]
en: Select as default account
pt: Seleccionar como conta predefinida

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify account description
pt: Modificar a descrição da conta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add account
pt: Adicionar uma conta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Account | Delete %1 Accounts
pt[0]: Apagar a Conta
pt[1]: Apagar as %1 Contas

en: Actual total cost: %1, planned total cost: %2
pt: Custo total actual: %1, custo total planeado: %2

en: Planned
pt: Planeado

en: Actual
pt: Real

en: The total cost for the account shown as: Actual cost [ Planned cost ]
pt: O custo total apresentado para a conta mostrado como: Custo actual [ Custo planeado ]

[ctx: 1=calendar name]
en: %1 (Default calendar)
pt: %1 (Calendário predefinido)

en: Shared
pt: Partilhado

[ctx: @info:tooltip 1=calendar name]
en: %1 is a <emphasis>Local</emphasis> calendar
pt: O %1 é um calendário <emphasis>Local</emphasis>

[ctx: @info:tooltip 1=calendar name]
en: %1 is a <emphasis>Shared</emphasis> calendar
pt: O %1 é um calendário <emphasis>Partilhado</emphasis>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar name
pt: Modificar o nome do calendário

[ctx: (qtundo-format)]
en: De-select as default calendar
pt: Deseleccionar como calendário predefinido

[ctx: (qtundo-format)]
en: Select as default calendar
pt: Seleccionar como calendário predefinido

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar timezone
pt: Modificar o fuso-horário do calendário

en: Default
pt: Predefinição

[ctx: @info:tooltip]
en: No holidays
pt: Sem feriados

[ctx: @info:tooltip]
en: Default region: <emphasis>%1</emphasis>
pt: Região predefinida: <emphasis>%1</emphasis>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar holiday region
pt: Modificar a região dos feriados do calendário

[ctx: @title:column]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @title:column]
en: Scope
pt: Âmbito

[ctx: @title:column]
en: Timezone
pt: Fuso-horário

[ctx: @title:column]
en: Holiday Region
pt: Região dos Feriados

[ctx: @info:tooltip]
en: The holiday region
pt: A região dos feriados

[ctx: (qtundo-format)]
en: Re-parent calendar
pt: Mudar o calendário-pai

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move calendar
pt: Mover o calendário

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add calendar
pt: Adicionar um calendário

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete calendar
pt: Apagar o calendário

[ctx: Undefined]
en: U
pt: I

[ctx: NonWorking]
en: NW
pt: DF

[ctx: Working]
en: W
pt: F

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar state
pt: Modificar o estado do calendário

[ctx: 1=time 2=The number of hours of work duration (non integer)]
en: %1, %2 hours
pt: %1, %2 horas

[ctx: @info:tooltip]
en: Undefined
pt: Indefinido

[ctx: @info:tooltip]
en: Non-working
pt: Sem trabalhar

[ctx: @info:tooltip]
en: Holiday
pt: Feriado

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar weekday
pt: Modificar o dia da semana do calendário

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar date
pt: Modificar a data do calendário

[ctx: @title:column]
en: Weekday
pt: Dia da semana

[ctx: @title:column]
en: Date
pt: Data

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the task
pt: O nome da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Task type
pt: Tipo da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: The person responsible for this task
pt: A pessoa responsável por esta tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: List of resource allocations
pt: Lista das alocações do recurso

[ctx: @info:tooltip]
en: The timing constraint type
pt: O tipo de restrição de tempo

[ctx: @info:tooltip]
en: Constraint start time
pt: Hora inicial da restrição

[ctx: @info:tooltip]
en: Constraint end time
pt: Hora final da restrição

[ctx: @info:tooltip]
en: Task notes
pt: Notas da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Work Breakdown Structure Code
pt: Código da Estrutura de Repartição do Trabalho

[ctx: @info:tooltip]
en: Node level
pt: Nível do nó

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for this task
pt: O risco controla a distribuição PERT usada ao calcular as estimativas actuais para esta tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling priority.<nl/><note>Atm. only the <emphasis>TJ Scheduler</emphasis> supports priority.</note>
pt: A prioridade de escalonamento.<nl/><note>De momento, só o <emphasis>Escalonamento TJ</emphasis> suporta a noção de prioridades.</note>

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for running costs
pt: Conta para os custos operacionais

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for cost incurred at startup of the task
pt: Conta para os custos decorridos do início da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost incurred at startup of the task
pt: O custo decorrido do início da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for cost incurred at shutdown of the task
pt: Conta para os custos decorridos do fim da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost incurred at shutdown of the task
pt: O custo decorrido do fim da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned start time
pt: Hora inicial planeada

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned finish time
pt: Hora final planeada

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest start time allowed by dependencies
pt: Hora inicial anterior permitida pelas dependências

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest finish time allowed by dependencies
pt: Hora final anterior permitida pelas dependências

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest start time allowed by dependencies
pt: Hora inicial posterior permitida pelas dependências

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest finish time allowed by dependencies
pt: Hora final posterior permitida pelas dependências

[ctx: @info:tooltip]
en: The planned duration
pt: A duração planeada

[ctx: @info:tooltip]
en: The variance of the duration
pt: A variância da duração

[ctx: @info:tooltip]
en: The optimistic duration
pt: A duração optimista

[ctx: @info:tooltip]
en: The pessimistic duration
pt: A duração pessimista

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which a tasks start can be delayed without affecting the project completion time
pt: A duração pela qual o início de uma tarefa pode ser atrasado sem afectar a data de finalização do projecto

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which the duration of a task or path has to be reduced in order to fulfill a timing constraint
pt: A duração pela qual a duração de uma tarefa ou o caminho pode ser reduzido para satisfazer uma restrição temporal

[ctx: @info:whatsthis]
en: Negative float is the duration by which the duration of a task or path has to be reduced in order to fulfill a timing constraint.
pt: A folga negativa é a duração pela qual a duração de uma tarefa ou caminho pode ser reduzida para satisfazer uma restrição de tempo.

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which a task can be delayed or extended without affecting the start of any succeeding task
pt: A duração pela qual uma tarefa pode ser atrasada ou extendida sem afectar o início de qualquer tarefa subsequente

[ctx: @info:whatsthis]
en: Free float is the duration by which a task can be delayed or extended without affecting the start of any succeeding task.
pt: A folga livre é a duração pela qual a duração de uma tarefa pode ser atrasada ou extendida sem afectar o início de qualquer tarefa subsequente.

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration from Early Start to Late Start
pt: A duração desde o Início Anterior até ao Início Posterior

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start float is the duration from Early Start to Late Start.
pt: A folga inicial é a duração desde o Início Anterior ao Início Posterior.

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration from Early Finish to Late Finish
pt: A duração desde o Fim Anterior até ao Fim Posterior

[ctx: @info:whatsthis]
en: Finish float is the duration from Early Finish to Late Finish.
pt: A folga final é a duração desde o Fim Anterior ao Fim Posterior.

[ctx: @info:tooltip]
en: The resources assigned to the task
pt: Os recursos atribuídos à tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Task status
pt: Estado da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Task completion
pt: Completação da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort
pt: Esforço planeado

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual effort
pt: Esforço actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort
pt: Esforço restante

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned cost
pt: Custo planeado

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual cost
pt: Custo actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Time when task was actually started
pt: A data/hora em que a tarefa foi iniciada de facto

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows if the task is started
pt: Mostra se a tarefa foi iniciada

[ctx: @info:tooltip]
en: Time when task was actually finished
pt: A data/hora em que a tarefa foi terminada de facto

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows if the task is finished
pt: Mostra se a tarefa foi terminada

[ctx: @info:tooltip]
en: Status Note
pt: Nota do Estado

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculated expected estimate
pt: Estimativa calculada esperada

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculated estimate variance
pt: Variância da estimativa calculada

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate
pt: Estimativa optimista

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate
pt: Estimativa pessimista

[ctx: @info:tooltip]
en: Type of estimate
pt: Tipo de estimativa

[ctx: @info:tooltip]
en: The calendar used when estimate type is Duration
pt: O calendário usado quando o tipo de estimativa é por Duração

[ctx: @info:tooltip]
en: The most likely estimate
pt: A estimativa mais provável

[ctx: @info:tooltip]
en: Type of risk
pt: Tipo de risco

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the tasks scheduling status
pt: Mostra o estado de escalonamento das tarefas

[ctx: @info:tooltip]
en: The task has not been scheduled
pt: A tarefa não foi escalonada

en: An effort has been estimated, but no resource has been assigned
pt: Foi estimado um esforço, mas não foi atribuído qualquer recurso

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource assigned to this task is overbooked
pt: Existe um recurso sobrecarregado atribuído a esta tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource assigned to this task is not available
pt: Existe um recurso indisponível atribuído a esta tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: A timing constraint could not be met
pt: Uma restrição de tempo não conseguiu ser cumprida

[ctx: @info:tooltip]
en: The assigned resource could not meet the estimated effort
pt: O recurso atribuído não conseguiu cumprir o esforço estimado

[ctx: @info:tooltip]
en: A scheduling error occurred
pt: Ocorreu um erro de escalonamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Scheduled
pt: Custo Orçamentado do Trabalho Escalonado

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Performed
pt: Custo Orçamentado do Trabalho Efectuado

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual Cost of Work Performed
pt: Custo Actual do Trabalho Efectuado

en: Schedule performance index (BCWP/BCWS)
pt: Índice de performance do escalonamento (BCWP/BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the resource or resource group
pt: O nome do recurso ou grupo de recursos

[ctx: @info:tooltip]
en: The scope of the resource or resource group
pt: O âmbito do recurso ou grupo de recursos

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of the resource or resource group
pt: O tipo do recurso ou grupo de recursos

[ctx: @info:tooltip]
en: The initials of the resource
pt: As iniciais do recurso

[ctx: @info:tooltip]
en: The e-mail address of the resource
pt: O endereço de e-mail do recurso

[ctx: @info:tooltip]
en: The calendar defines when the resource is working
pt: O calendário define quando o recurso está a trabalhar

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum load that can be assigned
pt: A carga máxima que poderá ser atribuída

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines when the resource is available to the project
pt: Define quando é que o recurso está disponível para o projecto

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost pr hour, normal hours
pt: O custo por hora, em horário normal

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost pr hour, overtime hours
pt: O custo por hora, em horário extraordinário

[ctx: @info:tooltip]
en: The fixed cost
pt: O custo fixo

[ctx: @info:tooltip]
en: The account where the resource cost is accumulated
pt: A conta onde o custo dos recursos se vai acumulando

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the account
pt: O nome da conta

[ctx: @info:tooltip]
en: The description of the account
pt: A descrição da conta

[ctx: @info:tooltip]
en: The name and scheduling mode of the schedule
pt: O nome e o modo de escalonamento do calendário

[ctx: @info:tooltip]
en: The schedules state
pt: O estado do escalonamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls resource overbooking when scheduling
pt: Controla a sobrecarga dos recursos ao escalonar

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Controls resource overbooking when scheduling.</para><para>If overbooking is allowed, a resource may be booked (on working days) to work more than it is available. This can happen if the resource is allocated to multiple tasks or are booked on other projects.</para><para>If overbooking is to be avoided, resources will not be booked more than they are available. On resource conflict, tasks will be delayed until the resource is available.</para>
pt: <para>Controla a sobrecarga ao efectuar o escalonamento.</para><para>Se for permitida a sobrecarga, um recurso poderá ser calendarizado (nos dias úteis) para trabalhar mais do que tem de tempo disponível. Isto poderá acontece se o recurso estiver associado a várias tarefas ou esteja atribuído a vários projectos.</para><para>Se for evitada a sobrecarga, os recursos não serão alocados mais do que o tempo dispo´nível. No caso de conflitos de recursos, as tarefas serão atrasadas até que o recurso fique disponível.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: The distribution to be used during scheduling
pt: A distribuição a usar durante o escalonamento

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The distribution to be used during scheduling</para><para>If distribution is 'None', the tasks estimate is used as is during scheduling.</para><para>If distribution is 'PERT', the estimate used is calculated based on the entered optimistic- (O), pessimistic-(P) and most likely (M) estimate. The formula used for this is (O + 4 * M + P) / 6.</para>
pt: <para>A distribuição a usar no escalonamento</para><para>Se a distribuição for 'Nenhuma', a estimativa das tarefas é usada tal-e-qual durante o escalonamento.</para><para>Se a distribuição for a 'PERT', a estimativa usada é calculada com base nas estimativas optimistas (O), pessimistas (P) e as mais-prováveis (M). A fórmula usada para tal é (O + 4 * M + P) / 6.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines the schedules to be calculated
pt: Define os escalonamentos a calcular

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduled start time
pt: A hora inicial agendada

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduled finish time
pt: A hora final agendada

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduling direction
pt: A direcção do escalonamento

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The scheduling direction.</para><para>If direction is Forward, the project is scheduled starting at the projects earliest start time specified in the main project dialog.</para><para>If direction is Backward, the project is scheduled starting at the projects latest finish time specified in the main project dialog.</para>
pt: <para>A direcção do escalonamento.</para><para>Se a direcção for para a Frente, o projecto é escalonado a começar na hora de início anterior do projecto, na janela principal do projecto.</para><para>Se a direcção for para Trás, o projecto é agendado no início da hora final posterior do projecto, tal como está definida na janela principal do projecto.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduler used for calculating the project schedule
pt: O escalonamento usado para calcular a calendarização do projecto

