kitinerary - en to pt translation catalogue (578 entries)

en: About
pt: Acerca

en: Copyright: %1
pt: Direitos de cópia: %1

en: Homepage: <a href="%1">%1</a>
pt: Página Web: <a href="%1">%1</a>

en: License: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>
pt: Licença: <a href="https://spdx.org/licenses/%1.html">%2</a>

en: License: <a href="%2">%1</a>
pt: Licença: <a href="%2">%1</a>

en: KDE Itinerary is developed by the KDE community as free software and uses the components listed below.
pt: O KDE Itinerary foi desenvolvido pela comunidade do KDE como 'software' livre e usa os componentes indicados abaixo.

en: KDE Itinerary uses public transport data from the following sources.
pt: O KDE Itinerary usa dados de transportes públicos a partir das seguintes fontes.

en: Developer information
pt: Informação de desenvolvimento

en: Application version: %1
pt: Versão da aplicação: %1

en: Extractor capabilities:
pt: Capacidades de extracção:

en: Extractor capabilities copied to clipboard
pt: As capacidades de extracção foram copiadas para a área de transferência

en: Show Boarding Pass
pt: Mostrar o Cartão de Embarque

en: Show Ticket
pt: Mostrar o Bilhete

en: Add transfer before
pt: Adicionar uma transferência antes

en: Add transfer after
pt: Adicionar uma transferência depois

en: Edit
pt: Editar

en: Add to calendar...
pt: Adicionar ao calendário...

en: Delete
pt: Apagar

[ctx: cancel as in revoking a booking]
en: Cancel Reservation
pt: Cancelar a Reserva

en: Check-in
pt: Embarque

en: Download
pt: Obter

en: Change Reservation
pt: Mudar a Reserva

en: View Reservation
pt: Ver a Reserva

en: Delete Event
pt: Apagar o Evento

en: Do you really want to delete this event?
pt: Deseja realmente remover este evento?

en: Actions
pt: Acções

en: Alternative Connections
pt: Ligações Alternativas

[ctx: to travel destination]
en: To %1
pt: Para %1

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Long distance trains
pt: Comboios de longa distância

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Local trains
pt: Comboios locais

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Rapid transit
pt: Trânsito rápido

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Bus
pt: Autocarro

[ctx: journey query search constraint, title]
en: Ferry
pt: 'Ferry'

en: Replace Journey
pt: Substituir a Jornada

en: Do you really want to replace your existing reservation with the newly selected journey?
pt: Deseja realmente substituir a sua reserva existente pelo trajecto acabado de seleccionar?

en: Replace
pt: Substituir

en: Import failed: %1
pt: Não foi possível a importação: %1

en: Import failed: File too large.
pt: Não foi possível a importação: O ficheiro é demasiado grande.

en: One reservation imported. | %1 reservations imported.
pt[0]: Foi importada uma reserva.
pt[1]: Foram importadas %1 reservas.

en: Health certificate imported.
pt: O certificado de saúde foi importado.

en: One pass imported. | %1 passes imported.
pt[0]: O passe foi importado.
pt[1]: Os %1 passes foram importados.

en: Pass imported.
pt: O passe foi importado.

en: Nothing imported.
pt: Nada foi importado.

en: Export failed: %1
pt: Não foi possível a exportação: %1

en: Export completed.
pt: A exportação terminou.

en: Import completed.
pt: A importação terminou.

en: In barcode scanning mode
pt: No modo de análise do código de barras

en: Scan Barcode
pt: Analisar o Código de Barras

en: Light
pt: Luz

en: No camera available.
pt: Nenhuma câmara disponível.

en: %1 to %2
pt: %1 a %2

en: From: %1
pt: De: %1

en: To: %1
pt: Para: %1

en: Arrival time: %1
pt: Hora de chegada: %1

en: Edit Boat Trip
pt: Editar a Viagem de Barco

[ctx: Boat departure]
en: Departure
pt: Partida

[ctx: Boat departure]
en: Departure Time
pt: Hora de Partida

[ctx: boat terminal]
en: Terminal Name
pt: Nome do Terminal

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival
pt: Chegada

[ctx: Boat arrival]
en: Arrival Time
pt: Hora de Chegada

en: Boat Ticket
pt: Bilhete de Barco

en: Barcode Scan Mode
pt: Modo de Análise do Código de Barras

en: Departure time
pt: Hora de partida

en: Arrival time
pt: Hora de chegada

en: Booking
pt: Reserva

en: Reference
pt: Referência

en: Under name
pt: Com o nome

en: Ticket number:
pt: Número do bilhete:

