kdelibs4 - en to pt translation catalogue (1959 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
pt: Azul Alice

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
pt: Branco Antigo

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
pt: Branco Antigo 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
pt: Branco Antigo 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
pt: Branco Antigo 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
pt: Branco Antigo 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
pt: Amêndoa

[ctx: color]
en: BlueViolet
pt: Azul-Violeta

[ctx: color]
en: CadetBlue
pt: Azul-Cadete

[ctx: color]
en: CadetBlue1
pt: Azul-Cadete 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
pt: Azul-Cadete 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
pt: Azul-Cadete 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
pt: Azul-Cadete 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
pt: Azul Flor-de-Milho

[ctx: color]
en: DarkBlue
pt: Azul Escuro

[ctx: color]
en: DarkCyan
pt: Cíano Escuro

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
pt: Dourado Escuro

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
pt: Dourado Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
pt: Dourado Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
pt: Dourado Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
pt: Dourado Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkGray
pt: Cinzento Escuro

[ctx: color]
en: DarkGreen
pt: Verde Escuro

[ctx: color]
en: DarkGrey
pt: Cinzento Escuro

[ctx: color]
en: DarkKhaki
pt: Khaki-Escuro

[ctx: color]
en: DarkMagenta
pt: Magenta Escuro

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
pt: Azeitona Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
pt: Azeitona Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
pt: Azeitona Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
pt: Azeitona Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
pt: Azeitona Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
pt: Laranja Escuro

[ctx: color]
en: DarkOrange1
pt: Laranja Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
pt: Laranja Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
pt: Laranja Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
pt: Laranja Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
pt: Orquídea Escuro

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
pt: Orquídea Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
pt: Orquídea Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
pt: Orquídea Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
pt: Orquídea Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkRed
pt: Vermelho Escuro

[ctx: color]
en: DarkSalmon
pt: Salmão-Escuro

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
pt: Verde-Marinho Escuro

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
pt: Verde-Marinho Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
pt: Verde-Marinho Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
pt: Verde-Marinho Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
pt: Verde-Marinho Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
pt: Azul Escuro

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
pt: Cinzento Escuro

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
pt: Cinzento Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
pt: Cinzento Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
pt: Cinzento Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
pt: Cinzento Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
pt: Cinzento Escuro

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
pt: Turquesa Escuro

[ctx: color]
en: DarkViolet
pt: Violeta Escuro

[ctx: color]
en: DeepPink
pt: Rosa Profundo

[ctx: color]
en: DeepPink1
pt: Rosa Profundo 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
pt: Rosa Profundo 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
pt: Rosa Profundo 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
pt: Rosa Profundo 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
pt: Azul-Celeste Profundo

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
pt: Azul-Celeste Profundo 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
pt: Azul-Celeste Profundo 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
pt: Azul-Celeste Profundo 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
pt: Azul-Celeste Profundo 4

[ctx: color]
en: DimGray
pt: Cinzento Pálido

[ctx: color]
en: DimGrey
pt: Cinzento Pálido

[ctx: color]
en: DodgerBlue
pt: Azul-Jogador

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
pt: Azul-Dodgers 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
pt: Azul-Dodgers 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
pt: Azul-Dodgers 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
pt: Azul-Dodgers 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
pt: Branco Floral

[ctx: color]
en: ForestGreen
pt: Verde-Florestal

[ctx: color]
en: GhostWhite
pt: Branco-Fantasma

[ctx: color]
en: GreenYellow
pt: Amarelo-Esverdeado

[ctx: color]
en: HotPink
pt: Rosa-Quente

[ctx: color]
en: HotPink1
pt: Rosa-Quente 1

[ctx: color]
en: HotPink2
pt: Rosa-Quente 2

[ctx: color]
en: HotPink3
pt: Rosa-Quente 3

[ctx: color]
en: HotPink4
pt: Rosa-Quente 4

[ctx: color]
en: IndianRed
pt: Vermelho-Índio

[ctx: color]
en: IndianRed1
pt: Vermelho-Índio 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
pt: Vermelho-Índio 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
pt: Vermelho-Índio 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
pt: Vermelho-Índio 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
pt: Lavanda

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
pt: Lavanda 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
pt: Lavanda 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
pt: Lavanda 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
pt: Lavanda 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
pt: Verde-Relva

[ctx: color]
en: LemonChiffon
pt: Chiffon de Limão

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
pt: Chiffon de Limão 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
pt: Chiffon de Limão 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
pt: Chiffon de Limão 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
pt: Chiffon de Limão 4

[ctx: color]
en: LightBlue
pt: Azul Claro

[ctx: color]
en: LightBlue1
pt: Azul Claro 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
pt: Azul Claro 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
pt: Azul Claro 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
pt: Azul Claro 4

[ctx: color]
en: LightCoral
pt: Coral Claro

[ctx: color]
en: LightCyan
pt: Cião Claro

[ctx: color]
en: LightCyan1
pt: Cião Claro 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
pt: Cião Claro 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
pt: Cião Claro 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
pt: Cião Claro 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
pt: Dourado Claro

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
pt: Dourado Claro 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
pt: Dourado Claro 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
pt: Dourado Claro 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
pt: Dourado Claro 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
pt: Amarelo-Dourado Claro

[ctx: color]
en: LightGray
pt: Cinzento Claro

[ctx: color]
en: LightGreen
pt: Verde Claro

[ctx: color]
en: LightGrey
pt: Cinzento Claro

[ctx: color]
en: LightPink
pt: Rosa Claro

[ctx: color]
en: LightPink1
pt: Rosa Claro 1

[ctx: color]
en: LightPink2
pt: Rosa Claro 2

[ctx: color]
en: LightPink3
pt: Rosa Claro 3

[ctx: color]
en: LightPink4
pt: Rosa Claro 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
pt: Salmão Claro

[ctx: color]
en: LightSalmon1
pt: Salmão Claro 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
pt: Salmão Claro 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
pt: Salmão Claro 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
pt: Salmão Claro 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
pt: Verde-Marinho Claro

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
pt: Azul-Celeste Claro

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
pt: Azul-Celeste Claro 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
pt: Azul-Celeste Claro 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
pt: Azul-Celeste Claro 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
pt: Azul-Celeste Claro 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
pt: Azul Claro

[ctx: color]
en: LightSlateGray
pt: Cinzento Claro

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
pt: Cinzento Claro

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
pt: Azul-Aço Claro

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
pt: Azul-Aço Claro 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
pt: Azul-Aço Claro 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
pt: Azul-Aço Claro 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
pt: Azul-Aço Claro 4

[ctx: color]
en: LightYellow
pt: Amarelo Claro

[ctx: color]
en: LightYellow1
pt: Amarelo Claro 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
pt: Amarelo Claro 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
pt: Amarelo Claro 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
pt: Amarelo Claro 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
pt: Verde-Lima

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
pt: Azul-Marinho Médio

[ctx: color]
en: MediumBlue
pt: Azul Médio

[ctx: color]
en: MediumOrchid
pt: Orquídea Médio

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
pt: Orquídea Médio 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
pt: Orquídea Médio 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
pt: Orquídea Médio 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
pt: Orquídea Médio 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
pt: Púrpura Médio

[ctx: color]
en: MediumPurple1
pt: Púrpura Médio 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
pt: Púrpura Médio 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
pt: Púrpura Médio 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
pt: Púrpura Médio 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
pt: Verde-Marinho Médio

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
pt: Azul Médio

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
pt: Verde-Primaveril Médio

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
pt: Turquesa Médio

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
pt: Vermelho-Violeta Médio

[ctx: color]
en: MidnightBlue
pt: Azul de Meia-Noite

[ctx: color]
en: MintCream
pt: Creme de Menta

[ctx: color]
en: MistyRose
pt: Rosa Húmida

[ctx: color]
en: MistyRose1
pt: Rosa Húmida 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
pt: Rosa Húmida 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
pt: Rosa Húmida 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
pt: Rosa Húmida 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
pt: Branco Navajo

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
pt: Branco Navajo 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
pt: Branco Navajo 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
pt: Branco Navajo 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
pt: Branco Navajo 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
pt: Azul da Marinha

[ctx: color]
en: OldLace
pt: Laço Velho

[ctx: color]
en: OliveDrab
pt: Azeitona

[ctx: color]
en: OliveDrab1
pt: Azeitona 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
pt: Azeitona 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
pt: Azeitona 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
pt: Azeitona 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
pt: Vermelho-Alaranjado

[ctx: color]
en: OrangeRed1
pt: Vermelho-Alaranjado

[ctx: color]
en: OrangeRed2
pt: Vermelho-Alaranjado 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
pt: Vermelho-Alaranjado 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
pt: Vermelho-Alaranjado 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
pt: Dourado Pálido

[ctx: color]
en: PaleGreen
pt: Verde Pálido

[ctx: color]
en: PaleGreen1
pt: Verde Pálido 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
pt: Verde Pálido 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
pt: Verde Pálido 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
pt: Verde Pálido 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
pt: Turquesa Pálido

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
pt: Turquesa Pálido 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
pt: Turquesa Pálido 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
pt: Turquesa Pálido 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
pt: Turquesa Pálido 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
pt: Vermelho-Violeta Pálido

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
pt: Vermelho-Violeta Pálido 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
pt: Vermelho-Violeta Pálido 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
pt: Vermelho-Violeta Pálido 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
pt: Vermelho-Violeta Pálido 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
pt: Papaia

[ctx: color]
en: PeachPuff
pt: Pêssego

[ctx: color]
en: PeachPuff1
pt: Pêssego 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
pt: Pêssego 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
pt: Pêssego 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
pt: Pêssego 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
pt: Azul-Pólvora

[ctx: color]
en: RosyBrown
pt: Castanho-Rosado

[ctx: color]
en: RosyBrown1
pt: Castanho-Rosado 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
pt: Castanho-Rosado 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
pt: Castanho-Rosado 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
pt: Castanho-Rosado 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
pt: Azul-Real

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
pt: Azul-Real 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
pt: Azul-Real 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
pt: Azul-Real 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
pt: Azul Real 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
pt: Castanho-Sela

[ctx: color]
en: SandyBrown
pt: Castanho-Areia

[ctx: color]
en: SeaGreen
pt: Verde-Marinho

[ctx: color]
en: SeaGreen1
pt: Verde-Marinho 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
pt: Verde-Marinho 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
pt: Verde-Marinho 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
pt: Verde-Marinho 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
pt: Azul-Celeste

[ctx: color]
en: SkyBlue1
pt: Azul-Celeste 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
pt: Azul-Celeste 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
pt: Azul-Celeste 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
pt: Azul-Celeste 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
pt: Azul

[ctx: color]
en: SlateBlue1
pt: Azul 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
pt: Azul 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
pt: Azul 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
pt: Azul 4

[ctx: color]
en: SlateGray
pt: Cinzento

[ctx: color]
en: SlateGray1
pt: Cinzento 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
pt: Cinzento 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
pt: Cinzento 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
pt: Cinzento 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
pt: Cinzento

[ctx: color]
en: SpringGreen
pt: Verde-Primaveril

[ctx: color]
en: SpringGreen1
pt: Verde-Primaveril 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
pt: Verde-Primaveril 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
pt: Verde-Primaveril 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
pt: Verde-Primaveril 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
pt: Azul-Aço

[ctx: color]
en: SteelBlue1
pt: Azul-Aço 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
pt: Azul-Aço 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
pt: Azul-Aço 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
pt: Azul-Aço 4

[ctx: color]
en: VioletRed
pt: Vermelho-Violeta

[ctx: color]
en: VioletRed1
pt: Vermelho-Violeta 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
pt: Vermelho-Violeta 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
pt: Vermelho-Violeta 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
pt: Vermelho-Violeta 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
pt: Branco de Fumo

[ctx: color]
en: YellowGreen
pt: Verde-Amarelado

[ctx: color]
en: aquamarine
pt: Azul-Marinho

[ctx: color]
en: aquamarine1
pt: Azul-Marinho 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
pt: Azul-Marinho 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
pt: Azul-Marinho 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
pt: Azul-Marinho 4

[ctx: color]
en: azure
pt: Azur

[ctx: color]
en: azure1
pt: Azur 1

[ctx: color]
en: azure2
pt: Azur 2

[ctx: color]
en: azure3
pt: Azur 3

[ctx: color]
en: azure4
pt: Azur 4

[ctx: color]
en: beige
pt: Bege

[ctx: color]
en: bisque
pt: Bisque

[ctx: color]
en: bisque1
pt: Bisque 1

[ctx: color]
en: bisque2
pt: Bisque 2

[ctx: color]
en: bisque3
pt: Bisque 3

[ctx: color]
en: bisque4
pt: Bisque 4

[ctx: color]
en: black
pt: preto

[ctx: color]
en: blue
pt: azul

[ctx: color]
en: blue1
pt: azul 1

[ctx: color]
en: blue2
pt: azul 2

[ctx: color]
en: blue3
pt: azul 3

[ctx: color]
en: blue4
pt: azul 4

[ctx: color]
en: brown
pt: castanho

[ctx: color]
en: brown1
pt: castanho 1

[ctx: color]
en: brown2
pt: castanho 2

[ctx: color]
en: brown3
pt: castanho 3

[ctx: color]
en: brown4
pt: castanho 4

[ctx: color]
en: burlywood
pt: Madeira

[ctx: color]
en: burlywood1
pt: Madeira 1

[ctx: color]
en: burlywood2
pt: Madeira 2

[ctx: color]
en: burlywood3
pt: Madeira 3

[ctx: color]
en: burlywood4
pt: Madeira 4

[ctx: color]
en: chartreuse1
pt: chartreuse 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
pt: chartreuse 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
pt: chartreuse 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
pt: chartreuse 4

