ktechlab - en to pt translation catalogue (862 entries)

en: The Microbe Compiler
pt: O Compilador de Microbe

en: (C) 2004-2005, The KTechlab developers
pt: (C) 2004-2005 dos programadores do KTechlab

en: Added pic 16f877,16f627 and 16f628
pt: Adição do PIC 16f877, 16f627 e 16f628

en: Show source code lines in assembly output
pt: Modificar as linhas de código-fonte no resultado em Assembly

en: Do not attempt optimization of generated instructions.
pt: Não tentar a optimização das instruções geradas.

en: Input filename
pt: Nome do ficheiro de entrada

en: Output filename
pt: Ficheiro de resultado

en: Could not open file '%1'
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro '%1'

en: Unknown statement
pt: Instrução desconhecida

en: Port '%1' is not supported by target PIC
pt: A porta '%1' não é suportada pelo PIC de destino

en: Pin identifier was not followed by '='
pt: O identificador do pino não foi seguido de um '='

en: Pin state can only be 'high' or 'low'
pt: O estado do pino só pode ser 'alto' ou 'baixo'

en: Invalid token '%1'. Port identifier should be followed by '='
pt: Código inválido '%1'. O identificador da porta deverá ser seguido de um '='

en: Unexpected statement before '{'
pt: Instrução inesperada antes do '{'

en: Mismatched brackets in expression '%1'
pt: Parêntesis não correspondidos na expressão '%1'

en: Invalid '=' found in expression
pt: '=' inválido encontrado na expressão

en: Reserved keyword '%1' cannot be a variable name.
pt: A palavra reservada '%1' não pode ser o nome de uma variável.

en: Nothing between operators
pt: Nada entre os operadores

en: Missing operator or space in operand
pt: Falta um operador ou um espaço no operando

en: Unknown variable
pt: Variável desconhecida

en: Unknown variable '%1'
pt: Variável desconhecida '%1'

en: Could not open include file '%1'
pt: Não foi possível abrir o ficheiro de inclusão '%1'

en: Division by zero
pt: Divisão por zero

en: Number too big
pt: Número demasiado grande

en: Step can only be a constant expression
pt: O passo só pode ser uma expressão constante

en: Delay must be a positive constant value
pt: O atraso deve ser um valor constante positivo

en: 'high' or 'low' expected after pin expression '%1'
pt: era esperado o valor 'high' (alto) ou 'low' (baixo) após a expressão do pino '%1'

en: Comparison operator in '%1' is not recognized
pt: O operador de comparação em '%1' não é reconhecido

en: Subroutine definition before end of program
pt: Definição de sub-rotina antes do fim do programa

en: Interrupt routine definition before end of program
pt: Definição de rotina de interrupção antes do fim do programa

en: Label expected
pt: Nome esperado

en: Extra tokens at end of line
pt: Elementos extra no fim da linha

en: Expected '%1'
pt: Era esperado o '%1'

en: Pin list expected
pt: Era esperada uma lista de pinos

en: Alias already defined
pt: Já foi definido um nome alternativo

en: Interrupt type not supported by target PIC
pt: O tipo de interrupção não é suportado pelo PIC-alvo

en: Interrupt already defined
pt: A interrupção já foi definida

en: Variable '%1' is read only
pt: A variável '%1' é apenas para leitura

en: Variable '%1' is write only
pt: A variável '%1' é apenas para escrita

en: Invalid pin list size
pt: O tamanho da lista de pinos é inválido

en: Variable '%1' is already defined
pt: A variável '%1' já está definida

en: '%1' is not a valid variable name
pt: O '%1' não é um nome de variável válido

en: Variable expected
pt: Era esperada uma variável

en: Name expected
pt: Era esperado um nome

en: Internal issue: Optimization has not finished in %1 iterations.
pt: Questão interna: A optimização não terminou ao fim de %1 iterações.

en: Dump linear equations
pt: Apresentar as equações lineares

note: i18n("0 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation0()), ac, "edit_orientation_0" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 0 Degrees
pt: 0 Graus

note: i18n("90 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation90()), ac, "edit_orientation_90" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 90 Degrees
pt: 90 Graus

note: i18n("180 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation180()), ac, "edit_orientation_180" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 180 Degrees
pt: 180 Graus

note: i18n("270 Degrees"), "", 0, circuitDocument, SLOT(setOrientation270()), ac, "edit_orientation_270" ); ra->setExclusiveGroup("orientation"); // TODO test
en: 270 Degrees
pt: 270 Graus

note: i18n("Create Subcircuit"), "", 0, circuitDocument, SLOT(createSubcircuit()), ac, "circuit_create_subcircuit" );
en: Create Subcircuit
pt: Criar um Sub-Circuito

note: i18n("Rotate Clockwise"), "object-rotate-right", "]", circuitDocument, SLOT(rotateClockwise()), ac, "edit_rotate_cw" );
en: Rotate Clockwise
pt: Rodar no Sentido Horário

note: i18n("Rotate Counter-Clockwise"), "object-rotate-left", "[", circuitDocument, SLOT(rotateCounterClockwise()), ac, "edit_rotate_ccw" );
en: Rotate Counter-Clockwise
pt: Rodar no Sentido Anti-Horário

note: i18n("Flip Horizontally"), "", 0, circuitDocument, SLOT(flipHorizontally()), ac, "edit_flip_horizontally" );
en: Flip Horizontally
pt: Inverter Horizontalmente

note: i18n("Flip Vertically"), "", 0, circuitDocument, SLOT(flipVertically()), ac, "edit_flip_vertically" );
en: Flip Vertically
pt: Inverter Verticalmente

en: Construct a circuit by dragging components from the Component selector from the left. Create the connections by dragging a wire from the component connectors.<br><br>The simulation is running by default, but can be paused and resumed from the Tools menu.<br><br>To delete a wire, select it with a select box, and hit delete.<br><br>To edit the attributes of a component, select it (making sure that no components of another type are also selected), and edit in the toolbar. More advanced properties can be edited using the item editor on the right.<br><br>Subcircuits can be created by connecting the components with an External Connection, selecting the desired components and clicking on "Create Subcircuit" in the right-click menu.
pt: Construa um circuito, arrastando componentes do selector de Componentes à esquerda. Crie as ligações, arrastando para tal um fio entre as ligações ou pinos dos componentes.<br/><br/>A simulação está em execução por omissão, mas poderá ser pausada e retomada a partir do menu Ferramentas.<br/><br/>Para apagar um fio, seleccione-o com uma área de selecção e carregue em Delete.<br/><br/>Para editar os atributos de um componente, seleccione-o (garantindo que não existem componentes de outro tipo seleccionados), e edite na barra de ferramentas. As propriedades mais avançadas poderão ser editadas com o editor de itens à direita.<br/><br/>Poderá criar sub-circuitos se ligar os componentes com uma Ligação Externa, seleccionando os componentes desejados e carregando em "Criar um Sub-Circuito" no menu do botão direito.

en: Simulation Initializing
pt: Simulação em Inicialização

en: Simulation Running
pt: Simulação em Execução

en: Simulation Paused
pt: Simulação em Pausa

note: i18n: ectx: label, entry (MaxUndo), group (General)
en: Maximum number of undo steps
pt: Número máximo de passos de anulação

note: i18n: ectx: label, entry (RestoreDocumentsOnStartup), group (General)
en: Restore Documents on Startup
pt: Repor os Documentos no Arranque

note: i18n: ectx: label, entry (RaiseItemSelectors), group (General)
en: Raise appropriate Item Selector on document creation
pt: Elevar o Selector de Itens Adequado na Criação do Documento

note: i18n: ectx: label, entry (RaiseMessagesLog), group (General)
en: Raise Messages Log on Compiling
pt: Elevar o Registo de Mensagens na Compilação

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVoltageBars), group (General)
en: Show Voltage Bars
pt: Mostrar as Barras de Tensão

note: i18n: ectx: label, entry (ShowVoltageColor), group (General)
en: Show Voltage as Color
pt: Mostrar a Tensão como uma Cor

note: i18n: ectx: label, entry (AnimateWires), group (General)
en: Animate Wires (current or power)
pt: Animar os Fios (corrente ou potência)

note: i18n: ectx: label, entry (RefreshRate), group (General)
en: Refresh Rate
pt: Taxa de Actualização

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (General)
en: Color of grid lines
pt: Cor das linhas da grelha

note: i18n: ectx: label, entry (ShowGrid), group (General)
en: Whether the grid should be shown.
pt: Se a grelha deve ser apresentada.

note: i18n: ectx: label, entry (ReuseSameViewForOutput), group (General)
en: Whether the same output should be use for generation of code, etc
pt: Se o mesmo resultado deverá ser usado para a geração de código, etc

note: i18n: ectx: label, entry (IndentAsmName), group (AsmFormatter)
en: Indentation of Instruction Names
pt: Indentação dos Nomes das Instruções

note: i18n: ectx: label, entry (IndentAsmData), group (AsmFormatter)
en: Indentation of Instruction Data
pt: Indentação dos Dados das Instruções

note: i18n: ectx: label, entry (IndentComment), group (AsmFormatter)
en: Indentation of Comments
pt: Indentação dos Comentários

note: i18n: ectx: label, entry (IndentEqu), group (AsmFormatter)
en: Indentation of 'equ'
pt: Indentação do 'equ'

note: i18n: ectx: label, entry (IndentEquValue), group (AsmFormatter)
en: Indentation of 'equ' Value
pt: Indentação do Valor do 'equ'

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFormatMBOutput), group (AsmFormatter)
en: Automatically format Microbe output
pt: Formatar automaticamente o resultado em Microbe

note: i18n: ectx: label, entry (LogicSymbolShapes), group (Logic)
en: Logic Symbol Shapes
pt: Formas dos Símbolos Lógicos

note: i18n: ectx: label, entry (LogicRisingTrigger), group (Logic)
en: Rising Trigger Threshold
pt: Limiar de Disparo Ascendente

note: i18n: ectx: label, entry (LogicFallingTrigger), group (Logic)
en: Falling Trigger Threshold
pt: Limiar de Disparo Descendente

note: i18n: ectx: label, entry (LogicOutputHigh), group (Logic)
en: Logic Output High
pt: Nível Alto da Saída Lógica

note: i18n: ectx: label, entry (LogicOutputHighImpedance), group (Logic)
en: Logic Output High Impedance
pt: Impedância Alta da Saída Lógica

note: i18n: ectx: label, entry (LogicOutputLowImpedance), group (Logic)
en: Logic Output Low Impedance
pt: Impedância Baixa da Saída Lógica

note: i18n: ectx: label, entry (HexFormat), group (Gpasm)
en: Hex Format
pt: Formato Hex

note: i18n: ectx: label, entry (Radix), group (Gpasm)
en: Radix
pt: Base

note: i18n: ectx: label, entry (GpasmWarningLevel), group (Gpasm)
en: GpasmWarning Level
pt: Nível de aviso do Gpasm

