kontrast - en to pt translation catalogue (39 entries)

en: Favorite colors
pt: Cores favoritas

en: Text: %1
pt: Texto: %1

en: Background: %1
pt: Fundo: %1

en: Remove
pt: Remover

en: Background color copied to clipboard
pt: A cor de fundo foi copiada para a área de transferência

en: Text color copied to clipboard
pt: A cor do texto foi copiada para a área de transferência

en: Color copied to clipboard
pt: A cor foi copiada para a área de transferência

en: Help
pt: Ajuda

en: Contrast
pt: Contraste

en: Contrast is the difference in color between two objects that allows them to be distinguished. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
pt: O contraste é a diferença de luminosidade ou cor que torna um objecto (ou a sua representação numa imagem ou no ecrã) perceptível ou não. Na percepção visual do mundo real, o contraste é determinado com base na diferença na cor e brilho do objecto face aos outros objectos no mesmo campo de visão.

en: A contrast value of 21 indicates a perfect contrast (usually black on white), and a value of 0 indicate that the two colors are the same.
pt: Um valor de contraste igual a 21 indica um contraste perfeito (normalmente preto sobre branco), e um valor de 0 indica que as duas cores são iguais.

en: For normal text, the contrast ratio should be at least of 4.5 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 7 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
pt: Para o texto normal, a proporção de contraste deverá ser pelo menos 4,5 para estar em conformidade com a norma AA do WCAG e uma proporção de contraste de 7 ou superior é necessária para estar em conformidade com a norma AAA do WCAG.

en: For large text, the contrast ratio should be at least of 3 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 4.5 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
pt: Para o texto grande, a proporção de contraste deverá ser pelo menos 3 para estar em conformidade com a norma AA do WCAG e uma proporção de contraste de 4,5 ou superior é necessária para estar em conformidade com a norma AAA do WCAG.

en: Contrast Checker
pt: Verificação de Contraste

en: Favorite Colors
pt: Cores Favoritas

en: About
pt: Acerca

en: Contrast ratio: %1
pt: Taxa de contraste: %1

en: Perfect for normal and large text
pt: Perfeito para texto normal e grande

en: Perfect for large text and good for normal text
pt: Perfeito para texto grande e bom para texto normal

en: Good for large text and bad for normal text
pt: Bom para texto grande e mau para texto normal

en: Bad for large and normal text
pt: Mau para texto grande e para texto normal

en: Contrast is the difference in luminance or color that makes an object (or its representation in an image or display) distinguishable. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
pt: O contraste é a diferença de luminosidade ou cor que torna um objecto (ou a sua representação numa imagem ou no ecrã) perceptível ou não. Na percepção visual do mundo real, o contraste é determinado com base na diferença na cor e brilho do objecto face aos outros objectos no mesmo campo de visão.

en: Text
pt: Texto

en: Hue %1°
pt: Matiz %1°

en: Saturation %1
pt: Saturação %1

en: Lightness %1
pt: Luminosidade %1

en: Background
pt: Fundo

en: Font Size %1px
pt: Tamanho do Texto %1px

en: Invert
pt: Inverter

en: Randomize
pt: Aleatório

en: Mark as favorite
pt: Marcar como favorita

en: Font size %1px is bad with the current contrast
pt: O tamanho de letra %1px é mau para o contraste actual

en: Font size %1px is good with the current contrast
pt: O tamanho de letra %1px é bom para o contraste actual

en: Font size %1px is perfect with the current contrast
pt: O tamanho de letra %1px é perfeito para o contraste actual

[ctx: @title]
en: A contrast checker application
pt: Uma aplicação de verificação de contraste

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and creator
pt: Manutenção e criação

[ctx: @info:credit]
en: Wikipedia
pt: Wikipédia

[ctx: @info:credit]
en: Text on the main page CC-BY-SA-4.0
pt: Texto na página principal em CC-BY-SA-4.0

[ctx: @info:credit]
en: SQLite backend for favorite colors
pt: Infra-estrutura de SQLite para as cores favoritas