[ctx: color]
en: chocolate1
pt: chocolate 1

[ctx: color]
en: chocolate2
pt: chocolate 2

[ctx: color]
en: chocolate3
pt: chocolate 3

[ctx: color]
en: chocolate4
pt: chocolate 4

[ctx: color]
en: coral
pt: Coral

[ctx: color]
en: coral1
pt: Coral 1

[ctx: color]
en: coral2
pt: Coral 2

[ctx: color]
en: coral3
pt: Coral 3

[ctx: color]
en: coral4
pt: Coral 4

[ctx: color]
en: cornsilk
pt: Barbas-de-Milho

[ctx: color]
en: cornsilk1
pt: Barbas-de-Milho 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
pt: Barbas-de-Milho 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
pt: Barbas-de-Milho 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
pt: Barbas-de-Milho 4

[ctx: color]
en: cyan
pt: cíano

[ctx: color]
en: cyan1
pt: cíano 1

[ctx: color]
en: cyan2
pt: cíano 2

[ctx: color]
en: cyan3
pt: cíano 3

[ctx: color]
en: cyan4
pt: cíano 4

[ctx: color]
en: firebrick
pt: refractário

[ctx: color]
en: firebrick1
pt: refractário 1

[ctx: color]
en: firebrick2
pt: refractário 2

[ctx: color]
en: firebrick3
pt: refractário 3

[ctx: color]
en: firebrick4
pt: refractário 4

[ctx: color]
en: gainsboro
pt: Gainsboro

[ctx: color]
en: gold
pt: dourado

[ctx: color]
en: gold1
pt: dourado 1

[ctx: color]
en: gold2
pt: dourado 2

[ctx: color]
en: gold3
pt: dourado 3

[ctx: color]
en: gold4
pt: dourado 4

[ctx: color]
en: goldenrod
pt: Dourado

[ctx: color]
en: goldenrod1
pt: Dourado 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
pt: Dourado 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
pt: Dourado 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
pt: Dourado 4

[ctx: color]
en: green
pt: Verde

[ctx: color]
en: green1
pt: Verde 1

[ctx: color]
en: green2
pt: Verde 2

[ctx: color]
en: green3
pt: Verde 3

[ctx: color]
en: green4
pt: Verde 4

[ctx: color]
en: honeydew
pt: Cor-de-Mel

[ctx: color]
en: honeydew1
pt: Cor-de-Mel 1

[ctx: color]
en: honeydew2
pt: Cor-de-Mel 2

[ctx: color]
en: honeydew3
pt: Cor-de-Mel 3

[ctx: color]
en: honeydew4
pt: Cor-de-Mel 4

[ctx: color]
en: ivory
pt: Marfim

[ctx: color]
en: ivory1
pt: Marfim 1

[ctx: color]
en: ivory2
pt: Marfim 2

[ctx: color]
en: ivory3
pt: Marfim 3

[ctx: color]
en: ivory4
pt: Marfim 4

[ctx: color]
en: khaki
pt: Khaki

[ctx: color]
en: khaki1
pt: Khaki 1

[ctx: color]
en: khaki2
pt: Khaki 2

[ctx: color]
en: khaki3
pt: Khaki 3

[ctx: color]
en: khaki4
pt: Khaki 4

[ctx: color]
en: lavender
pt: Lavanda

[ctx: color]
en: linen
pt: Linho

[ctx: color]
en: magenta1
pt: magenta 1

[ctx: color]
en: magenta2
pt: magenta 2

[ctx: color]
en: magenta3
pt: magenta 3

[ctx: color]
en: magenta4
pt: magenta 4

[ctx: color]
en: maroon
pt: marrom

[ctx: color]
en: maroon1
pt: marrom 1

[ctx: color]
en: maroon2
pt: marrom 2

[ctx: color]
en: maroon3
pt: marrom 3

[ctx: color]
en: maroon4
pt: marrom 4

[ctx: color]
en: moccasin
pt: Mocassim

[ctx: color]
en: navy
pt: marinho

[ctx: color]
en: orange
pt: laranja

[ctx: color]
en: orange1
pt: laranja 1

[ctx: color]
en: orange2
pt: laranja 2

[ctx: color]
en: orange3
pt: laranja 3

[ctx: color]
en: orange4
pt: laranja 4

[ctx: color]
en: orchid
pt: Orquídea

[ctx: color]
en: orchid1
pt: Orquídea 1

[ctx: color]
en: orchid2
pt: Orquídea 2

[ctx: color]
en: orchid3
pt: Orquídea 3

[ctx: color]
en: orchid4
pt: Orquídea 4

[ctx: color]
en: peru
pt: perú

[ctx: color]
en: pink
pt: Rosa

[ctx: color]
en: pink1
pt: Rosa 1

[ctx: color]
en: pink2
pt: Rosa 2

[ctx: color]
en: pink3
pt: Rosa 3

[ctx: color]
en: pink4
pt: Rosa 4

[ctx: color]
en: plum
pt: Fruto

[ctx: color]
en: plum1
pt: Fruto 1

[ctx: color]
en: plum2
pt: Fruto 2

[ctx: color]
en: plum3
pt: Fruto 3

[ctx: color]
en: plum4
pt: Fruto 4

[ctx: color]
en: purple
pt: púrpura

[ctx: color]
en: purple1
pt: Púrpura 1

[ctx: color]
en: purple2
pt: Púrpura 2

[ctx: color]
en: purple3
pt: Púrpura 3

[ctx: color]
en: purple4
pt: Púrpura 4

[ctx: color]
en: red
pt: vermelho

[ctx: color]
en: red1
pt: Vermelho 1

[ctx: color]
en: red2
pt: Vermelho 2

[ctx: color]
en: red3
pt: Vermelho 3

[ctx: color]
en: red4
pt: Vermelho 4

[ctx: color]
en: salmon
pt: Salmão

[ctx: color]
en: salmon1
pt: Salmão 1

[ctx: color]
en: salmon2
pt: Salmão 2

[ctx: color]
en: salmon3
pt: Salmão 3

[ctx: color]
en: salmon4
pt: Salmão 4

[ctx: color]
en: seashell
pt: Concha

[ctx: color]
en: seashell1
pt: Concha 1

[ctx: color]
en: seashell2
pt: Concha 2

[ctx: color]
en: seashell3
pt: Concha 3

[ctx: color]
en: seashell4
pt: Concha 4

[ctx: color]
en: sienna
pt: sena

[ctx: color]
en: sienna1
pt: sena 1

[ctx: color]
en: sienna2
pt: sena 2

[ctx: color]
en: sienna3
pt: sena 3

[ctx: color]
en: sienna4
pt: sena 4

[ctx: color]
en: snow
pt: Neve

[ctx: color]
en: snow1
pt: Neve 1

[ctx: color]
en: snow2
pt: Neve 2

[ctx: color]
en: snow3
pt: Neve 3

[ctx: color]
en: snow4
pt: Neve 4

[ctx: color]
en: tan
pt: Pele

[ctx: color]
en: tan1
pt: Pele 1

[ctx: color]
en: tan2
pt: Pele 2

[ctx: color]
en: tan3
pt: Pele 3

[ctx: color]
en: tan4
pt: Pele 4

[ctx: color]
en: thistle
pt: Tojo

[ctx: color]
en: thistle1
pt: Tojo 1

[ctx: color]
en: thistle2
pt: Tojo 2

[ctx: color]
en: thistle3
pt: Tojo 3

[ctx: color]
en: thistle4
pt: Tojo 4

[ctx: color]
en: tomato
pt: tomate

[ctx: color]
en: tomato1
pt: tomate 1

[ctx: color]
en: tomato2
pt: tomate 2

[ctx: color]
en: tomato3
pt: tomate 3

[ctx: color]
en: tomato4
pt: tomate 4

[ctx: color]
en: turquoise
pt: Turquesa

[ctx: color]
en: turquoise1
pt: Turquesa 1

[ctx: color]
en: turquoise2
pt: Turquesa 2

[ctx: color]
en: turquoise3
pt: Turquesa 3

[ctx: color]
en: turquoise4
pt: Turquesa 4

[ctx: color]
en: violet
pt: Violeta

[ctx: color]
en: wheat
pt: Trigo

[ctx: color]
en: wheat1
pt: Trigo 1

[ctx: color]
en: wheat2
pt: Trigo 2

[ctx: color]
en: wheat3
pt: Trigo 3

[ctx: color]
en: wheat4
pt: Trigo 4

[ctx: color]
en: white
pt: Branco

[ctx: color]
en: yellow
pt: amarelo

[ctx: color]
en: yellow1
pt: Amarelo 1

[ctx: color]
en: yellow2
pt: Amarelo 2

[ctx: color]
en: yellow3
pt: Amarelo 3

[ctx: color]
en: yellow4
pt: Amarelo 4

en: Debug Settings
pt: Configuração da Depuração

en: File
pt: Ficheiro

en: Message Box
pt: Janela de Mensagem

en: Shell
pt: Linha de comandos

en: Syslog
pt: 'Syslog'

en: None
pt: Nenhuma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pInfoGroup)
en: Information
pt: Informação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Output to:
pt: Resultado para:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Filename:
pt: Nome do ficheiro:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pErrorGroup)
en: Error
pt: Erro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pAbortFatal)
en: Abort on fatal errors
pt: Abortar nos erros fatais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableAll2)
en: Disable all debug output
pt: Desactivar todo o resultado de depuração

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pWarnGroup)
en: Warning
pt: Aviso

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pFatalGroup)
en: Fatal Error
pt: Erro Fatal

en: &Select All
pt: &Seleccionar Tudo

en: &Deselect All
pt: &Deseleccionar Tudo

en: A dialog box for setting preferences for debug output
pt: Uma janela para alterar as preferências das mensagens de depuração

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Show the fully-fledged dialog instead of the default list dialog
pt: Mostrar a janela completa em vez da mais simplificada com as listas

en: Turn area on
pt: Activar a área

en: Turn area off
pt: Desactivar a área

en: no error
pt: nenhum erro

en: requested family not supported for this host name
pt: família pedida não suportada para este nome de máquina

en: temporary failure in name resolution
pt: falha temporária na resolução de nomes

en: non-recoverable failure in name resolution
pt: falha não recuperável na resolução de nomes

en: invalid flags
pt: opções inválidas

en: memory allocation failure
pt: erro na alocação de memória

en: name or service not known
pt: nome ou serviço desconhecido

en: requested family not supported
pt: família pedida não suportada

en: requested service not supported for this socket type
pt: serviço pedido não suportado para este tipo de 'socket'

en: requested socket type not supported
pt: tipo de 'socket' pedido não suportado

en: unknown error
pt: erro desconhecido

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
pt: erro do sistema: %1

en: request was canceled
pt: pedido foi cancelado

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
pt: A família %1 é desconhecida

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
pt: sem erros

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
pt: procura de nome falhou

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
pt: endereço já em utilização

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
pt: já foi feito 'bind' ao 'socket'

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
pt: o 'socket' já foi criado

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
pt: não foi feito 'bind' ao 'socket'

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
pt: o 'socket' não foi criado

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
pt: a operação iria bloquear

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
pt: ligação activamente recusada

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
pt: ligação expirou

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
pt: a operação já está a decorrer

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
pt: ocorreu uma falha na rede

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
pt: a operação não é suportada

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
pt: a operação excedeu o tempo-limite

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
pt: ocorreu um erro desconhecido/inesperado

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
pt: a máquina remota fechou a ligação

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
pt: Não foram indicados termos de licença para este programa.
    Verifique por favor a documentação ou o código para
    saber quais os termos em questão.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
pt: Este programa é distribuído de acordo com os termos da %1.