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreCase), group (Gpasm)
en: Ignore Case
pt: Ignorar a Capitalização

note: i18n: ectx: label, entry (DosFormat), group (Gpasm)
en: Dos Formatting
pt: Formatação do DOS

note: i18n: ectx: label, entry (MiscGpasmOptions), group (Gpasm) i18n: ectx: label, entry (MiscSDCCOptions), group (SDCC)
en: Other Options
pt: Outras Opções

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nostdlib), group (SDCC)
en: Do not search in the standard library directory
pt: Não pesquisar na pasta-padrão das bibliotecas

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nostdinc), group (SDCC)
en: Do not search in the standard include directory
pt: Não pesquisar na pasta-padrão dos ficheiros de inclusão

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_less_pedantic), group (SDCC)
en: Disable pedantic warnings
pt: Desactivar os avisos pedantes

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_std_c89), group (SDCC)
en: Strictly follow the C89 standard
pt: Seguir a norma C89 de forma restrita

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_std_c99), group (SDCC)
en: Strictly follow the C99 standard
pt: Seguir a norma C99 de forma restrita

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_stack_auto), group (SDCC)
en: Stack automatic variables
pt: Variáveis automáticas na pilha

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_int_long_reent), group (SDCC)
en: Integer libraries have been compiled as reentrant
pt: As bibliotecas de números inteiros foram compiladas como reentrantes

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_float_reent), group (SDCC)
en: Floating point library has been compiled as reentrant
pt: A biblioteca de números de vírgula flutuante foi compilada como reentrante

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_fommit_frame_pointer), group (SDCC)
en: Leave out the frame pointer
pt: Deixar o ponteiro da pilha

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_no_xinit_opt), group (SDCC)
en: Do not memcpy initialized data from code space to xdata space
pt: Não fazer 'memcpy' dos dados inicializados do espaço do código para o 'xdata'

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_all_callee_saves), group (SDCC)
en: Callee will always save registers used
pt: A função invocada irá sempre gravar os registos usados

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nooverlay), group (SDCC)
en: Do not overlay parameters and local variables
pt: Não sobrepor os parâmetros e variáveis locais

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nogcse), group (SDCC)
en: Disable the GCSE optimization
pt: Desactivar a optimização do GCSE

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nolabelopt), group (SDCC)
en: Do not optimize labels
pt: Não optimizar as legendas

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_noinvariant), group (SDCC)
en: Disable optimization of invariants
pt: Desactivar a optimização dos invariantes

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_noinduction), group (SDCC)
en: Disable loop variable induction
pt: Desactivar a indução das variáveis de ciclo

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_no_peep), group (SDCC)
en: Disable peep-hole optimization
pt: Desactivar a optimização 'peep-hole'

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_noloopreverse), group (SDCC)
en: Do not do loop reversal optimization
pt: Não criar um ciclo da optimização inversa

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_opt_code_size), group (SDCC)
en: Optimize for compact code
pt: Optimizar para um código compacto

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_opt_code_speed), group (SDCC)
en: Optimize for fast code
pt: Optimizar para um código rápido

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_peep_asm), group (SDCC)
en: Pass inline assembler code through peep hole optimizer
pt: Passar o código Assembly incorporado pelo optimizador 'peep hole'

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nojtbound), group (SDCC)
en: Do not generate boundary check for jump tables
pt: Não gerar a verificação dos limites nas tabelas de salto

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_nodefaultlibs), group (SDCC)
en: Do not use default libraries
pt: Não usar as bibliotecas predefinidas

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_pno_banksel), group (SDCC)
en: Do not generate BANKSEL directives
pt: Não gerar as directivas BANKSEL

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_pstack_model_large), group (SDCC)
en: Use large stack model
pt: Usar um modelo de pilha grande

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_debug_xtra), group (SDCC)
en: Show more debug info in assembly output
pt: Mostrar mais informação de depuração no resultado em Assembly

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_denable_peeps), group (SDCC)
en: Explicit enable of peepholes
pt: Activação expĺícita dos 'peepholes'

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_calltree), group (SDCC)
en: Dump call tree in .calltree file
pt: Gravar a árvore de chamadas num ficheiro .calltree

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_fstack), group (SDCC)
en: Enable stack optimizations
pt: Activar as optimizações da pilha

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_optimize_goto), group (SDCC)
en: Try to use conditional BRA instead of GOTO
pt: Tentar usar o BRA condicional em vez do GOTO

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_optimize_cmp), group (SDCC)
en: Try to optimize some compares
pt: Tentar optimizar algumas comparações

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_optimize_df), group (SDCC)
en: Thorough data flow analysis
pt: Análise detalhada do fluxo de dados

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_use_non_free) i18n: ectx: label, entry (SDCC_use_non_free), group (SDCC)
en: Search / include non-free licensed libraries and header files
pt: Procurar / incluir as bibliotecas e ficheiros de inclusão licenciadas e não-livres

note: i18n: ectx: label, entry (SDCC_install_prefix), group (SDCC)
en: Location where SDCC in installed
pt: Local de instalação do SDCC

note: i18n: ectx: label, entry (PicProgrammerProgram), group (PicProgramming)
en: The application to use to program the PIC.
pt: A aplicação a usar para programar o PIC.

note: i18n: ectx: label, entry (PicProgrammerPort), group (PicProgramming)
en: The device (serial, parallel, etc...) used to program the PIC.
pt: O dispositivo (série, paralelo, etc...) usado para programar o PIC.

note: i18n: ectx: label, entry (gplink_link_shared), group (Gplink)
en: Check this if SDCC uses shared libs for compiling (newer SDCC does so)
pt: Assinale isto se o SDCC usar bibliotecas dinâmicas na compilação (o SDCC mais recente faz isso)

en: An IDE for microcontrollers and electronics
pt: Um IDE para micro-controladores e electrónica

en: (C) 2003-2017, The KTechLab developers
pt: (C) 2003-2017 dos programadores do KTechLab

en: Developer, Simulation
pt: Desenvolvimento, Simulação

en: Developer
pt: Desenvolvimento

en: Developer, KDE4 Port, GUI
pt: Desenvolvimento, Migração para o KDE4, GUI

en: KDE4 Port
pt: Migração para o KDE4

en: Website, wiki and forum
pt: Página Web, wiki e fórum

en: Keeping up the project during lack of developers
pt: Manutenção do projecto durante a falta de programadores

en: Former developer, project founder, former maintainer
pt: Antigo programador, fundador do projecto, responsável de manutenção anterior

en: Former developer
pt: Antigo desenvolvimento

en: Couriousous
pt: Curiosidade

en: JK flip-flop, asynchronous preset/reset in the D flip-flop
pt: 'Flip-flop' JK, predefinição/limpeza assíncrona no 'flip-flop' D

en: Rotary Switch
pt: Comutador

en: Glib friendliness
pt: Ajustes com a Glib

en: Former website hosting and feedback during early development
pt: Antigo alojamento da página Web e reacções durante o início do desenvolvimento

en: Document to open.
pt: O documento a abrir.

en: Could not open '%1'
pt: Não foi possível abrir o '%1'

en: Untitled (Circuit %1)
pt: Sem Título (Circuito %1)

en: Untitled (Circuit)
pt: Sem Título (Circuito)

en: Untitled (FlowCode %1)
pt: Sem Título (Fluxograma %1)

en: Untitled (FlowCode)
pt: Sem Título (Fluxograma)

en: Untitled (Mechanics %1)
pt: Sem Título (Mecânica %1)

en: Untitled (Mechanics)
pt: Sem Título (Mecânica)

en: Untitled (%1)
pt: Sem Título (%1)

en: Untitled
pt: Sem Título

en: Could not open Circuit file "%1"
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro do circuito "%1"

en: Could not open FlowCode file "%1"
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro do fluxograma "%1"

en: Could not open Mechanics file "%1"
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro de mecânica "%1"

en: Could not open text file "%1"
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro de texto "%1"

en: Save Location
pt: Localização da Gravação

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
pt: Já existe um ficheiro com o nome "%1". Tem a certeza que o deseja substituir?

en: Overwrite File?
pt: Sobrepor o Ficheiro?

en: The document '%1' has been modified.
    Do you want to save it?
pt: O documento '%1' foi modificado.
    Deseja gravá-lo?

en: Save Document?
pt: Gravar o Documento?

en: Other
pt: Outro

en: Image
pt: Imagem

en: Image File
pt: Ficheiro de Imagem

en: Line
pt: Linha

en: Line Color
pt: Cor da Linha

en: Line Width
pt: Largura da Linha

en: Line Style
pt: Estilo da Linha

en: Cap Style
pt: Estilo da Ponta

en: Arrow
pt: Seta

en: Head angle
pt: Ângulo da Cabeça

en: Canvas Text
pt: Texto da Tela

en: Text
pt: Texto

en: Display Background
pt: Mostrar o Fundo

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Frame Color
pt: Cor da Área

en: Solid
pt: Sólido

en: None
pt: Nenhum

en: Dash
pt: Traço

en: Dot
pt: Ponto

en: Dash Dot
pt: Traço-Ponto

en: Dash Dot Dot
pt: Traço-Ponto-Ponto

en: Flat
pt: Plano

en: Square
pt: Quadrado

en: Round
pt: Redondo

en: Rectangle
pt: Rectângulo

en: Ellipse
pt: Elipse

en: Orientation
pt: Orientação

en: All Files
pt: Todos os Ficheiros

note: i18n("Circuit"), "application-x-circuit", 0, this, SLOT(slotFileNewCircuit()), ac, "newfile_circuit" ))->plug( p->menu() );
en: Circuit
pt: Circuito

en: No components were found in the selection.
pt: Não foram encontrados componentes na selecção.

en: No External Connection components were found in the selection.
pt: Não foram encontrados componentes de Ligação Externa na selecção.