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The scheduler used for calculating the project schedule.</para><para>The default built-in scheduler is the Network Scheduler.</para><para>Other schedulers presently available is RCPS if libRCPS is installed on your system. RCPS is a genetics based resource constrained project scheduler.</para>
pt: <para>O escalonamento usado para calcular a calendarização do projecto.</para><para>O escalonamento por omissão é o Escalonamento de Rede.</para><para>Um dos outros escalonadores disponíveis é o RCPS, caso a libRCPS esteja instalada no seu sistema. O RCPS é um escalonador de projectos com restrição de recursos, baseado na genética.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: The granularity used when calculating the project schedule
pt: A granularidade usada para calcular a calendarização do projecto

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>The scheduling mode:<list><item><emphasis>Manual:</emphasis> Calculation must be initiated manually.</item><item><emphasis>Auto:</emphasis> Calculation is initiated automatically.</item></list></para>
pt: <para>O modo do escalonamento:<list><item><emphasis>Manual:</emphasis> O cálculo tem de ser iniciado manualmente.</item><item><emphasis>Automático:</emphasis> O cálculo é iniciado automaticamente.</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: The url of the document
pt: O URL do documento

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of the document
pt: O tipo do documento

[ctx: @info:tooltip]
en: The status of the document
pt: O estado do documento

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines how this document is sent
pt: Define como é enviado este documento

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the calendar
pt: O nome do calendário

[ctx: @info:tooltip]
en: The timezone of the calendar
pt: O fuso-horário do calendário

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the required task
pt: O nome da tarefa necessária

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the dependent task
pt: O nome da tarefa dependente

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of relation
pt: O tipo da relação

[ctx: @info:tooltip]
en: The relations time lag
pt: A latência de tempo das relações

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove document
pt: Remover o documento

en: Url
pt: URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Type
pt: Tipo

en: Send As
pt: Enviar Como

en: Status
pt: Estado

en: Parent
pt: Mãe

[ctx: Cost based Budgeted Cost of Work Scheduled]
en: BCWS Cost
pt: Custo BCWS

[ctx: Cost based Budgeted Cost of Work Performed]
en: BCWP Cost
pt: Custo BCWP

[ctx: Cost based Actual Cost of Work Performed]
en: ACWP Cost
pt: Custo ACWP

[ctx: Effort based Budgeted Cost of Work Scheduled]
en: BCWS Effort
pt: Esforço BCWS

[ctx: Effort based Budgeted Cost of Work Performed]
en: BCWP Effort
pt: Esforço BCWP

[ctx: Effort based Actual Cost of Work Performed]
en: ACWP Effort
pt: Esforço ACWP

[ctx: Cost based Schedule Performance Index]
en: SPI Cost
pt: Custo SPI

[ctx: Cost based Cost Performance Index]
en: CPI Cost
pt: Custo CPI

[ctx: Effort based Schedule Performance Index]
en: SPI Effort
pt: Esforço SPI

[ctx: Effort based Cost Performance Index]
en: CPI Effort
pt: Esforço CPI

[ctx: Date format used as chart axis labels. Must follow QDate specification.]
en: MM.dd
pt: dd.MM

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost based Budgeted Cost of Work Scheduled
pt: Custo Monetário Orçamentado do Trabalho Escalonado

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost based Budgeted Cost of Work Performed
pt: Custo Monetário Orçamentado do Trabalho Efectuado

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost based Actual Cost of Work Performed
pt: Custo Monetário Actual do Trabalho Efectuado

[ctx: @info:tooltip]
en: Effort based Budgeted Cost of Work Scheduled
pt: Custo de Esforço Orçamentado do Trabalho Escalonado

[ctx: @info:tooltip]
en: Effort based Budgeted Cost of Work Performed
pt: Custo de Esforço Orçamentado do Trabalho Efectuado

[ctx: @info:tooltip]
en: Effort based Actual Cost of Work Performed
pt: Custo de Esforço Actual do Trabalho Efectuado

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost based Schedule Performance Index (BCWP/BCWS)
pt: Índice de performance do escalonamento baseado no custo (BCWP/BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost based Cost Performance Index (BCWP/ACWS)
pt: Índice de performance do custo baseado no custo (BCWP/ACWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Effort based Schedule Performance Index (BCWP/BCWS)
pt: Índice de performance do escalonamento baseado no esforço (BCWP/BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Effort based Cost Performance Index (BCWP/ACWS)
pt: Índice de performance do custo baseado no esforço (BCWP/ACWP)

[ctx: @title:column]
en: Cost:
pt: Custo:

[ctx: @title:column]
en: Effort:
pt: Esforço:

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule Performance Index
pt: Índice de Performance do Escalonamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost Performance Index
pt: Índice de Performance do Custo

[ctx: @info:tooltip]
en: Performance indicators based on cost
pt: Indicadores de performance baseados no custo

[ctx: @info:tooltip]
en: Performance indicators based on effort
pt: Indicadores de performance baseados no esforço

[ctx: @info:tooltip]
en: No resources has been allocated
pt: Não foram alocados nenhuns recursos

[ctx: @info:tooltip 1=resource name]
en: Allocated resource:<nl/>%1
pt: Recurso alocado:<nl/>%1

[ctx: @info:tooltip 1=list of resources]
en: Allocated resources:<nl/>%1
pt: Recursos alocados:<nl/>%1

en: Target times
pt: Horas-alvo

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest start and latest finish
pt: Início anterior e fim posterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Not applicable, estimate type is Effort
pt: Não aplicável; o tipo de estimativa é o Esforço

[ctx: @info:tooltip]
en: Not applicable, constraint is Fixed Interval
pt: Não aplicável; a restrição é de Intervalo Fixo

[ctx: @info:tooltip]
en: Estimated effort: %1
pt: Esforço estimado: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Estimated duration: %1
pt: Duração estimada: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic effort: %1
pt: Esforço optimista: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic duration: %1
pt: Duração optimista: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic effort: %1
pt: Esforço pessimista: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic duration: %1
pt: Duração pessimista: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for resource cost: %1
pt: Conta para os custos do recurso: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for resource cost
pt: Conta para os custos do recurso

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for task startup cost: %1
pt: Conta para o custo inicial da tarefa: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for task startup cost
pt: Conta para o custo inicial da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for task shutdown cost: %1
pt: Conta para o custo final da tarefa: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for task shutdown cost
pt: Conta para o custo final da tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled start: %1
pt: Início agendado: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled finish: %1
pt: Fim agendado: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled duration: %1
pt: Duração agendada: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT duration variance: %1
pt: Variância da duração PERT: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT estimate variance: %1
pt: Variância da estimativa PERT: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT optimistic duration: %1
pt: Duração optimista do PERT: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate: %1
pt: Estimativa optimista: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT expected estimate: %1
pt: Estimativa esperada do PERT: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT pessimistic duration: %1
pt: Duração pessimista do PERT: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate: %1
pt: Estimativa pessimista: %1

[ctx: @info:tooltip 1=list of resources]
en: Assigned resources:<nl/>%1
pt: Recursos atribuídos:<nl/>%1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task is %1% completed
pt: A tarefa está %1% completa

en: Finished late
pt: Terminado posteriormente

en: Finished early
pt: Terminado anteriormente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finished)
en: Finished
pt: Terminado

en: Running late
pt: Atrasado

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, runningGroup)
en: Running
pt: Em execução

en: Started late
pt: Iniciou posteriormente

en: Started early
pt: Iniciou anteriormente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Started
pt: Iniciado

en: Not started
pt: Não iniciado

en: Can start
pt: Pode iniciar

en: Delayed
pt: Adiado

en: Cannot start
pt: Não pode iniciar

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished %1 late
pt: Terminada com um atraso de %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished %1 early
pt: Terminado com uma antecipação de %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished
pt: Terminado

[ctx: @info:tooltip]
en: Started %1 late
pt: Iniciou com um atraso de %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Started %1 early
pt: Iniciou com uma antecipação de %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Started
pt: Iniciado

[ctx: @info:tooltip]
en: Running
pt: Em execução

[ctx: @info:tooltip]
en: Can start
pt: Pode iniciar

[ctx: @info:tooltip]
en: Cannot start
pt: Não pode iniciar

[ctx: @info:tooltip]
en: Not started
pt: Não iniciado

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual start: %1
pt: Início actual: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task started at: %1
pt: A tarefa foi iniciada em: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task is not started
pt: A tarefa não está iniciada

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual finish: %1
pt: Fim actual: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task finished at: %1
pt: A tarefa foi terminada a: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task is not finished
pt: A tarefa não está terminada

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort until %1: %2
pt: Esforço planeado até %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual effort used up to %1: %2
pt: Esforço actual usado até %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort: %1
pt: Esforço restante: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned cost until %1: %2
pt: Custo planeado até %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual cost until %1: %2
pt: Custo actual até %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Resource allocation is expected when the task estimate type is  <emphasis>Effort</emphasis>
pt: É esperada uma alocação dos recursos quando o tipo de estimativa das tarefas se baseia no <emphasis>Esforço</emphasis>

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource has been overbooked
pt: Um recurso ficou sobrecarregado

[ctx: @info:tooltip]
en: No resource is available for this task
pt: Está um recurso disponível para esta tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Failed to comply with a timing constraint
pt: Não foi possível satisfazer a restrição de tempo

[ctx: @info:tooltip]
en: This task has not been scheduled
pt: Esta tarefa não foi escalonada

[ctx: @info:tooltip]
en: The assigned resources cannot deliver the required estimated effort
pt: O recurso atribuído não conseguiu cumprir o esforço estimado pedido

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling error
pt: Erro de escalonamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Work breakdown structure code: %1
pt: Código da estrutura de repartição do trabalho: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task level: %1
pt: Nível da tarefa: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Scheduled at %1: %2
pt: Custo Orçamentado do Trabalho Escalonado a %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Performed at %1: %2
pt: Custo Orçamentado do Trabalho Efectuado a %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual Cost of Work Performed at %1: %2
pt: Custo Actual do Trabalho Efectuado a %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule Performance Index at %1: %2
pt: Índice de Performance do Escalonamento (IPS) em %1: %2

[ctx: Not available]
en: NA
pt: N/D

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package sent to %1 at %2
pt: O último pacote de trabalho foi enviado para %1 a %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package received from %1 at %2
pt: O último pacote de trabalho foi recebido de %1 a %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Not available
pt: Não disponível

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package sent: %1
pt: Último pacote de trabalho enviado: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package received: %1
pt: Último pacote de trabalho recebido: %1

[ctx: @title:column]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: @title:column]
en: Responsible
pt: Responsável

[ctx: @title:column]
en: Allocation
pt: Alocação

[ctx: @title:column]
en: Estimate Type
pt: Tipo de Estimativa

[ctx: @title:column]
en: Calendar
pt: Calendário

[ctx: @title:column]
en: Estimate
pt: Estimar

[ctx: @title:column]
en: Optimistic
pt: Optimista

[ctx: @title:column]
en: Pessimistic
pt: Pessimista

[ctx: @title:column]
en: Risk
pt: Risco

[ctx: @title:column]
en: Priority
pt: Prioridade

[ctx: @title:column]
en: Constraint
pt: Restrição

[ctx: @title:column]
en: Constraint Start
pt: Início da Restrição

[ctx: @title:column]
en: Constraint End
pt: Fim da Restrição

[ctx: @title:column]
en: Running Account
pt: Conta Operacional

[ctx: @title:column]
en: Startup Account
pt: Conta Inicial

[ctx: @title:column]
en: Startup Cost
pt: Custo Inicial

[ctx: @title:column]
en: Shutdown Account
pt: Conta de Encerramento

[ctx: @title:column]
en: Shutdown Cost
pt: Custo do Encerramento

[ctx: @title:column]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: @title:column]
en: Expected
pt: Esperado

[ctx: @title:column]
en: Variance (Est)
pt: Variância (Est)

[ctx: @title:column]
en: Start Time
pt: Hora Inicial

[ctx: @title:column]
en: End Time
pt: Hora Final

[ctx: @title:column]
en: Early Start
pt: Início Anterior

[ctx: @title:column]
en: Early Finish
pt: Fim Anterior

[ctx: @title:column]
en: Late Start
pt: Início Posterior

[ctx: @title:column]
en: Late Finish
pt: Fim Posterior

[ctx: @title:column]
en: Positive Float
pt: Folga Positiva

[ctx: @title:column]
en: Free Float
pt: Folga Livre

[ctx: @title:column]
en: Negative Float
pt: Folga Negativa

[ctx: @title:column]
en: Start Float
pt: Folga Inicial

[ctx: @title:column]
en: Finish Float
pt: Folga Final

[ctx: @title:column]
en: Assignments
pt: Atribuições

[ctx: @title:column]
en: Duration
pt: Duração

[ctx: @title:column]
en: Variance (Dur)
pt: Variância (Dur)