en: Edit Bus Reservation
pt: Editar a Reserva de Hotel

en: Board Later
pt: Embarque Posterior

en: Change departure stop
pt: Mudar a paragem de partida

en: Alight Earlier
pt: Aterragem Anterior

en: Change arrival stop
pt: Mudar a paragem de chegada

[ctx: bus departure]
en: Departure
pt: Partida

[ctx: bus stop]
en: Stop
pt: Paragem

[ctx: bus stop platform]
en: Platform
pt: Plataforma

en: Board later
pt: Embarque posterior

[ctx: bus arrival]
en: Arrival
pt: Chegada

en: Alight earlier
pt: Aterragem anterior

en: Seat
pt: Lugar

en: Bus Ticket
pt: Bilhete de Autocarro

[ctx: Bus departure]
en: Departure
pt: Partida

en: Departure date
pt: Data de partida

[ctx: bus station]
en: Station
pt: Estação

[ctx: bus station platform]
en: Platform
pt: Plataforma

[ctx: Bus arrival]
en: Arrival
pt: Chegada

en: Alternatives
pt: Alternativas

en: Journey Details
pt: Detalhes da Viagem

en: Transfer to %1
pt: Transferência para %1

en: Calendar Import
pt: Importação do Calendário

en: Import selected events
pt: Importar os eventos seleccionados

en: No importable events found in this calendar.
pt: Não foram encontrados eventos para importar neste calendário.

en: Select Calendar
pt: Seleccionar o Calendário

en: Rental Car Drop-off
pt: Largada do Carro de Aluguer

en: Rental Car Pick-up
pt: Recolha do Carro de Aluguer

en: Drop-off: %1
pt: Largada: %1

en: Rental Car
pt: Carro de Aluguer

en: Pick-up
pt: Recolha

en: Time
pt: Hora

en: Location
pt: Localização

en: Drop-off
pt: Largada

en: Vehicle
pt: Veículo

en: Type
pt: Tipo

en: Model
pt: Modelo

en: Brand
pt: Marca

en: Contact
pt: Contacto

en: Telephone
pt: Telefone

en: Email
pt: E-mail

en: Website
pt: Página Web

en: Departures
pt: Partidas

en: Earlier
pt: Anterior

en: Later
pt: Posterior

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Canceled
pt: Cancelada

[ctx: destination]
en: To:
pt: Para:

[ctx: @action:button]
en: Load earlier departures
pt: Carregar as partidas antecipadas

[ctx: @action:button]
en: Load later connections
pt: Carregar as ligações posteriores

en: Data providers:
pt: Fornecedores de dados:

en: Add Document
pt: Adicionar um Documento

en: All Files (*.*)
pt: Todos os Ficheiros (*.*)

en: Delete Document
pt: Apagar o Documento

en: Do you really want to delete this document?
pt: Deseja realmente remover este documento?

en: Documents
pt: Documentos

en: No documents attached to this reservation.
pt: Não foram anexados documentos a esta reserva.

en: Add Document...
pt: Adicionar um Documento...

en: Network error: %1
pt: Erro de rede: %1

en: Download failed: %1
pt: Não foi possível transferir: %1

en: Save
pt: Gravar

en: End: %1
pt: Fim: %1

en: Start time: %1
pt: Hora de início: %1

en: End time: %1
pt: Hora de fim: %1

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Edit Event
pt: Editar o Evento

en: Venue
pt: Evento

[ctx: venue name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: event as in concert/conference/show, not as in appointment]
en: Event
pt: Evento

[ctx: time of entrance]
en: Entrance
pt: Entrada

en: Start Time
pt: Hora Inicial

en: End Time
pt: Hora Final

[ctx: seat section, e.g. block in a stadium]
en: Section:
pt: Secção:

[ctx: seat row]
en: Row:
pt: Fila:

[ctx: seat number]
en: Number:
pt: Número:

en: Home
pt: Residência

en: Work
pt: Trabalho

en: Location %1
pt: Localização %1

en: Favorite Locations
pt: Localizações Favoritas

en: Export Favorite Locations
pt: Exportar as Localizações Favoritas

en: GPX Files (*.gpx)
pt: Ficheiros GPX (*.gpx)

en: Import Favorite Locations
pt: Importar as Localizações Favoritas

en: Pick Location
pt: Escolher a Localização

en: Add Favorite Location
pt: Adicionar uma Localização Favorita

en: Rename Favorite Location
pt: Mudar o Nome da Localização Favorita

en: Remove Favorite Location
pt: Remover a Localização Favorita

en: Export to GPX
pt: Exportar para GPX

en: Import from GPX
pt: Importar de GPX

en: Rename favorite location
pt: Mudar o nome da localização favorita

en: Rename
pt: Mudar o Nome

[ctx: flight departure, %1 is airport, %2 is time]
en: Departure from %1: %2
pt: Partida de %1: %2

en: Terminal: %1  Gate: %2  Seat: %3
pt: Terminal: %1  Porta: %2  Lugar: %3

[ctx: flight arrival, %1 is airport, %2 is time]
en: Arrival at %1: %2
pt: Chegada a %1: %2