en: Integrated Circuits
pt: Circuitos Integrados

en: Analog-Digital
pt: Anaĺógico-Digital

en: Digital-Analog
pt: Digital-Analógico

en: Number Bits
pt: Número de 'Bits'

en: Input Range
pt: Gama de Entrada

en: Bidirectional LED
pt: LED Bidireccional

en: Outputs
pt: Saídas

en: Color 1
pt: Cor 1

en: Colour 2
pt: Cor 2

en: Binary Counter
pt: Contador Binário

en: Trigger Edge
pt: Flanco de Disparo

en: Rising
pt: Ascendente

en: Falling
pt: Descendente

en: Bit Count
pt: Número de 'Bits'

en: Bus
pt: Barramento

en: Connections
pt: Ligações

en: Bus Splitter
pt: Divisor de Barramento

en: Size
pt: Tamanho

en: Passive
pt: Passivo

en: Capacitor
pt: Condensador

en: Capacitance
pt: Capacidade

en: Demultiplexer
pt: Desmultiplexador

en: Address Size
pt: Tamanho do Endereço

en: Gain
pt: Ganho

en: Sources
pt: Fontes

en: Current Controlled Current Source
pt: Fonte de Corrente Controlada por Corrente

en: Current Controlled Voltage Source
pt: Fonte de Tensão Controlada por Corrente

en: Voltage Controlled Current Source
pt: Fonte de Corrente Controlada por Tensão

en: Voltage Controlled Voltage Source
pt: Fonte de Tensão Controlada por Tensão

en: Logic
pt: Lógica

en: Inverter
pt: Inversor

en: Buffer
pt: Tampão

en: Logic Input
pt: Entrada Lógica

en: Use Toggle
pt: Usar um Comutador

en: Logic Output
pt: Saída Lógica

en: BCD to 7 Segment
pt: BCD para 7 Segmentos

en: BCD to Seven Segment
pt: BCD para Sete Segmentos

en: Discrete
pt: Discreto

en: NPN Transistor
pt: Transístor NPN

en: PNP Transistor
pt: Transístor PNP

en: Saturation Current
pt: Corrente de Saturação

en: Forward Coefficient
pt: Coeficiente Directo

en: Reverse Coefficient
pt: Coeficiente Inverso

en: Forward Beta
pt: Beta Directo

en: Reverse Beta
pt: Beta Inverso

en: Clock Input
pt: Entrada de Relógio

en: Low Time
pt: Tempo em Baixo

en: High Time
pt: Tempo em Alto

en: Current Signal
pt: Sinal de Corrente

en: Frequency
pt: Frequência

en: Current Range
pt: Gama da Corrente

en: Current Source
pt: Fonte da Corrente

en: Current
pt: Corrente

en: Diode
pt: Díodo

en: Emission Coefficient
pt: Coeficiente de Emissão

en: Breakdown Voltage
pt: Tensão de Disrupção

en: Fixed Voltage
pt: Tensão Fixa

en: Voltage
pt: Tensão

en: Ground (0V)
pt: Massa (0V)

en: Ground
pt: Massa

en: N-Channel JFET
pt: JFET de Canal-N

en: P-Channel JFET
pt: JFET de Canal-P

en: Threshold voltage
pt: Tensão-limite

en: Transcondutance
pt: Transcondutância

en: Saturation current
pt: Corrente de saturação

en: PN emission coefficient
pt: Coeficiente de emissão PN

en: Isr emission coefficient
pt: Coeficiente de emissão Isr

en: Keypad
pt: Teclado

en: Switches
pt: Interruptores

en: Use Toggles
pt: Usar Comutadores

en: Columns
pt: Colunas

en: N-Channel Enhancement MOSFET
pt: MOSFET de Enriquecimento do Canal-N

en: P-Channel Enhancement MOSFET
pt: MOSFET de Enriquecimento do Canal-P

en: N-Channel Depletion MOSFET
pt: MOSFET de Deplexão do Canal-N

en: P-Channel Depletion MOSFET
pt: MOSFET de Deplexão do Canal-P

[ctx: mosfet body/bulk pin]
en: Body Pin
pt: Pino do Corpo

en: Op Amp
pt: Amp Op

en: Operational Amplifier
pt: Amplificador Operacional

en: Potentiometer
pt: Potenciómetro

en: Resistance
pt: Resistência

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeCombo)
en: Seven Segment
pt: Sete Segmentos

en: Seven Segment LED
pt: LED de Sete Segmentos

en: Color
pt: Cor

en: Configuration
pt: Configuração

en: Common Cathode
pt: Cátodo Comum

en: Common Anode
pt: Ânodo Comum

en: Signal Lamp
pt: Lâmpada de Sinal

en: Subcircuit
pt: Sub-Circuito

en: Voltage Signal
pt: Sinal de Tensão

en: Voltage Range
pt: Gama de Tensão

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Output
pt: Saída

en: Peak
pt: Pico

en: Battery
pt: Bateria

en: External Connection
pt: Ligação Externa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pNameLabel)
en: Name
pt: Nome

en: D Flip-Flop
pt: Flip-Flop D

en: D-Type Flip-Flop
pt: Flip-Flop do Tipo D

en: JK Flip-Flop
pt: Flip-Flop JK

en: JK-Type Flip-Flop
pt: Flip-Flop do Tipo JK

en: SR Flip-Flop
pt: Flip-Flop SR

en: Adder
pt: Somador

en: Inductor
pt: Indutor

en: Inductance
pt: Indutância

en: Bar Graph Display
pt: Visualização em Gráfico de Barras

en: Rows
pt: Linhas

en: Magnitude Comparator
pt: Comparador de Magnitude

en: Number Inputs
pt: Número de Entradas

en: Matrix Display
pt: Visualização em Matriz

en: Row Cathode
pt: Cátodo da Linha

en: Column Cathode
pt: Cátodo da Coluna

en: Matrix Display Driver
pt: Controlador da Visualização em Matriz

en: Minimum Value
pt: Valor Mínimo

en: Maximum Value
pt: Valor Máximo

en: Frequency Meter (TODO)
pt: Frequencímetro (POR FAZER)

en: Frequency Meter
pt: Frequencímetro

en: Ammeter
pt: Amperímetro

en: Voltmeter
pt: Voltímetro

en: XNOR gate
pt: Porta XNOR

en: XOR gate
pt: Porta XOR

en: OR gate
pt: Porta OR

en: NOR gate
pt: Porta NOR

en: NOR Gate
pt: Porta NOR

en: NAND gate
pt: Porta NAND

en: NAND Gate
pt: Porta NAND

en: AND gate
pt: Porta AND

en: AND Gate
pt: Porta AND

en: Multiplexer
pt: Multiplexador

en: Parallel Port
pt: Porta Paralela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Port
pt: Porta

en: Could not open port %1
pt: Não foi possível aceder à porta %1

en: <Enter location of PIC Program>
pt: <Indique a localização do programa do PIC>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_typeCombo)
en: Program
pt: Programa

en: All Supported Files
pt: Todos os Ficheiros Suportados

note: i18n("FlowCode"), "application-x-flowcode", 0, this, SLOT(slotFileNewFlowCode()), ac, "newfile_flowcode" ))->plug( p->menu() );
en: FlowCode
pt: Fluxograma

en: Symbol File
pt: Ficheiro de Símbolos

en: Assembly Code
pt: Código Assembly

en: C Code
pt: Código em C

en: The file "%1" does not exist.
pt: O ficheiro "%1" não existe.

en: "%1" is not a valid PIC program.
    The file must exist, and the extension should be ".cod", ".asm", ".flowcode", ".basic", ".microbe" or ".c".
    ".hex" is allowed, provided that there is a corresponding ".cod" file.
pt: O "%1" não é um programa válido do PIC.
    O ficheiro deve existir e a extensão deverá ser ".cod", ".asm", ".flowcode", ".basic", ".microbe" ou ".c".
    O ".hex" é permitido, desde que haja um ".cod" correspondente.

en: (No
    program
    loaded)
pt: (Sem
    programa
    carregado)

en: Scaling
pt: Escala

en: Logarithmic
pt: Logarítmica

en: Upper Absolute Value
pt: Valor Absoluto Superior

en: Lower Absolute Value
pt: Valor Absoluto Inferior

en: Voltage Probe
pt: Sonda de Tensão

en: Current Probe
pt: Sonda de Corrente

en: Logic Probe
pt: Sonda Lógica

en: Push-to-Break
pt: Botão Normalmente Fechado

en: Push to Break
pt: Botão Normalmente Fechado

en: Button Text
pt: Texto do Botão

en: Bounce
pt: Impulso

en: Bounce Period
pt: Período do Impulso

en: Push-to-Make
pt: Botão Normalmente Aberto

en: Push to Make
pt: Botão Normalmente Aberto

en: Word Size
pt: Tamanho da Palavra

en: Resistor
pt: Resistência

en: Resistor DIP
pt: Resistência DIP

en: Count
pt: Quantidade

en: Rotary
pt: Comutador

en: Number of Positions
pt: Número de Posições

en: Serial Port
pt: Porta Série

en: DPDT Toggle
pt: Comutador DPDT

en: DPST Toggle
pt: Comutador DPST

en: SPDT Toggle
pt: Comutador SPDT

en: SPST Toggle
pt: Comutador SPST

en: Variable Capacitor
pt: Condensador Variável

en: Max
pt: Máx

en: Min
pt: Mín

en: Variable Resistor
pt: Resistência Variável

en: Voltage Regulator
pt: Regulador de Tensão

en: Voltage Out
pt: Tensão de Saída

en: The cod file "%1" was not found.
pt: O ficheiro de código "%1" não foi encontrado.

en: File Not Found
pt: Ficheiro Não Encontrado

en: The processor for cod file "%1" is unrecognized.
pt: O processador do ficheiro de código "%1" não é reconhecido.

en: Unrecognized Processor
pt: Processador Não Reconhecido

en: The file name "%1" is too long.
pt: O nome do ficheiro "%1" é demasiado grande.

en: Filename Too Long
pt: Nome do Ficheiro Demasiado Grande

en: The lst file associated with the cod file "%1" was not found.
pt: O ficheiro .lst associado com o ficheiro de código "%1" não foi encontrado.

en: LST File Not Found
pt: Ficheiro LST Não Encontrado

en: The cod file "%1" is bad.
pt: O ficheiro de código "%1" é inválido.

en: Bad File
pt: Ficheiro Inválido

en: The cod file "%1" could not be read from.
pt: Não é possível ler do ficheiro de código "%1".

en: Unreadable File
pt: Ficheiro Ilegível

en: An error occurred with the cod file "%1".
pt: Ocorreu um erro com o ficheiro de código "%1".