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 2
pt: Licença Pública da GNU Versão 2

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 2
pt: Licença Pública da GNU Lata Versão 2

[ctx: @item license (short name)]
en: BSD License
pt: Licença BSD

[ctx: @item license]
en: BSD License
pt: Licença BSD

[ctx: @item license (short name)]
en: Artistic License
pt: Licença Artística

[ctx: @item license]
en: Artistic License
pt: Licença Artística

[ctx: @item license]
en: Q Public License
pt: Licença Pública Q

[ctx: @item license]
en: GNU General Public License Version 3
pt: Licença Pública da GNU Versão 3

[ctx: @item license]
en: GNU Lesser General Public License Version 3
pt: Licença Pública Lata da GNU Versão 3

[ctx: @item license]
en: Custom
pt: Personalizada

[ctx: @item license]
en: Not specified
pt: Não indicada

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
pt: <p>O KDE está traduzido em várias línguas, graças ao trabalho das várias equipas de traduções por todo o mundo.</p><p>Para mais informações acerca da equipa de localização do KDE para Português visite <a href="http://kde-pt.homelinux.org/">http://kde-pt.homelinux.org/</a></p>

[ctx: @item Calendar system]
en: Gregorian
pt: Gregoriano

[ctx: @item Calendar system]
en: Coptic
pt: Copta

[ctx: @item Calendar system]
en: Ethiopian
pt: Etíope

[ctx: @item Calendar system]
en: Hebrew
pt: Hebreu

[ctx: @item Calendar system]
en: Islamic / Hijri (Civil)
pt: Islâmico / Hijri (Civil)

[ctx: @item Calendar system]
en: Indian National
pt: Nacional Indiano

[ctx: @item Calendar system]
en: Japanese
pt: Japonês

[ctx: @item Calendar system]
en: Julian
pt: Juliano

[ctx: @item Calendar system]
en: Taiwanese
pt: da Formosa

[ctx: @item Calendar system]
en: Thai
pt: Tailandês

[ctx: @item Calendar system]
en: Invalid Calendar Type
pt: Tipo de Calendário Inválido

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tho
pt: de Tho

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pao
pt: de Pao

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hat
pt: de Hat

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kia
pt: de Kia

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tob
pt: de Tob

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
pt: de Mes

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Par
pt: de Par

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pam
pt: de Pam

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pas
pt: de Pas

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pan
pt: de Pan

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Epe
pt: de Epe

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meo
pt: de Meo

[ctx: Coptic month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kou
pt: de Kou

[ctx: Coptic month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thoout
pt: de Thoout

[ctx: Coptic month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paope
pt: de Paope

[ctx: Coptic month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hathor
pt: de Hathor

[ctx: Coptic month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kiahk
pt: de Kiahk

[ctx: Coptic month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tobe
pt: de Tobe

[ctx: Coptic month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meshir
pt: de Meshir

[ctx: Coptic month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paremhotep
pt: de Paremhotep

[ctx: Coptic month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Parmoute
pt: de Parmoute

[ctx: Coptic month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pashons
pt: de Pashons

[ctx: Coptic month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paone
pt: de Paone

[ctx: Coptic month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Epep
pt: de Epep

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mesore
pt: de Mesore

[ctx: Coptic month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kouji nabot
pt: de Kouji nabot

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mes
pt: de Mes

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Teq
pt: de Teq

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hed
pt: de Hed

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tah
pt: de Tah

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ter
pt: de Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Yak
pt: de Yak

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mag
pt: de Mag

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Miy
pt: de Miy

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Gen
pt: de Gen

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sen
pt: de Sen

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ham
pt: de Ham

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Neh
pt: de Neh

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pag
pt: de Pag

[ctx: Ethiopian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Meskerem
pt: de Meskerem

[ctx: Ethiopian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tequemt
pt: de Tequemt

[ctx: Ethiopian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hedar
pt: de Hedar

[ctx: Ethiopian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tahsas
pt: de Tahsas

[ctx: Ethiopian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ter
pt: de Ter

[ctx: Ethiopian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Yakatit
pt: de Yakatit

[ctx: Ethiopian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Magabit
pt: de Magabit

[ctx: Ethiopian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Miyazya
pt: de Miyazya

[ctx: Ethiopian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Genbot
pt: de Genbot

[ctx: Ethiopian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sene
pt: de Sene

[ctx: Ethiopian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Hamle
pt: de Hamle

[ctx: Ethiopian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nehase
pt: de Nehase

[ctx: Ethiopian month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Pagumen
pt: de Pagumen

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
pt: Antes da Era Comum

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
pt: AEC

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
pt: Antes de Cristo

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
pt: AC

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
pt: Era Comum

[ctx: Calendar Era: Gregorian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
pt: EC

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
pt: Depois de Cristo

[ctx: Calendar Era: Gregorian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
pt: DC

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
pt: de Jan

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
pt: de Fev

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
pt: de Mar

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
pt: de Abr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
pt: de Mai

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
pt: de Jun

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
pt: de Jul

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
pt: de Ago

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
pt: de Set

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
pt: de Out

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
pt: de Nov

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
pt: de Dez

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
pt: Fev

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
pt: Abr

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
pt: Mai

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
pt: Ago

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
pt: Set

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
pt: Out

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
pt: Dez

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
pt: de Janeiro

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
pt: de Fevereiro

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
pt: de Março

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
pt: de Abril

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
pt: de Mai

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
pt: de Junho

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
pt: de Julho

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
pt: de Agosto

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
pt: de Setembro

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
pt: de Outubro

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
pt: de Novembro

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
pt: de Dezembro

[ctx: Gregorian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
pt: Janeiro

[ctx: Gregorian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
pt: Fevereiro

[ctx: Gregorian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
pt: Março

[ctx: Gregorian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
pt: Abril

[ctx: Gregorian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
pt: Maio

[ctx: Gregorian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
pt: Junho

[ctx: Gregorian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
pt: Julho

[ctx: Gregorian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
pt: Agosto

[ctx: Gregorian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
pt: Setembro

[ctx: Gregorian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
pt: Outubro

[ctx: Gregorian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
pt: Novembro

[ctx: Gregorian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
pt: Dezembro

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
pt: S

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
pt: Q

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
pt: Q

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
pt: S

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
pt: D

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
pt: Seg

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
pt: Ter

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
pt: Qua

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
pt: Qui

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
pt: Sex

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
pt: Sáb

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
pt: Dom

[ctx: Gregorian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
pt: Segunda

[ctx: Gregorian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
pt: Terça

[ctx: Gregorian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
pt: Quarta

[ctx: Gregorian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
pt: Quinta

[ctx: Gregorian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
pt: Sexta

[ctx: Gregorian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
pt: Sábado

[ctx: Gregorian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
pt: Domingo

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tis
pt: de Tis

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hes
pt: de Hes

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kis
pt: de Kis

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tev
pt: de Tev

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shv
pt: de Shv

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ada
pt: de Ada

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nis
pt: de Nis

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Iya
pt: de Iya

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Siv
pt: de Siv

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tam
pt: de Tam

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Av
pt: de Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Elu
pt: de Elu

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ad1
pt: de Ad1

[ctx: Hebrew month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tishrey
pt: de Tishrey

[ctx: Hebrew month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Heshvan
pt: de Heshvan

[ctx: Hebrew month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kislev
pt: de Kislev

[ctx: Hebrew month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tevet
pt: de Tevet

[ctx: Hebrew month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shvat
pt: de Shvat

[ctx: Hebrew month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar
pt: de Adar

[ctx: Hebrew month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Nisan
pt: de Nisan

[ctx: Hebrew month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Iyar
pt: de Iyar

[ctx: Hebrew month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sivan
pt: de Sivan

[ctx: Hebrew month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tamuz
pt: de Tamuz

[ctx: Hebrew month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Av
pt: de Av

[ctx: Hebrew month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Elul
pt: de Elul

[ctx: Hebrew month 13 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar I
pt: de Adar I

[ctx: Hebrew month 14 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Adar II
pt: de Adar II

[ctx: Calendar Era: Indian National Saka Era, years > 0, LongFormat]
en: Saka Era
pt: Era de Saka

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Cha
pt: de Cha

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Vai
pt: de Vai

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jya
pt: de Jya

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsh
pt: de Āsh

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shr
pt: de Shr

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bhā
pt: de Bhā

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Āsw
pt: de Āsw

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kār
pt: de Kār

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Agr
pt: de Agr

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Pau
pt: de Pau

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Māg
pt: de Māg

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Phā
pt: de Phā

[ctx: Indian National month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Chaitra
pt: de Chaitra

[ctx: Indian National month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Vaishākh
pt: de Vaishākh

[ctx: Indian National month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jyaishtha
pt: de Jyaishtha

[ctx: Indian National month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshādha
pt: de Āshādha

[ctx: Indian National month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shrāvana
pt: de Shrāvana

[ctx: Indian National month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bhādrapad
pt: de Bhādrapad

[ctx: Indian National month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Āshwin
pt: de Āshwin

[ctx: Indian National month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Kārtik
pt: de Kārtik

[ctx: Indian National month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Agrahayana
pt: de Agrahayana

[ctx: Indian National month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Paush
pt: de Paush

[ctx: Indian National month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Māgh
pt: de Māgh

[ctx: Indian National month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Phālgun
pt: de Phālgun

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Muh
pt: de Muh

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Saf
pt: de Saf

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.A
pt: de R.A

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of R.T
pt: de R.T

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.A
pt: de J.A

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of J.T
pt: de J.T

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Raj
pt: de Raj

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
pt: de Sha

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ram
pt: de Ram

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Shw
pt: de Shw

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Qid
pt: de Qid

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Hij
pt: de Hij

[ctx: Hijri month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Muharram
pt: de Muharram

[ctx: Hijri month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Safar
pt: de Safar

[ctx: Hijri month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Awal
pt: de Rabi` al-Awal

[ctx: Hijri month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rabi` al-Thaani
pt: de Rabi` al-Thaani

[ctx: Hijri month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Awal
pt: de Jumaada al-Awal

[ctx: Hijri month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Jumaada al-Thaani
pt: de Jumaada al-Thaani

[ctx: Hijri month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Rajab
pt: de Rajab

[ctx: Hijri month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Sha`ban
pt: de Sha`ban

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ramadan
pt: do Ramadão

[ctx: Hijri month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shawwal
pt: de Shawwal

[ctx: Hijri month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Qi`dah
pt: de Thu al-Qi`dah

[ctx: Hijri month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Thu al-Hijjah
pt: de Thu al-Hijjah

[ctx: Hijri month 9 - KLocale::LongName]
en: Ramadan
pt: Ramadão

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Far
pt: de Far

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Ord
pt: de Ord

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Kho
pt: de Kho

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Tir
pt: de Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mor
pt: de Mor

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sha
pt: de Sha

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Meh
pt: de Meh

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aba
pt: de Aba

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aza
pt: de Aza

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dei
pt: de Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Bah
pt: de Bah

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Esf
pt: de Esf

[ctx: Jalali month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Farvardin
pt: de Farvardin

[ctx: Jalali month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Ordibehesht
pt: de Ordibehesht

[ctx: Jalali month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Khordad
pt: de Khordad

[ctx: Jalali month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Tir
pt: de Tir

[ctx: Jalali month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mordad
pt: de Mordad

[ctx: Jalali month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Shahrivar
pt: de Shahrivar

[ctx: Jalali month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Mehr
pt: de Mehr

[ctx: Jalali month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Aban
pt: de Aban

[ctx: Jalali month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Azar
pt: de Azar

[ctx: Jalali month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Dei
pt: de Dei

[ctx: Jalali month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Bahman
pt: de Bahman

[ctx: Jalali month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of Esfand
pt: de Esfand

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Common Era
pt: Antes da Era Comum

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years < 0, ShortFormat]
en: BCE
pt: AEC

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, LongFormat]
en: Before Christ
pt: Antes de Cristo

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years < 0, ShortFormat]
en: BC
pt: AC

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, LongFormat]
en: Common Era
pt: Era Comum

[ctx: Calendar Era: Julian Common Era, years > 0, ShortFormat]
en: CE
pt: EC

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, LongFormat]
en: Anno Domini
pt: Depois de Cristo

[ctx: Calendar Era: Julian Christian Era, years > 0, ShortFormat]
en: AD
pt: DC

[ctx: Julian month 1 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jan
pt: de Jan

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Feb
pt: de Fev

[ctx: Julian month 3 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Mar
pt: de Mar

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Apr
pt: de Abr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of May
pt: de Mai

[ctx: Julian month 6 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jun
pt: de Jun

[ctx: Julian month 7 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Jul
pt: de Jul

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Aug
pt: de Ago

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Sep
pt: de Set

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Oct
pt: de Out

[ctx: Julian month 11 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Nov
pt: de Nov

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName Possessive]
en: of Dec
pt: de Dez

[ctx: Julian month 2 - KLocale::ShortName]
en: Feb
pt: Fev

[ctx: Julian month 4 - KLocale::ShortName]
en: Apr
pt: Abr

[ctx: Julian month 5 - KLocale::ShortName]
en: May
pt: Mai

[ctx: Julian month 8 - KLocale::ShortName]
en: Aug
pt: Ago

[ctx: Julian month 9 - KLocale::ShortName]
en: Sep
pt: Set

[ctx: Julian month 10 - KLocale::ShortName]
en: Oct
pt: Out

[ctx: Julian month 12 - KLocale::ShortName]
en: Dec
pt: Dez

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName Possessive]
en: of January
pt: de Janeiro

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName Possessive]
en: of February
pt: de Fevereiro

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName Possessive]
en: of March
pt: de Março

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName Possessive]
en: of April
pt: de Abril

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName Possessive]
en: of May
pt: de Maio

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName Possessive]
en: of June
pt: de Junho

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName Possessive]
en: of July
pt: de Julho

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName Possessive]
en: of August
pt: de Agosto

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName Possessive]
en: of September
pt: de Setembro

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName Possessive]
en: of October
pt: de Outubro

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName Possessive]
en: of November
pt: de Novembro

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName Possessive]
en: of December
pt: de Dezembro

[ctx: Julian month 1 - KLocale::LongName]
en: January
pt: Janeiro

[ctx: Julian month 2 - KLocale::LongName]
en: February
pt: Fevereiro

[ctx: Julian month 3 - KLocale::LongName]
en: March
pt: Março

[ctx: Julian month 4 - KLocale::LongName]
en: April
pt: Abril

[ctx: Julian month 5 - KLocale::LongName]
en: May
pt: Maio

[ctx: Julian month 6 - KLocale::LongName]
en: June
pt: Junho

[ctx: Julian month 7 - KLocale::LongName]
en: July
pt: Julho

[ctx: Julian month 8 - KLocale::LongName]
en: August
pt: Agosto

[ctx: Julian month 9 - KLocale::LongName]
en: September
pt: Setembro

[ctx: Julian month 10 - KLocale::LongName]
en: October
pt: Outubro

[ctx: Julian month 11 - KLocale::LongName]
en: November
pt: Novembro

[ctx: Julian month 12 - KLocale::LongName]
en: December
pt: Dezembro

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::NarrowName]
en: M
pt: S

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::NarrowName]
en: W
pt: Q

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::NarrowName]
en: T
pt: Q

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::NarrowName]
en: F
pt: S

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::NarrowName]
en: S
pt: D

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::ShortName]
en: Mon
pt: Seg