[ctx: @title:column]
en: Optimistic (Dur)
pt: Optimista (Dur)

[ctx: @title:column]
en: Pessimistic (Dur)
pt: Pessimista (Dur)

[ctx: @title:column]
en: Status
pt: Estado

[ctx: @title:column]
en: % Completed
pt: % Completa

[ctx: @title:column]
en: Planned Effort
pt: Esforço Planeado

[ctx: @title:column]
en: Actual Effort
pt: Esforço Actual

[ctx: @title:column]
en: Remaining Effort
pt: Esforço Restante

[ctx: @title:column]
en: Planned Cost
pt: Custo Planeado

[ctx: @title:column]
en: Actual Cost
pt: Custo Actual

[ctx: @title:column]
en: Actual Start
pt: Início Actual

[ctx: @title:column]
en: Started
pt: Iniciado

[ctx: @title:column]
en: Actual Finish
pt: Fim Actual

[ctx: @title:column]
en: Finished
pt: Terminado

[ctx: @title:column]
en: Status Note
pt: Nota do Estado

[ctx: @title:column]
en: Scheduling Status
pt: Estado do Escalonamento

[ctx: @title:column]
en: Not Scheduled
pt: Não Escalonado

[ctx: @title:column]
en: Assignment Missing
pt: Falta uma Atribuição

[ctx: @title:column]
en: Resource Overbooked
pt: Recurso Sobrecarregado

[ctx: @title:column]
en: Resource Unavailable
pt: Recurso Indisponível

[ctx: @title:column]
en: Constraints Error
pt: Erro de Restrições

[ctx: @title:column]
en: Effort Not Met
pt: Esforço não Cumprido

[ctx: @title:column]
en: Scheduling Error
pt: Erro de Escalonamento

[ctx: @title:column]
en: WBS Code
pt: Código da WBS

[ctx: @title:column Node level]
en: Level
pt: Nível

[ctx: @title:column]
en: Critical
pt: Crítico

[ctx: @title:column]
en: Critical Path
pt: Caminho Crítico

[ctx: @title:column]
en: Owner
pt: Dono

[ctx: @title:column]
en: Time
pt: Hora

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package owner
pt: Dono do pacote de trabalho

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package status
pt: Estado do pacote de trabalho

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package send/receive time
pt: Hora de envio/recepção do pacote de trabalho

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
pt: Modificar o nome

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task name
pt: Modificar o nome da tarefa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
pt: Modificar o nome do marco

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
pt: Modificar o nome da tarefa de resumo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
pt: Modificar o nome do projecto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify responsible
pt: Modificar o responsável

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task description
pt: Modificar a descrição da tarefa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint type
pt: Modificar o tipo de restrição

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint start time
pt: Modificar a hora inicial da restrição

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint end time
pt: Modificar a hora final da restrição

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate type
pt: Modificar o tipo de estimativa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate calendar
pt: Modificar o calendário das estimativas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate
pt: Modificar a estimativa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify optimistic estimate
pt: Modificar a estimativa optimista

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify pessimistic estimate
pt: Modificar a estimativa pessimista

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify risk type
pt: Modificar o tipo de risco

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify priority
pt: Modificar a prioridade

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify running account
pt: Modificar a conta operacional

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify startup account
pt: Modificar a conta inicial

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify startup cost
pt: Modificar o custo inicial

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify shutdown account
pt: Modificar a conta de encerramento

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify shutdown cost
pt: Modificar o custo de encerramento

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify remaining effort
pt: Modificar o esforço restante

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual effort
pt: Modificar o esforço actual

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual start time
pt: Modificar a hora inicial actual

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual finish time
pt: Modificar a hora final actual

en: Resources
pt: Recursos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource
pt: Adicionar um Recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource allocations
pt: Modificar as alocações do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify completion
pt: Modificar a Finalização

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set finished
pt: Colocar como Terminada

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert tasks
pt: Inserir tarefas

[ctx: @title:window]
en: Task Module Parameters
pt: Parâmetros do Módulo de Tarefas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert task module
pt: Inserir um módulo de tarefas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert %1
pt: Inserir um %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move tasks
pt: Mover as tarefas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task
pt: Adicionar uma tarefa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add sub-task
pt: Adicionar uma sub-tarefa

en: Path
pt: Localização

en: Critical Path
pt: Caminho Crítico

en: Critical
pt: Crítico

en: Non-critical
pt: Não-crítico

en: Child
pt: Filha

en: Lag
pt: Atraso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify relation type
pt: Modificar o tipo de relação

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify relation time lag
pt: Modificar a latência de tempo das relações

[ctx: @info:tooltip]
en: Not allocated
pt: Não alocado

[ctx: @info:tooltip]
en: Allocated units: %1%
pt: Unidades alocadas: %1%

en: Maximum units available: %1%
pt: Unidades máximas disponíveis: %1%

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Required Resources</title><para>A working resource can be assigned to one or more required resources. A required resource is a material resource that the working resource depends on in order to do the work.</para><para>To be able to use a material resource as a required resource, the material resource must be part of a group of type <emphasis>Material</emphasis>.</para>
pt: <title>Recursos Necessários</title><para>Um recurso de trabalho poderá atribuir a um ou mais recursos necessários. Um recurso necessário é um recurso material que o recurso de trabalho precisa para fazer o seu trabalho.</para><para>Para poder usar um recurso material como sendo necessário, o recurso material deverá fazer parte de um grupo do tipo <emphasis>Material</emphasis>.</para>

en: There is %1 resource available in this group | There are %1 resources available in this group
pt[0]: Existe %1 recurso disponível neste grupo
pt[1]: Existem %1 recursos disponíveis neste grupo

en: Allocation
pt: Alocação

[ctx: @title:column]
en: Available
pt: Disponível

[ctx: @title:column]
en: Required Resources
pt: Recursos Necessários

en: Resource allocation
pt: Alocação do recurso

[ctx: @info:tootip]
en: Available resources or resource units
pt: Recursos disponíveis ou unidades de recursos

[ctx: @info:tootip]
en: Required material resources
pt: Recursos de material necessários

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Required Resources</title><para>A working resource can be assigned to one or more required resources. A required resource is a material resource that the working resource depends on in order to do the work.</para><para>To be able to use a material resource as a required resource, the material resource must be part of a group of type Material.</para>
pt: <title>Recursos Necessários</title><para>Um recurso de trabalho poderá atribuir a um ou mais recursos necessários. Um recurso necessário é um recurso material que o recurso de trabalho precisa para fazer o seu trabalho.</para><para>Para poder usar um recurso material como sendo necessário, o recurso material deverá fazer parte de um grupo do tipo Material.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 allocated out of %2 available
pt: %1 alocados em %2 disponíveis

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 resource requested for dynamic allocation | %1 resources requested for dynamic allocation
pt[0]: %1 recurso pedido para uma alocação dinâmica
pt[1]: %1 recursos pedidos para uma alocação dinâmica

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 resource allocated | %1 resources allocated
pt[0]: %1 recurso alocado
pt[1]: %1 recursos alocados

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Group allocations</title><para>You can allocate a number of resources from a group and let the scheduler select from the available resources at the time of scheduling.</para> These dynamically allocated resources will be in addition to any resource you have allocated specifically.
pt: <title>Alocações em grupo</title><para>Poderá alocar um conjunto de recursos a partir de um grupo e deixar o escalonamento seleccionar entre os recursos disponíveis na altura do escalonamento.</para> Estes recursos alocados de forma dinâmica serão adicionados aos recursos que tenha alocado explicitamente.

[ctx: 1: free resources, 2: number of resources]
en: %1 of %2
pt: %1 de %2

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 resource available in this group | There are %1 resources available in this group
pt[0]: Existe %1 recurso disponível neste grupo
pt[1]: Existem %1 recursos disponíveis neste grupo

[ctx: @info:tooltip]
en: No material resources available
pt: Sem recursos de material disponíveis

[ctx: @info:tooltip]
en: No required resources
pt: Sem recursos necessários

[ctx: @info:tooltip]
en: Material resources cannot have required resources
pt: Os recursos materiais não podem ter recursos obrigatórios

[ctx: @info:tooltip]
en: Team resources cannot have required resources
pt: Os recursos de equipas não podem ter recursos obrigatórios

en: External project: %1
pt: Projecto externo: %1

en: The total booking on %1, along with the maximum hours for the resource
pt: A alocação total em %1, em conjunto com as horas máximas para o recurso

en: Total booking by this task
pt: Alocação total desta tarefa

en: Total booking by the external project
pt: Alocação total do projecto externo

en: Booking by this task on %1
pt: Alocação desta tarefa em %1

en: Booking by external project on %1
pt: Alocação do projecto externo em %1

en: The total hours booked
pt: O número total de horas alocadas

en: Bookings on %1
pt: Alocações em %1

en: Interval
pt: Intervalo

[ctx: @info:tooltip]
en: %1: %2<nl/>%3: %4<nl/>Assigned: %5<nl/>Available: %6
pt: %1: %2<nl/>%3: %4<nl/>Atribuído: %5<nl/>Disponível: %6

en: Start Time
pt: Hora Inicial

en: End Time
pt: Hora Final

[ctx: @title:column noun]
en: Load
pt: Carregar

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 is a <emphasis>Shared</emphasis> resource and can thus be shared with other projects
pt: O %1 é um recurso <emphasis>Partilhado</emphasis>, pelo que poderá ser reutilizado noutros projectos

[ctx: @info:tooltip]
en: %1:<nl/>This resource will be automatically allocated to new tasks
pt: %1:<nl/>Este recurso será alocado automaticamente às novas tarefas

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 is a <emphasis>Shared</emphasis> resource group and can thus be shared with other projects
pt: O %1 é um grupo de recursos <emphasis>Partilhado</emphasis>, pelo que poderá ser reutilizado noutros projectos

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 is a <emphasis>Local</emphasis> resource and can only be used in this project
pt: O %1 é um recurso <emphasis>Local</emphasis>, pelo que só poderá ser usado neste projecto

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 is a <emphasis>Local</emphasis> resource group and can only be used in this project
pt: O %1 é um grupo de recursos <emphasis>Local</emphasis>, pelo que só poderá ser usado neste projecto

[ctx: Default (calendar name)]
en: Default (%1)
pt: Predefinição (%1)

[ctx: @info:tooltip]
en: A team resource does not have a calendar
pt: Um recurso de equipa não tem um calendário

[ctx: @info:tooltip]
en: No calendar
pt: Sem calendário

[ctx: @info:tooltip 1=calendar name]
en: Using default calendar: %1
pt: A usar o calendário predefinido: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available from: %1
pt: Disponível de: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available from project target start time: %1
pt: Disponível desde a data-alvo inicial do projecto: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available until: %1
pt: Disponível até: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available until project target finish time: %1
pt: Disponível até à data-alvo final do projecto: %1

en: Cost per hour, normal time: %1
pt: Custo por hora, normal: %1

en: Cost per hour, overtime: %1
pt: Custo por hora, extraordinário: %1

en: Account: %1
pt: Conta: %1

en: Scope
pt: Âmbito

en: Initials
pt: Iniciais

en: Email
pt: E-mail

en: Calendar
pt: Calendário

en: Limit (%)
pt: Limite (%)

en: Available From
pt: Disponível De

en: Available Until
pt: Disponível Até

en: Normal Rate
pt: Taxa Normal

en: Overtime Rate
pt: Taxa de Horas Extraordinárias

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource name
pt: Modificar o nome dos recursos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource auto allocate
pt: Modificar a alocação automática do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resourcegroup name
pt: Modificar o nome do grupo de recursos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource type
pt: Modificar o tipo de recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resourcegroup type
pt: Modificar o tipo do grupo de recursos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource initials
pt: Modificar as iniciais do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource email
pt: Modificar o e-mail do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource calendar
pt: Modificar o calendário do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available units
pt: Modificar as unidades disponíveis do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available from
pt: Modificar a data inicial de disponibilidade do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available until
pt: Modificar a data final de disponibilidade do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource normal rate
pt: Modificar a taxa normal do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource overtime rate
pt: Modificar a taxa de horas extraordinárias do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource account
pt: Modificar a conta do recurso

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource from address book | Add %1 resources from address book
pt[0]: Adicionar um recurso do livro de endereços
pt[1]: Adicionar %1 recursos do livro de endereços

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move resource | Move %1 resources
pt[0]: Mover o recurso
pt[1]: Mover os %1 recursos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy resource | Copy %1 resources
pt[0]: Copiar o recurso
pt[1]: Copiar os %1 recursos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource group
pt: Adicionar um Grupo de Recursos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify schedule name
pt: Modificar o nome do escalonamento

[ctx: @info:tooltip]
en: The schedule is in Manual Mode, calculation must be initiated manually
pt: O escalonamento está no modo Manual; o cálculo tem de ser iniciado manualmente

[ctx: @info:tooltip]
en: The schedule is in Auto Mode, it will be calculated automatically
pt: O escalonamento está no modo Automático; o cálculo será iniciado automaticamente