en: Error
pt: Erro

en: Generic
pt: Genérico

en: File
pt: Ficheiro

en: Breakpoint
pt: Ponto de paragem

en: Invalid
pt: Inválido

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Subcircuits
pt: Sub-circuitos

en: Microbe Code Output
pt: Resultado do Código Microbe

en: Assembly Code Output
pt: Resultado do Código Assembly

en: Hex Code Output
pt: Resultado do Código em Hexadecimal

en: Hex Code
pt: Código em Hexadecimal

note: i18n("Convert to..."), "fork", 0, 0, 0, ac, "program_convert" );
en: Convert to...
pt: Converter para...

note: i18n("Convert to"), "fork", 0, 0, 0, ac, "program_convert" );
en: Convert To
pt: Converter Para

en: PIC (upload)
pt: PIC (enviar)

en: Construct a FlowCode document by dragging FlowParts from the list on the left. All FlowCharts require an initial "Start" part, of which there can only be one.<br><br>Some FlowParts, such as Subroutines, act as a container element for other FlowParts. Drag the items in or out of a container as appropriate. The container that will become the parent of the part being dragged is indicated by being selected.<br><br>Note that connections cannot be made between FlowParts in different containers, or at different levels.
pt: Construa um fluxograma, arrastando para tal componentes de fluxo na lista à esquerda. Todos os fluxogramas necessitam de um componente "Início", pelo que só pode existir um.<br/><br/>Alguns componentes de fluxo, como as Sub-Rotinas, actual como um contentor para outros componentes. Arraste os itens para dentro ou para fora de um contentor, como for apropriado. O contentor passará a ser o "pai" do componente arrastado, sendo indicado como estando seleccionado.<br/><br/>Lembre-se que não é possível criar ligações entre fluxos em contentores diferentes ou em níveis diferentes.

en: Common
pt: Comum

en: Sub Call
pt: Sub-Chamada

en: Subroutine
pt: Sub-Rotina

en: Call %1
pt: Ligar a %1

en: Functions
pt: Funções

en: Trigger
pt: Evento

en: Count %1 for %2 sec
pt: Contar até %1 durante %2 s

en: Delay
pt: Atraso

en: Pause Length
pt: Duração da Pausa

en: Delay for %1 sec
pt: Atraso de %1 s

en: Embed
pt: Incorporar

en: Type
pt: Tipo

en: Code
pt: Código

en: // Embedded code:
pt: // Código incorporado:

en: End
pt: Fim

en: Loops
pt: Ciclos

en: For
pt: Para

en: For Loop
pt: Ciclo 'Para'

en: Variable
pt: Variável

en: Initial Value
pt: Valor Inicial

[ctx: for x = 1 to]
en: to
pt: até

en: End Value
pt: Valor Final

note: i18n("Step"), "debug-step-instruction", Qt::CTRL|Qt::ALT|Qt::Key_Right, textDocument, SLOT(debugStep()), ac, "debug_step" );
en: Step
pt: Passo

en: Pin
pt: Pino

en: Continue on %1 %2
pt: Continuar em %1 %2

note: i18n("Interrupt"), "media-playback-pause", 0, textDocument, SLOT(debugInterrupt()), ac, "debug_interrupt" );
en: Interrupt
pt: Interromper

en: Interrupt %1
pt: Interromper o %1

en: Pin map
pt: Mapa de pinos

en: Read %1 to %2
pt: Ler o %1 para %2

en: Pin Map Editor
pt: Editor do Mapa de Pinos

en: Pulse
pt: Impulso

en: Duration
pt: Duração

en: Pulse %1 for %2 sec
pt: Impulso de %1 durante %2 s

en: I\/O
pt: E\/S

en: Read from Port
pt: Ler da Porta

en: Read
pt: Ler

[ctx: read from port to x]
en: to
pt: para

en: Repeat
pt: Repetir

en: Operation
pt: Operação

en: Value
pt: Valor

en: repeat until %1 %2 %3
pt: repetir até %1 %2 %3

en: Set Pin State
pt: Mudar o Estado do Pino

en: State
pt: Estado

en: Set %1 %2
pt: Mudar o %1 %2

en: SevenSeg
pt: SeteSeg

en: Display %1 on %2
pt: Mostrar %1 no %2

en: Start
pt: Iniciar

en: Test Pin State
pt: Testar o Estado do Pino

en: Variables
pt: Variáveis

en: Unary
pt: Unário

en: Rotate Left
pt: Rodar para a Esquerda

en: Rotate Right
pt: Rodar para a Direita

en: Increment
pt: Incremento

en: Decrement
pt: Decremento

en: Assignment
pt: Atribuição

en: Variable Assignment
pt: Atribuição de Variável

en: Comparison
pt: Comparação

en: Variable Comparison
pt: Comparação de Variáveis

en: While
pt: Enquanto

en: while %1 %2 %3
pt: enquanto %1 %2 %3

en: Write to Port
pt: Escrever na Porta

en: Write
pt: Escrever

[ctx: write to port]
en: to
pt: para

en: Write %1 to %2
pt: Escrever %1 para %2

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, AsmFormattingWidget)
en: The values control the indentation from the left margin of the various types of assembly code.
pt: Os valores controlam a indentação da margem esquerda dos vários tipos de código em Assembly.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox64)
en: Output Code Indentation
pt: Indentação do Código do Resultado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: 'equ' Value
pt: Valor do 'equ'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Instruction Data
pt: Dados da Instrução

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Comment
pt: Comentário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Instruction Name
pt: Nome da Instrução

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFormatMBOutput)
en: &Automatically format Microbe output
pt: Formatar &automaticamente o resultado em Microbe

en: Provides context-sensitive help relevant to the current editing being performed.
pt: Oferece alguma ajuda dependente do contexto para a edição actualmente em curso.

en: No Item Selected
pt: Nenhum Item Seleccionado

en: Multiple Items
pt: Vários Itens

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pResetButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetBtn)
en: Reset
pt: Reiniciar

en: Reset item help to last saved changes?
pt: Deseja repor a ajuda do item com as últimas alterações gravadas?

en: Cannot save item description.
pt: Não é possível gravar a descrição do item.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pEditButton)
en: Edit
pt: Editar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_pChangeDescriptionsDirectory)
en: Context Help Directory
pt: Pasta da Ajuda de Contexto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pSaveButton)
en: S&ave
pt: Gr&avar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Subproject Details
pt: Detalhes do Sub-Projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Target File:
pt: Ficheiro de Destino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Type:
pt: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_typeCombo)
en: Library
pt: Biblioteca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReuseSameViewForOutput)
en: Reuse the same output view for code generation
pt: Reutilizar a mesma área de resultado na geração do código

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: The grid color in the work area.
pt: A cor da grelha na área de trabalho.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Grid Colour
pt: Cor da Grelha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGrid)
en: Show &grid:
pt: Mostrar a &grelha:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Maximum undo steps for work area. This does not apply to text documents - that is configurable separately under Configure Editor.
pt: O número máximo de passos de anulação na área de trabalho. Isto não se aplica aos documentos de texto - isso é configurado à parte em 'Configurar o Editor'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Maximum undo steps for work area:
pt: Máximo de passos de anulação na área de trabalho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVoltageBars)
en: Show voltage bars &on electronic components
pt: M&ostrar as barras de tensão nos componentes electrónicos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowVoltageColor)
en: Color the wires to match the voltage
pt: Colorir os fios para corresponder à tensão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateWires)
en: Animate wires to show the current or power flow
pt: Animar os fios para mostrar o fluxo de corrente ou potência

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox21)
en: Display Refresh Rate
pt: Taxa de Actualização do Ecrã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Refresh rate:
pt: Taxa de actualização:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, refreshRateLabel)
en: Medium (50 FPS)
pt: Média (50 IPS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: This is the number of times per second that the work area view is updated; a compromise between CPU usage and smoothness of display.
pt: Este é o número de vezes por segundo que a área de trabalho é actualizada; serve de compromisso entre a carga do CPU e a suavidade da apresentação.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Convenience
pt: Conveniência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RestoreDocumentsOnStartup)
en: Restore opened doc&uments on startup
pt: Repor os doc&umentos abertos no arranque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RaiseItemSelectors)
en: Raise the &appropriate item selector on creating a new document
pt: Elevar o selector de itens &apropriado na criação de um novo documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RaiseMessagesLog)
en: Raise the &Messages log when compiling
pt: Elevar o registo de &Mensagens na compilação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Radix (-r):
pt: Base (-r):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Warning level (-w):
pt: Nível de aviso (-w):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hex Format (-a):
pt: Formato Hex (-a):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCase)
en: All user defined symbols and macros are case sensitive. This option makes them case insensitive.
pt: Todos os símbolos e macros definidos pelo utilizador fazem distinção entre maiúsculas e minúsculas. Esta opção torna-os indistintos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreCase)
en: Ign&ore case (-i)
pt: Ign&orar a capitalização (-i)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_DosFormat)
en: By default, gpasm generates hex files using ISO format. However, some device programmers required a DOS formatted file. This option will cause gpasm to generate a DOS formatted hex file.
pt: Por omissão, o 'gpasm' gera os ficheiros de hexadecimal no formato ISO. Contudo, alguns programadores de dispositivos obrigam a usar um ficheiro formatado para o DOS. Esta opção fará com que o 'gpasm' gere um ficheiro hexadecimal formatado para o DOS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DosFormat)
en: Generate DOS-formatted hex file (-&n)
pt: Gerar um ficheiro hex formatado para o DOS (-&n)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_HexFormat) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_pHexFormat)
en: GPASM supports inhx8m, inhx8s, inhx16, and inhx32 hex file formats. This option controls which hex file format is used.
pt: O GPASM suporta os formatos de ficheiros hexadecimais 'inhx8m', 'inhx8s', 'inhx16' e 'inhx32'. Esta opção controla qual o formato do ficheiro hexadecimal usado.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Radix)
en: Binary
pt: Binário