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::ShortName]
en: Tue
pt: Ter

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::ShortName]
en: Wed
pt: Qua

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::ShortName]
en: Thu
pt: Qui

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::ShortName]
en: Fri
pt: Sex

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::ShortName]
en: Sat
pt: Sáb

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::ShortName]
en: Sun
pt: Dom

[ctx: Julian weekday 1 - KLocale::LongName]
en: Monday
pt: Segunda

[ctx: Julian weekday 2 - KLocale::LongName]
en: Tuesday
pt: Terça

[ctx: Julian weekday 3 - KLocale::LongName]
en: Wednesday
pt: Quarta

[ctx: Julian weekday 4 - KLocale::LongName]
en: Thursday
pt: Quinta

[ctx: Julian weekday 5 - KLocale::LongName]
en: Friday
pt: Sexta

[ctx: Julian weekday 6 - KLocale::LongName]
en: Saturday
pt: Sábado

[ctx: Julian weekday 7 - KLocale::LongName]
en: Sunday
pt: Domingo

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, LongFormat]
en: Republic of China Era
pt: Era da República da China

[ctx: Calendar Era: Taiwan Republic of China Era, years > 0, ShortFormat]
en: ROC
pt: RDC

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, LongFormat]
en: Buddhist Era
pt: Era Budista

[ctx: Calendar Era: Thai Buddhist Era, years > 0, ShortFormat]
en: BE
pt: EB

en: Use the X-server display 'displayname'
pt: Utilizar o ecrã do servidor de X 'displayname'

en: Restore the application for the given 'sessionId'
pt: Restaurar a aplicação com o 'sessionId' dado

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
pt: Faz com que a aplicação instale um mapa
    de cores privado num ecrã de 8 bits

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
pt: Limitar o número de cores alocadas num ecrã de
    8 bits, se a aplicação estiver a utilizar a
    especificação de cores QApplication::ManyColor

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
pt: obriga o Qt a nunca agarrar o rato ou o teclado

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
pt: correr sob um depurador pode causar um -nograb
    implícito, utilize -dograb para o cancelar

en: switches to synchronous mode for debugging
pt: mudar para o modo síncrono na depuração

en: defines the application font
pt: escolhe o tipo de letra da aplicação

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
pt: muda a cor de fundo por omissão e a paleta da
    aplicação (as sombras escuras e luminosas são
    calculadas)

en: sets the default foreground color
pt: escolhe a cor de primeiro plano por omissão

en: sets the default button color
pt: escolhe a cor dos botões por omissão

en: sets the application name
pt: escolhe o nome da aplicação

en: sets the application title (caption)
pt: escolhe o título da aplicação

en: load the testability framework
pt: carregar a plataforma de testes

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
pt: Força a utilizar um visual para muitas cores
    num ecrã de 256 cores

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
pt: Escolhe o tipo de entrada XIM (X Input Method).
    Os valores possíveis são: onthespot, overthespot,
    offthespot e root

en: set XIM server
pt: escolhe o servidor XIM

en: disable XIM
pt: desactivar o XIM

en: mirrors the whole layout of widgets
pt: espelha completamente a disposição dos elementos

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
pt: aplica a folha de estilo do Qt aos itens da aplicação

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
pt: usa um sistema gráfico diferente do predefinido; as opções são 'raster' e 'opengl' (experimental)

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
pt: A informação do depurador de JS em QML. A aplicação tem de
    ser compilada com o -DQT_DECLARATIVE_DEBUG para activar o depurador

en: The windowing system platform (e.g. xcb or wayland)
pt: A plataforma do sistema de janelas (p.ex., 'xcb' ou 'wayland')

en: Use 'caption' as name in the titlebar
pt: utiliza o 'caption' como o título da aplicação

en: Use 'icon' as the application icon
pt: utiliza o 'icon' como o ícone da aplicação

en: Use alternative configuration file
pt: Usar o ficheiro de configuração alternativo

en: Disable crash handler, to get core dumps
pt: Desactiva o tratamento de erros, para obter 'core dumps'

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
pt: Espera um gestor de janelas compatível com WM_NET

en: sets the application GUI style
pt: escolhe o estilo gráfico da aplicação

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
pt: escolhe a geometria do client do elemento principal - veja o man do X para o formato dos argumentos (normalmente LarguraxAltura+X+Y)

en: KDE Application
pt: Aplicação do KDE

en: Unknown option '%1'.
pt: A opção '%1' é desconhecida.

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
pt: '%1' em falta.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Frameworks: %2
    %3: %4
pt: Qt: %1
    Plataformas do KDE: %2
    %3: %4

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
pt: O %1 foi escrito por
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
pt: Esta aplicação foi criada por alguém que deseja permanecer anónimo.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
pt: Por favor, use o http://bugs.kde.org para comunicar erros.

en: Please report bugs to %1.
pt: Por favor comunique os erros para %1.

en: Unexpected argument '%1'.
pt: O argumento '%1' é inesperado.

en: Use --help to get a list of available command line options.
pt: Use o --help para obter uma lista com as opções disponíveis na linha de comandos.

en: [options]
pt: [opções]

en: [%1-options]
pt: [opções-%1]

en: Usage: %1 %2
pt: Utilização: %1 %2

en: 
    Generic options:
pt: 
    Opções genéricas:

en: Show help about options
pt: Mostra a ajuda acerca das opções.

en: Show %1 specific options
pt: Mostra as opções específicas do %1

en: Show all options
pt: Mostrar todas as opções

en: Show author information
pt: Mostra informações sobre o autor.

en: Show version information
pt: Mostra a versão.

en: Show license information
pt: Mostra informações sobre a licença

en: End of options
pt: Fim das opções

en: 
    %1 options:
pt: 
    Opções do %1:

en: 
    Options:
pt: 
    Opções:

en: 
    Arguments:
pt: 
    Argumentos:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
pt: Os ficheiros/URLs abertos pela aplicação serão apagados depois de utilizados

en: Library "%1" not found
pt: A biblioteca "%1" não foi encontrada

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
pt: Árabe-Índico

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
pt: Árabe-Índico Oriental

[ctx: digit set]
en: Thai
pt: Tailandês

[ctx: digit set]
en: Arabic
pt: Árabe

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
pt: %1 dias

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
pt: %1 horas

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
pt: %1 minutos

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
pt: %1 segundos

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
pt[0]: %1 milisegundo
pt[1]: %1 milisegundos

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: %1 dias

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: %1 horas

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: %1 minutos

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: %1 segundos

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
pt: %1 e %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
pt: %1 e %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
pt: %1 e %2

[ctx: Before Noon KLocale::LongName]
en: Ante Meridiem
pt: Ante-Meridiano

[ctx: After Noon KLocale::LongName]
en: Post Meridiem
pt: Pós-Meridiano

en: No target filename has been given.
pt: Não foi indicado nenhum nome de ficheiro de destino.

en: Already opened.
pt: Já foi aberto.

en: Insufficient permissions in target directory.
pt: Não tem permissões suficientes na pasta de destino.

en: Unable to open temporary file.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro temporário.

en: Synchronization to disk failed
pt: Não foi possível sincronizar para o disco

en: Error during rename.
pt: Ocorreu um erro na mudança de nomes.

en: Timed out trying to connect to remote host
pt: Acabou o tempo-limite para ligar à máquina remota

en: address family for nodename not supported
pt: a família de endereços do nó não é suportada

en: invalid value for 'ai_flags'
pt: valores inválidos para as 'ai_flags'

en: 'ai_family' not supported
pt: 'ai_family' não suportada

en: no address associated with nodename
pt: não está nenhum endereço associado ao nó

en: servname not supported for ai_socktype
pt: servname não suportado para ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
pt: 'ai_socktype' não suportado

en: system error
pt: erro do sistema

en: KDE Test Program
pt: Programa de Testes do KDE

en: Africa/Abidjan
pt: África/Abidjan

en: Africa/Accra
pt: África/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
pt: África/Adis_Abeba

en: Africa/Algiers
pt: África/Algiers

en: Africa/Asmara
pt: África/Asmara

en: Africa/Asmera
pt: África/Asmera

en: Africa/Bamako
pt: África/Bamako

en: Africa/Bangui
pt: África/Bangui

en: Africa/Banjul
pt: África/Banjul

en: Africa/Bissau
pt: África/Bissau

en: Africa/Blantyre
pt: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
pt: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
pt: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
pt: África/Cairo

en: Africa/Casablanca
pt: África/Casablanca

en: Africa/Ceuta
pt: África/Ceuta

en: Africa/Conakry
pt: África/Conacri

en: Africa/Dakar
pt: África/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
pt: África/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
pt: África/Djibouti

en: Africa/Douala
pt: África/Douala

en: Africa/El_Aaiun
pt: África/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
pt: África/Freetown

en: Africa/Gaborone
pt: África/Gaborone

en: Africa/Harare
pt: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
pt: África/Joanesburgo

en: Africa/Juba
pt: África/Juba

en: Africa/Kampala
pt: África/Kampala

en: Africa/Khartoum
pt: África/Khartoum

en: Africa/Kigali
pt: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
pt: África/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
pt: Rep. Dem. Ocid. do Congo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dem. Rep. of Congo (west)
pt: Rep. Dem. do Congo (oeste)

en: Africa/Lagos
pt: África/Lagos

en: Africa/Libreville
pt: África/Libreville

en: Africa/Lome
pt: África/Lome

en: Africa/Luanda
pt: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
pt: África/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
pt: Rep. Dem. Oriental do Congo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dem. Rep. of Congo (east)
pt: Rep. Dem. do Congo (leste)

en: Africa/Lusaka
pt: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
pt: África/Malabo

en: Africa/Maputo
pt: África/Maputo

en: Africa/Maseru
pt: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
pt: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
pt: África/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
pt: África/Monróvia

en: Africa/Nairobi
pt: África/Nairóbi

en: Africa/Ndjamena
pt: África/Ndjamena

en: Africa/Niamey
pt: África/Niamey

en: Africa/Nouakchott
pt: África/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
pt: África/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
pt: África/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
pt: África/Pretória

en: Africa/Sao_Tome
pt: África/São_Tomé

en: Africa/Timbuktu
pt: África/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
pt: África/Tripoli

en: Africa/Tunis
pt: África/Tunes

en: Africa/Windhoek
pt: África/Windhoek

en: America/Adak
pt: América/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
pt: Ilhas Aleutianas

en: America/Anchorage
pt: América/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
pt: Hora do Alasca

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (most areas)
pt: Alasca (maioria das áreas)

en: America/Anguilla
pt: América/Anguilla

en: America/Antigua
pt: América/Antigua

en: America/Araguaina
pt: América/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
pt: América/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
pt: América/Argentina/Catamarca

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Catamarca (CT); Chubut (CH)
pt: Catamarca (CT), Chubut (CH)

en: America/Argentina/ComodRivadavia
pt: América/Argentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
pt: América/Argentina/Córdoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
pt: maioria das localidades (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
pt: maioria das localidades (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Argentina (most areas: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
pt: Argentina (maioria das áreas: CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
pt: América/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
pt: América/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
pt: América/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
pt: América/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
pt: América/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
pt: América/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
pt: América/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
pt: América/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
pt: América/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
pt: América/Aruba

en: America/Asuncion
pt: América/Asunción

en: America/Atikokan
pt: América/Atitokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
pt: Hora-Padrão Oriental - Atikokan, Ontário e Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
pt: América/Atka

en: America/Bahia
pt: América/Baia

en: America/Bahia_Banderas
pt: América/Baia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
pt: Hora Central Mexicana - Bahia de Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Bahia de Banderas
pt: Hora Central - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
pt: América/Barbados

en: America/Belem
pt: América/Belém

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (east); Amapa
pt: Para (este); Amapa

en: America/Belize
pt: América/Belize

en: America/Blanc-Sablon
pt: América/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
pt: Hora-Padrão do Atlântico - Quebeque - Baía Inferior do Norte

en: America/Boa_Vista
pt: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
pt: América/Bogotá

en: America/Boise
pt: América/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
pt: Hora de Montanha - Sul do Idaho & Oregon oriental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - ID (south); OR (east)
pt: Montanha - ID (sul); OR (leste)

en: America/Buenos_Aires
pt: América/Buenos_Aires

en: America/Calgary
pt: América/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
pt: Hora de Montanha - Alberta, Columbia Britânica oriental e oeste de Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
pt: América/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
pt: Hora de Montanha - Nunavut ocidental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NU (west)
pt: Montanha - NU (oeste)

en: America/Campo_Grande
pt: América/Campo_Grande

en: America/Cancun
pt: América/Cancún

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
pt: Hora Central - Quintana Roo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Quintana Roo
pt: Hora Oriental - Quintana Roo

en: America/Caracas
pt: América/Caracas

en: America/Catamarca
pt: América/Catamarca

en: America/Cayenne
pt: América/Cayenne

en: America/Cayman
pt: América/Caimão

en: America/Chicago
pt: América/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
pt: Hora Central

