kdelibs4 - en to pt translation catalogue (57 entries)

[ctx: KFileSystemType|]
en: Other
pt: Outro

[ctx: KFileSystemType|]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: KAboutLicense|]
en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
pt: Os termos da licença deste programa não foram indicados.
    Por favor consulte a documentação ou o código-fonte para mais
    informações acerca da licença.

[ctx: KAboutLicense|]
en: This program is distributed under the terms of the %1.
pt: Este programa é distribuído nos termos da licença %1.

[ctx: KAboutLicense|@item license]
en: GNU General Public License Version 2
pt: Licença Pública da GNU Versão 2

[ctx: KAboutLicense|@item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
pt: Licença Pública da GNU Lata Versão 2

[ctx: KAboutLicense|@item license (short name)]
en: BSD License
pt: Licença BSD

[ctx: KAboutLicense|@item license]
en: BSD License
pt: Licença BSD

[ctx: KAboutLicense|@item license (short name)]
en: Artistic License
pt: Licença Artística

[ctx: KAboutLicense|@item license]
en: Artistic License
pt: Licença Artística

[ctx: KAboutLicense|@item license]
en: Q Public License
pt: Licença Pública Q

[ctx: KAboutLicense|@item license]
en: GNU General Public License Version 3
pt: Licença Pública da GNU Versão 3

[ctx: KAboutLicense|@item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
pt: Licença Pública Lata da GNU Versão 3

[ctx: KAboutLicense|@item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2.1
pt: Licença Pública da GNU Lata Versão 2.1

[ctx: KAboutLicense|@item license]
en: Custom
pt: Personalizada

[ctx: KAboutLicense|@item license]
en: Not specified
pt: Não indicada

[ctx: KAboutData|replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="https://l10n.kde.org">https://l10n.kde.org</a></p>
pt: <p>O KDE está traduzido em várias línguas, graças ao trabalho das várias equipas de traduções por todo o mundo.</p><p>Para mais informações acerca da equipa de localização do KDE para Português visite <a href="http://kde-pt.dyndns.org/">http://kde-pt.dyndns.org/</a></p>

[ctx: KAboutData CLI|]
en: Show author information.
pt: Mostra informações sobre o autor.

[ctx: KAboutData CLI|]
en: Show license information.
pt: Mostra informações sobre a licença.

[ctx: KAboutData CLI|]
en: The base file name of the desktop entry for this application.
pt: O nome de base dos ficheiros do item 'desktop' para esta aplicação.

[ctx: KAboutData CLI|]
en: file name
pt: nome do ficheiro

[ctx: KAboutData CLI|]
en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
pt: Esta aplicação foi escrita por alguém que quer continuar anónimo.

[ctx: KAboutData CLI|]
en: %1 was written by:
pt: O %1 foi escrito por:

[ctx: KAboutData CLI|]
en: Please use https://bugs.kde.org to report bugs.
pt: Use por favor o https://bugs.kde.org para comunicar erros.

[ctx: KAboutData CLI|]
en: Please report bugs to %1.
pt: Por favor, comunique os erros para %1.

[ctx: KPluginFactory|]
en: Could not find plugin %1
pt: Não foi possível encontrar o 'plugin' %1

[ctx: KPluginFactory|]
en: Could not load plugin from %1: %2
pt: Não foi possível carregar o 'plugin' de %1: %2

[ctx: KPluginFactory|]
en: The library %1 does not offer a KPluginFactory.
pt: A biblioteca %1 não possui um KPluginFactory.

[ctx: KPluginFactory|]
en: KPluginFactory could not create a %1 instance from %2
pt: O KPluginFactory não conseguiu criar uma instância %1 de %2

[ctx: KPluginLoader|]
en: The library %1 does not offer a KPluginFactory.
pt: A biblioteca %1 não possui um KPluginFactory.

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext Duration format minutes, seconds and milliseconds
en: %1m%2.%3s
pt: %1m%2,%3s

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext Duration format hours, minutes, seconds, milliseconds
en: %1h%2m%3.%4s
pt: %1h%2m%3,%4s

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext Duration format minutes, seconds and milliseconds
en: %1:%2.%3
pt: %1:%2,%3

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext Duration format hours, minutes, seconds, milliseconds
en: %1:%2:%3.%4
pt: %1:%2:%3,%4

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days
en: %1 days
pt: %1 dias

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours
en: %1 hours
pt: %1 horas

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes
en: %1 minutes
pt: %1 minutos

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds
en: %1 seconds
pt: %1 segundos

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext %1 is a whole number
en: %n millisecond(s) | %n millisecond(s)
pt[0]: %n milisegundo
pt[1]: %n milisegundos

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext %n is a whole number
en: %n day(s) | %n day(s)
pt[0]: %n dia
pt[1]: %n dias

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext %n is a whole number
en: %n hour(s) | %n hour(s)
pt[0]: %n hora
pt[1]: %n horas

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext %n is a whole number
en: %n minute(s) | %n minute(s)
pt[0]: %n minuto
pt[1]: %n minutos

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext %n is a whole number
en: %n second(s) | %n second(s)
pt[0]: %n segundo
pt[1]: %n segundos

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem ---------- @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of yo
en: %1 and %2
pt: %1 e %2

[ctx: KFormat|used when a relative date string can't be generated because the date is invalid]
en: Invalid date
pt: Data inválida

[ctx: KFormat|]
en: In two days
pt: Daqui a dois dias

[ctx: KFormat|]
en: Tomorrow
pt: Amanhã

[ctx: KFormat|]
en: Today
pt: Hoje

[ctx: KFormat|]
en: Yesterday
pt: Ontem

[ctx: KFormat|]
en: Two days ago
pt: Há dois dias

[ctx: KFormat|]
en: Just now
pt: Mesmo agora

[ctx: KFormat|]
note: @item:intext %1 is a whole number
en: %n minute(s) ago | %n minute(s) ago
pt[0]: há %n minuto
pt[1]: há %n minutos

[ctx: KFormat|]
note: relative datetime with %1 result of QLocale.toString(date, format) or formatRelativeDate and %2 result of QLocale.toString(time, timeformatType) If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem
en: %1 at %2
pt: %1 às %2

[ctx: QObject|]
en: Path %1 doesn't exist
pt: A localização %1 não existe

[ctx: QObject|]
en: Could not find lsof executable in PATH:
pt: Não foi possível encontrar o executável 'lsof' na PATH:

[ctx: QObject|]
en: Failed to execute `lsof'. Error code %1
pt: Não foi possível executar o `lsof'. Código de erro %1

[ctx: QObject|]
en: KListOpenFilesJob is not supported on Windows
pt: O KListOpenFilesJob não tem suporte para o Windows