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: This sets the threshold of messages displayed in the log view.<ul><li>"All" will display all output - information, warnings and errors.<li>"Warnings" will suppress messages. <li>"Errors" will suppress both messages and warnings.</ul>
pt: Isto define o nível das mensagens apresentadas na área de registo.<ul><li>O "Tudo" irá mostrar todos os resultados - informações, avisos e erros.<li>O "Avisos" irá suprimir as mensagens.<li>O "Erros" irá eliminar as mensagens e avisos.</ul>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: All
pt: Tudo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: Warnings
pt: Avisos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GpasmWarningLevel)
en: Errors
pt: Erros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Other options:
pt: Outras opções:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_gplink_link_shared)
en: Link with shared libraries (&use this with new SDCC)
pt: Ligar com as bibliotecas dinâmicas (&use isto com o novo SDCC)

en: Export As Image
pt: Exportar como Imagem

en: Format:
pt: Formato:

en: File name:
pt: Nome do ficheiro:

en: Crop image:
pt: Recortar a imagem:

en: Export
pt: Exportar

en: Filter here...
pt: Filtre aqui...

en: Clear filter
pt: Limpar o filtro

en: Enter space-separated terms to filter the component library.
pt: Indique os termos separados por espaços para filtrar a biblioteca de componentes.

en: Select a predefined component configuration from this list.
pt: Seleccione uma configuração predefinida do componente nesta lista.

en: This allows editing of advanced properties of the selected item(s). Right click on the picture of the item to set the orientation.
pt: Isto permite a edição das propriedades avançadas dos itens seleccionados. Carregue com o botão direito na imagem do item para mudar a orientação.

en: <p>Shows properties associated with the currently selected item(s).<br/>Select a property to change its value. If multiple items are selected with different values then the property will appear greyed out, use "Merge Properties" to make them the same.<br/>Select "Defaults" to set all properties to their default values
pt: <p>Mostra as propriedades associadas com os itens seleccionados de momento.<br/>Seleccione uma propriedade para mudar o seu valor. Se forem seleccionados vários itens com diferentes valores, então a propriedade irá aparecer a cinzento - use o "Reunir as Propriedades" para as tornar iguais.<br/>Seleccione "Predefinições" para repor todas as propriedades com os seus valores por omissão

en: Change the orientation of the selected item by selecting the appropriate button
pt: Mudar a orientação do item seleccionado, seleccionando o botão apropriado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Property
pt: Propriedade

en: Undo changes
pt: Desfazer as alterações

en: Choose File
pt: Escolha um Ficheiro

en: Component
pt: Componente

en: Remove %1
pt: Remover o %1

en: Add components to the circuit diagram by dragging them into the circuit.<br><br>To add more than one component of the same type, doubleclick on a component, and click repeatedly in the circuit to place the component. Right click to stop placement.<br><br>Some components (such as subcircuits) can be removed by right clicking on the item and selecting "Remove".
pt: Adicione componentes ao diagrama do circuito, arrastando-os para dentro do mesmo.<br/><br/>Para adicionar mais que um componente ao mesmo tempo, faça duplo-click sobre um componente e carregue repetidamente sobre o circuito para colocar o componente. Carregue com o botão direito para parar a colocação.<br><br>Alguns componentes (como os sub-circuitos) podem ser removidos se carregar com o botão direito sobre o item e seleccionar "Remover".

en: Add FlowPart to the FlowCode document by dragging them there.<br><br>To add more than one FlowPart of the same type, doubleclick on a FlowPart, and click repeatedly in the FlowChart to place the component. Right click to stop placement.
pt: Adicione um fluxo ao fluxograma, arrastando-o para dentro do mesmo.<br/><br/>Para adicionar mais que um fluxo ao mesmo tempo, faça duplo-click sobre um fluxo e carregue repetidamente sobre o diagrama para colocar o mesmo. Carregue com o botão direito para parar a colocação.

en: Flow Part
pt: Parte do Fluxo

en: Add mechanical parts to the mechanics work area by dragging them there.
pt: Adicione as peças mecânicas à area de trabalho mecânica, arrastando-as para aqui.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Library Directory (-I):
pt: Pasta de Bibliotecas (-I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOutputMap)
en: &Output a map file (-m)
pt: &Gerar um ficheiro 'map' (-m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Linker Script (-s):
pt: Programa de Edição de Ligações (-s):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Other:
pt: Outro:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Link libraries inside project
pt: Ligar-se às bibliotecas dentro do projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Logic Symbol Shapes:
pt: Formas dos Símbolos Lógicos:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_LogicSymbolShapes)
en: Distinctive
pt: Distinta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Input
pt: Entrada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LogicRisingTrigger) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Required voltage level before the input will be considered high.
pt: O nível de tensão necessário para que o valor de entrada seja considerado 'alto'.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LogicFallingTrigger)
en: Required voltage level before an input will be considered low.
pt: O nível de tensão abaixo do qual o valor de entrada seja considerado 'baixo'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Falling Trigger Threshold:
pt: Limiar de Disparo Descendente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Rising Trigger Threshold:
pt: Limiar de Disparo Ascendente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LogicOutputHigh)
en: Voltage level for high on logic components.
pt: Nível de tensão 'alto' nos componentes lógicos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Output High:
pt: Saída Alta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LogicOutputHighImpedance)
en: This is the output impedance when the output is high.
pt: Esta é a impedância à saída quando a saída está em 'alto'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: High Output Impedance:
pt: Impedância da Saída Alta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LogicOutputLowImpedance)
en: This is the output impedance when the output is low.
pt: Esta é a impedância à saída quando a saída está em 'baixo'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Low Output Impedance:
pt: Impedância da Saída Baixa:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_LogicOutputLowImpedance)
en: Floating
pt: Flutuante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Here, you can configure the behaviour of logic components.
    
    These values will apply to all components, apart from the PIC, whose pins' impedances depend on the pin in use.
pt: Aqui poderá configurar o comportamento dos componentes lógicos.
    
    Estes valores aplicar-se-ão a todos os componentes, à parte do PIC, cujas impedâncias dependem do pino em uso.

note: i18n("Clear All"), this, SLOT(clear()) ); // 2018.12.07
en: Clear All
pt: Limpar Tudo

en: Microprocessor
pt: Microprocessador

en: Family
pt: Família

en: PIC Settings
pt: Configuração do PIC

en: This dialog allows editing of the initial properties of the PIC
pt: Esta janela permite a edição das propriedades iniciais do PIC

en: Edit the initial value of the ports here. For each binary number, the order from right-to-left is pins 0 through 7.<br><br>The "Type (TRIS)" edit shows the initial input/output state of the ports; 1 represents an input, and 0 an output.<br><br>The "State (PORT)" edit shows the initial high/low state of the ports; 1 represents a high, and 0 a low.
pt: Edite o valor inicial das portas aqui. Para cada número binário. a ordem da direita para a esquerda é dos pinos 0 ao 7.<br/><br/>O campo "Tipo (TRIS)" mostra o estado inicial da entrada/saída dos portos; 1 representa uma entrada e 0 uma saída.<br/><br/>O campo "Estado (PORT)" mostra o estado inicial alto/baixo das portas; 1 representa um estado alto e 0 um baixo.

en: Edit the initial value of the variables here.<br><br>Note that the value of the variable can only be in the range 0->255. These variables will be initialized before any other code is executed.
pt: Edite o valor inicial das variáveis aqui.<br/><br/>Lembre-se que o valor da variável só pode estar no intervalo 0->255. Estas variáveis serão inicializadas antes de executar qualquer código.

note: i18n( "the type", "Type (TRIS register):" );
en: Type (TRIS register):
pt: Tipo (registo TRIS):

en: State (PORT register):
pt: Estado (registo PORT):

en: Variable name
pt: Nome da variável

en: Variable value
pt: Valor da variável

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New Pin Mapping
pt: Novo Mapa de Pinos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapAdd)
en: Create
pt: Criar

en: New Pin Map Name
pt: Nome do Novo Mapa de Pinos

en: Invalid variable value: %1
pt: Valor inválido da variável: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Tip: Toggle the initial state (high/low) of a pin by clicking its picture.
    Drag it to set the type (input/output).
pt: Sugestão: Comute o estado inicial (alto/baixo) de um pino, carregando na sua imagem.
    Arraste-o para definir o tipo (entrada/saída).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapRemove)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapModify)
en: Modif&y
pt: Modif&icar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pinMapRename)
en: Rename
pt: Mudar o Nome

en: New File
pt: Novo Ficheiro

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, NewFileWidget)
en: Select the type of file you wish to create.<br>
    <p>
    <b>Pic Program</b><br>
    Creates a new PIC program, with flow chart editor. Select the target device for your program below.
    <p>
    <b>Circuit</b><br>
    Creates a new circuit, with drag and drop editor. Real time simulation of the circuit occurs automatically.
pt: Seleccione o tipo de ficheiro que deseja criar.<br/>
    <p>
    <b>Programa do PIC</b><br/>
    Cria um novo programa do PIC, com um editor de fluxogramas. Seleccione o dispositivo-alvo para o seu programa em baixo.
    <p>
    <b>Circuito</b><br/>
    Cria um novo circuito com um editor com 'drag and drop'. A simulação do circuito ocorre de forma automática.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: New File Details
pt: Detalhes do Novo Ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: File Type:
pt: Tipo de Ficheiro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addToProjectCheck)
en: &Add to project
pt: &Adicionar ao projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
pt: Nome:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, nameEdit)
en: The variable name of the pin mapping - this must be a valid Microbe variable name.
pt: O nome da variável do mapa de pinos - este deverá ser o nome de uma variável válida do Microbe.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeCombo)
en: Keypad (4x3)
pt: Teclado (4x3)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, typeCombo)
en: Keypad (4x4)
pt: Teclado (4x4)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Final location:
pt: Localização final:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Location:
pt: Localização:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: New Project Details
pt: Detalhes do Novo Projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Project Name:
pt: Nome do Projecto:

en: Oscilloscope
pt: Osciloscópio

en: Framerate
pt: Taxa de imagens

note: i18n("%1 fps", QString::number(num)), num);   // 2018.12.07 fpsMenu.setItemChecked( num, num == m_fps);
en: %1 fps
pt: %1 ips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Zoom
pt: Ampliação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, displayDirectCheck)
en: Displa&y directly
pt: Mostrar d&irectamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, saveFileCheck)
en: Sa&ve to file
pt: Gra&var num ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loadFileCheck)
en: Load File in &New View
pt: Carregar o Ficheiro numa &Nova Janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addToProjectCheck)
en: &Add to Project
pt: &Adicionar ao Projecto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add ...
pt: &Adicionar ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Re&move
pt: Re&mover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Program:
pt: Programa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pProgrammerDescription)
en: (Program Description)
pt: (Descrição do Programa)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Initialization:
pt: Inicialização:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Read:
pt: Leitura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Write:
pt: Escrita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: The following strings will be replaced when the command is run:
    <ul>
    <li><b>%port</b> - Port that the programmer is connected to</li>
    <li><b>%device</b> - PIC device</li>
    <li><b>%file</b> - File to read from or write to</li>
    </ul>
pt: Os seguintes textos serão substituídos quando executar o comando:
    <ul>
    <li><b>%port</b> - A porta onde o programador está ligado</li>
    <li><b>%device</b> - o dispositivo PIC em questão</li>
    <li><b>%file</b> - O ficheiro de onde ler ou para onde escrever</li>
    </ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Erase:
pt: Limpeza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Verify:
pt: Verificação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Blank Check:
pt: Verificação de Branco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default port:
pt: Porta predefinida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Output File:
pt: Ficheiro de Saída:

en: PIC Programmer
pt: Programador do PIC

en: Burn
pt: Gravar

en: New Project
pt: Novo Projecto

en: Create Subproject
pt: Criar um Sub-Projecto

en: Linker Options
pt: Opções da Edição de Ligações

en: Processing Options
pt: Opções de Processamento

note: i18n("Bold"), "format-text-bold", Qt::CTRL + Qt::Key_B, 0, 0, ac, "format_bold" );
en: Bold
pt: Negrito

note: i18n("Italic"), "format-text-italic", Qt::CTRL + Qt::Key_I, 0, 0, ac, "format_italic" );
en: Italic
pt: Itálico

note: i18n("Underline"), "format-text-underline", Qt::CTRL + Qt::Key_U, 0, 0, ac, "format_underline" );
en: Underline
pt: Sublinhado

note: i18n("List"), "unsorted_list", Qt::CTRL + Qt::Key_L, 0, 0, ac, "format_list" );
en: List
pt: Lista

note: i18n("Text Alignment"), "format-justify-left", 0, 0, 0, ac, "text_alignment" ); i18n("Text Alignment") );
en: Text Alignment
pt: Alinhamento do Texto

note: i18n("Align Left"),		Qt::AlignLeft );
en: Align Left
pt: Alinhar à Esquerda

note: i18n("Align Center"),	Qt::AlignHCenter );
en: Align Center
pt: Alinhar ao Centro

note: i18n("Align Right"),	Qt::AlignRight );
en: Align Right
pt: Alinhar à Direita

note: i18n("Align Block"),	Qt::AlignJustify );
en: Align Block
pt: Alinhar ao Bloco

note: i18n("Text Vertical Alignment"), "text", 0, 0, 0, ac, "text_vertical_alignment" ); i18n("Text Vertical Alignment") );
en: Text Vertical Alignment
pt: Alinhamento Vertical do Texto

en: Superscript
pt: Sobrescrito

note: i18n("Normal"),			QTextCharFormat::AlignNormal );
en: Subscript
pt: Subscrito

note: i18n("Text Color..."), pm, 0, this, SLOT(textColor()), ac, "format_color" );
en: Text Color...
pt: Cor do Texto...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Intervals
pt: Intervalos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Ticks per Interval
pt: Traços por Intervalo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Offset (ticks)
pt: Deslocamento (traços)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: Ge&neral
pt: Ge&ral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nostdlib)
en: Do not search in the standard librar&y directory (--nostdlib)
pt: Não pesqu&isar na pasta-padrão das bibliotecas (--nostdlib)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nostdinc)
en: Do not search in the standard include directory (--nostdinc)
pt: Não pesquisar na pasta-padrão dos ficheiros de inclusão (--nostdinc)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_less_pedantic)
en: Disa&ble pedantic warnings (--less-pedantic)
pt: Desact&ivar os avisos pedantes (--less-pedantic)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c89)
en: Follow the C89 standard and disable SDCC features that conflict with the standard.
pt: Seguir a norma C89 e desactivar as funcionalidades do SDCC que entrem em conflito com essa norma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c89)
en: Use C&89 standard only (--std-c89)
pt: Usar apenas a norma C&89 (--std-c89)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c99)
en: Follow the C99 standard and disable SDCC features that conflict with the standard (incomplete support).
pt: Seguir a norma C99 e desactivar as funcionalidades do SDCC que entrem em conflito com essa norma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_std_c99)
en: Use C&99 standard only (--std-c99)
pt: Usar apenas a norma C&99 (--std-c99)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_use_non_free)
en: Use non-free licensed libraries and header files (--use-non-free)
pt: Usar as bibliotecas e ficheiros de inclusão licenciadas e não-livres (--use-non-free)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, code_generation)
en: Code Gener&ation
pt: Ger&ação de Código

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_stack_auto)
en: All functions in the source file will be compiled as reentrant, i.e. the parameters and local variables will be allocated on the stack. If this option is used all source files in the project should be compiled with this option. It automatically implies --int-long-reent and --float-reent.
pt: Todas as funções no ficheiro de código serão compiladas como reentrantes, i.e. os parâmetros e variáveis locais serão colocados na pilha. Se esta opção for usada, todos os ficheiros de código do projecto deverão ser compilados com esta opção. Implica automaticamente o '--int-long-reent' e o '--float-reent'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_stack_auto)
en: Stack auto&matic variables (--stack-auto)
pt: Variáveis auto&máticas na pilha (--stack-auto)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_int_long_reent)
en: Integer (16 bit) and long (32 bit) libraries have been compiled as reentrant. Note by default these libraries are compiled as non-reentrant.
pt: As bibliotecas de números inteiros (16 bits) e longos (32 bits) foram compiladas como reentrantes. Lembre-se que, por omissão, estas bibliotecas são compiladas como sendo não-reentrantes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_int_long_reent)
en: Integer li&braries were compiled as reentrant (--int-long-reent)
pt: As &bibliotecas de números inteiros foram compiladas para serem reentrantes (--int-long-reent)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_float_reent)
en: Floating point library is compiled as reentrant.
pt: A biblioteca de vírgula flutuante foi compilada para ser reentrante.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_float_reent)
en: Floating point librar&y was compiled as reentrant (--float-reent)
pt: A &biblioteca de números de vírgula flutuante foi compilada para ser reentrante (--float-reent)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_fommit_frame_pointer)
en: Leave out the frame pointer (--fommit-frame-pointer)
pt: Deixar de forma o ponteiro da pilha (--fomit-frame-pointer)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_xinit_opt)
en: Will not memcpy initialized data from code space into xdata space. This saves a few bytes in code space if you do not have initialized data.
pt: Não irá fazer um 'memcpy' dos dados inicializados do espaço de código para o espaço de dados 'xdata'. Isto poupa alguns 'bytes' no espaço de código, caso não tenha dados inicializados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_xinit_opt)
en: Do not memcpy initialized &xram from code (--no-xinit-opt)
pt: Não fazer um '&memcpy' inicializado do código (--no-xinit-opt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_all_callee_saves)
en: Callee will &always save registers used (--all-callee-saves)
pt: &A função invocada irá sempre gravar os registos usados (--all-callee-saves)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optimization)
en: &Optimization
pt: &Optimização

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nooverlay)
en: The compiler will not overlay parameters and local variables of any function, see section Parameters and local variables for more details.
pt: O compilador não irá sobrepor os parâmetros com as variáveis locais de nenhuma função; veja a secção de Parâmetros e Variáveis Locais para saber mais detalhes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nooverlay)
en: Disable overlaying leaf function &auto variables (--nooverlay)
pt: Desactivar &a sobreposição das variáveis automáticas das funções terminais (--nooverlay)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nogcse)
en: Disable the GCSE optimization (--nogcse)
pt: Desactivar a optimização do GCSE (--nogcse)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nolabelopt)
en: Will not optimize labels (makes the dumpfiles more readable).
pt: Não irá optimizar as legendas de locais (torna os ficheiros de resultados mais legíveis).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nolabelopt)
en: Disable label optimi&zation (--nolabelopt)
pt: Desactivar a optimi&zação de legendas (--nolabelopt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noinvariant)
en: Disable optimization of invariants (--noinvariant)
pt: Desactivar a optimização dos invariantes (--noinvariant)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noinduction)
en: Disable loop variable induction (--noinduction)
pt: Desactivar a indução das variáveis de ciclo (--noinduction)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_peep)
en: Disable peep-hole optimization.
pt: Desactivar a optimização 'peep-hole' (optimização pontual de conjuntos de instruções).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_no_peep)
en: Disable peep-hole optimization (--&no-peep)
pt: Desactivar a optimização 'peep-hole' (--&no-peep)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noloopreverse)
en: Will not do loop reversal optimization.
pt: Não irá fazer a optimização inversa de ciclos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_noloopreverse)
en: Disable loop reverse optimization (--noloopreverse)
pt: Desactivar a optimização inversa de ciclos (--noloopreverse).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_size)
en: The compiler will optimize code generation towards compact code, possibly at the expense of code speed.
pt: O compilador irá optimizar a geração do código para obter  um código mais compacto, provavelmente às custas da velocidade do mesmo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_size)
en: Opti&mize for compact code (--opt-code-size)
pt: Opti&mizar para código compacto (--opt-code-size)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_speed)
en: The compiler will optimize code generation towards fast code, possibly at the expense of code size.
pt: O compilador irá optimizar a geração do código para obter  um código mais rápido, provavelmente às custas do tamanho do mesmo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_opt_code_speed)
en: &Optimize for fast code (--opt-code-speed)
pt: &Optimizar para código rápido (--opt-code-speed)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_peep_asm)
en: Pass the inline assembler code through the peep hole optimizer. This can cause unexpected changes to inline assembler code, please go through the peephole optimizer rules defined in the source file tree '<target>/peeph.def' before using this option.
pt: Passa o código Assembly incorporado pelo optimizador pontual de instruções ('peep-hole'). Isto poderá provocar algumas mudanças inesperadas no código Assembly incorporado; por favor, vá às regras do optimizador 'peephole', definidas no ficheiro '<destino>/peeph.def' antes de usar esta opção.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_peep_asm)
en: Ena&ble inline assembly peephole optimization (--peep-asm)
pt: Activar a optimização '&peephole' do Assembly incorporado (--peep-asm)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nojtbound)
en: Do not generate boundary check for &jump tables (--nojtbound)
pt: Não gerar a verificação dos limites das tabelas de &salto (--nojtbound)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pic16_specific)
en: PIC&16 Specific
pt: Específico do PIC&16