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central (most areas)
pt: Central (maioria das áreas)

en: America/Chihuahua
pt: América/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
pt: Hora de Montanha - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
pt: Hora Mexicana de Montanha - Chihuahua, longe da fronteira dos EUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua (most areas)
pt: Hora de Montanha - Chihuahua (maioria das áreas)

en: America/Coral_Harbour
pt: América/Baía_Corais

en: America/Cordoba
pt: América/Córdoba

en: America/Costa_Rica
pt: América/Costa_Rica

en: America/Creston
pt: América/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
pt: Hora-Padrão de Montanha - Creston, Columbia Britânica

en: America/Cuiaba
pt: América/Cuiaba

en: America/Curacao
pt: América/Curacao

en: America/Danmarkshavn
pt: América/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
pt: costa oriental, norte de Scoresbysund

note: i18n: comment to the previous timezone
en: National Park (east coast)
pt: Parque Nacional (costa leste)

en: America/Dawson
pt: América/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
pt: Hora do Pacífico - norte do Yukon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (west)
pt: MST - Yukon (oeste)

en: America/Dawson_Creek
pt: América/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
pt: Hora-Padrão de Montanha - Dawson Creek & Fort Saint John, Columbia Britânica

en: America/Denver
pt: América/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
pt: Hora de Montanha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain (most areas)
pt: Montanha (maioria das áreas)

en: America/Detroit
pt: América/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
pt: Hora Oriental - Michigan - maioria das localidades

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - MI (most areas)
pt: Oriental - MI (maioria das áreas)

en: America/Dominica
pt: América/Dominica

en: America/Edmonton
pt: América/Edmonton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - AB; BC (E); SK (W)
pt: Montanha - AB; BC (E); SK (W)

en: America/Eirunepe
pt: América/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
pt: Amazonas O

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (west)
pt: Amazonas (oeste)

en: America/El_Salvador
pt: América/El_Salvador

en: America/Ensenada
pt: América/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
pt: Hora do Pacífico

en: America/Fort_Nelson
pt: América/Fort_Nelson

en: America/Fort_Wayne
pt: América/Forte_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
pt: Hora Oriental - Indiana - maioria das localidades

en: America/Fortaleza
pt: América/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
pt: Brasil NE (MA, PI, CE, RN, PB)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Brazil (northeast: MA, PI, CE, RN, PB)
pt: Brasil (nordeste: MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
pt: América/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
pt: Hora do Atlântico - Nova Escócia (maioria das localidades), PEI

en: America/Glace_Bay
pt: América/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
pt: Hora do Atlântico - Nova Escócia - locais que não aplicam a DST 1966-1971

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - NS (Cape Breton)
pt: Atlântico - NS (Cabo Bretão)

en: America/Godthab
pt: América/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
pt: maioria das localidades

en: America/Goose_Bay
pt: América/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
pt: Hora do Atlântico - Labrador - maioria das localidades

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - Labrador (most areas)
pt: Atlântico - Labrador (maioria das áreas)

en: America/Grand_Turk
pt: América/Grand_Turk

en: America/Grenada
pt: América/Granada

en: America/Guadeloupe
pt: América/Guadalupe

en: America/Guatemala
pt: América/Guatemala

en: America/Guayaquil
pt: América/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
pt: continente

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ecuador (mainland)
pt: Equador (continental)

en: America/Guyana
pt: América/Guiana

en: America/Halifax
pt: América/Halifax

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - NS (most areas); PE
pt: Atlântico - NS (maioria das áreas); PE

en: America/Havana
pt: América/Havana

en: America/Hermosillo
pt: América/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
pt: Hora-Padrão da Montanha - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
pt: América/Indiana/Indianápolis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (most areas)
pt: Oriental - IN (maioria das áreas)

en: America/Indiana/Knox
pt: América/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
pt: Hora Oriental - Indiana - Condado de Starke

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
pt: Hora Central - Indiana - Condado de Starke

en: America/Indiana/Marengo
pt: América/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
pt: Hora Oriental - Indiana - Condado de Crawford

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Crawford)
pt: Oriental - IN (Crawford)

en: America/Indiana/Petersburg
pt: América/Indiana/Petersburgo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
pt: Hora Central - Indiana - Condado de Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
pt: Hora Oriental - Indiana - Condado de Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Pike)
pt: Oriental - IN (Pike)

en: America/Indiana/Tell_City
pt: América/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
pt: Hora Central - Indiana - Condado de Perry

en: America/Indiana/Vevay
pt: América/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
pt: Hora Oriental - Indiana - Condado de Switzerland

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Switzerland)
pt: Oriental - IN (Switzerland)

en: America/Indiana/Vincennes
pt: América/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
pt: Hora Oriental - Indiana - Condados de Daviess, Dubois, Knox & Martin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Da, Du, K, Mn)
pt: Oriental - IN (Da, Du, K, Mn)

en: America/Indiana/Winamac
pt: América/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
pt: Hora Oriental - Indiana - Condado de Pulaski

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - IN (Pulaski)
pt: Oriental - IN (Pulaski)

en: America/Indianapolis
pt: América/Indianápolis

en: America/Inuvik
pt: América/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
pt: Hora de Montanha - oeste dos Territórios de Noroeste

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NT (west)
pt: Montanha - NT (oeste)

en: America/Iqaluit
pt: América/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
pt: Hora Oriental - Nunavut oriental - maioria das localidades

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - NU (most east areas)
pt: Oriental - NU (maioria das áreas de leste)

en: America/Jamaica
pt: América/Jamaica

en: America/Jujuy
pt: América/Jujuy

en: America/Juneau
pt: América/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
pt: Hora do Alasca - planalto do Alasca

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Juneau area
pt: Alasca - área de Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
pt: América/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
pt: Hora Oriental - Kentucky - área de Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - KY (Louisville area)
pt: Oriental - KY (área de Louisville)

en: America/Kentucky/Monticello
pt: América/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
pt: Hora Oriental - Kentucky - Condado de Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - KY (Wayne)
pt: Oriental - KY (Wayne)

en: America/Knox_IN
pt: América/Knox_IN

en: America/Kralendijk
pt: América/Kralendijk

en: America/La_Paz
pt: América/La_Paz

en: America/Lima
pt: América/Lima

en: America/Los_Angeles
pt: América/Los_Angeles

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific
pt: Pacífico

en: America/Louisville
pt: América/Louisville

en: America/Lower_Princes
pt: América/Lower_Princes

en: America/Maceio
pt: América/Maceió

en: America/Managua
pt: América/Manágua

en: America/Manaus
pt: América/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
pt: Amazonas E

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amazonas (east)
pt: Amazonas (leste)

en: America/Marigot
pt: América/Marigot

en: America/Martinique
pt: América/Martinica

en: America/Matamoros
pt: América/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
pt: Hora Central dos EUA - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas, próximo da fronteira dos EUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time US - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (US border)
pt: Hora Central dos EUA - Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (fronteira dos EUA)

en: America/Mazatlan
pt: América/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
pt: Hora de Montanha - S Baja, Nayarit, Sinaloa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Baja California Sur, Nayarit, Sinaloa
pt: Hora de Montanha - S Baja California, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
pt: América/Mendoza

en: America/Menominee
pt: América/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
pt: Hora Central - Michigan - Condados de Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - MI (Wisconsin border)
pt: Central - MI (fronteira do Wisconsin)

en: America/Merida
pt: América/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
pt: Hora Central - Campeche, Yucatan

en: America/Metlakatla
pt: América/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
pt: Hora de Metlakatla - Ilha Annette

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Annette Island
pt: Alasca - Ilha Annette

en: America/Mexico_City
pt: América/Cidade_México

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
pt: Hora Central - maioria das localidades

en: America/Miquelon
pt: América/Miquelon

en: America/Moncton
pt: América/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
pt: Hora do Atlântico - New Brunswick

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic - New Brunswick
pt: Atlântico - New Brunswick

en: America/Monterrey
pt: América/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
pt: Hora Central - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
pt: Hora Mexicana Central - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas, longe da fronteira dos EUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Durango; Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas (most areas)
pt: Hora Central - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas (maioria das áreas)

en: America/Montevideo
pt: América/Montevideo

en: America/Montreal
pt: América/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
pt: Hora Oriental - Quebeque - maioria das localidades

en: America/Montserrat
pt: América/Montserrat

en: America/Nassau
pt: América/Nassau

en: America/New_York
pt: América/Nova_Iorque

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
pt: Hora Oriental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern (most areas)
pt: Oriental (maioria das áreas)

en: America/Nipigon
pt: América/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
pt: Hora Oriental - Ontário & Quebeque - locais que não aplicam a DST 1967-1973

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON, QC (no DST 1967-73)
pt: Oriental - ON, QC (sem Hora Verão 1967-73)

en: America/Nome
pt: América/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
pt: Hora do Alasca - Alasca ocidental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska (west)
pt: Alasca (oeste)

en: America/Noronha
pt: América/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
pt: Ilhas do Atlântico

en: America/North_Dakota/Beulah
pt: América/Dakota_Norte/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
pt: Hora Central - Dakota do Norte - Condado de Mercer

en: America/North_Dakota/Center
pt: América/Dakota_Norte/Centro

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
pt: Hora Central - Dakota do Norte - Condado de Oliver

en: America/North_Dakota/New_Salem
pt: América/Dakota_Norte/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
pt: Hora Central - Dakota do Norte - Condado de Morton (excepto área de Mandan)

en: America/Nuuk
pt: América/Nuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Greenland (most areas)
pt: Gronelândia (maioria das áreas)

en: America/Ojinaga
pt: América/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
pt: Hora de Montanha dos EUA - Chihuahua, perto da fronteira dos EUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time US - Chihuahua (US border)
pt: Hora de Montanha dos EUA - Chihuahua (fronteira dos EUA)

en: America/Ontario
pt: América/Ontário

en: America/Panama
pt: América/Panamá

en: America/Pangnirtung
pt: América/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
pt: Hora Oriental - Pangnirtung, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - NU (Pangnirtung)
pt: Oriental - NU (Pangnirtung)

en: America/Paramaribo
pt: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
pt: América/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
pt: Hora-Padrão de Montanha - Arizona

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Arizona (except Navajo)
pt: MST - Arizona (excluindo Navajo)

en: America/Port-au-Prince
pt: América/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
pt: América/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
pt: América/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
pt: América/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
pt: América/Porto_Rico

en: America/Punta_Arenas
pt: América/Punta_Arenas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Region of Magallanes
pt: Região de Magalhães

en: America/Rainy_River
pt: América/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
pt: Hora Central - Rainy River & Fort Frances, Ontário

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ON (Rainy R, Ft Frances)
pt: Central - ON (Rainy River, Fort Frances)

en: America/Rankin_Inlet
pt: América/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
pt: Hora Central - Nunavut central

en: America/Recife
pt: América/Recife

en: America/Regina
pt: América/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
pt: Hora-Padrão Central - Saskatchewan - maioria das localidades

note: i18n: comment to the previous timezone
en: CST - SK (most areas)
pt: CST - SK (maioria das áreas)

en: America/Resolute
pt: América/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
pt: Hora Oriental - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
pt: Hora-Padrão Central - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
pt: América/Rio_Branco

en: America/Rosario
pt: América/Rosário

en: America/Santa_Isabel
pt: América/Santa_Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
pt: Hora Mexicana do Pacífico - Baja California, longe da fronteira dos EUA

en: America/Santarem
pt: América/Santarém

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
pt: Para O

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Para (west)
pt: Para (oeste)

en: America/Santiago
pt: América/Santiago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chile (most areas)
pt: Chile (maioria das áreas)

en: America/Santo_Domingo
pt: América/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
pt: América/São_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
pt: Brasil S & SE (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Brazil (southeast: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
pt: Brasil (sueste: GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
pt: América/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
pt: América/Scoresbysund

en: America/Shiprock
pt: América/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
pt: Hora de Montanha - Navajo

en: America/Sitka
pt: América/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
pt: Hora do Alasca - planalto do Alasca de sueste

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Sitka area
pt: Alasca - área de Sitka

en: America/St_Barthelemy
pt: América/S_Bartolomeu

en: America/St_Johns
pt: América/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
pt: Hora de Newfoundland, incluindo Labrador SE

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland; Labrador (southeast)
pt: Newfoundland; Labrador (sueste)

en: America/St_Kitts
pt: América/St_Kitts

en: America/St_Lucia
pt: América/St_Lucia

en: America/St_Thomas
pt: América/St_Thomas

en: America/St_Vincent
pt: América/St_Vincent

en: America/Swift_Current
pt: América/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
pt: Hora-Padrão Central - Saskatchewan - centro-oeste

note: i18n: comment to the previous timezone
en: CST - SK (midwest)
pt: CST - SK (oeste)

en: America/Tegucigalpa
pt: América/Tegucigalpa

en: America/Thule
pt: América/Thule

en: America/Thunder_Bay
pt: América/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
pt: Hora Oriental - Thunder Bay, Ontário

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON (Thunder Bay)
pt: Oriental - ON (Thunder Bay)

en: America/Tijuana
pt: América/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
pt: Hora dos EUA no Pacífico - Baja California, próxima da fronteira dos EUA

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time US - Baja California
pt: Hora dos EUA no Pacífico - Baja California

en: America/Toronto
pt: América/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
pt: Hora Oriental - Ontário - maioria das localidades