[ctx: @label:listbox]
en: Auto
pt: Automático

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling mode
pt: Modificar o modo do escalonamento

en: Allow
pt: Permitir

en: Avoid
pt: Evitar

en: (Avoid)
pt: (Evitar)

en: (Allow)
pt: (Permitir)

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow overbooking resources
pt: Permitir a sobrecarga de recursos

[ctx: @info:tooltip]
en: Avoid overbooking resources
pt: Evitar a sobrecarga de recursos

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow overbooking of resources
pt: Permitir a sobrecarga dos recursos

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always allows overbooking of resources
pt: O %1 permite sempre a sobrecarga de recursos

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always avoids overbooking of resources
pt: O %1 evita sempre a sobrecarga de recursos

[ctx: @label:listbox]
en: Allow
pt: Permitir

[ctx: @label:listbox]
en: Avoid
pt: Evitar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify allow overbooking
pt: Modificar a permissão de sobrecarga de recursos

[ctx: @info:tooltip]
en: Use PERT distribution to calculate expected estimate for the tasks
pt: Usar a distribuição PERT para calcular a estimativa esperada para as tarefas

[ctx: @info:tooltip]
en: Use the tasks expected estimate directly
pt: Usar directamente a estimativa esperada das tarefas

[ctx: @label:listbox]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling distribution
pt: Modificar a distribuição do escalonamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned start: %1<nl/>Target start: %2
pt: Início planeado: %1<nl/>Início destinado: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Target start: %1
pt: Início destinado: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned finish: %1<nl/>Target finish: %2
pt: Fim planeado: %1<nl/>Fim destinado: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Target finish: %1
pt: Fim destinado: %1

en: Backwards
pt: Para trás

en: Forward
pt: Para a frente

en: (Backwards)
pt: (Para trás)

en: (Forward)
pt: (Para a frente)

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule project from target end time
pt: Agendar o projecto a partir da data-alvo final

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule project from target start time
pt: Agendar o projecto a partir da data-alvo inicial

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always schedules from target start time
pt: O %1 agenda sempre a partir da data-alvo inicial

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always schedules from target end time
pt: O %1 agenda sempre a partir da data-alvo final

[ctx: @label:listbox]
en: Backwards
pt: Para trás

[ctx: @label:listbox]
en: Forward
pt: Para a frente

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling direction
pt: Modificar a direcção do escalonamento

en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduler
pt: Modificar o escalonador

[ctx: Scheduling granularity not supported]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling granularity not supported
pt: A granularidade da calendarização não é suportada

[ctx: @info:tooltip]
en: Selected scheduling granularity: %1
pt: Granularidade da calendarização seleccionada: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling granularity
pt: Modificar a granularidade do escalonamento

en: State
pt: Estado

en: Mode
pt: Modo

en: Direction
pt: Direcção

en: Overbooking
pt: Sobrecarga

en: Distribution
pt: Distribuição

note: i18n("Calculate");
en: Planned Start
pt: Início Planeado

en: Planned Finish
pt: Fim Planeado

en: Scheduler
pt: Escalonador

[ctx: title:column]
en: Granularity
pt: Granularidade

en: Message
pt: Mensagem

en: Phase
pt: Fase

en: Severity
pt: Gravidade

en: Not Started
pt: Não Iniciado

en: Tasks that should have been started
pt: As tarefas que deviam ter começado

en: Tasks that are running
pt: As tarefas que estão em curso

en: Tasks that have finished during this period
pt: As tarefas que terminaram durante este período

en: Next Period
pt: Período Seguinte

en: Tasks that are scheduled to start next period
pt: As tarefas que estão agendadas para começar no período seguinte

en: Sent to %1 at %2
pt: Enviado para %1 a %2

en: Received from %1 at %2
pt: Recebido de %1 a %2

en: Not available
pt: Não disponível

en: Work package sent at: %1
pt: Pacote de trabalho enviado a: %1

en: Work package transmission received at: %1
pt: A transmissão do pacote de trabalho foi recebida a: %1

en: Task reported %1% completed
pt: A tarefa indicou estar %1% completa

en: Unknown report type: %1
pt: Tipo de relatório desconhecido: %1

en: The report generator has not been opened successfully.
pt: O gerador de relatórios não foi aberto com sucesso.

en: Manager
pt: Gestor

en: Missing report template file
pt: Falta o ficheiro de modelo do relatório

en: Missing report result file
pt: Falta o ficheiro de resultados do relatório

en: Report generator is already open
pt: O gerador de relatórios já está aberto

en: Report template file does not exist
pt: O ficheiro de modelo do relatório não existe

en: Failed to open template file: %1
pt: Não foi possível abrir o ficheiro do modelo: %1

en: Report generator has not been correctly opened
pt: O gerador de relatórios não foi aberto correctamente

en: Failed to write to store: %1
pt: Não foi possível gravar no armazenamento: %1

en: Failed to write report file: %1
pt: Não foi possível gravar o ficheiro de relatório: %1

en: Report generator can only generate local files
pt: O gerador de relatórios só pode lidar com ficheiros locais

en: Failed to open report file: %1
pt: Não foi possível abrir o ficheiro do relatório: %1

en: Failed to load manifest file
pt: Não foi possível carregar o ficheiro do manifesto

en: Failed to write manifest file
pt: Não foi possível gravar o ficheiro do manifesto

en: No store backend
pt: Não existe uma infra-estrutura de armazenamento

[ctx: @info]
en: Failed to open file <filename>%1</filename> from store.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro <filename>%1</filename> no armazenamento.

[ctx: @info]
en: Missing namespace declarations:<nl/><filename>%1</filename>
pt: Faltam as declarações do espaço de nomes:<nl/><filename>%1</filename>

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
pt: erro de leitura no documento principal na linha %1, coluna %2
    Mensagem de erro: %3

[ctx: Page size]
en: US Letter
pt: Carta EUA

[ctx: Page size]
en: US Legal
pt: Legal EUA

[ctx: Page size]
en: Screen
pt: Ecrã

[ctx: Page size]
en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: Page size]
en: US Executive
pt: Executivo EUA

[ctx: Page size]
en: US Common 10
pt: Comum 10 EUA

[ctx: Page size]
en: US Folio
pt: Fólio EUA

[ctx: Page size]
en: US Ledger
pt: Panfleto EUA

[ctx: Page size]
en: US Tabloid
pt: Tablóide EUA

en: Millimeters (mm)
pt: Milímetros (mm)

en: Centimeters (cm)
pt: Centímetros (cm)

en: Decimeters (dm)
pt: Decímetros (dm)

en: Inches (in)
pt: Polegadas (pol)

en: Cicero (cc)
pt: Cícero (cc)

en: Points (pt)
pt: Pontos (pt)

en: Unsupported unit
pt: Unidade não suportada

en: This document contains an unknown checksum. When you give a password it might not be verified.
pt: Este documento contém um código desconhecido. Quando indicar uma senha, esta poderá não ser verificada.

en: This document contains an unknown encryption method. Some parts may be unreadable.
pt: Este documento contém um método de encriptação desconhecido. Algumas partes poderão ficar inacessíveis.

en: This document contains incomplete encryption data. Some parts may be unreadable.
pt: Este documento contém dados de encriptação incompletos. Algumas partes poderão ficar inacessíveis.

en: QCA has currently no support for SHA1 or PBKDF2 using SHA1. The document can not be opened.
pt: O QCA não tem suporte de momento para o SHA1 ou o PBKDF2 a usar o SHA1. O documento não pode ser aberto.

en: The manifest file seems to be corrupted. It cannot be modified and the document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
pt: O ficheiro do manifesto parece estar corrompido. Não pode ser modificado e, deste modo, o documento ficará inacessível. Por favor, tente gravar o documento de novo para evitar perder o seu trabalho.

en: The manifest file cannot be written. The document will remain unreadable. Please try and save the document again to prevent losing your work.
pt: O ficheiro do manifesto não pode ser gravado. O documento ficará inacessível. Por favor, tente gravar o documento de novo para evitar perder o seu trabalho.

en: Please enter the password to open this file.
pt: Por favor, indique a senha para abrir este ficheiro.

en: Please enter the password to encrypt the document with.
pt: Por favor, indique a senha com a qual deseja encriptar o documento.

en: Do you want to save the password?
pt: Deseja gravar a senha?

en: File '%1' is not readable
pt: Não foi possível ler o ficheiro '%1'

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
pt: ERRO: Protocolo desconhecido '%1'

en: The directory mode is not supported for remote locations.
pt: O modo de pastas não é suportado para localizações remotas.

en: Calligra Storage
pt: Armazenamento do Calligra

en: Settings
pt: Configuração

en: Printing Options
pt: Opções de impressão

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Cost Breakdown Structure Editor</title><para>The Cost Breakdown Structure (CBS) consists of accounts organized into a tree structure. Accounts can be tied to tasks or resources. Usually there will be two top accounts, one for aggregating costs from tasks and one for aggregating costs from resources.</para><para>This view supports printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Editor da Estrutura de Repartição de Custos</title><para>A Estrutura de Repartição de Cursos (CBS) consiste em contas organizadas numa estrutura em árvore. As contas poderão estar associadas a tarefas ou recursos. Normalmente, existirão duas contas de topo, uma para agregar os custos das tarefas e outra para agregar os custos dos recursos.</para><para>Esta área suporta a impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Account
pt: Adicionar uma Conta

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Subaccount
pt: Adicionar uma Sub-Conta

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Cost Breakdown View</title><para>Displays aggregated total cost as well as cost distribution over time.</para><para>This view supports configuration and printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Área de Repartição de Custos</title><para>Mostra os custos agregados totais, assim como a distribuição dos custos ao longo do tempo.</para><para>Esta área suporta a configuração e a impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_general)
en: General
pt: Geral

en: View Settings
pt: Configuração da Janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show:
pt: Mostrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Periodicity:
pt: Periodicidade:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Day
pt: Dia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Week
pt: Semana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Month
pt: Mês

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cumulative)
en: Cumulative
pt: Acumulada

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual cost
pt: Custo actual

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Planned cost
pt: Custo planeado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual and planned
pt: Actual e planeado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Deviation
pt: Desvio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Start date
pt: Data inicial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_projectstartBtn)
en: Project start
pt: Início do projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_startdateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_enddateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerDate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerDate)
en: Date
pt: Data

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: End date
pt: Data final

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_currentdateBtn)
en: Current date
pt: Data actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_projectendBtn)
en: Project end
pt: Fim do projecto

en: Work...
pt: Trabalho...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Weekday State
pt: Modificar o Estado do Dia da Semana

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Work & Vacation Editor</title><para>A calendar defines availability for resources or tasks of type <emphasis>Duration</emphasis>. A calendar can be specific to a resource or task, or shared by multiple resources or tasks. A day can be of type <emphasis>Undefined</emphasis>, <emphasis>Non-working day</emphasis> or <emphasis>Working day</emphasis>. A working day has one or more work intervals defined. </para><para>A calendar can have sub calendars. If a day is undefined in a calendar, the parent calendar is checked. An <emphasis>Undefined</emphasis> day defaults to <emphasis>Non-working</emphasis> if used by a resource, or <emphasis>available all day</emphasis> if used by a task.</para><para>A calendar can be defined as the <emphasis>Default calendar</emphasis>. The default calendar is used by a working resource, when the resources calendar is not explicitly set.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Editor de Trabalho & Férias</title><para>Um calendário define a disponibilidade dos recursos ou tarefas do tipo <emphasis>Duração</emphasis>. Um calendário poderá ser específico de um recurso ou tarefa, ou ainda ser partilhado por vários recursos ou tarefas. Um dia poderá ser do tipo <emphasis>Indefinido</emphasis>, <emphasis>Dia de descanso</emphasis> ou <emphasis>Dia de trabalho</emphasis>. Um dia de trabalho tem um ou mais intervalos de trabalho definidos. Um calendário poderá ter sub-calendários. Se um dia for indefinido num calendário, é analisado o calendário-pai. Um dia <emphasis>Indefinido</emphasis> será por omissão de <emphasis>Descanso</emphasis> se for usado por algum recurso, ou então <emphasis>todo o dia disponível</emphasis> se for usado por uma tarefa.</para><para>Um calendário poderá ser definido como <emphasis>Calendário predefinido</emphasis>. Esse tipo de calendário é usado por um recurso de trabalho, caso não seja definido um calendário explícito para ele.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: Add Calendar
pt: Adicionar um Calendário

en: Add Subcalendar
pt: Adicionar um Sub-Calendário

[ctx: @action]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Calendar
pt: Modificar o Calendário

[ctx: (qtundo-format)]
en: %1: Set to Non-Working
pt: %1: Mudar para Férias

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set %1 to Undefined
pt: Mudar o %1 para Indefinido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Project Schedule:
pt: Escalonamento do Projecto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Probability of finishing before
pt: A probabilidade de terminar antes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: is
pt: é

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Task Dependency Editor</title><para>Edit dependencies between tasks.Dependencies can be added by dragging a connection area (start or finish) from one task to a connection area of a different task. You can edit or delete a dependency using the context menu.</para><para>This view supports printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Editor de Dependências das Tarefas</title><para>Edita as dependências entre tarefas. Poderá adicionar as dependências se arrastar uma área de ligação (início ou fim) de uma tarefa para a área de ligação de uma tarefa diferente. Poderá editar ou apagar uma dependência com o menu de contexto.</para><para>Esta área suporta a impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: Add Task
pt: Adicionar uma Tarefa

en: Add Task...
pt: Adicionar uma Tarefa...

en: Add Milestone...
pt: Adicionar um Marco...

en: Add Sub-Task
pt: Adicionar uma Sub-Tarefa

en: Add Sub-Task...
pt: Adicionar uma Sub-Tarefa...

en: Add Sub-Milestone...
pt: Adicionar um Sub-Marco...