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_nodefaultlibs)
en: Do not use default libraries (--nodefaultlibs)
pt: Não usar as bibliotecas predefinidas (--nodefaultlibs)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_pno_banksel)
en: Do not generate BANKSEL directives (--pno-banksel)
pt: Não gerar as directivas BANKSEL (--pno-banksel)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_pstack_model_large)
en: Use large stac&k model (--pstack-model=large)
pt: Usar um modelo de pil&ha grande (--pstack-model=large)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_debug_xtra)
en: Show more debug info in assembl&y output (--debug-xtra)
pt: Mostrar mais informação de depuração no resultado em Assembl&y (--debug-xtra)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_denable_peeps)
en: E&xplicit enable of peepholes (--denable-peeps)
pt: Activação e&xplícita dos 'peepholes' (--denable-peeps)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_calltree)
en: Du&mp call tree in .calltree file (--calltree)
pt: Gravar a árvore de cha&madas num ficheiro .calltree (--calltree)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_fstack)
en: Ena&ble stack optimizations (--fstack)
pt: Activar as optimizações da &pilha (--fstack)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_optimize_goto)
en: Try to use conditional BRA instead of GOTO (--optimi&ze-goto)
pt: Tentar usar o BRA condicional em vez do GOTO (--optimi&ze-goto)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_optimize_cmp)
en: Try to optimize some compares (--optimize-cmp)
pt: Tentar optimizar algumas comparações (--optimize-cmp)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SDCC_optimize_df)
en: Thorough data flow analysis (resource intensive) (--optimize-df)
pt: Análise detalhada do fluxo de dados (intensivo em recursos) (--optimize-df)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, installPrefixLabel)
en: SDCC install prefix:
pt: Prefixo de instalação do SDCC:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_SDCC_install_prefix)
en: Location where SDCC in installed. Empty for system default.
pt: Local onde está instalado o SDCC. Vazio para usar a predefinição do sistema.

en: General
pt: Geral

en: General Options
pt: Opções Gerais

en: Programmer
pt: Programador

en: Formatter
pt: Formatador

en: Assembly Formatter
pt: Formatador de Assembly

en: Electronic Logic Values
pt: Valores Lógicos Electrónicos

en: Lowest (%1 FPS)
pt: Mínimo (%1 IPS)

en: Low (%1 FPS)
pt: Baixo (%1 IPS)

en: Medium (%1 FPS)
pt: Médio (%1 IPS)

en: High (%1 FPS)
pt: Alto (%1 IPS)

en: Highest (%1 FPS)
pt: Máximo (%1 IPS)

en: Unknown value
pt: Valor desconhecido

en: <b>%1</b> cannot be found.<br>
pt: Não é possível encontrar o <b>%1</b>.<br/>

en: <b>%1</b> found: %2<br>
pt: O <b>%1</b> foi encontrado: %2<br/>

en: Remove programmer configuration "%1"?
pt: Deseja remover a configuração do programador "%1"?

en: Remove "%1"
pt: Remover o "%1"

en: Configuration Name
pt: Nome da Configuração

en: Value radix:
pt: Base dos Valores:

note: i18n("Automatic"), "", 0, this, SLOT(slotSetRoutingAuto()), ac, "routing_mode_auto" );
en: Automatic
pt: Automática

note: i18n("Connection Routing Mode"), "pencil", 0, 0, 0, ac, "routing_mode" );
en: Connection Routing Mode
pt: Modo de Encaminhamento das Ligações

en: <b>Manual</b> connection routing enabled.
pt: Foi activado o encaminhamento de ligações <b>manual</b>.

en: <b>Automatic</b> connection routing enabled.
pt: Foi activado o encaminhamento de ligações <b>automático</b>.

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: SVG export is sub-functional
pt: A exportação para SVG não está totalmente funcional

en: There is nothing to crop
pt: Não há nada a recortar

en: Export failed
pt: A exportação foi mal-sucedida

en: Image Export
pt: Exportação da Imagem

en: Could not open %1 for reading
pt: Não foi possível aceder ao %1 para leitura

en: Could not parse XML:
    %1
pt: Não foi possível processar o XML:
    %1

en: Could not open '%1' for writing. Check that you have write permissions
pt: Não foi possível aceder ao '%1' para escrita. Verifique se tem permissões de escrita

en: Saving File
pt: A Gravar o Ficheiro

en: This help item does not yet exist for the %1 language. Help out with KTechlab by creating one via the "Edit" button.
pt: Este item de ajuda ainda não existe para a língua %1. Ajude por favor o KTechlab, criando um com o botão "Editar".

en: Could not open item descriptions file "%1" for writing.
pt: Não foi possível acder ao ficheiro de descrições do item "%1" para escrita.

note: i18n("Cancel"), i18n("Cancel the current operation"), Qt::Key_Escape, itemDocument, SLOT(cancelCurrentOperation()) ); pAccel->readSettings(); // TODO what does this do?
en: Cancel
pt: Cancelar

note: i18n("Delete"), "edit-delete", Qt::Key_Delete, itemDocument, SLOT(deleteSelection()), ac, "edit_delete" );
en: Delete
pt: Apagar

note: i18n("Export as Image..."), 0, 0, itemDocument, SLOT(exportToImage()), ac, "file_export_image");
en: Export as Image...
pt: Exportar como Imagem...

note: i18n("Align Horizontally"), 0, 0, itemDocument, SLOT(alignHorizontally()), ac, "align_horizontally" );
en: Align Horizontally
pt: Alinhar na Horizontal

note: i18n("Align Vertically"), 0, 0, itemDocument, SLOT(alignVertically()), ac, "align_vertically" );
en: Align Vertically
pt: Alinhar na Vertical

note: i18n("Distribute Horizontally"), 0, 0, itemDocument, SLOT(distributeHorizontally()), ac, "distribute_horizontally" );
en: Distribute Horizontally
pt: Distribuir na Horizontal

note: i18n("Distribute Vertically"), 0, 0, itemDocument, SLOT(distributeVertically()), ac, "distribute_vertically" );
en: Distribute Vertically
pt: Distribuir na Vertical

note: i18n("Draw"), "paintbrush", 0, 0, 0, ac, "edit_draw" );
en: Draw
pt: Desenhar

note: i18n("Raise Selection"), "object-order-raise", Qt::Key_PageUp,   itemDocument, SLOT(raiseZ()), ac, "edit_raise" );
en: Raise Selection
pt: Elevar a Selecção

note: i18n("Lower Selection"), "object-order-lower", Qt::Key_PageDown, itemDocument, SLOT(lowerZ()), ac, "edit_lower" );
en: Lower Selection
pt: Baixar a Selecção

en: Left click to add. Right click to resume normal editing
pt: Carregue no botão esquerdo para adicionar. Use o botão direito para retomar a edição normal

en: Click and hold to start drawing.
pt: Carregue e mantenha pressionado para iniciar o desenho.

en: Right click to cancel the connector
pt: Carregue no botão direito para cancelar a ligação

en: Behavior
pt: Comportamento

note: i18n("Make Non-Persistent") : i18n("Make Persistent"), 10); // 2018.11.22
en: Make Non-Persistent
pt: Tornar Não-Persistente

en: Make Persistent
pt: Tornar Persistente

en: Move To
pt: Mover Para

note: i18n("Left Sidebar"),0);  // 2018.11.22
en: Left Sidebar
pt: Barra Esquerda

note: i18n("Right Sidebar"),1); // 2018.11.22
en: Right Sidebar
pt: Barra Direita

note: i18n("Top Sidebar"),2); // 2018.11.22
en: Top Sidebar
pt: Barra de Topo

note: i18n("Bottom Sidebar"),3); // 2018.11.22
en: Bottom Sidebar
pt: Barra do Fundo

en: Project
pt: Projecto

en: Components
pt: Componentes

en: Flow Parts
pt: Partes do Fluxo

note: i18n("Mechanics"), "ktechlab_mechanics", 0, this, SLOT(slotFileNewMechanics()), ac, "newfile_mechanics" ))->plug( p->menu() ); "ktechlab_mechanics" -- for the future
en: Mechanics
pt: Mecânica

note: i18n: ectx: ToolBar (itemEditorTB)
en: Item Editor
pt: Editor de Itens

en: Context Help
pt: Ajuda de Contexto

en: Messages
pt: Mensagens

en: Symbol Viewer
pt: Visualizador de Símbolos

en: Scope Screen (Very Rough)
pt: Ecrã de Visualização (Muito Lato)

note: i18n("&New"), "document-new", KStandardShortcut::shortcut(KStandardShortcut::New), this, SLOT(slotFileNew()), ac, "newfile_popup" );
en: &New
pt: &Novo

note: i18n("C source"), "text-x-csrc", 0, this, SLOT(slotFileNewC()), ac, "newfile_c" ))->plug( p->menu() );
en: C source
pt: Código em C

note: i18n("New Project..."), "window-new",			0, pm, SLOT(slotNewProject()),			ac, 	"project_new" );
en: New Project...
pt: Novo Projecto...

note: i18n("Open Project..."), "project-open",		0, pm, SLOT(slotOpenProject()),			ac, 	"project_open" );
en: Open Project...
pt: Abrir um Projecto...

en: Open &Recent Project...
pt: Abrir um Projecto &Recente...

note: i18n("Export to Makefile..."), "document-export",	0, pm, SLOT(slotExportToMakefile()),		ac, "project_export_makefile" );
en: Export to Makefile...
pt: Exportar para uma Makefile...

note: i18n("Create Subproject..."), 0,				0, pm, SLOT(slotCreateSubproject()),		ac, "project_create_subproject" );
en: Create Subproject...
pt: Criar um Sub-Projecto...

note: i18n("Add Existing File..."), "document-open",		0, pm, SLOT(slotAddFile()),					ac, "project_add_existing_file" );
en: Add Existing File...
pt: Adicionar um Ficheiro Existente...

note: i18n("Add Current File..."), "document-import",		0, pm, SLOT(slotAddCurrentFile()),			ac, "project_add_current_file" );
en: Add Current File...
pt: Adicionar o Ficheiro Actual...

note: i18n("Close Project"), "window-close",			0, pm, SLOT(slotCloseProject()),			ac, "project_close" );
en: Close Project
pt: Fechar o Projecto

note: i18n("Remove from Project"), "edit-delete",		0, pm, SLOT(slotRemoveSelected()),			ac, "project_remove_selected" );
en: Remove from Project
pt: Remover do Projecto

note: i18n("Insert Existing File..."), "document-open",	0, pm, SLOT(slotSubprojectAddExistingFile()),	ac, "subproject_add_existing_file" );
en: Insert Existing File...
pt: Inserir um Ficheiro Existente...