en: Edit Flight
pt: Editar o Voo

[ctx: flight departure]
en: Departure - %1
pt: Partida - %1

en: Airport
pt: Aeroporto

[ctx: flight departure time]
en: Time
pt: Hora

[ctx: flight departure gate]
en: Gate
pt: Porta

en: Boarding time
pt: Hora de embarque

[ctx: flight arrival]
en: Arrival - %1
pt: Chegada - %1

[ctx: flight arrival time]
en: Time
pt: Hora

en: Flight
pt: Voo

en: Sequence Number:
pt: Número de Sequência:

en: Boarding
pt: Embarque

en: Boarding group
pt: Grupo de embarque

en: Airline
pt: Linha aérea

[ctx: Flight departure]
en: Departure
pt: Partida

en: Gate
pt: Porta

[ctx: Flight arrival]
en: Arrival
pt: Chegada

en: Share Place
pt: Partilhar o Local

en: Do you really want to share %1 to the Matrix channel %2?
pt: Deseja realmente partilhar o %1 no canal de Matrix %2?

en: Share
pt: Partilhar

[ctx: @action:button]
en: View Indoor Map
pt: Ver o Mapa do Interior

[ctx: @action:button]
en: View on Map
pt: Ver no Mapa

[ctx: @action:button Start route guidance to location]
en: Navigate
pt: Navegar

[ctx: @action:button]
en: Public Transport Departures
pt: Partidas de Transportes Públicos

[ctx: @action:button]
en: Share via Matrix
pt: Partilhar no Matrix

en: Street
pt: Rua

en: Invalid postal code format for this country.
pt: O formato do código postal é inválido para este país.

en: City
pt: Cidade

en: Region
pt: Região

en: Country
pt: País

en: Coordinate
pt: Coordenada

en: Pick...
pt: Escolher...

en: Address to coordinate
pt: Endereço para coordenadas

en: Coordinate to address
pt: Coordenadas para endereço

en: Platform
pt: Plataforma

[ctx: previous platform]
en: (was: %1)
pt: (era: %1)

en: Delete Pass
pt: Apagar o Passe

en: Do you really want to delete this pass?
pt: Deseja realmente remover este passe?

en: Flight %1 from %2 to %3
pt: Voo %1 de %2 até %3

en: Train %1 from %2 to %3
pt: Comboio %1 de %2 até %3

en: Bus %1 from %2 to %3
pt: Autocarro %1 de %2 até %3

en: Ferry from %1 to %2
pt: 'Ferry' de %1 até %2

en: Vaccination certificate of %1
pt: Certificado de vacinação de %1

en: Test certificate of %1
pt: Certificado de teste de %1

en: Recovery certificate of %1
pt: Certificado de recuperação de %1

en: Certificate expired
pt: Certificado expirado

en: Certificate invalid
pt: Certificado inválido

en: Unknown issuer certificate
pt: Certificado do emissor desconhecido

en: Recently vaccinated
pt: Vacinado recentemente

en: Partially vaccinated
pt: Vacinado parcialmente

en: Vaccinated
pt: Vacinado

en: Fully vaccinated
pt: Vacinado por completo

en: Negative test
pt: Teste negativo

en: Positive test
pt: Teste positivo

en: Test expired
pt: Teste expirado

en: Recovery certificate valid
pt: Certificado de recuperação válido

en: Vaccination %1/%2 (%3)
pt: Vacina %1/%2 (%3)

en: Vaccination (%1)
pt: Vacinação (%1)

en: Test %1 (%2)
pt: Teste %1 (%2)

en: Recovery (%1)
pt: Recuperação (%1)

en: Health Certificates
pt: Certificados de Saúde

en: Import from Clipboard
pt: Importar da Área de Transferência

en: Delete Certificate
pt: Apagar o Certificado

en: Do you really want to delete this certificate?
pt: Deseja realmente apagar este certificado?

en: <p>You can import the following health certificates by scanning them with a barcode scanner app:<ul><li>European "Digital Green Certificates" for vaccinations, tests or recovery.</li><li>Indian vaccination certificates.</li><li>SMART Health Cards (SHC) as used in parts of Canada and the US.</li></p>
pt: <p>Poderá importar os seguintes certificados de saúde, analisando-os com uma aplicação de leitura de códigos de barras:<ul><li>Os "Certificados Verdes Digitais" de vacinação, testes ou recuperação.</li><li>Certificados de vacinação indianos.</li><li>Cartões de Saúde SMART (SHC), usados em alguns locais do Canadá e dos EUA.</li></p>

en: Person
pt: Pessoa

en: Name:
pt: Nome:

en: Date of birth:
pt: Data de nascimento:

en: Recovery
pt: Recuperação

en: Positive test:
pt: Teste positivo:

en: Disease:
pt: Doença:

en: Valid from:
pt: Válido de:

en: Valid until:
pt: Válido até:

en: Certificate
pt: Certificado

en: Issuer:
pt: Emissor:

en: Identifier:
pt: Identificador:

en: Issued:
pt: Emitido:

en: Expires:
pt: Expira a:

en: Signature:
pt: Assinatura:

en: Test
pt: Testar

en: Date:
pt: Data:

en: Type:
pt: Tipo:

en: Test:
pt: Teste:

en: Result:
pt: Resultado:

en: Test Center:
pt: Centro de Testes:

en: Country:
pt: País:

en: Vaccination
pt: Vacinação

en: %2 (%1 day ago) | %2 (%1 days ago)
pt[0]: %2 (há %1 dia)
pt[1]: %2 (há %1 dias)

en: Vaccine:
pt: Vacina:

en: Manufacturer:
pt: Fabricante:

en: Check-out %1
pt: Saída a %1

en: Check-in time: %1
pt: Hora de embarque: %1

en: Check-out time: %1
pt: Hora de saída: %1

en: Edit Hotel Reservation
pt: Editar a Reserva de Hotel

[ctx: hotel name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: hotel checkin]
en: Check-in
pt: Embarque

[ctx: hotel checkout]
en: Check-out
pt: Saída

en: Hotel Reservation
pt: Reserva de Hotel

en: Check-in time
pt: Hora de entrada

en: Check-out time
pt: Hora de saída

en: Find Gate
pt: Descobrir a Porta

[ctx: flight departure/arrival gate]
en: %1 (arrival + departure)
pt: %1 (chegada + partida)

[ctx: flight departure gate]
en: %1 (departure)
pt: %1 (partida)

[ctx: flight arrival gate]
en: %1 (arrival)
pt: %1 (chegada)

en: Floor %1
pt: %1º Andar

[ctx: @action:intoolbar Go down one floor]
en: Floor down
pt: Descer um andar

[ctx: @action:intoolbar Go up one floor]
en: Floor up
pt: Subir um andar

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Out
pt: Reduzir

en: Find Platform
pt: Descobrir a Plataforma

en: Show Elevator Status
pt: Mostrar o Estado do Elevador

en: Show Rental Vehicles
pt: Mostrar os Veículos de Aluguer

en: Open Map
pt: Abrir o Mapa

en: Open wheelmap.org
pt: Abrir o wheelmap.org

en: Switched to floor %1
pt: Mudado para o piso %1

[ctx: train arrival/departure platform]
en: %1 (arrival/departure)
pt: %1 (chegada/partida)

[ctx: train departure platform]
en: %1 (departure)
pt: %1 (partida)

[ctx: train arrival platform]
en: %1 (arrival)
pt: %1 (chegada)

en: Railway
pt: Comboio

en: Light Rail
pt: Comboio Ligeiro

en: Subway
pt: Metro

en: Tramway
pt: Eléctrico

en: Bus
pt: Autocarro

en: Select
pt: Seleccionar

[ctx: @action:button]
en: Load earlier connections
pt: Carregar as ligações anteriores

en: Select Journey
pt: Seleccionar a Jornada

[ctx: departure train station]
en: Select Departure Stop
pt: Seleccionar a Paragem de Partida

[ctx: arrival train station]
en: Select Arrival Stop
pt: Seleccionar a Paragem de Chegada

[ctx: departure train station]
en: From:
pt: De:

[ctx: arrival train station]
en: To:
pt: Para:

[ctx: departure time for a train]
en: Departure time:
pt: Hora de partida:

en: Search Journey
pt: Procurar uma Jornada

[ctx: journey query search constraint, description]
en: High speed or intercity trains
pt: Comboios de alta velocidade ou intercidades

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Regional or local trains
pt: Comboios locais ou regionais

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Rapid transit, metro, trams
pt: Trânsito rápido, metro, eléctricos

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Local or regional bus services
pt: Serviços de autocarros locais ou regionais

[ctx: journey query search constraint, description]
en: Boats or ferries
pt: Barcos ou 'ferries'

en: %1 to %2 (%3)
pt: %1 a %2 (%3)

en: Walk (%1)
pt: Caminhada (%1)

en: Walk %1 (%2)
pt: Caminhada %1 (%2)

en: Transfer (%1)
pt: Transferência (%1)

en: Wait (%1)
pt: Espera (%1)

en: Drive %1 (%2)
pt: Condução para %1 (%2)

[ctx: @action:button]
en: Show More…
pt: Mostrar Mais…

en: Direction: %1
pt: Direcção: %1

en: Distance: %1
pt: Distância: %1

[ctx: Ferry dock, if possible use an abreviation]
en: Dock %1
pt: Cais %1

en: Show location
pt: Mostrar a localização

[ctx: number of switches to another transport]
en: One change | %1 changes
pt[0]: Uma alteração
pt[1]: %1 alterações

en: Click to extend
pt: Carregue para estender

en: Itinerary change
pt: Mudança de itinerário

en: Live Status
pt: Estado em Directo

en: Stop Location Sharing
pt: Parar a Partilha da Localização

en: Share Location via Matrix
pt: Partilhar a Localização no Matrix

en: Share Live Location
pt: Partilhar a Localização em Directo

en: Do you really want to share your current location to the Matrix channel %1?
pt: Deseja realmente partilhar a sua localização actual no canal de Matrix %1?