[ctx: @action]
en: Link
pt: Ligação

en: Task Documents
pt: Documentos da Tarefa

en: Edit...
pt: Editar...

[ctx: @action View a document]
en: View...
pt: Ver...

[ctx: @title:window]
en: Attach Document
pt: Anexar o Documento

[ctx: @title:window]
en: Cannot Attach Document
pt: Não é Possível Anexar o Documento

[ctx: @info]
en: Document is already attached:<nl/><filename>%1</filename>
pt: O documento já está em anexo:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Modify Url
pt: Modificar o URL

en: Cannot Modify Url
pt: Não é Possível Modificar o URL

en: Document url already exists: %1
pt: O URL do documento já existe: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify documents
pt: Modificar os documentos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document url
pt: Modificar o URL do documento

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document type
pt: Modificar o tipo de documento

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document status
pt: Modificar o estado do documento

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document send control
pt: Modificar o controlo de envio do documento

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add document
pt: Adicionar um documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_namelabel)
en: Name:
pt: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add...
pt: Adicionar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Change...
pt: Modificar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemoveInterval) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ui_removeModule)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbView)
en: Open
pt: Abrir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Timeline
pt: Linha Temporal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ui_timeLineHide)
en: Do not show the timeline
pt: Não mostrar a linha temporal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineHide)
en: Hide
pt: Esconder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ui_timeLineForeground)
en: Show timeline in the foreground
pt: Mostrar a linha temporal em primeiro plano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineForeground)
en: Foreground
pt: Principal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, ui_timeLineBackground)
en: Show timeline in the background
pt: Mostrar a linha temporal em segundo plano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineBackground)
en: Background
pt: Fundo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3)
en: Update interval in minutes, 0 disables update
pt: Intervalo de actualização em minutos; o 0 desactiva a actualização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Interval:
pt: Intervalo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_timeLineUseCustom)
en: Use custom line
pt: Usar uma linha personalizada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Line width
pt: Espessura da linha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Stroke:
pt: Traço:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Line color
pt: Gráfico de linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color:
pt: Cor:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Additional text information
pt: Informação de texto adicional

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showTaskName)
en: Task name
pt: Nome da tarefa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showResourceNames)
en: Resource names
pt: Nomes dos recursos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Additional graphics information
pt: Informação gráfica adicional

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showDependencies)
en: Task dependencies
pt: Dependências das tarefas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCompletion)
en: Task completion
pt: Completação da tarefa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showTimeConstraint)
en: Time constraints
pt: Restrições de tempo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showPositiveFloat)
en: Positive float
pt: Folga positiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showNegativeFloat)
en: Negative float
pt: Folga negativa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCriticalPath)
en: Critical path
pt: Caminho crítico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCriticalTasks)
en: Critical tasks
pt: Tarefas críticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showSchedulingError)
en: Scheduling errors
pt: Erros de escalonamento

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Actual finish: %2<nl/>Planned finish: %3<nl/>Status: %4
pt: Nome: %1<nl/>Fim actual: %2<nl/>Fim planeado: %3<nl/>Estado: %4

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Completion: %2 %<nl/>Actual start: %3<nl/>Planned: %4 - %5<nl/>Status: %6
pt: Nome: %1<nl/>Completação: %2 %<nl/>Início actual: %3<nl/>Planeado: %4 - %5<nl/>Estado: %6

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2 - %3<nl/>Status: %4<nl/>Constraint type: %5<nl/>Constraint time: %6<nl/>Negative float: %7 h
pt: Nome: %1<nl/>Planeado: %2 - %3<nl/>Estado: %4<nl/>Tipo de restrição: %5<nl/>Tempo da restrição: %6<nl/>Folga negativa: %7 h

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2 - %3<nl/>Status: %4<nl/>Scheduling: %5
pt: Nome: %1<nl/>Planeado: %2 - %3<nl/>Estado: %4<nl/>Escalonamento: %5

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2<nl/>Status: %3<nl/>Constraint type: %4<nl/>Constraint time: %5<nl/>Negative float: %6 h
pt: Nome: %1<nl/>Planeado: %2<nl/>Estado: %3<nl/>Tipo de restrição: %4<nl/>Tempo da restrição: %5<nl/>Folga negativa: %6 h

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2<nl/>Status: %3<nl/>Scheduling: %4
pt: Nome: %1<nl/>Planeado: %2<nl/>Estado: %3<nl/>Escalonamento: %4

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2 - %3
pt: Nome: %1<nl/>Planeado: %2 - %3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_printRowLabels)
en: Print row labels
pt: Imprimir as legendas das linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_singlePage)
en: Print chart on a single page
pt: Imprimir o gráfico numa única página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_multiplePages)
en: Divide chart on multiple pages
pt: Dividir o gráfico em várias páginas

en: Chart
pt: Gráfico

en: Gantt Chart Settings
pt: Configuração do Diagrama de Gantt

[ctx: @title:tab]
en: Chart
pt: Gráfico

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Gantt View</title><para>Displays scheduled tasks in a Gantt diagram. The chart area can be zoomed in and out with a slider positioned in the upper left corner of the time scale. <note>You need to hoover over it with the mouse for it to show.</note></para><para>This view supports configuration and printing using the context menu of the tree view.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Diagrama de Gantt</title><para>Mostra as tarefas agendadas num diagrama de Gantt. A área do gráfico pode ser ampliada e reduzida com uma barra deslizante colocada no canto superior esquerdo da escala temporal. <note>Terá de passar o cursor do rato sobre ela para a mesma aparecer.</note></para><para>Esta janela suporta a configuração e impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: Show Project
pt: Mostrar o Projecto

en: Show Unscheduled Tasks
pt: Mostrar as Tarefas Não Escalonadas

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto
pt: Automática

[ctx: @action:inmenu]
en: Month
pt: Mês

[ctx: @action:inmenu]
en: Week
pt: Semana

[ctx: @action:inmenu]
en: Day
pt: Dia

[ctx: @action:inmenu]
en: Hour
pt: Hora

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Milestone Gantt View</title><para>Displays scheduled milestones in a Gantt diagram. The chart area can be zoomed in and out with a slider positioned in the upper left corner of the time scale. <note>You need to hoover over it with the mouse for it to show.</note></para><para>This view supports configuration and printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Diagrama de Gantt dos Marcos</title><para>Mostra os marcos agendados num diagrama de Gantt. A área do gráfico pode ser ampliada e reduzida com uma barra deslizante colocada no canto superior esquerdo da escala temporal. <note>Terá de passar o cursor do rato sobre ela para a mesma aparecer.</note></para><para>Esta área suporta a configuração e impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Resource Assignments (Gantt)</title><para>Displays the scheduled resource - task assignments in a Gantt diagram. The chart area can be zoomed in and out with a slider positioned in the upper left corner of the time scale. <note>You need to hoover over it with the mouse for it to show.</note></para><para>This view supports configuration and printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Atribuição de Recursos (Gantt)</title><para>Mostra as atribuições de recursos a tarefas agendados num diagrama de Gantt. A área do gráfico pode ser ampliada e reduzida com uma barra deslizante colocada no canto superior esquerdo da escala temporal. <note>Terá de passar o cursor do rato sobre ela para a mesma aparecer.</note></para><para>Esta área suporta a configuração e a impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

[ctx: Interval start time]
en: Start
pt: Início

[ctx: Interval length]
en: Length
pt: Duração

en: Edit Work Intervals
pt: Editar os Intervalos de Trabalho

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Work Interval
pt: Modificar o Intervalo de Trabalho

[ctx: Start time]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
pt: De:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Length
pt: Tamanho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAddInterval)
en: Add
pt: Adicionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bClear) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsClearBtn)
en: Clear
pt: Limpar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stretchLastSection)
en: Stretch last section
pt: Ajustar a última secção

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select columns to be shown:
pt: Seleccionar as colunas a apresentar:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Hidden columns:
pt: Colunas &escondidas:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Visible columns:
pt: Colunas &visíveis:

en: Tree View
pt: Vista em Árvore

en: Tree View Column Configuration
pt: Configuração das Colunas da Árvore

en: Main View
pt: Janela Principal

en: Main View Column Configuration
pt: Configuração das Colunas da Janela Principal

en: Auxiliary View
pt: Janela Auxiliar

en: Auxiliary View Column Configuration
pt: Configuração das Colunas da Janela Auxiliar

en: Currency Settings
pt: Configuração da Moeda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify currency settings
pt: Modificar a configuração da moeda

en: Project Settings
pt: Opções do Projecto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify main project
pt: Modificar o projecto principal

[ctx: @info:whatsthis]
en: The Work Breakdown Structure introduces numbering for all tasks in the project, according to the task structure.<nl/>The WBS code is auto-generated.<nl/>You can define the WBS code pattern using the <interface>Project->Define WBS Pattern</interface> menu entry.
pt: A Estrutura de Repartição do Trabalho (Work Breakdown Structure - WBS) introduz uma numeração para todas as tarefas do projecto, de acordo com a estrutura da tarefa.<nl/>O código do WBS é gerado automaticamente, bastando para tal escolher a opção <interface>Projecto->Definir o Padrão da WBS</interface>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables sharing resources with other projects
pt: Activa a partilha de recursos com outros projectos

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shared resources</title>Resources can be shared between projects to avoid overbooking resources across projects. Shared resources must be defined in a separate file, and you must have at least read access to it. The projects that share the resources must also be accessible by you.
pt: <title>Recursos partilhados</title>Os recursos podem ser partilhados entre projectos para evitar a sobrecarga de recursos entre projectos. Os recursos partilhados devem estar definidos num ficheiro separado, e você deverá ter pelo menos acesso de leitura ao mesmo. Os projectos que partilham os recursos também deverão estar acessíveis pelo utilizador.

[ctx: @info:tooltip]
en: File where shared resources are defined
pt: Ficheiro onde estão definidos os recursos partilhados

[ctx: @info:tooltip]
en: Directory where all the projects that share resources can be found
pt: Pasta onde se podem encontrar todos os projectos que partilham recursos

[ctx: @info:tooltip]
en: Load shared resource assignments at startup
pt: Carregar as atribuições de recursos partilhados no arranque

[ctx: @info:tooltip]
en: Load (or re-load) shared resource assignments
pt: Carregar (ou recarregar) as atribuições dos recursos partilhados

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear shared resource assignments
pt: Limpar as atribuições de recursos partilhados

en: Task Modules Path
pt: Localização dos Módulos de Tarefas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The project name.
pt: O nome do projecto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
pt: &Nome:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The project leader.
pt: O chefe de projecto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Manager:
pt: &Gestor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose a project leader from your address book.
pt: Escolha o gestor do projecto a partir do seu livro de endereços.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: &Choose...
pt: Es&colher...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Scheduling Range
pt: Intervalo de Escalonamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Earliest start:
pt: Início anterior:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Latest finish:
pt: Fim posterior:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, useSharedResources)
en: &Use shared resources
pt: &Usar os recursos partilhados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resourcesLabel)
en: Resources:
pt: Recursos:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resourcesType)
en: File
pt: Ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resourcesBrowseBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsBrowseBtn)
en: Browse...
pt: Escolher...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, projectsLabel)
en: Projects:
pt: Projectos:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, projectsType)
en: Directory
pt: Pasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, projectsLoadAtStartup)
en: Load resource assignments at startup
pt: Carregar as atribuições de recursos no arranque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsLoadBtn)
en: Load
pt: Carregar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_documents)
en: Documents
pt: Documentos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_workpackage)
en: Work Package
pt: Pacote de Trabalho

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_publishGroup)
en: Publish
pt: Publicar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Publish:
pt: Publicar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Retrieve
pt: Obter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_CheckForWorkPackages)
en: Check for work packages
pt: Procurar por pacotes de trabalho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Retrieve:
pt: Obter:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Archive
pt: Arquivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_DeleteFile)
en: Delete file after it has been retrieved
pt: Apagar o ficheiro após a sua transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_ArchiveFile)
en: Archive file after it has been retrieved
pt: Arquivar o ficheiro após a sua transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Archive:
pt: Arquivo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_taskModules)
en: Task Modules
pt: Módulos de Tarefas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ui_insertModule)
en: Insert
pt: Inserir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_useLocalModules)
en: Use local task modules
pt: Usar os módulos de tarefas locais

en: Milestone Progress
pt: Progresso do Marco

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone completion
pt: Modificar a finalização do marco

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove task dependency
pt: Remover a dependência da tarefa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, taskList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Tasks
pt: Tarefas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, available)
en: Available tasks
pt: Tarefas disponíveis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add required task
pt: Adicionar uma tarefa obrigatória