note: i18n("Insert Current File..."), "document-import",	0, pm, SLOT(slotSubprojectAddCurrentFile()),ac, "subproject_add_current_file" );
en: Insert Current File...
pt: Inserir o Ficheiro Actual...

note: i18n("Linker Options..."), "configure",		0, pm, SLOT(slotSubprojectLinkerOptions()),	ac, "project_item_linker_options" );
en: Linker Options...
pt: Opções do Editor de Ligações...

note: i18n("Build..."), "launch",					0, pm, SLOT(slotItemBuild()),				ac, "project_item_build" );
en: Build...
pt: Compilar...

note: i18n("Upload..."), "convert_to_pic",			0, pm, SLOT(slotItemUpload()),				ac, "project_item_upload" );
en: Upload...
pt: Enviar...

note: i18n("Processing Options..."), "configure",	0, pm, SLOT(slotItemProcessingOptions()),	ac, "project_item_processing_options" );
en: Processing Options...
pt: Opções de Processamento...

note: i18n("Split View Left/Right"), "view-split-left-right", Qt::CTRL|Qt::SHIFT|Qt::Key_L, this, SLOT(slotViewSplitLeftRight()), ac, "view_split_leftright" );
en: Split View Left/Right
pt: Dividir a Área em Esquerda/Direita

note: i18n("Split View Top/Bottom"), "view-split-top-bottom", Qt::CTRL|Qt::SHIFT|Qt::Key_T, this, SLOT(slotViewSplitTopBottom()), ac, "view_split_topbottom" );
en: Split View Top/Bottom
pt: Dividir a Área em Cima/Baixo

note: i18n("Run Simulation"), "media-playback-start", Qt::Key_F10, 0, 0, ac, "simulation_run" );
en: Run Simulation
pt: Executar a Simulação

en: Pause Simulation
pt: Pausar a Simulação

en: Internals
pt: Detalhes Internos

en: Square Wave
pt: Onda Quadrada

en: 2-Way Switch
pt: Interruptor de 2 Posições

en: 3-Way Switch
pt: Interruptor de 3 Posições

en: Resistors in Parallel
pt: Resistências em Paralelo

en: Resistors in Series
pt: Resistências em Série

en: Voltage Divider
pt: Divisor de Tensão

en: Full Wave Rectifier
pt: Rectificador de Onda Total

en: Half Wave Rectifier
pt: Rectificador de Meia-Onda

en: Decoupler
pt: Desacoplador

en: Inverting Amplifier
pt: Amplificador Inversor

en: Noninverting Amplifier
pt: Amplificador Não-Inversor

en: Instrumentation Amplifier
pt: Amplificador de Instrumentação

en: Astable Multivibrator
pt: Multivibrador Astável

en: Schmitt Trigger
pt: Comutador Schmitt

en: Switch
pt: Interruptor

en: Close
pt: Fechar

en: Save
pt: Gravar

en: Reload
pt: Recarregar

en: Close All Others
pt: Fechar Todos os Outros

en: Intel Hex
pt: Hex da Intel

en: Open Location
pt: Abrir a Localização

en: Exiting...
pt: A sair...

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pt: Ferramen&tas

note: i18n: ectx: Menu (routing_mode_menu)
en: Routing Mode
pt: Modo de Encaminhamento

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
pt: Ferramentas

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
pt: Dobragem do &Código

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

note: i18n: ectx: Menu (debug)
en: &Debug
pt: &Depurar

note: i18n: ectx: ToolBar (debugTB)
en: Debugger
pt: Depurador

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
pt: &Projecto

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: Examples
pt: Exemplos

note: i18n: ectx: Menu (examples_basic)
en: Basic
pt: Básico

note: i18n: ectx: Menu (examples_diodes)
en: Diodes
pt: Díodos

note: i18n: ectx: Menu (examples_jfets)
en: JFETs
pt: JFET's

note: i18n: ectx: Menu (examples_matrix_disp_driver)
en: Matrix Display Drivers
pt: Controladores de Ecrãs em Matriz

note: i18n: ectx: Menu (examples_mosfets)
en: MOSFETs
pt: MOSFET's

note: i18n: ectx: Menu (examples_transistors)
en: Transistors
pt: Transístores

note: i18n: ectx: Menu (examples_opamps)
en: Opamps
pt: Amp-Ops

en: *** Microbe generation successful ***
pt: *** Geração do Microbe com sucesso ***

en: *** Microbe generation failed ***
pt: *** Geração do Microbe sem sucesso ***

en: Warning: Floating connection for %1
pt: Atenção: Ligação flutuante para %1

en: KTechlab was unable to find the "Start" part.
    This must be included as the starting point for your program.
pt: Não foi possível ao KTechlab encontrar a parte "Início".
    Esta deverá ser incluído como ponto de partida para o seu programa.

en: *** Assembly successful ***
pt: *** Geração de Assembly com sucesso ***

en: *** Assembly failed ***
pt: *** Geração de Assembly sem sucesso ***

en: Assembly failed. Please check you have gputils installed.
pt: Geração de Assembly sem sucesso. Verifique por favor se tem o 'gputils' instalado.

en: *** Disassembly successful ***
pt: *** Descodificação de Assembly com sucesso ***

en: *** Disassembly failed ***
pt: *** Descodificação de Assembly sem sucesso ***

en: Disassembly failed. Please check you have gputils installed.
pt: Descodificação de Assembly sem sucesso. Verifique por favor se tem o 'gputils' instalado.

en: *** Archiving successful ***
pt: *** Arquivo com sucesso ***

en: *** Archiving failed ***
pt: *** Arquivo sem sucesso ***

en: Linking failed. Please check you have gputils installed.
pt: Edição de ligações sem sucesso. Verifique por favor se tem o 'gputils' instalado.

en: *** Linking successful ***
pt: *** Edição de ligações com sucesso ***

en: *** Linking failed ***
pt: *** Edição de ligações sem sucesso ***

en: These messages show the output of language-related functionality such as compiling and assembling.<br><br>For error messages, clicking on the line will automatically open up the file at the position of the error.
pt: Estas mensagens mostra o resultado da funcionalidade relacionada com a linguagem, como a compilação e a geração de Assembly.<br/><br/>Para as mensagens de erro, se carregar na linha irá abrir automaticamente o ficheiro na posição do erro.

en: *** Compilation failed ***
pt: *** Compilação sem sucesso ***

en: *** Compilation successful ***
pt: *** Compilação com sucesso ***

en: Assembly failed. Please check you have KTechlab installed properly ("microbe" could not be started).
pt: A geração do Assembly falhou. Verifique por favor se tem o KTechlab instalado correctamente (não foi possível iniciar o "microbe").

en: Supported programmers: %1
pt: Programadores suportados: %1

en: <br>Interface: Serial Port
pt: <br/>Interface: Porta Série

en: <br>Interface: Parallel Port
pt: <br/>Interface: Porta Paralela

en: <br>Interface: USB Port
pt: <br/>Interface: Porta USB

en: <br>Interface: Serial Port and Parallel Port
pt: <br/>Interface: Porta Série e Porta Paralela

en: *** Programming successful ***
pt: *** Programação com sucesso ***

en: *** Programming failed ***
pt: *** Programação sem sucesso ***

en: Building: %1
pt: A compilar: %1

en: Could not find PIC with ID "%1".
pt: Não foi possível encontrar o PIC com o ID "%1".

en: Compilation failed. Please check you have sdcc installed.
pt: A compilação falhou. Verifique por favor se tem o 'sdcc' instalado.

en: Circular 2-Wheel Chassis
pt: Chassis Circular de 2 Rodas

en: Mass
pt: Massa

en: Moment of Inertia
pt: Momento de Inércia

en: Advanced...
pt: Avançado...

en: Do not know how to build "%1" (output URL is empty).
pt: Não é possível saber como compilar o "%1" (o URL de saída está vazio).

en: Do not know how to build "%1" (library does not exist in project).
pt: Não é possível saber como compilar o "%1" (a biblioteca não existe no projecto).

en: Do not know how to build "%1" (unknown output type).
pt: Não é possível saber como compilar o "%1" (o tipo de saída é desconhecido).

en: Project could not be saved to "%1"
pt: Não foi possível gravar o projecto em "%1"

en: Saving Project
pt: A Gravar o Projecto

en: Displays the list of files in the project.
    To open or close a project, use the "Project" menu. Right click on a file to remove it from the project
pt: Mostra a lista de ficheiros no projecto.
    Para abrir ou fechar um projecto, use o menu "Projecto". Carregue com o botão direito sobre um ficheiro para o remover do projecto

en: Project Manager
pt: Gestor de Projectos

en: KTechlab Project
pt: Projecto do KTechlab

en: Do you really want to remove "%1"?
pt: Deseja mesmo remover o "%1"?

en: Remove Project File?
pt: Remover o Ficheiro do Projecto?

en: Failed to create editor
pt: Não foi possível criar o editor

en: Failed to create MarkInterface
pt: Não foi possível criar a MarkInterface

en: Unknown code type.
pt: O tipo de código é desconhecido.

en: Cannot debug
pt: Não é possível depurar

en: Cannot debug hex.
pt: Não é possível depurar o ficheiro hexadecimal.

note: i18n("Format Assembly Code"), "", Qt::Key_F12, textDocument, SLOT(formatAssembly()), ac, "format_asm" );
en: Format Assembly Code
pt: Formatar o Código Assembly

note: i18n("Set &Breakpoint"), 0, 0, this, SLOT(toggleBreakpoint()), ac, "debug_toggle_breakpoint" );
en: Set &Breakpoint
pt: Activar um &Ponto de Paragem

note: i18n("Run"), "debug-run", 0, textDocument, SLOT(debugRun()), ac, "debug_run" );
en: Run
pt: Executar

note: i18n("Stop"), "process-stop", 0, textDocument, SLOT(debugStop()), ac, "debug_stop" );
en: Stop
pt: Parar

note: i18n("Step Over"), "debug-step-over", 0, textDocument, SLOT(debugStepOver()), ac, "debug_step_over" );
en: Step Over
pt: Avançar Sobre

note: i18n("Step Out"), "debug-step-out", 0, textDocument, SLOT(debugStepOut()), ac, "debug_step_out" );
en: Step Out
pt: Sair

en:  Line: %1 Col: %2
pt:  Linha: %1 Coluna: %2

en: Clear &Breakpoint
pt: Limpar o &Ponto de Paragem

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: (empty)
pt: (vazio)

en: Open Document
pt: Abrir um Documento