en: Automatically follow on the map
pt: Seguir automaticamente no mapa

en: Waiting for data...
pt: À espera dos dados...

en: Position
pt: Posição

en: Journey
pt: Viagem

[ctx: day-only date format]
en: dd MMMM
pt: dd de MMMM

en: Entering %1
pt: A entrar em %1

en: No compatible power sockets: %1
pt: Sem ligações à corrente compatíveis: %1

en: Some incompatible power sockets: %1
pt: Algumas ligações à corrente incompatíveis: %1

en: Some incompatible power plugs: %1
pt: Algumas ligações à corrente incompatíveis: %1

en: Timezone change: %1 (%2)
pt: Mudança de fuso-horário: %1 (%2)

en: Currency: %1
pt: Moeda: %1

en: People are driving on the right side.
pt: As pessoas conduzem do lado direito.

en: People are driving on the left side.
pt: As pessoas conduzem do lado esquerdo.

en: Type A
pt: Tipo A

en: Type B
pt: Tipo B

en: Type D
pt: Tipo D

en: Type E
pt: Tipo E

en: Type G
pt: Tipo G

en: Type H
pt: Tipo H

en: Type I
pt: Tipo I

en: Type J
pt: Tipo J

en: Type K
pt: Tipo K

en: Type L
pt: Tipo L

en: Type M
pt: Tipo M

en: Type N
pt: Tipo N

en: Digital Travel Assistant
pt: Assistente Digital de Viagens

en: Copyright © 2018-%1 The KDE Community
pt: Copyright © 2018-%1 da Comunidade do KDE

en: Open Itinerary on the given page
pt: Abrir o itinerário na página indicada

en: PkPass or JSON-LD file to import.
pt: O ficheiro PkPass ou JSON-LD a importar.

en: Import
pt: Importar

en: Open File...
pt: Abrir um Ficheiro...

en: Paste
pt: Colar

en: Scan Barcode...
pt: Analisar o Código de Barras...

en: Add from Calendar...
pt: Adicionar do calendário...

en: Deutsche Bahn Online Ticket...
pt: Bilhete 'Online' da Deutsche Bahn...

en: SNCF Online Ticket...
pt: Bilhete 'Online' da SNCF...

en: Import Reservation
pt: Importar uma Reserva

en: PkPass files (*.pkpass)
pt: Ficheiros do PkPass (*.pkpass)

en: PDF files (*.pdf)
pt: Ficheiros PDF (*.pdf)

en: KDE Itinerary files (*.itinerary)
pt: Ficheiros do KDE Itinerary (*.itinerary)

en: Export Itinerary Data
pt: Exportar os Dados do Itinerário

en: Import...
pt: Importar...

en: Check for Updates
pt: Verificar Actualizações

en: Download Maps
pt: Obter os Mapas

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Passes && Programs
pt: Passes && Programas

en: Passes & Programs
pt: Passes & Programas

en: Settings...
pt: Configuração...

en: Export...
pt: Exportar...

en: Help
pt: Ajuda

en: Map download finished.
pt: Terminou a transferência do mapa.

en: Share Location
pt: Partilhar a Localização

[ctx: matrix room type]
en: Invited
pt: Convidado

[ctx: matrix room type]
en: Favorite Rooms
pt: Salas Favoritas

[ctx: matrix room type]
en: Direct Messages
pt: Mensagens Directas

[ctx: matrix room type]
en: Rooms
pt: Salas

[ctx: matrix room type]
en: Low Priority
pt: Prioridade Baixa

[ctx: matrix room type]
en: Spaces
pt: Espaços

en: Disruption on %1
pt: Disrupção em %1

en: Changes on %1
pt: Mudanças em %1

en: Delays on %1
pt: Atrasos em %1

en: Delayed departure on %1
pt: Partida atrasada em %1

en: Earlier departure on %1
pt: Partida antecipada em %1

en: Delayed arrival on %1
pt: Chegada atrasada às %1

en: Platform change on %1
pt: Mudança de plataforma em %1

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Trip has been canceled.
pt: A viagem foi cancelada.

[ctx: a train/bus journey canceled by its operator]
en: Arrival has been canceled.
pt: A chegada foi cancelada.

en: New departure time is: %1 (+%2)
pt: A nova hora de partida é: %1 (+%2)

en: New departure time is: %1 (%2)
pt: A nova hora de partida é: %1 (%2)

en: New arrival time is: %1 (+%2)
pt: A nova hora de chegada é: %1 (+%2)

en: New departure platform is: %1
pt: A nova plataforma de partida é: %1

en: New arrival platform is: %1
pt: A nova plataforma de chegada é: %1

en: Import Online Ticket
pt: Importar um Bilhete 'Online'

en: Ticket imported
pt: Bilhete importado

en: No ticket found
pt: Não foi encontrado nenhum bilhete

en: Online Ticket
pt: Bilhete 'Online'

en: Family name
pt: Apelido

en: Booking reference
pt: Referência da reserva

en: Search...
pt: Procurar...