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern - ON, QC (most areas)
pt: Oriental - ON, QC (maioria das áreas)

en: America/Tortola
pt: América/Tortola

en: America/Vancouver
pt: América/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
pt: Hora do Pacífico - Columbia Britânica ocidental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific - BC (most areas)
pt: Pacífico - BC (maioria das áreas)

en: America/Virgin
pt: América/Virgin

en: America/Whitehorse
pt: América/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
pt: Hora do Pacífico - sul do Yukon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MST - Yukon (east)
pt: MST - Yukon (leste)

en: America/Winnipeg
pt: América/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
pt: Hora Central - Manitoba & Ontário ocidental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central - ON (west); Manitoba
pt: Central - ON (oeste); Manitoba

en: America/Yakutat
pt: América/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
pt: Hora do Alasca - sopé do planalto do Alasca

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska - Yakutat
pt: Alasca - Yakutat

en: America/Yellowknife
pt: América/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
pt: Hora de Montanha - Territórios do Noroeste centrais

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain - NT (central)
pt: Montanha - NT (central)

en: Antarctica/Casey
pt: Antárctida/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
pt: Estação Casey, Península de Bailey

en: Antarctica/Davis
pt: Antárctida/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
pt: Estação Davis, Vestfold Hills

en: Antarctica/DumontDUrville
pt: Antárctida/DumontDUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
pt: Estação Dumont-d'Urville, Terre Adelie

en: Antarctica/Macquarie
pt: Antárctida/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
pt: Estação Macquarie, Ilha de Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island
pt: Ilha Macquarie

en: Antarctica/Mawson
pt: Antárctida/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
pt: Estação Mawson, Baía de Holme

en: Antarctica/McMurdo
pt: Antárctida/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
pt: Estação McMurdo, Ilha de Ross

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand time - McMurdo, South Pole
pt: hora da Nova Zelândia - McMurdo, Pólo Sul

en: Antarctica/Palmer
pt: Antárctida/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
pt: Estação Palmer, Ilha Anvers

en: Antarctica/Rothera
pt: Antárctida/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
pt: Estação Rothera, Ilha de Adelaide

en: Antarctica/South_Pole
pt: Antárctida/South_Pole

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
pt: Estação Amundsen-Scott, Pólo Sul

en: Antarctica/Syowa
pt: Antárctida/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
pt: Estação de Syowa, E Ongul I

en: Antarctica/Troll
pt: Antárctida/Troll

en: Antarctica/Vostok
pt: Antárctida/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
pt: Estação Vostok, Pólo Sul Magnético

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
pt: Estação Vostok, Lago Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
pt: Árctico/Longyearbyen

en: Asia/Aden
pt: Ásia/Aden

en: Asia/Almaty
pt: Ásia/Almaty

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kazakhstan (most areas)
pt: Cazaquistão (maioria das áreas)

en: Asia/Amman
pt: Ásia/Amman

en: Asia/Anadyr
pt: Ásia/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
pt: Moscovo+10 - Mar de Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
pt: Moscovo+08 - Mar de Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+09 - Bering Sea
pt: MSK+09 - Mar de Bering

en: Asia/Aqtau
pt: Ásia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
pt: Ásia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
pt: Ásia/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
pt: Ásia/Ashkhabad

en: Asia/Atyrau
pt: Ásia/Atyrau

en: Asia/Baghdad
pt: Ásia/Bagdade

en: Asia/Bahrain
pt: Ásia/Bahrain

en: Asia/Baku
pt: Ásia/Baku

en: Asia/Bangkok
pt: Ásia/Banguecoque

en: Asia/Barnaul
pt: Ásia/Barnaul

en: Asia/Beijing
pt: Ásia/Pequim

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
pt: China oriental - Pequim, Guangdong, Xangai, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
pt: Hora-Padrão da China

en: Asia/Beirut
pt: Ásia/Beirut

en: Asia/Bishkek
pt: Ásia/Bishkek

en: Asia/Brunei
pt: Ásia/Brunei

en: Asia/Calcutta
pt: Ásia/Calcutá

en: Asia/Chita
pt: Ásia/Chita

en: Asia/Choibalsan
pt: Ásia/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
pt: Ásia/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
pt: China central - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
pt: Montanhas da China

en: Asia/Chungking
pt: Ásia/Chungking

en: Asia/Colombo
pt: Ásia/Colombo

en: Asia/Dacca
pt: Ásia/Dacca

en: Asia/Damascus
pt: Ásia/Damasco

en: Asia/Dhaka
pt: Ásia/Dhaka

en: Asia/Dili
pt: Ásia/Dili

en: Asia/Dubai
pt: Ásia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
pt: Ásia/Dushanbe

en: Asia/Famagusta
pt: Ásia/Famagusta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Cyprus
pt: Norte do Chipre

en: Asia/Gaza
pt: Ásia/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
pt: Faixa de Gaza

en: Asia/Harbin
pt: Ásia/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
pt: Heilongjiang (excepto Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
pt: Norte da China

en: Asia/Hebron
pt: Ásia/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
pt: Banco Ocidental

en: Asia/Ho_Chi_Minh
pt: Ásia/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
pt: Ásia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
pt: Ásia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
pt: Ásia/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
pt: Moscovo+05 - Lago Baical

en: Asia/Jakarta
pt: Ásia/Jakarta

en: Asia/Jayapura
pt: Ásia/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
pt: Irian Jaya & as Molucas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
pt: Nova Guiné Ocidental (Irian Jaya) & Malukus (Molucas)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Guinea (West Papua / Irian Jaya); Malukus/Moluccas
pt: Nova Guiné (Papua Ocidental / Irian Jaya); Malukus (Molucas)

en: Asia/Jerusalem
pt: Ásia/Jerusalém

en: Asia/Kabul
pt: Ásia/Cabul

en: Asia/Kamchatka
pt: Ásia/Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
pt: Moscovo+09 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
pt: Moscovo+08 - Kamchatka

en: Asia/Karachi
pt: Ásia/Karachi

en: Asia/Kashgar
pt: Ásia/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
pt: Tibete ocidental & Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
pt: China ocidental - Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
pt: Ásia/Katmandu

en: Asia/Katmandu
pt: Ásia/Katmandu

en: Asia/Khandyga
pt: Ásia/Khandyga

en: Asia/Kolkata
pt: Ásia/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
pt: Ásia/Krasnoyarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
pt: Moscovo+04 - Rio Jenissei

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+04 - Krasnoyarsk area
pt: MSK+04 - área de Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
pt: Ásia/Kuala_Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
pt: Malásia peninsular

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Malaysia (peninsula)
pt: Malásia (península)

en: Asia/Kuching
pt: Ásia/Kuching

en: Asia/Kuwait
pt: Ásia/Kuwait

en: Asia/Macao
pt: Ásia/Macau

en: Asia/Macau
pt: Ásia/Macau

en: Asia/Magadan
pt: Ásia/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
pt: Moscovo+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
pt: Ásia/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
pt: Borneo oriental e sul, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, Timor ocidental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
pt: Borneo oriental e sul, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tengarra, Timor ocidental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (east, south); Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra; Timor (west)
pt: Borneo (oriental e sul), Sulawesi/Celebes, Bali, Nusa Tengarra, Timor ocidental

en: Asia/Manila
pt: Ásia/Manila

en: Asia/Muscat
pt: Ásia/Muscat

en: Asia/Nicosia
pt: Ásia/Nicósia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Cyprus (most areas)
pt: Chipre (maioria das áreas)

en: Asia/Novokuznetsk
pt: Ásia/Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
pt: Moscovo+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
pt: Ásia/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
pt: Moscovo+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
pt: Ásia/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
pt: Moscovo+03 - Sibéria ocidental

en: Asia/Oral
pt: Ásia/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
pt: Cazaquistão ocidental

en: Asia/Phnom_Penh
pt: Ásia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
pt: Ásia/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
pt: Borneo ocidental & central

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Borneo (west, central)
pt: Borneo (oeste, central)

en: Asia/Pyongyang
pt: Ásia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
pt: Ásia/Qatar

en: Asia/Qostanay
pt: Ásia/Qostanay

en: Asia/Qyzylorda
pt: Ásia/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
pt: Ásia/Rangoon

en: Asia/Riyadh
pt: Ásia/Riade

en: Asia/Saigon
pt: Ásia/Saigão

en: Asia/Sakhalin
pt: Ásia/Sakhalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
pt: Moscovo+07 - Ilha Sakhalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Sakhalin Island
pt: MSK+08 - Ilha de Sakhalin

en: Asia/Samarkand
pt: Ásia/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
pt: Uzbequistão ocidental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (west)
pt: Uzbequistão (ocidental)

en: Asia/Seoul
pt: Ásia/Seul

en: Asia/Shanghai
pt: Ásia/Shanghai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
pt: China oriental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Beijing Time
pt: Hora de Pequim

en: Asia/Singapore
pt: Ásia/Singapura

en: Asia/Srednekolymsk
pt: Ásia/Srednekolymsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+08 - Sakha (E); North Kuril Is
pt: MSK+08 - Sakha (E); Norte de Kuril Is

en: Asia/Taipei
pt: Ásia/Taipei

en: Asia/Tashkent
pt: Ásia/Tashkent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
pt: Uzbequistão oriental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Uzbekistan (east)
pt: Uzbequistão (oriental)

en: Asia/Tbilisi
pt: Ásia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
pt: Ásia/Teerão

en: Asia/Tel_Aviv
pt: Ásia/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
pt: Ásia/Thimbu

en: Asia/Thimphu
pt: Ásia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
pt: Ásia/Tóquio

en: Asia/Tomsk
pt: Ásia/Tomsk

en: Asia/Ujung_Pandang
pt: Ásia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
pt: Ásia/Ulaanbaatar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mongolia (most areas)
pt: Mongólia (maioria das áreas)

en: Asia/Ulan_Bator
pt: Ásia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
pt: Ásia/Urumqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
pt: maioria do Tibete & Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
pt: China Xinjiang-Tibete

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Xinjiang Time
pt: Hora de Xinjiang

en: Asia/Ust-Nera
pt: Ásia/Ust-Nera

en: Asia/Vientiane
pt: Ásia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
pt: Ásia/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
pt: Moscovo+07 - Rio Amur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+07 - Amur River
pt: MSK+07 - Rio Amur

en: Asia/Yakutsk
pt: Ásia/Yakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
pt: Moscovo+06 - Rio Lena

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+06 - Lena River
pt: MSK+06 - Rio Lena

en: Asia/Yangon
pt: Ásia/Yangon

en: Asia/Yekaterinburg
pt: Ásia/Yekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
pt: Moscovo+02 - Urais

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+02 - Urals
pt: MSK+02 - Urais

en: Asia/Yerevan
pt: Ásia/Yerevan

en: Atlantic/Azores
pt: Atlântico/Açores

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
pt: Açores

en: Atlantic/Bermuda
pt: Atlântico/Bermuda

en: Atlantic/Canary
pt: Atlântico/Canárias

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
pt: Ilhas Canárias

en: Atlantic/Cape_Verde
pt: Atlântico/Cabo_Verde

en: Atlantic/Faeroe
pt: Atlântico/Faeroe

en: Atlantic/Faroe
pt: Atlântico/Faroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
pt: Atlântico/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
pt: Atlântico/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
pt: Arquipélago da Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
pt: Atlântico/Reiquiavique

en: Atlantic/South_Georgia
pt: Atlântico/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
pt: Atlântico/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
pt: Atlântico/Stanley

en: Australia/ACT
pt: Austrália/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
pt: Nova Gales do Sul - maioria das localidades

en: Australia/Adelaide
pt: Austrália/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
pt: Sul da Austrália

en: Australia/Brisbane
pt: Austrália/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
pt: Queensland - maioria das localidades

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (most areas)
pt: Queensland (maioria das áreas)

en: Australia/Broken_Hill
pt: Austrália/Broken_Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
pt: Nova Gales do Sul - Yancowinna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales (Yancowinna)
pt: Nova Gales do Sul (Yancowinna)

en: Australia/Canberra
pt: Austrália/Camberra

en: Australia/Currie
pt: Austrália/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
pt: Tasmânia - King Island

en: Australia/Darwin
pt: Austrália/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
pt: Território do Norte

en: Australia/Eucla
pt: Austrália/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
pt: Austrália Ocidental - área de Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (Eucla)
pt: Austrália Ocidental (Eucla)

en: Australia/Hobart
pt: Austrália/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
pt: Tasmânia - maioria das localidades

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania
pt: Tasmânia

en: Australia/LHI
pt: Austrália/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
pt: Ilha Lord Howe

en: Australia/Lindeman
pt: Austrália/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland (Whitsunday Islands)
pt: Queensland (Ilhas Whitsunday)

en: Australia/Lord_Howe
pt: Austrália/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
pt: Austrália/Melbourne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
pt: Vitória

en: Australia/NSW
pt: Austrália/NSW

en: Australia/North
pt: Austrália/Norte

en: Australia/Perth
pt: Austrália/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
pt: Austrália ocidental - maioria das localidades