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBtn)
en: Remove required task
pt: Remover a tarefa obrigatória

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total Float:
pt: Folga Total:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_header)
en: Header
pt: Cabeçalho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerProject) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerProject)
en: Project name
pt: Nome do projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerPage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerPage)
en: Page number
pt: Número de página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerManager) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerManager)
en: Project manager
pt: Gestor do projecto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_footer)
en: Footer
pt: Rodapé

en: Re-calculate Schedule
pt: Escalonar de Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, btnCurrent)
en: Re-calculate from current date/time
pt: Calcular de novo a partir da data/hora actuais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, btnFrom)
en: Re-calculate from:
pt: Calcular de novo de:

[ctx: @label:spinbox Time lag]
en: Lag:
pt: Atraso:

[ctx: @info:tooltip]
en: <emphasis>Lag</emphasis> is the time the dependent task is delayed
pt: O <emphasis>Atraso</emphasis> é o tempo pelo qual se atrasou a tarefa dependente

[ctx: @title:window]
en: Add Dependency
pt: Adicionar uma Dependência

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
pt: Adicionar uma Dependência da Tarefa

[ctx: @title:window]
en: Edit Dependency
pt: Editar a Dependência

[ctx: @action:button]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
pt: Apagar a Dependência da Tarefa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task dependency
pt: Modificar a dependência da tarefa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_internalAppointments)
en: Show internal appointments
pt: Mostrar os compromissos internos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_externalAppointments)
en: Show external appointments
pt: Mostrar os compromissos externos

en: Resource Assignments View Settings
pt: Configuração da Área de Atribuição de Recursos

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Resource Assignments View</title><para>Displays the scheduled resource - task assignments.</para><para>This view supports configuration and printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Área de Atribuição de Recursos</title><para>Mostra as atribuições de recursos a tarefas agendadas.</para><para>Esta área suporta a configuração e a impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: No task attributed
pt: Sem tarefas atribuídas

en: No resource attributed
pt: Sem recursos atribuídos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Advance
pt: Avançar

[ctx: title:column]
en: Group
pt: Grupo

[ctx: title:column]
en: Select team members
pt: Seleccionar os membros da equipa

en: Resource Settings
pt: Configuração de Recursos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Resource
pt: Modificar o Recurso

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Resource Editor</title><para>Resources are organized in a Resource Breakdown Structure. Resources can be of type <emphasis>Work</emphasis> or <emphasis>Material</emphasis>. When assigned to a task, a resource of type <emphasis>Work</emphasis> can affect the duration of the task, while a resource of type <emphasis>Material</emphasis> does not. A resource must refer to a <emphasis>Calendar</emphasis> defined in the <emphasis>Work and Vacation Editor</emphasis>.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Editor de Recursos</title><para>Os recursos são organizados segundo uma Estrutura de Repartição de Recursos. Os recursos poderão ser do tipo <emphasis>Trabalho</emphasis> ou <emphasis>Material</emphasis>. Ao ser atribuído a uma tarefa, um recurso do tipo <emphasis>Trabalho</emphasis> poderá afectar a duração da tarefa, enquanto um recurso do tipo <emphasis>Material</emphasis> não. Um recurso deverá referenciar um <emphasis>Calendário</emphasis> definido no <emphasis>Editor de Trabalho e Férias</emphasis>.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: Add Resource Group
pt: Adicionar um Grupo de Recursos

en: Add Resource
pt: Adicionar um Recurso

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Schedule Editor</title><para>The Schedule Editor is used to create, edit, calculate and delete schedules.</para><para>If <emphasis>Mode</emphasis> is set to <emphasis>Auto</emphasis>, the schedule is calculated automatically. <note>Only one schedule can be in <emphasis>Auto Mode</emphasis> simultaneously and it must be a top level schedule without sub-schedules.</note></para><para>A schedule can have sub-schedules. A sub-schedule can use the projects progress data in order to reschedule only tasks that are not yet finished. Rescheduling will then use e.g. actual start and remaining effort for the tasks.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Editor de Agendamentos</title><para>O Editor de Agendamentos é usado para criar, editar, calcular e apagar agendamentos, escalonamentos ou calendarizações.</para><para>Se o <emphasis>Modo</emphasis> estiver configurado como <emphasis>Auto</emphasis>, o escalonamento é calculado de forma automática. <note>Só poderá ter um escalonamento no modo <emphasis>Automático</emphasis> em simultâneo e terá de ser um agendamento de topo sem sub-agendamentos.</note></para><para>Um agendamento poderá ter sub-agendamentos. Um sub-agendamento poderá usar os dados de progresso do projecto para agendar de novo apenas as tarefas que ainda não tenham terminado. O novo agendamento irá então usar p.ex. o início actual e o esforço restante para as tarefas.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: Add Schedule
pt: Adicionar um Escalonamento

en: Add Sub-schedule
pt: Adicionar um Sub-Escalonamento

en: Calculate
pt: Calcular

en: Baseline
pt: Marco

[ctx: @action]
en: Detach
pt: Destacar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create sub-schedule
pt: Criar um sub-escalonamento

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
pt: Adicionar o Escalonamento %1

[ctx: @action]
en: Show Debug Information
pt: Mostrar a Informação de Depuração

en: Result
pt: Resultado

en: Scheduling Log
pt: Registo de Escalonamento

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project target start time
pt: Modificar a data-alvo inicial do projecto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project target end time
pt: Modificar a data-alvo final do projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scheduling range:
pt: Intervalo de escalonamento:

en: Estimate Conversions
pt: Conversões da Estimativa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Estimate Conversions
pt: Modificar as Conversões da Estimativa

en: Summary Task Settings
pt: Configuração da Tarefa de Resumo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Summary Task
pt: Modificar a Tarefa de Resumo

en: The Work Breakdown Structure introduces numbering for all tasks in the project, according to the task structure.
    The WBS code is auto-generated.
    You can define the WBS code pattern using the Define WBS Pattern command in the Tools menu.
pt: A Estrutura de Repartição do Trabalho (Work Breakdown Structure - WBS) introduz uma numeração para todas as tarefas do projecto, de acordo com a estrutura da tarefa.
    
    O código do WBS é gerado automaticamente, bastando para tal escolher a opção Gerar o Código WBS do menu Ferramentas para gerar o código de WBS do projecto.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task
pt: Modificar a tarefa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, wbslabel)
en: Work Breakdown Structure
pt: Estrutura de Repartição do Trabalho

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The name of the Task.
pt: O nome da tarefa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
pt: A pessoa responsável por esta tarefa.
    
    Isto não está limitado às pessoas disponíveis num grupo de recursos, podendo ser qualquer pessoas. Poderá até aceder directamente ao seu livro de endereços com a botão Escolher.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
pt: Responsável:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
pt: Indique uma pessoa do seu livro de endereços

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose...
pt: Escolher...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Priority:
pt: Prioridade:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task Cost
pt: Modificar o Custo da Tarefa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Account:
pt: Conta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Startup
pt: Arranque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Cost:
pt: Custo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroup)
en: Shutdown
pt: Desligar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone description
pt: Modificar a descrição do marco

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summary task description
pt: Modificar a descrição da tarefa de resumo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project description
pt: Modificar a descrição do projecto

en: Project Description
pt: Descrição do projecto

en: Task Description
pt: Descrição da Tarefa

en: Task Settings
pt: Configuração da Tarefa

en: &General
pt: &Geral

en: &Resources
pt: &Recursos

en: &Documents
pt: &Documentos

en: &Cost
pt: &Custo

en: D&escription
pt: D&escrição

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of task or the estimate type of the task
pt: O tipo da tarefa ou da estimativa usada na mesma

[ctx: @info:whatsthis]
en: <p>Indicates the type of task or the estimate type of the task.</p>The type can be set to <emphasis>Milestone</emphasis>, <emphasis>Effort</emphasis> or <emphasis>Duration</emphasis>.<nl/><note>If the type is <emphasis>Summary</emphasis> or <emphasis>Project</emphasis> the type is not editable.</note>
pt: <p>Indica o tipo de tarefa ou o tipo de estimativa da mesma.</p>O tipo poderá ser configurado como <emphasis>Marco</emphasis>, <emphasis>Esforço</emphasis> ou <emphasis>Duração</emphasis>.<nl/><note>Se o tipo for <emphasis>Resumo</emphasis> ou <emphasis>Projecto</emphasis>, não será editável.</note>

[ctx: @info:tooltip]
en: Task with estimate type: %1
pt: Tarefa com tipo de estimativa: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task type: %1
pt: Tipo da tarefa: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set type to Milestone
pt: Modificar o tipo para Marco

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set type to %1
pt: Modificar o tipo para %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Task Editor</title><para>The Task Editor is used to create, edit, and delete tasks. Tasks are organized into a Work Breakdown Structure (WBS) to any depth.</para><para>This view supports configuration and printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Editor de Tarefas</title><para>O Editor de Tarefas é usado para criar, editar e remover tarefas. As tarefas estão organizadas numa Estrutura de Repartição de Trabalho (WBS) com uma profundidade arbitrária.</para><para>Esta área suporta a configuração e a impressão com o menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

[ctx: @title resource allocations]
en: Allocations
pt: Alocações

[ctx: @title]
en: Resources
pt: Recursos

[ctx: @info:tooltip]
en: Drag resources into the Task Editor and drop into the allocations- or responsible column
pt: Arraste os recursos para o Editor de Tarefas e largue na coluna de alocações ou do responsável

[ctx: @title]
en: Task Modules
pt: Módulos da Tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Drag a task module into the <emphasis>Task Editor</emphasis> to add it to the project
pt: Arraste um módulo de tarefa para o <emphasis>Editor de Tarefas</emphasis> para o adicionar ao projecto

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Task Modules</title><para>Task Modules are a group of tasks that can be reused across projects. This makes it possible draw on past experience and to standardize similar operations.</para><para>A task module is a regular plan file and typically includes tasks, estimates and dependencies.</para><para><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Módulos de Tarefas</title><para>Os Módulos de Tarefas são um grupo de tarefas que podem ser reutilizadas entre projectos. Isto possibilita reutilizar experiências passadas e normalizar operações semelhantes.</para><para>Um módulo de tarefas é um ficheiro de planeamento normal e tipicamente inclui tarefas, estimativas e dependências.</para><para><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: Add Milestone
pt: Adicionar um Marco

en: Add Sub-Milestone
pt: Adicionar um Sub-Marco

en: Indent Task
pt: Indentar Tarefa

en: Unindent Task
pt: Desindentar Tarefa

en: Move Up
pt: Subir

en: Move Down
pt: Descer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Indent task | Indent %1 tasks
pt[0]: Indentar a tarefa
pt[1]: Indentar as %1 tarefas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unindent task | Unindent %1 tasks
pt[0]: Desindentar a tarefa
pt[1]: Desindentar as %1 tarefas

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Task Execution View</title><para>The view is used to edit and inspect task progress during project execution.</para><para>This view supports configuration and printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Área de Execução da Tarefa</title><para>A área é usada para editar e inspeccionar a evolução das tarefas durante a execução do projecto.</para><para>Esta área suporta a configuração e a impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_publish)
en: Publish...
pt: Publicar...

en: Work Packages...
pt: Pacotes de Trabalho...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Log Send Workpackage
pt: Registar o Envio dos Pacotes de Trabalho

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task
pt: Modificar a Tarefa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel)
en: N&ame:
pt: &Nome:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel)
en: The person responsible for this task.
pt: A pessoa responsável por esta tarefa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsi&ble:
pt: Responsá&vel:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
pt: Escolha uma pessoa do seu livro de endereços.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Scheduling Configuration. These settings affect the actual scheduling of the task.
    
    The estimation can be either effort based or duration based. If it is effort based, the final duration will depend on the resources assigned to the task. For duration based estimation, the assigned resources do not affect the fixed duration of the task, but only the costs.
pt: Configuração do Escalonamento. Estas opções afectam a calendarização actual da tarefa.
    