[ctx: no longer valid tickets]
en: Expired
pt: Expirado

[ctx: not yet valid tickets]
en: Future
pt: Futuro

[ctx: not yet expired tickets]
en: Valid
pt: Válido

en: Passes and Programs
pt: Passes e Programas

en: Import bonus or discount program cards or flat rate passes.
pt: Importar cartões de programas de bónus e descontos em passes de taxa fixa.

en: document-open
pt: abertura do documento

en: Boarding Pass
pt: Cartão de Embarque

en: Event Ticket
pt: Bilhete do Evento

en: Pass
pt: Passe

[ctx: bonus, discount or frequent traveler program]
en: Program
pt: Programa

en: Name
pt: Nome

en: Number
pt: Número

en: Show program pass
pt: Mostrar o passe do programa

en: Program Membership
pt: Inscrição no Programa

en: Member
pt: Membro

en: Valid from
pt: Válido de

en: Valid until
pt: Válido até

en: Walk
pt: Caminhada

en: Wait
pt: Espera

en: Rented bicycle
pt: Bicicleta alugada

en: Rented moped
pt: Lambreta alugada

en: Rented kick scooter
pt: Trotinete alugada

en: Rented car
pt: Carro de aluguer

en: Bicycle
pt: Bicicleta

en: Car
pt: Carro

en: Public Transport Information Sources
pt: Fontes de Informação de Transportes Públicos

en: 🇪🇺 European Union
pt: 🇪🇺 União Europeia

en: Documents and Tickets
pt: Documentos e Bilhetes

en: Edit Restaurant
pt: Editar o Restaurante

en: Restaurant
pt: Restaurante

[ctx: restaurant name]
en: Name
pt: Nome

en: Reservation
pt: Reserva

en: Restaurant Reservation
pt: Reserva de Restaurante

en: Start time
pt: Hora de início

en: End time
pt: Hora de fim

en: Party size
pt: Tamanho da festa

en: Settings
pt: Configuração

en: Home Country
pt: País da Residência

en: Online Services
pt: Serviços 'Online'

en: Query Traffic Data
pt: Consultar os Dados do Trânsito

en: When enabled, this will query transport provider online services for changes such as delays or gate and platform changes.
pt: Quando estiver activado, isto irá consultar os serviços 'online' do fornecedor de transportes para obter informações como os atrasos ou mudanças de porta ou plataforma de embarque.

en: Use insecure services
pt: Usar serviços inseguros

en: Enabling this will also use online services that do not offer transport encryption. This is not recommended, but might be unavoidable when relying on live data from certain providers.
pt: Se activar isto, irá também usar serviços 'online' que não encriptam os dados dos transportes. Isto não é recomendado, mas poderá ser inevitável quando se baseia em dados em tempo-real de alguns fornecedores.

en: Public Transport Information Sources...
pt: Fontes de Informação de Transportes Públicos...

en: Weather Forecast
pt: Previsão Meteorológica

en: Showing weather forecasts will query online services.
pt: A apresentação de previsões meteorológicas irá consultar serviços 'online'.

en: Using data from <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> under <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a> license.
pt: A usar dados do <a href="https://www.met.no/">The Norwegian Meteorological Institute</a> segundo a licença <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/4.0">Creative Commons 4.0 BY International</a>.

en: Preload Map Data
pt: Pré-Carregar os Dados do Mapa

en: Enabling this will download maps for all stations and airports for upcoming trips when connected to Wifi network.
pt: Se activar isto, irá obter os mapas de todas as estações e aeroportos para as próximas viagens, quando estiver ligado à rede Wi-Fi.

en: Currency Conversion
pt: Conversão de Moeda

en: Enabling this will perform online queries for exchange rates to currencies at travel destinations.
pt: Ao activar isto, irá efectuar pesquisas 'online' por taxas de câmbio para as moedas nos destinos das viagens.

en: Transfer Assistant
pt: Assistente de Transferências

en: Automatically add transfers
pt: Adicionar automaticamente as transferências

en: Automatically fill transfers
pt: Preencher automaticamente as transferências

en: When enabled, this will query transport provider online services automatically for transfer information.
pt: Quando estiver activado, isto irá consultar os serviços 'online' do fornecedor de transportes para obter informações sobre transferências.

en: Notifications
pt: Notificações

en: Configure Notifications...
pt: Configurar as Notificações...

en: Show notifications on lock screen
pt: Mostrar as notificações no ecrã de bloqueio

en: Onboard Status
pt: Estado do Embarque

en: Request permissions...
pt: Pedir permissão...