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia (most areas)
pt: Austrália Ocidental (maioria das áreas)

en: Australia/Queensland
pt: Austrália/Queensland

en: Australia/South
pt: Austrália/Sul

en: Australia/Sydney
pt: Austrália/Sydney

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales (most areas)
pt: Nova Gales do Sul (maioria das áreas)

en: Australia/Tasmania
pt: Austrália/Tasmânia

en: Australia/Victoria
pt: Austrália/Vitória

en: Australia/West
pt: Austrália/Oeste

en: Australia/Yancowinna
pt: Austrália/Yancowinna

en: Brazil/Acre
pt: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
pt: Brasil/DeNoronha

en: Brazil/East
pt: Brasil/Este

en: Brazil/West
pt: Brasil/Oeste

en: Canada/Atlantic
pt: Canadá/Atlântico

en: Canada/Central
pt: Canadá/Central

en: Canada/East-Saskatchewan
pt: Canadá/Saskatchewan-Este

en: Canada/Eastern
pt: Canadá/Este

en: Canada/Mountain
pt: Canadá/Montanha

en: Canada/Newfoundland
pt: Canadá/Newfoundland

en: Canada/Pacific
pt: Canadá/Pacífico

en: Canada/Saskatchewan
pt: Canadá/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
pt: Canadá/Yukon

en: Chile/EasterIsland
pt: Chile/Ilha_da_Páscoa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
pt: Ilha da Páscoa & Sala y Gomez

en: Egypt
pt: Egipto

en: Europe/Amsterdam
pt: Europa/Amesterdão

en: Europe/Andorra
pt: Europa/Andorra

en: Europe/Astrakhan
pt: Europa/Astrakhan

en: Europe/Athens
pt: Europa/Atenas

en: Europe/Belfast
pt: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
pt: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
pt: Europa/Berlim

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Germany (most areas)
pt: Alemanha (maioria das áreas)

en: Europe/Bratislava
pt: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
pt: Europa/Bruxelas

en: Europe/Bucharest
pt: Europa/Bucareste

en: Europe/Budapest
pt: Europa/Budapeste

en: Europe/Busingen
pt: Europa/Busingen

en: Europe/Chisinau
pt: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
pt: Europa/Copenhaga

en: Europe/Dublin
pt: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
pt: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
pt: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
pt: Europa/Helsínquia

en: Europe/Isle_of_Man
pt: Europa/Ilha_de_Man

en: Europe/Istanbul
pt: Europa/Istambul

en: Europe/Jersey
pt: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
pt: Europa/Kalininegrado

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
pt: Moscovo-01 - Kalininegrado

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK-01 - Kaliningrad
pt: MSK-01 - Kalininegrado

en: Europe/Kiev
pt: Europa/Kiev

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ukraine (most areas)
pt: Ucrânia (maioria das áreas)

en: Europe/Kirov
pt: Europa/Kirov

en: Europe/Lisbon
pt: Europa/Lisboa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Portugal (mainland)
pt: Portugal (continental)

en: Europe/Ljubljana
pt: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
pt: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
pt: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
pt: Europa/Madrid

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Spain (mainland)
pt: Espanha (continental)

en: Europe/Malta
pt: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
pt: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
pt: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
pt: Europa/Mónaco

en: Europe/Moscow
pt: Europa/Moscovo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
pt: Moscovo+00 - Rússia ocidental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: MSK+00 - Moscow area
pt: MSK+00 - hora de Moscovo

en: Europe/Oslo
pt: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pt: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
pt: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
pt: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pt: Europa/Riga

en: Europe/Rome
pt: Europa/Roma

en: Europe/Samara
pt: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
pt: Moscovo+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
pt: Moscovo+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
pt: Europa/São_Marino

en: Europe/Sarajevo
pt: Europa/Sarajevo

en: Europe/Saratov
pt: Europa/Saratov

en: Europe/Simferopol
pt: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
pt: Crimeia central

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Crimea
pt: Crimeia

en: Europe/Skopje
pt: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
pt: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
pt: Europa/Estocolmo

en: Europe/Tallinn
pt: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
pt: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
pt: Europa/Tiraspol

en: Europe/Ulyanovsk
pt: Europa/Ulyanovsk

en: Europe/Uzhgorod
pt: Europa/Uzhgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
pt: Ruténia

en: Europe/Vaduz
pt: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
pt: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
pt: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
pt: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
pt: Europa/Volgogrado

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
pt: Moscovo+00 - Mar Cáspio

en: Europe/Warsaw
pt: Europa/Varsóvia

en: Europe/Zagreb
pt: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
pt: Europa/Zaporozhye

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
pt: Zaporozh'ye, Lugansk / Zaporizhia E, Luhansk E

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozhye and east Lugansk
pt: Zaporozhye e Lugansk oriental

en: Europe/Zurich
pt: Europa/Zurique

en: Hongkong
pt: Hong_Kong

en: Iceland
pt: Islândia

en: Indian/Antananarivo
pt: Índia/Antananarivo

en: Indian/Chagos
pt: Índia/Chagos

en: Indian/Christmas
pt: Índia/Natal

en: Indian/Cocos
pt: Índia/Cocos

en: Indian/Comoro
pt: Índia/Comoro

en: Indian/Kerguelen
pt: Índia/Kerguelen

en: Indian/Mahe
pt: Índia/Mahe

en: Indian/Maldives
pt: Índia/Maldivas

en: Indian/Mauritius
pt: Índia/Maurícias

en: Indian/Mayotte
pt: Índia/Mayotte

en: Indian/Reunion
pt: Índia/Reunião

en: Iran
pt: Irão

en: Japan
pt: Japão

en: Libya
pt: Líbia

en: Mexico/BajaNorte
pt: México/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
pt: México/BajaSur

en: Mexico/General
pt: México/Geral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
pt: Ilhas Chatham

en: Pacific/Apia
pt: Pacífico/Apia

en: Pacific/Auckland
pt: Pacífico/Auckland

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New Zealand (most areas)
pt: Nova Zelândia (maioria das áreas)

en: Pacific/Bougainville
pt: Pacífico/Bougainville

en: Pacific/Chatham
pt: Pacífico/Chatham

en: Pacific/Chuuk
pt: Pacífico/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
pt: Chuuk (Truk) e Yap

en: Pacific/Easter
pt: Pacífico/Páscoa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island
pt: Ilha da Páscoa

en: Pacific/Efate
pt: Pacífico/Efate

en: Pacific/Enderbury
pt: Pacífico/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
pt: Ilhas Fénix

en: Pacific/Fakaofo
pt: Pacífico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
pt: Pacífico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
pt: Pacífico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
pt: Pacífico/Galápagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
pt: Ilhas Galápagos

en: Pacific/Gambier
pt: Pacífico/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
pt: Ilhas Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
pt: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
pt: Pacífico/Guam

en: Pacific/Honolulu
pt: Pacífico/Honolulu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
pt: Havai

en: Pacific/Johnston
pt: Pacífico/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
pt: Atol Johnston

en: Pacific/Kiritimati
pt: Pacífico/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
pt: Ilhas Line

en: Pacific/Kosrae
pt: Pacífico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
pt: Pacífico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
pt: Pacífico/Majuro

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marshall Islands (most areas)
pt: Ilhas Marshall (maioria das áreas)

en: Pacific/Marquesas
pt: Pacífico/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
pt: Ilhas Marquesas

en: Pacific/Midway
pt: Pacífico/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
pt: Ilhas Midway

en: Pacific/Nauru
pt: Pacífico/Nauru

en: Pacific/Niue
pt: Pacífico/Niue

en: Pacific/Norfolk
pt: Pacífico/Norfolk

en: Pacific/Noumea
pt: Pacífico/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
pt: Pacífico/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
pt: Pacífico/Palau

en: Pacific/Pitcairn
pt: Pacífico/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
pt: Pacífico/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
pt: Pacífico/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
pt: Pacífico/Port_Moresby

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Papua New Guinea (most areas)
pt: Papua Nova Guiné (maioria das áreas)

en: Pacific/Rarotonga
pt: Pacífico/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
pt: Pacífico/Saipan

en: Pacific/Samoa
pt: Pacífico/Samoa

en: Pacific/Tahiti
pt: Pacífico/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
pt: Ilhas Sociedade

en: Pacific/Tarawa
pt: Pacífico/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
pt: Ilhas Gilbert

en: Pacific/Tongatapu
pt: Pacífico/Tongatapu

en: Pacific/Truk
pt: Pacífico/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
pt: Truk (Chuuk) e Yap

en: Pacific/Wake
pt: Pacífico/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
pt: Ilha Wake

en: Pacific/Wallis
pt: Pacífico/Wallis

en: Pacific/Yap
pt: Pacífico/Yap

en: Poland
pt: Polónia

en: Singapore
pt: Singapura

en: Turkey
pt: Turquia

en: US/Alaska
pt: EUA/Alasca

en: US/Aleutian
pt: EUA/Aleutian

en: US/Arizona
pt: EUA/Arizona

en: US/Central
pt: EUA/Central

en: US/East-Indiana
pt: EUA/Indiana-Este

en: US/Eastern
pt: EUA/Oriental

en: US/Hawaii
pt: EUA/Havai

en: US/Indiana-Starke
pt: EUA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
pt: EUA/Michigan

en: US/Mountain
pt: EUA/Montanha

en: US/Pacific
pt: EUA/Pacífico

en: US/Samoa
pt: EUA/Samoa

en: W-SU
pt: O-SU

[ctx: @item Font name]
note: i18n: Generic monospace font presented in font choosers. When selected, the system will choose a real font, mandated by distro settings.
en: Monospace
pt: Monoespaçado

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
pt: Área

[ctx: Time zone]
en: Region
pt: Região

en: Comment
pt: Comentário

en: The style '%1' was not found
pt: O estilo '%1' não foi encontrado

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
pt: * Cores Recentes *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
pt: * Cores Personalizadas *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
pt: Quarenta Cores

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
pt: Cores do Oxygen

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
pt: Cores do Arco-Íris

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
pt: Cores Reais

[ctx: palette name]
en: Web Colors
pt: Cores Web

en: Named Colors
pt: Cores com Nome

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
pt[0]: Não é possível ler os textos de cores RGB do X11. Foi examinado o seguinte local:
    %2
pt[1]: Não é possível ler os textos de cores RGB do X11. Foram examinados os seguintes locais:
    %2

en: Select Color
pt: Seleccionar a Cor

en: Hue:
pt: Tom:

en: Saturation:
pt: Saturação:

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
pt: Valor:

en: Red:
pt: Vermelho:

en: Green:
pt: Verde:

en: Blue:
pt: Azul:

en: Alpha:
pt: Alfa:

en: &Add to Custom Colors
pt: &Adicionar às Cores Personalizadas

en: Name:
pt: Nome:

en: Default color
pt: Cor predefinida

en: -default-
pt: -predefinição-

en: -unnamed-
pt: -sem nome-

[ctx: @title:window]
en: Print
pt: Imprimir

en: &Try
pt: &Tentar

en: modified
pt: modificado

en: &Details
pt: &Detalhes

en: Get help...
pt: Ajuda...

en: &Add
pt: &Adicionar

en: &Remove
pt: &Remover

en: Move &Up
pt: S&ubir

en: Move &Down
pt: &Descer

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
pt: Vejam a Bruxa da Raposa Salta-Pocinhas e o Cão Feliz Que Dorme Regalado

en: Select Font
pt: Seleccione o Tipo de Letra

en: Could not load print preview part
pt: Não foi possível carregar a componente de antevisão da impressão

en: Print Preview
pt: Antevisão da Impressão

en: Minimize
pt: Minimizar

en: &Minimize
pt: &Minimizar

en: &Restore
pt: &Repor

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
pt: <qt>Tem a certeza que deseja sair do <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
pt: Confirmar a Saída da Bandeja do Sistema

en: Redo
pt: Refazer

en: Undo
pt: Desfazer

en: Do not run in the background.
pt: Não executa em segundo plano.

en: Internally added if launched from Finder
pt: Adicionado internamente se for lançado na Pesquisa

[ctx: @label]
en: Add Comment...
pt: Adicionar um Comentário...

[ctx: @label]
en: Change...
pt: Modificar...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
pt: Modificar o Comentário

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
pt: Adicionar um Comentário

en: Device name
pt: Nome do dispositivo

[ctx: folder name]
en: New Folder
pt: Nova Pasta

[ctx: @title:window]
en: New Folder
pt: Nova Pasta

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
pt: Criar uma pasta nova em:
    %1

en: A file or folder named %1 already exists.
pt: Já existe um ficheiro ou pasta chamado %1.

en: You do not have permission to create that folder.
pt: Não tem permissões para criar essa pasta.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
pt: Seleccionar a Pasta

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
pt: Nova Pasta...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
pt: Nova Pasta...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
pt: Enviar para o Lixo

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
pt: Mostrar as Pastas Escondidas

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
pt: Propriedades

en: *|All files
pt: *|Todos os ficheiros

en: All Supported Files
pt: Todos os Ficheiros Suportados

en: Open
pt: Abrir

en: Save As
pt: Gravar Como

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
pt[0]: %1 item
pt[1]: %1 itens

[ctx: @label]
en: Comment
pt: Comentário

[ctx: @label]
en: Modified
pt: Modificado

[ctx: @label]
en: Owner
pt: Dono

[ctx: @label]
en: Permissions
pt: Permissões

[ctx: @label]
en: Rating
pt: Classificação

[ctx: @label]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: @label]
en: Tags
pt: Marcas

[ctx: @label]
en: Total Size
pt: Tamanho Total

[ctx: @label]
en: Type
pt: Tipo

en: KFileMetaDataReader can be used to read metadata from a file
pt: O KFileMetaDataReader pode ser usado para ler meta-dados de um ficheiro

en: Current maintainer
pt: Manutenção actual

en: Only the meta data that is part of the file is read
pt: Só são lidos os meta-dados que façam parte do ficheiro

en: List of URLs where the meta-data should be read from
pt: Lista de URL's de onde deverão ser lidos os meta-dados

en: <Error>
pt: <Erro>

en: Show Hidden Folders
pt: Mostrar as Pastas Escondidas

en: All Pictures
pt: Todas as Imagens

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
pt: Configurar os Dados Apresentados

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
pt: Seleccionar os dados que deverão ser apresentados:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
pt: Configurar...