    A estimativa poderá ser feita com base no esforço ou na duração. Se for baseada no esforço, a duração final irá depender dos recursos atribuídos à tarefa. No caso das baseadas na duração, os recursos atribuídos não irão afectar a duração fixa da tarefa, mas sim os custos.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Timing
pt: Temporização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Schedule:
pt: E&scalonar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Soon as Possible
pt: O Mais Cedo Possível

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Late as Possible
pt: O Mais Tarde Possível

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Start Not Earlier Than
pt: Iniciar Não Antes De

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Finish Not Later Than
pt: Terminar Não Depois De

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Esti&mate:
pt: Esti&mar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, risk)
en: Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for this task.
pt: O risco controla a distribuição PERT usada ao calcular as estimativas actuais para esta tarefa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3_2_3)
en: <p>Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for the task.
    <b>None</b> means the Expected estimate is used as is.
    <b>Low risk</b> means that a normal distribution is used.
    <b>High risk</b> means that the estimate will be slightly pessimistic compared to Low risk.</p>
pt: <p>O risco controla a distribuição de PERT usada ao calcular a estimativa actual para a tarefa.
    <b>Nenhum</b> significa que a estimativa esperada é usada tal-e-qual.
    <b>Risco baixo</b> significa que é usada uma distribuição normal.
    <b>Risco elevado</b> significa que a estimativa será ligeiramente mais pessimista, em comparação com o Baixo Risco.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_3)
en: Risk:
pt: Risco:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, risk)
en: <p>Risk controles the PERT distribution used when calculating the actual estimate for the task.
    <b>None</b> means the Expected estimate is used as is.
    <b>Low risk</b> means that a normal distribution is used.
    <b>High risk</b> means that the estimate will be slightly pessimistic compared to Low risk.</p>
pt: <p>O risco controla a distribuição de PERT usada ao calcular a estimativa actual para a tarefa.
    <b>Nenhum</b> significa que a estimativa esperada é usada tal-e-qual.
    <b>Risco baixo</b> significa que é usada uma distribuição normal.
    <b>Risco elevado</b> significa que a estimativa será ligeiramente mais pessimista, em comparação com o Baixo Risco.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Optimisti&c:
pt: &Optimista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Pessimistic:
pt: &Pessimista:

en: Task Progress
pt: Progresso da Tarefa

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Edit Task Progress</title><para>This dialog consists of the following parts:<list><item>Edit mode control to define the behavior of the dialog.</item><item>Controls to mark the task as started and finished.</item><item>Table to enter used effort for each resource.</item><item>Table for entry of task completion and remaining effort.</item></list></para><para>Edit modes:<list><item><emphasis>Per resource</emphasis> requires you to enter used effort for each resource assigned to this task. This enables the most detailed tracking of effort- and cost usage.</item><item><emphasis>Per task</emphasis> enables you to enter the minimum of information. When completion is changed, used effort and remaining effort is automatically calculated, but can of course be manually modified if needed.</item></list><note>You should select the desired edit mode when starting the task.</note><nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Editar o Progresso da Tarefa</title><para>Esta janela consiste nas seguintes partes:<list><item>Controlo do modo de edição para definir o comportamento da janela.</item><item>Controlos para marcar a tarefa como iniciada e terminada.</item><item>Tabela para introduzir o esforço usado para cada recurso.</item><item>Tabela para a introdução da finalização da tarefa e do esforço restante.</item></list></para><para>Modos de edição:<list><item><emphasis>Por recurso</emphasis> obriga-o a introduzir o esforço usado para cada recurso atribuído a esta tarefa. Isto permite o seguimento mais detalhado da utilização dos esforço e custo.</item><item><emphasis>Por tarefa</emphasis> permite-lhe introduzir o mínimo de informação. Quando a finalização é alterada, o esforço usado e o esforço restante é calculado automaticamente, mas poderá obviamente ser modificado de forma manual, caso seja necessário.</item></list><note>Deverá seleccionar o modo de edição desejado ao iniciar a tarefa.</note><nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task Progress
pt: Modificar o Progresso da Tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the tasks finish time
pt: Selecciona a hora de fim das tarefas

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish the task at the selected time
pt: Termina a tarefa na hora seleccionada

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task completion
pt: Modificar a Finalização da Tarefa

[ctx: Week number (year)]
en: Week %1 (%2)
pt: Semana %1 (%2)

[ctx: Week number]
en: Week %1
pt: Semana %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Task:
pt: Tarefa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, started)
en: Started:
pt: Iniciado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Finished:
pt: Terminado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Edit mode:
pt: Modo de edição:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, editmode)
en: Per resource
pt: Por recurso

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, editmode)
en: Per task
pt: Por tarefa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevWeekBtn)
en: Prev
pt: Anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextWeekBtn)
en: Next
pt: Seguinte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Add resource:
pt: Adicionar um recurso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add Entry
pt: Adicionar um Item

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove Entry
pt: Remover o Item

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Task Status View</title><para>The Task Status View is used to inspect task progress information. The tasks are divided into groups dependent on the task status:<list><item>Not Started 	Tasks that should have been started by now.</item><item>Running 	Tasks that has been started, but not yet finished.</item><item>Finished 	Tasks that where finished in this period.</item><item>Next Period 	Tasks that is scheduled to be started in the next period.</item></list>The time period is configurable.</para><para>This view supports configuration and printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Área de Estado da Tarefa</title><para>A Área do Estado da Tarefa é usada para inspeccionar a informação da evolução das tarefas. As tarefas estão divididas em grupos, dependendo do estado da tarefa:<ul><li>Não Iniciada 	Tarefas que deveriam ter já iniciado.</li><li>Em Execução 	Tarefas que foram iniciadas, mas ainda não foram terminadas.</li><li>Terminadas 	Tarefas que foram terminadas neste período.</li><li>Período Seguinte 	Tarefas que estão agendadas para iniciar no período seguinte.</li></ul>O período de tempo é configurável.</para><para>Esta área suporta a configuração e a impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: General Settings
pt: Configuração Geral

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, periodGroupBox)
en: Period Definition
pt: Definição do Período

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Period length (days):
pt: Duração do período (dias):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCurrentDate)
en: Use current date
pt: Usar a data actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useWeekday)
en: Use weekday:
pt: Usar o dia da semana:

en: Resource
pt: Recurso

en: This Week
pt: Esta Semana

en: Total effort this week
pt: Esforço total desta semana

en: % Completed
pt: % Completa

en: Used Effort
pt: Esforço Usado

en: Remaining Effort
pt: Esforço Restante

en: Planned Effort
pt: Esforço Planeado

[ctx: @info:tooltip]
en: Accumulated effort %1
pt: Esforço acumulado de %1

[ctx: @info]
en: Accumulated used effort.<nl/><note>Used effort must be entered per resource</note>
pt: Esforço usado acumulado.<nl/><note>O esforço usado deve ser introduzido por recurso</note>

[ctx: @info:tooltip]
en: Accumulated used effort
pt: Esforço usado acumulado

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort to complete the task
pt: Esforço restante para terminar a tarefa

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort accumulated until date
pt: Esforço planeado acumulado até à data

en: Header and Footer
pt: Cabeçalho e Rodapé

en: Page:
pt: Página:

en: Date:
pt: Data:

en: Manager:
pt: Gestor:

en: Project:
pt: Projecto:

en: This view does not support printing.
pt: Esta área não suporta a impressão.

[ctx: @title:tab]
en: Page Layout
pt: Disposição da Página

[ctx: @title:tab]
en: Header and Footer
pt: Cabeçalho e Rodapé

en: Expand All
pt: Expandir Tudo

en: Collapse All
pt: Recolher Tudo

en: Print Options...
pt: Opções de Impressão...

en: Configure View...
pt: Configurar a Janela...

en: Unsplit View
pt: Juntar a Área

en: Split View
pt: Dividir a Área

en: WBS Definition
pt: Definição da WBS

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify WBS Code Definition
pt: Modificar a Definição da WBS

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QFrame, frame_2)
en: Define WBS code for the project
pt: Definir o código WBS do projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Project Code Definition
pt: Definição do Código do Projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Code:
pt: Código:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Separator:
pt: Separador:

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QFrame, frame)
en: Define default WBS code
pt: Definir o código WBS predefinido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Definition
pt: Definição por Omissão

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, levelsGroup)
en: Define separate WBS codes for individual levels
pt: Definir códigos WBS separados para os níveis individuais

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, levelsGroup)
en: Use Levels Definition
pt: Usar a Definição por Níveis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Code
pt: Código

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Separator
pt: Separador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add Level
pt: Adicionar um Nível

[ctx: @title]
en: Date
pt: Data

[ctx: @title]
en: Completion
pt: Finalização

[ctx: @title]
en: Used Effort
pt: Esforço Usado

[ctx: @title]
en: Remaining Effort
pt: Esforço Restante

[ctx: @info:tooltip]
en: Update started
pt: Actualização iniciada

[ctx: @info:tooltip]
en: Update finished
pt: Actualização terminada

en: Merge
pt: Reunir

[ctx: @info:tooltip]
en: Merge the changes and display the resulting progress information
pt: Reunir as alterações e mostrar a informação resultante do progresso

en: Reject
pt: Rejeitar

[ctx: @info:tooltip]
en: Reject this package and goto next package
pt: Rejeitar este pacote e ir para o pacote seguinte

[ctx: @info:tooltip]
en: Commit the changes and go to next package
pt: Confirmar as alterações e ir para o pacote seguinte

en: Back
pt: Recuar

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert the changes and go back to the current package
pt: Rever as alterações e voltar ao pacote actual

[ctx: @info]
en: Task is not started
pt: A tarefa não está iniciada

[ctx: @info]
en: Task is not finished
pt: A tarefa não está terminada

[ctx: @info:tooltip]
en: Existing entry
pt: Item existente

[ctx: @info:tooltip]
en: New entry
pt: Novo item

[ctx: @info:tooltip]
en: New value: %1%<nl/>Current value: %2%
pt: Novo valor: %1%<nl/>Valor actual: %2%

[ctx: @info:tooltip]
en: New value: %1<nl/>Current value: %2
pt: Novo valor: %1<nl/>Valor actual: %2

en: No documents
pt: Sem documentos

en: The package owner '%1' is not a resource in this project. You must handle this manually.
pt: O dono do pacote '%1' não é um recurso neste projecto. Tem de tratar disto manualmente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Generated:
pt: Gerada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
pt: De:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_packageTime)
en: <package time>
pt: <tempo do pacote>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateStarted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateFinished) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateDocuments)
en: Update
pt: Actualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: No more data. Press Close to finish.
pt: Não existem mais dados. Carregue em Fechar para terminar.

[ctx: @title:window]
en: Send Work Packages
pt: Enviar os Pacotes de Trabalho

[ctx: @title]
en: Resource
pt: Recurso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labMonCurSym)
en: Currency symbol:
pt: Símbolo monetário:

en: Fract digits:
pt: Dígitos à direita:

en: Here you can enter your usual currency symbol, e.g. $ or €.
pt: Aqui poderá indicar o seu símbolo monetário normal, p.ex. $ ou €.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labMonFraDig)
en: Fractional digits:
pt: Casas decimais:

[ctx: Chart axis title 1=currency symbol]
en: Cost (%1)
pt: Custo (%1)

[ctx: Chart axis title]
en: Effort (hours)
pt: Esforço (horas)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Task Performance View</title><para>Displays performance data aggregated to the selected task.</para><para>This view supports configuration and printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Área de Performance da Tarefa</title><para>Mostra os dados de performance agregados à tarefa seleccionada.</para><para>Esta área suporta a configuração e a impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: Chart Settings
pt: Configuração do Gráfico

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chart type
pt: Tipo de gráfico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_linechart)
en: Line chart
pt: Gráfico de linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_barchart)
en: Bar chart
pt: Gráfico de barras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_table)
en: Table
pt: Tabela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_showbasevalues)
en: Base values
pt: Valores-base

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_showindices)
en: Indices
pt: Índices

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_cost) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_costgroup)
en: Cost
pt: Custo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwsCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwsEffort)
en: Show BCWS plot
pt: Mostrar o gráfico do BCWS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwpCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwpEffort)
en: Show BCWP plot
pt: Mostrar o gráfico do BCWP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_acwpCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_acwpEffort)
en: Show ACWP plot
pt: Mostrar o gráfico do ACWP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_spicost)
en: SPI Cost
pt: Custo SPI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_spieffort)
en: SPI Effort
pt: Esforço SPI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cpieffort)
en: CPI Effort
pt: Esforço CPI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cpicost)
en: CPI Cost
pt: Custo CPI

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Project Performance View</title><para>Displays performance data aggregated to the project level.</para><para>This view supports configuration and printing using the context menu.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Área de Performance do Projecto</title><para>Mostra os dados de performance agregados ao nível do projecto.</para><para>Esta área suporta a configuração e a impressão através do menu de contexto.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: Delete
pt: Apagar

[ctx: @title:column]
en: Predecessor
pt: Antecessor

[ctx: @title:column]
en: Lag
pt: Atraso

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Task Dependency Dialog</title><para>The task dependency dialog enables you to easily add a predecessor to the selected task.<nl/>When opened, it presents the previous task as the default predecessor. This is often the desired predecessor, and can be added by just pressing <interface>OK</interface>.<nl/>The dropdown list of possible predecessors is sorted with the most likely tasks first.</para>
pt: <title>Janela de Dependências das Tarefas</title><para>A janela de dependências das tarefas permite-lhe adicionar facilmente um antecessor para a tarefa seleccionada.<nl/>Quando for aberta, apresenta a tarefa anterior como o antecessor por omissão. Este é normalmente o antecessor desejado, podendo ser adicionado simplesmente carregando em <interface>OK</interface>.<nl/>A lista de possíveis antecessores está ordenada pelas tarefas mais prováveis em primeiro lugar.</para>

en: Un-Delete
pt: Recuperar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify dependency
pt: Modificar a dependência

[ctx: Insert task dependency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBtn)
en: Insert
pt: Inserir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_fromgroup)
en: From
pt: De

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: To
pt: Até

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, relationType)
en: Dependency Type
pt: Tipo de Dependência

en: Task status
pt: Estado da tarefa

en: Resource assignments
pt: Atribuição de recursos

en: Cost Performance
pt: Performance do Custo

en: Effort Performance
pt: Performance do Esforço

en: Cost Breakdown
pt: Divisão dos Custos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Page
pt: Página