en: Additional permissions are required to access the Wi-Fi status.
pt: São necessárias permissões adicionais para aceder ao estado do Wi-Fi.

en: Wi-Fi access for onboard information is available.
pt: Está disponível o acesso por Wi-Fi à informação de embarque.

en: Wi-Fi is not enabled
pt: O Wi-Fi não está activo

en: Location service is not enabled
pt: O serviço de localização não está activo

en: Wi-Fi access is not available on this system
pt: O acesso Wi-Fi não está disponível neste sistema

en: No further action required.
pt: Não é necessário fazer mais nada.

en: Enable Wi-Fi on your system to access onboard information.
pt: Active o Wi-Fi no seu sistema para aceder à informação de embarque.

en: Enable the location service on your device to access onboard information.
pt: Active o serviço de localização no seu sistema para aceder à informação de embarque.

en: Onboard information are unfortunately not supported on your device at this time.
pt: Infelizmente, a informação de embarque não é suportada no seu dispositivo nesta altura.

en: Matrix Integration
pt: Integração no Matrix

en: Logged in as %1
pt: Autenticado como %1

en: Synchronize rooms
pt: Sincronizar as salas

en: Matrix ID
pt: ID do Matrix

en: Password
pt: Senha

en: Log out
pt: Encerrar

en: Log in
pt: Ligar

en: Trips
pt: Viagens

en: Distance
pt: Distância

en: Hotel nights
pt: Noites no hotel

en: Visited countries
pt: Países visitados

en: Flights
pt: Voos

en: Train rides
pt: Viagens de comboio

en: Bus rides
pt: Viagens de autocarro

en: Car rides
pt: Viagens de carro

en: Boat trips
pt: Viagens de barco

en: Year
pt: Ano

en: Train
pt: Comboio

en: Boat
pt: Barco

en: Clear history
pt: Limpar o histórico

en: Sort by name
pt: Ordenar pelo nome

en: Most recently used
pt: Usadas mais recentemente

en: Most often used
pt: Usadas mais frequentemente

en: Remove history entry
pt: Remover o item do histórico

en: No locations found
pt: Não foram encontradas localizações

en: Edit Ticket
pt: Editar o Bilhete

en: Ticket
pt: Bilhete

en: Ticket name
pt: Nome do bilhete

en: Ticket name must not be empty.
pt: O nome do bilhete não pode estar vazio.

en: Delete Ticket
pt: Remover o Bilhete

en: Do you really want to delete this ticket?
pt: Deseja realmente remover este bilhete?

en: Class
pt: Classe

en: Attendee %1
pt: Participante %1

en: Traveler %1
pt: Viajante %1

en: My Itinerary
pt: O Meu Itinerário

en: Go To Now
pt: Ir para Agora

en: Current Ticket
pt: Bilhete Actual

en: Add train trip...
pt: Adicionar uma viagem de comboio...

en: Delete Trip
pt: Remover a Viagem

en: Do you really want to delete this trip?
pt: Deseja realmente remover esta viagem?

en: Export Trip
pt: Exportar a Viagem

en: Nothing on the itinerary for today.
pt: Não existe nada no itinerário para hoje.

en: Today
pt: Hoje

en: Tourist Attraction
pt: Atracção Turística

en: Departure
pt: Partida

en: Depature Time
pt: Hora de Partida

en: Arrival
pt: Chegada

en: Arrival Time
pt: Hora de Chegada

[ctx: Train departure]
en: Departure from %1 on platform %2
pt: Partida de %1 na plataforma %2

[ctx: Train departure]
en: Departure from %1
pt: Partida de %1

[ctx: Train arrival]
en: Arrival at %1 on platform %2
pt: Chegada a %1 na plataforma %2

[ctx: Train arrival]
en: Arrival at %1
pt: Chegada a %1

en: Edit Train Reservation
pt: Editar a Reserva de Comboio

en: Change departure station
pt: Mudar a estação de partida

en: Change arrival station
pt: Mudar a estação de chegada

[ctx: train departure]
en: Departure
pt: Partida

[ctx: train station]
en: Station
pt: Estação

[ctx: train platform]
en: Platform
pt: Plataforma

[ctx: train arrival]
en: Arrival
pt: Chegada

[ctx: carriage on a train]
en: Coach
pt: Coxia

[ctx: seating class on a train]
en: Class
pt: Classe

en: Train Ticket
pt: Bilhete de Comboio

[ctx: Train departure]
en: Departure
pt: Partida

en: Additional notes
pt: Notas adicionais

[ctx: Train arrival]
en: Arrival
pt: Chegada

[ctx: coach of a train]
en: Coach:
pt: Coxia:

en: Seat:
pt: Lugar:

en: Class:
pt: Classe:

en: Departure Vehicle Layout
pt: Disposição do Veículo na Partida

en: Arrival Vehicle Layout
pt: Disposição do Veículo na Chegada

en: Select transfer
pt: Seleccionar a transferência

en: Delete transfer
pt: Apagar a transferência

en: Select Transfer
pt: Seleccionar a Transferência

en: Depart Now
pt: Partida Agora

en: Discard
pt: Apagar

en: Bike
pt: Bicicleta

en: Bike & Ride
pt: Bicicleta & Viagem

en: Shared Bikes
pt: Bicicletas Partilhadas

en: Park & Ride
pt: Estacionamento & Viagem

en: %1 ends at %2
pt: O %1 termina às %2

en: Preceding arrival %1 at %2
pt: Antes da chegada %1 a %2

en: %1 starts at %2
pt: O %1 começa às %2

en: Following departure %1 from %2
pt: Após a partida %1 de %2

en: Trip: %1
pt: Viagem: %1

en: Date: %2 (one day) | Date: %2 (%1 days)
pt[0]: Data: %2 (um dia)
pt[1]: Data: %2 (%1 dias)

en: %1: some incompatible power sockets (%2)
pt: %1: algumas ligações à corrente incompatíveis (%2)

en: %1: some incompatible power plugs (%2)
pt: %1: algumas tomadas de corrente incompatíveis (%2)

en: %1: no compatible power plugs (%2)
pt: %1: sem tomadas de corrente compatíveis (%2)

en: Currency: %2 | Currencies: %2
pt[0]: Moeda: %2
pt[1]: Moedas: %2

en: Export trip to GPX
pt: Exportar a viagem para GPX

en: Delete trip
pt: Remover a viagem

en: Vehicle Layout
pt: Disposição do Veículo

en: Departure: %1
pt: Partida: %1

en: Arrival: %1
pt: Chegada: %1

en: Platform: %1
pt: Plataforma: %1

en: Coach: %1 Seat: %2
pt: Coxia: %1 Lugar: %2

en: First class
pt: Primeira classe

en: Second class
pt: Segunda classe

en: First/second class
pt: Primeira/segunda classe

en: Unknown class
pt: Classe desconhecida

en: No vehicle layout information available.
pt: Não está disponível nenhuma informação da disposição do veículo.

[ctx: vehicle load]
en: FULL
pt: COMPLETA

[ctx: vehicle load]
en: Low
pt: Baixa

[ctx: vehicle load]
en: Medium
pt: Média

[ctx: vehicle load]
en: High
pt: Elevada

en: Welcome!
pt: Bem-vindo!

en: How to import data?
pt: Como importar os dados?

en: <p>There's a number of ways to import data into KDE Itinerary:<ul><li>Directly opening PDF tickets or Apple Wallet passes.</li><li>From the Android calendar, for entries made via the KMail, Nextcloud or Thunderbird Itinerary plugins, and synced using DAVx⁵.</li><li>Via KDE Connect from the KMail Itinerary plugin.</li><li>By scanning boarding pass barcodes and pasting their content.</li></p>
pt: <p>Existe um conjunto de formas de importar dados para o KDE Itinerary:<ul><li>Abrir directamente os bilhetes em PDF ou os passes da Apple Wallet.</li><li>No calendário do Android, para os itens criados através dos 'plugins' de Itinerários do KMail, Nextcloud ou Thunderbird que sejam sincronizados com o Davx⁵.</li><li>Através do KDE Connect, a partir do 'plugin' de Itinerários do KMail.</li><li>Digitalizando os códigos de barras dos cartões de embarque e colando o seu conteúdo.</li></p>

en: Check the settings!
pt: Verifique a configuração!

en: KDE Itinerary has all features disabled by default that require online access, such as retrieving live traffic data or weather forecasts. You therefore might want to review these settings. While you are at it, you might want to configure your home location to enable the transfer assistant to automatically suggests ways to your next departure station or airport.
pt: O KDE Itinerary tem todas as funcionalidades que necessitem de acesso 'online' desactivadas por omissão, como a obtenção de dados de trânsito em directo ou as previsões meteorológicas. Poderá então querer rever estas configurações. Já que está aí, poderá querer configurar a localização da sua casa para activar o assistente de transferências para lhe sugerir automaticamente trajectos até à sua estação ou aeroporto de partida.

en: More information
pt: Mais informações

en: For more information about KDE Itinerary check out the <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">wiki page</a>.
pt: Para mais informações sobre o KDE Itinerary, consulte a <a href="https://community.kde.org/KDE_PIM/KDE_Itinerary">página da wiki</a>.

en: Got it!
pt: Compreendi!

en: Syncing…
pt: A sincronizar…

en: This server does not support logging in using a password
pt: Este servidor não suporta a autenticação com senhas

en: Logging in
pt: A autenticar

[ctx: Airline Flightnumber from Airport to Airport on Date]
en: %1%2 from %3 to %4 on %5
pt: %1%2 de %3 até %4 a %5