[ctx: @title:tab]
en: Information
pt: Informação

[ctx: @label creation date]
en: Created
pt: Criado

[ctx: @label file content size]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
pt: Depende de

[ctx: @label]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
pt: Gerador

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasPart]
en: Has Part
pt: Tem uma Parte

[ctx: @label see http://www.semanticdesktop.org/ontologies/2007/01/19/nie#hasLogicalPart]
en: Has Logical Part
pt: Tem uma Parte Lógica

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
pt: Parte de

[ctx: @label]
en: Keyword
pt: Palavra-chave

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
pt: Modificado

[ctx: @label]
en: MIME Type
pt: Tipo MIME

[ctx: @label]
en: Content
pt: Conteúdo

[ctx: @label]
en: Related To
pt: Relacionado Com

[ctx: @label]
en: Subject
pt: Assunto

[ctx: @label music title]
en: Title
pt: Título

[ctx: @label file URL]
en: File Location
pt: Localização do Ficheiro

[ctx: @label]
en: Creator
pt: Criador

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
pt: Taxa de Dados Média

[ctx: @label]
en: Channels
pt: Canais

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
pt: Caracteres

[ctx: @label]
en: Codec
pt: Codificação

[ctx: @label]
en: Color Depth
pt: Profundidade de Cor

[ctx: @label]
en: Duration
pt: Duração

[ctx: @label]
en: Filename
pt: Nome do Ficheiro

[ctx: @label]
en: Hash
pt: Código de Validação

[ctx: @label]
en: Height
pt: Altura

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
pt: Modo de Entrelaçamento

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
pt: Linhas

[ctx: @label]
en: Programming Language
pt: Linguagem de Programação

[ctx: @label]
en: Sample Rate
pt: Taxa de Amostragem

[ctx: @label]
en: Width
pt: Largura

[ctx: @label number of words]
en: Words
pt: Palavras

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
pt: Abertura

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Bias Value
pt: Valor de Ajuste da Exposição

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
pt: Tempo de Exposição

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
pt: Distância Focal

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
pt: Distância Focal em 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
pt: Classificação da Velocidade ISO

[ctx: @label EXIF]
en: Make
pt: Marca

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
pt: Modo de Medida

[ctx: @label EXIF]
en: Model
pt: Modelo

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
pt: Orientação

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
pt: Balanceamento de Branco

[ctx: @label video director]
en: Director
pt: Realizador

[ctx: @label music genre]
en: Genre
pt: Género

[ctx: @label music album]
en: Album
pt: Álbum

[ctx: @label]
en: Performer
pt: Desempenho

[ctx: @label]
en: Release Date
pt: Data de Lançamento

[ctx: @label music track number]
en: Track
pt: Faixa

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
pt: Recurso Criado A

[ctx: @label]
en: Sub Resource
pt: Sub-Recurso

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
pt: Recurso Modificado A

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
pt: Classificação Numérica

[ctx: @label]
en: Copied From
pt: Copiado De

[ctx: @label]
en: First Usage
pt: Primeira Utilização

[ctx: @label]
en: Last Usage
pt: Última Utilização

[ctx: @label]
en: Usage Count
pt: Número de Utilizações

[ctx: @label]
en: Unix File Group
pt: Grupo dos Ficheiros em UNIX

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
pt: Modo dos Ficheiros em UNIX

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
pt: Dono dos Ficheiros em UNIX

[ctx: @label file type]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
pt: Traduções Aproximadas

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
pt: Último Tradutor

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
pt: Traduções Obsoletas

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
pt: Data da Fonte de Traduções

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
pt: Traduções Totais

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
pt: Traduzidas

[ctx: @label]
en: Translation Date
pt: Data da Tradução

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
pt: Não-Traduzidas

en: P&review
pt: Ante&visão

en: Acquire Image
pt: Obter a Imagem

en: OCR Image
pt: Imagem de OCR

en: File '%1' is not readable
pt: Não foi possível ler o ficheiro '%1'

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
pt: ERRO: Protocolo desconhecido '%1'

en: Authorization Dialog
pt: Janela de Autorização

en: No metainfo for %1
pt: Não existem meta-dados para %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
pt: Organização / Nome Comum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
pt: Unidade Organizacional

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
pt: Mostrar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, disableSelection)
en: Disable
pt: Desactivar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
pt: Activar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSelection)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add...
pt: Adicionar...

en: System certificates
pt: Certificados do sistema

en: User-added certificates
pt: Certificados do utilizador

en: Pick Certificates
pt: Escolher os Certificados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
pt: <b>Informação do Sujeito</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
pt: <b>Informação do Emissor</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
pt: <b>Outro</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
pt: Período de validade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
pt: Número de série

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
pt: Código MD5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
pt: Código SHA1

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
pt: %1 até %2

en: SSL Configuration Module
pt: Módulo de Configuração do SSL

en: Copyright 2010 Andreas Hartmetz
pt: 'Copyright' 2010 de Andreas Hartmetz

en: SSL Signers
pt: Assinantes de SSL

en: Signature Algorithm:
pt: Algoritmo de Assinatura:

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Signature Contents:
pt: Conteúdo da Assinatura:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
pt: Algoritmo da chave desconhecido

en: Key type: RSA (%1 bit)
pt: Tipo de chave: RSA (%1 bits)

en: Modulus:
pt: Resto:

en: Exponent: 0x
pt: Expoente: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
pt: Tipo de chave: DSA (%1 bits)

en: Prime:
pt: Primo:

en: 160 bit prime factor:
pt: Factor primo de 160 bits:

en: Public key:
pt: Chave pública:

en: The certificate is valid.
pt: O certificado é válido.

en: Retrieval of the issuer certificate failed. This means the CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
pt: A obtenção do certificado do remetente falhou. Significa que não foi possível obter o certificado da AC (Autoridade de Certificação).

en: Retrieval of the CRL (Certificate Revocation List) failed. This means the CA's (Certificate Authority) CRL can not be found.
pt: A obtenção da CRL (Lista de Revogação de Certificados) falhou. Significa que não foi possível obter a CRL da AC (Autoridade de Certificação).

en: The decryption of the certificate's signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
pt: A descodificação da assinatura do certificado falhou. Isto significa que não possível sequer calculá-la, quanto mais corresponder ao resultado esperado.

en: The decryption of the CRL's (Certificate Revocation List) signature failed. This means it could not even be calculated as opposed to just not matching the expected result.
pt: A descodificação da assinatura da CRL (Lista de Revogação de Certificados) falhou. Isto significa que não possível sequer calculá-la, quanto mais corresponder ao resultado esperado.

en: The decoding of the public key of the issuer failed. This means that the CA's (Certificate Authority) certificate can not be used to verify the certificate you wanted to use.
pt: A descodificação da chave pública do remetente falhou. Isto significa que o certificado da AC (Autoridade de Certificação) não pode ser usado para verificar o certificado que desejava usar.

en: The certificate's signature is invalid. This means that the certificate can not be verified.
pt: A assinatura do certificado é inválida. Isto significa que o certificado não pode ser verificado.

en: The CRL's (Certificate Revocation List) signature is invalid. This means that the CRL can not be verified.
pt: A assinatura da CRL (Lista de Revogação de Certificados) é inválida. Isto significa que a CRL não pode ser verificada.

en: The certificate is not valid, yet.
pt: O certificado ainda não é válido.

en: The certificate is not valid, any more.
pt: O certificado já não é mais válido.

en: The CRL (Certificate Revocation List) is not valid, yet.
pt: A CRL (Lista de Revogação de Certificados) ainda não é válida.

en: The time format of the certificate's 'notBefore' field is invalid.
pt: O formato da hora no campo 'notBefore' do certificado é inválido.

en: The time format of the certificate's 'notAfter' field is invalid.
pt: O formato da hora no campo 'notAfter' do certificado é inválido.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'lastUpdate' field is invalid.
pt: O formato da hora no campo 'lastUpdate' da CRL (Lista de Revogação de Certificados) é inválido.

en: The time format of the CRL's (Certificate Revocation List) 'nextUpdate' field is invalid.
pt: O formato da hora no campo 'nextUpdate' da CRL (Lista de Revogação de Certificados) é inválido.

en: The OpenSSL process ran out of memory.
pt: O processo de OpenSSL ficou sem memória.

en: The certificate is self-signed and not in the list of trusted certificates. If you want to accept this certificate, import it into the list of trusted certificates.
pt: O certificado está assinado pelo próprio e não aparece na lista de certificados de confiança. Se quiser aceitar este certificado, importe-o para a lista de certificados de confiança.

en: The certificate is self-signed. While the trust chain could be built up, the root CA's (Certificate Authority) certificate can not be found.
pt: O certificado está assinado pelo próprio. Embora possa criar a cadeia de confiança, o certificado da AC (Autoridade de Certificação) de topo não foi encontrado.

en: The CA's (Certificate Authority) certificate can not be found. Most likely, your trust chain is broken.
pt: O certificado da AC (Autoridade de Certificação) não foi encontrado. É provável que a sua cadeia de confiança tenha sido quebrada.

en: The certificate can not be verified as it is the only certificate in the trust chain and not self-signed. If you self-sign the certificate, make sure to import it into the list of trusted certificates.
pt: Este certificado não pode ser verificado, dado que é o único certificado na cadeia de confiança e não está assinado pelo próprio. Se assinar você mesmo o certificado, certifique-se que o importa para a lista de certificados de confiança.

en: The certificate chain is longer than the maximum depth specified.
pt: A cadeia de certificação é maior que a profundidade máxima definida.

en: The certificate has been revoked.
pt: O certificado foi revogado.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
pt: A AC (Autoridade de Certificação) do certificado é inválida.

en: The length of the trust chain exceeded one of the CA's (Certificate Authority) 'pathlength' parameters, making all subsequent signatures invalid.
pt: O tamanho da cadeia de confiança excedeu um dos parâmetros 'pathlength' da AC (Autoridade de Certificação), tornando todas as assinaturas subsequentes inválidas.

en: The certificate has not been signed for the purpose you tried to use it for. This means the CA (Certificate Authority) does not allow this usage.
pt: O certificado não foi assinado para o intuito em que o estava a tentar usar. Isto significa que a AC (Autoridade de Certificação) não permite esta utilização.

en: The root CA (Certificate Authority) is not trusted for the purpose you tried to use this certificate for.
pt: A AC (Autoridade de Certificação) de topo não é de confiança para o intuito em que tentou usar este certificado.

en: The root CA (Certificate Authority) has been marked to be rejected for the purpose you tried to use it for.
pt: A AC (Autoridade de Certificação) de topo foi marcada como rejeitada para o intuito em que a tentou usar.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) does not match the CA name of the certificate.
pt: A AC (Autoridade de Certificação) do certificado não corresponde ao nome da AC que vem no certificado.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID does not match the key ID in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
pt: O ID da chave do certificado da AC (Autoridade de Certificação) não corresponde ao ID da chave na secção 'Remetente' do certificado que está a tentar usar.

en: The CA (Certificate Authority) certificate's key ID and name do not match the key ID and name in the 'Issuer' section of the certificate you are trying to use.
pt: O ID da chave e o nome do certificado da AC (Autoridade de Certificação) não corresponde ao ID da chave e nomes na secção 'Remetente' do certificado que está a tentar usar.

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is not allowed to sign certificates.
pt: A AC (Autoridade de Certificação) do certificado não tem permissões para assinar certificados.

en: OpenSSL could not be verified.
pt: Não foi possível verificar o OpenSSL.

en: The signature test for this certificate failed. This could mean that the signature of this certificate or any in its trust path are invalid, could not be decoded or that the CRL (Certificate Revocation List) could not be verified. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
pt: O teste da assinatura deste certificado falhou. Isto significa que a assinatura deste certificado ou de alguém na sua cadeia de confiança são inválidos, não podiam ser descodificados, ou a CRL (Lista de Revogação de Certificados) não podiam ser verificados. Se ver esta mensagem, diga por favor ao autor da aplicação que está a usar como é que poderá usar as mensagens de erro mais específicas.

en: This certificate, any in its trust path or its CA's (Certificate Authority) CRL (Certificate Revocation List) is not valid. Any of them could not be valid yet or not valid any more. If you see this message, please let the author of the software you are using know that he or she should use the new, more specific error messages.
pt: Este certificado, de alguém na sua cadeia de confiança são inválidos ou a CRL (Lista de Revogação de Certificados) não são válidos. Poderão não estar ainda válidos ou terem deixado de o ser. Se ver esta mensagem, diga por favor ao autor da aplicação que está a usar como é que poderá usar as mensagens de erro mais específicas.

en: Certificate signing authority root files could not be found so the certificate is not verified.
pt: Os ficheiros da raiz da autoridade de assinatura do certificado não foram encontrados, como tal o certificado não é verificado.

en: SSL support was not found.
pt: O suporte de SSL não foi encontrado.

en: Private key test failed.
pt: O teste da chave privada falhou.

en: The certificate has not been issued for this host.
pt: O certificado não foi emitido para esta máquina.

en: This certificate is not relevant.
pt: O certificado não é relevante.

en: The certificate is invalid.
pt: O certificado é inválido.