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_first)
en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_prev)
en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ui_selector)
en: Show page
pt: Mostrar a página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: of
pt: de

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_next)
en: Go to next page
pt: Ir para a página seguinte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_last)
en: Go to last page
pt: Ir para a última página

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reportheader)
en: Enable report header
pt: Activar o cabeçalho do relatório

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reportheader)
en: Report Header
pt: Cabeçalho do Relatório

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reportfooter)
en: Enable report footer
pt: Activar o rodapé do relatório

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reportfooter)
en: Report Footer
pt: Rodapé do Relatório

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Page Header
pt: Cabeçalho da Página

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerFirstpage)
en: Enable header on first page
pt: Activar o cabeçalho na primeira página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerFirstpage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerFirstpage)
en: First page
pt: Primeira página

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerLastpage)
en: Enable header on last page
pt: Activar o cabeçalho na última página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerLastpage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerLastpage)
en: Last page
pt: Última página

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerOddpages)
en: Enable header on odd pages
pt: Activar o rodapé na última página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerOddpages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerOddpages)
en: Odd pages
pt: Páginas ímpares

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerEvenpages)
en: Enable header on even pages
pt: Activar o cabeçalho nas páginas pares

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerEvenpages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerEvenpages)
en: Even pages
pt: Páginas pares

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerAllpages)
en: Enable header on all pages
pt: Activar o cabeçalho em todas as páginas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerAllpages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerAllpages)
en: All pages
pt: Todas as páginas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page Footer
pt: Rodapé da Página

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerFirstpage)
en: Enable footer on first page
pt: Activar o rodapé na primeira página

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerOddpages)
en: Enable footer on odd pages
pt: Activar o rodapé nas páginas ímpares

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerEvenpages)
en: Enable footer on even pages
pt: Activar o rodapé nas páginas pares

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerLastpage)
en: Enable footer on last page
pt: Activar o rodapé na última página

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerAllpages)
en: Enable footer on all pages
pt: Activar o rodapé em todas as páginas

[ctx: @title:window]
en: Export Report
pt: Exportar o Relatório

en: Export to text document is not supported
pt: A exportação para um documento de texto não é suportada

en: Export to text document failed
pt: A exportação para um documento de texto foi mal-sucedida

[ctx: @info]
en: Failed to export to <filename>%1</filename>
pt: Não foi possível exportar para o <filename>%1</filename>

en: Export to spreadsheet document is not supported
pt: A exportação para uma folha de cálculo não é suportada

en: Export to spreadsheet failed
pt: A exportação para a folha de cálculo foi mal-sucedida

en: Export to HTML document is not supported
pt: A exportação para um documento de HTML não é suportada

en: Export to HTML failed
pt: A exportação para HTML foi mal-sucedida

en: Edit Report
pt: Editar o Relatório

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit the report definition
pt: Exportar a definição do relatório

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the report design in the report design dialog.
pt: Abre o desenho do relatório na janela respectiva.

en: View report
pt: Ver o relatório

en: Undo all changes
pt: Desfazer todas as alterações

en: Export report definition
pt: Exportar a definição do relatório

[ctx: @info]
en: Cannot open file:<nl/><filename>%1</filename>
pt: Não é possível aceder ao ficheiro:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @title:window report data elements]
en: Data Elements
pt: Elementos de Dados

[ctx: @title:window report section docker]
en: Headers && Footers
pt: Cabeçalhos && Rodapés

[ctx: @title:window report group section docker]
en: Groups
pt: Grupos

[ctx: @title:column]
en: Column
pt: Coluna

[ctx: @title:column]
en: Sort
pt: Ordenação

[ctx: @title:column]
en: Header
pt: Cabeçalho

[ctx: @title:column]
en: Footer
pt: Rodapé

[ctx: @title:column]
en: Page Break
pt: Quebra de Página

[ctx: @info:tooltip]
en: Groups data by the selected column
pt: Agrupa os dados pela coluna seleccionada

[ctx: @info:tooltip]
en: Sorts data
pt: Ordena os dados

[ctx: @info:tooltip]
en: Show header section
pt: Mostrar a secção do cabeçalho

[ctx: @info:tooltip]
en: Show footer section
pt: Mostrar a secção do rodapé

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert page break
pt: Inserir uma quebra de página

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: After footer
pt: Após o rodapé

en: Before header
pt: Antes do cabeçalho

en: Nothing
pt: Nada

en: Report File
pt: Ficheiro do Relatório

en: Report Template
pt: Modelo do Relatório

[ctx: @info:tooltip]
en: Report name
pt: Nome do relatório

[ctx: @info:tooltip]
en: Report template file name
pt: Nome do ficheiro de modelo do relatório

[ctx: @info:tooltip]
en: Name of the generated report file
pt: Nome do ficheiro do relatório gerado

[ctx: @info:tooltip]
en: Information added to filename
pt: Informação adicionada ao nome do ficheiro

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Add and generate reports</title><para>Enables you to add and generate reports based on Open Document (.odf) files.</para><para>You can create a report template using any Open Document text editor.<nl/><link url='%1'>More...</link></para>
pt: <title>Adicionar e gerar relatórios</title><para>Permite-lhe adicionar e gerar relatórios com base em ficheiros Open Document (.odf).</para><para>Poderá criar um modelo de relatório com qualquer editor de texto Open Document.<nl/><link url='%1'>Mais...</link></para>

en: Add Report
pt: Adicionar um Relatório

en: Remove Report
pt: Remover o Relatório

en: Generate Report
pt: Gerar o Relatório

en: New report
pt: Novo relatório

[ctx: @title:window]
en: Generate Report
pt: Gerar o Relatório

en: Failed to generate %1.
    Template file name is empty.
pt: Não foi possível gerar o %1.
    O nome do ficheiro de modelo está vazio.

en: Failed to generate %1.
    Report file name is empty.
pt: Não foi possível gerar o %1.
    O nome do ficheiro do relatório está vazio.

en: File exists. Continue?
pt: O ficheiro existe. Deseja continuar?

en: Report Generation
pt: Geração de Relatórios

en: Failed to open report generator
pt: Não foi possível abrir o gerador de relatórios

en: Failed to create report
pt: Não foi possível criar o relatório

[ctx: @title:window]
en: Report Generation
pt: Geração de Relatórios

[ctx: @info]
en: Report file generated:<nl/><filename>%1</filename>
pt: Ficheiro do relatório gerado:<nl/><filename>%1</filename>

en: Allocate
pt: Alocação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Group:
pt: Grupo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose resource from address book
pt: Escolher um recurso do livro de endereços

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_initialslabel)
en: Initials:
pt: Iniciais:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_emaillabel)
en: Email:
pt: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Resource type:
pt: Tipo de recurso:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Team
pt: Equipa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_unitslabel)
en: Available:
pt: Disponível:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_calendarlabel)
en: Calendar:
pt: Calendário:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_rbfromunlimited) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_rbuntilunlimited)
en: Unlimited
pt: Sem Limite

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_untilgroup)
en: Until
pt: Até

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRequired)
en: Required resources:
pt: Recursos necessários:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Hourly rate:
pt: Taxa horária:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Overtime rate:
pt: Taxa de horas extraordinárias:

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Link
pt: Abrir a Ligação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KPlato::StandardWorktimeDialogBase)
en: These values are used if your estimate is not in hours.
    Let us say Hours per day is 8. If you estimate that a task needs 3 days effort to complete, this is converted to 24 hours when the task is scheduled. The actual time it will take to complete is of course dependent on the availability of the person (or persons) that is assigned to the task.
pt: São usados estes valores se a sua estimativa não for em horas.
    Digamos que consome 8 horas por dia. Se estimar que uma tarefa necessita de um esforço de 3 dias para terminar, este é convertido para 24 horas quando a tarefa for agendada. A hora actual a que irá terminar será obviamente dependente da disponibilidade da pessoa (ou pessoas) que estiverem atribuídas à tarefa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours per year:
pt: Horas por ano:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per month:
pt: Horas por mês:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per week:
pt: Horas por semana:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
pt: São usados estes valores ao estimar o esforço necessário para terminar uma tarefa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per day:
pt: Horas por dia:

en: Tasks Settings
pt: Configuração das Tarefas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify tasks
pt: Modificar as tarefas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Tasks
pt: Modificar as Tarefas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsib&le:
pt: Responsáve&l:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Sched&ule:
pt: Esc&alonar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Es&timate:
pt: Es&timar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_3)
en: Ris&k:
pt: Ris&co:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Optimistic:
pt: Optimista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic:
pt: Pessimista:

en: &Try
pt: &Tentar

en: modified
pt: modificado

en: &Details
pt: &Detalhes

en: Get help...
pt: Ajuda...

[ctx: @info:tooltip]
en: Float Docker
pt: Área Acoplável Flutuante

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Docker
pt: Fechar a Área Acoplável

[ctx: @info:tooltip]
en: Collapse Docker
pt: Recolher a Área Acoplável

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock Docker
pt: Bloquear a Área Acoplável

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
pt: &Encriptar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
pt: Palavras-chave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
pt: Assunto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
pt: Última impressão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
pt: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
pt: Tempo total de edição:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
pt: Encriptação:

[ctx: Document title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
pt: Título:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
pt: Número de versão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
pt: Modificado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
pt: Comentários:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
pt: Criado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
pt: Localização:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
pt: &Reiniciar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbLanguageDesc)
en: Language:
pt: Língua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
pt: Título:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
pt: Posição:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
pt: Companhia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
pt: Telefone (casa):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
pt: Telefone (trabalho):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
pt: Rua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
pt: Código postal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
pt: Cidade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
pt: País:

en: Author
pt: Autoria

en: Last saved by
pt: Última gravação por

en: Use ';' (Example: Office;KDE;Calligra)
pt: Usar o ';' (Exemplo: Escritório;KDE;Calligra)

en: This document will be decrypted
pt: Este documento será descodificado

en: Do not decrypt
pt: Não descodificar

en: This document is encrypted
pt: Este documento está encriptado

en: D&ecrypt
pt: D&escodificar

en: This document will be encrypted.
pt: Este documento será encriptado.

en: Do not encrypt
pt: Não encriptar

en: This document is not encrypted
pt: Este documento não está encriptado

en: This document does not support encryption
pt: Este documento não suporta a encriptação

en: <qt>Decrypting the document will remove the password protection from it.<p>Do you still want to decrypt the file?</qt>
pt: <qt>A descodificação do documento irá remover a protecção por senha dele.<p>Deseja descodificar à mesma o ficheiro?</qt>

en: Confirm Decrypt
pt: Confirmar a Descodificação

en: Decrypt
pt: Descodificar

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the decryption, please save the document.</qt>
pt: <qt>O seu documento não pôde ser gravado automaticamente.<p>Para terminar a descodificação, grave por favor o documento.</qt>

en: Save Document
pt: Gravar o Documento

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the decryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
pt: <qt>O documento foi alterado desde o seu último acesso. Para completar a descodificação, o documento tem de ser gravado.<p>Deseja gravar agora o documento?</qt>

en: <qt>The document is currently saved as %1. The document needs to be changed to <b>OASIS OpenDocument</b> to be encrypted.<p>Do you want to change the file to OASIS OpenDocument?</qt>
pt: <qt>O documento está guardado de momento como %1. O documento tem de ser alterado para o <b>OpenDocument da OASIS</b> para ser encriptado.<p>Deseja alterar o ficheiro para o OpenDocument da OASIS?</qt>

en: Change Filetype
pt: Mudar o Tipo de Ficheiro

en: Change
pt: Modificação

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the encryption, please save the document.</qt>
pt: <qt>O seu documento não pôde ser gravado automaticamente.<p>Para terminar a encriptação, grave por favor o documento.</qt>

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the encryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
pt: <qt>O documento foi alterado desde o seu último acesso. Para completar a encriptação, o documento tem de ser gravado.<p>Deseja gravar agora o documento?</qt>

en: Page Layout
pt: Disposição da Página

en: Apply to document
pt: Aplicar ao documento

en: Left Edge:
pt: Extremo Esquerdo:

en: Right Edge:
pt: Extremo Direito:

en: Binding Edge:
pt: Extremo de Encadernação:

en: Page Edge:
pt: Extremo da Página:

en: Facing Pages:
pt: Páginas em Face:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
pt: Páginas em face

en: Page Layout:
pt: Disposição da Página:

en: Page spread
pt: Disposição da página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
pt: Unidade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesLabel)
en: Follow style:
pt: Seguir o estilo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
pt: Tamanho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
pt: Largura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
pt: Altura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
pt: Orientação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
pt: Retrato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
pt: Paisagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
pt: Páginas em face:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleSided)
en: Single sided
pt: Lado único

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Text direction:
pt: Direcção do texto:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
pt: Automática

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Left to right
pt: Esquerda para a direita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Right to left
pt: Direita para a esquerda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
pt: Margens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top:
pt: Topo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Binding edge:
pt: Extremo de encadernação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Page edge:
pt: Extremo da página:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
pt: Fundo:

[ctx: title@column]
en: Parameter
pt: Parâmetro

[ctx: title@column]
en: Substitution
pt: Substituição

en: All supported formats
pt: Todos os formatos suportados
