tokodon - en to pt translation catalogue (364 entries)

en: Could not follow account
pt: Não foi possível seguir a conta

en: Could not unfollow account
pt: Não foi possível deixar de seguir a conta

en: Could not block account
pt: Não foi possível bloquear a conta

en: Could not unblock account
pt: Não foi possível desbloquear a conta

en: Could not mute account
pt: Não foi possível silenciar a conta

en: Could not unmute account
pt: Não foi possível reactivar a conta

en: Could not feature account
pt: Não foi possível destacar a conta

en: Could not unfeature account
pt: Não foi possível remover o destaque da conta

en: Could not edit note about an account
pt: Não foi possível editar a nota sobre a conta

en: %1 favorited your post
pt: O %1 adicionou a sua publicação aos favoritos

en: %1 followed you
pt: %1 seguiu-o

en: %1 boosted your post
pt: O %1 destacou a sua publicação

en: %1 edited a post
pt: O %1 editou uma publicação

en: Image is too big
pt: A imagem é demasiado grande

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
pt: O ficheiro de imagem não é suportado. Só são suportados os ficheiros JPEG, PNG e GIF.

en: Account details saved
pt: Detalhes da conta gravados

[ctx: @title]
en: Follow Requests
pt: Pedidos de Seguimento

[ctx: @title]
en: Followers
pt: Seguidores

[ctx: @title]
en: Following
pt: A Seguir

[ctx: @title]
en: Muted Accounts
pt: Contas Silenciadas

[ctx: @title]
en: Blocked Accounts
pt: Contas Bloqueadas

[ctx: @title]
en: Featured Accounts
pt: Contas em Destaque

en: No follow requests
pt: Sem pedidos de seguimento

en: No followers
pt: Sem seguidores

en: No followed accounts
pt: Nenhumas contas a seguir

en: No muted accounts
pt: Nenhuma contas silenciadas

en: No blocked accounts
pt: Nenhumas contas bloqueadas

en: No featured accounts
pt: Nenhumas contas em destaque

en: Could not accept account
pt: Não foi possível aceitar a conta

en: Could not reject account
pt: Não foi possível rejeitar a conta

en: Could not take action against the account
pt: Não foi possível efectuar a acção sobre a conta

en: Could not enable  the disabled account
pt: Não foi possível activar a conta desactivada

en: Could not unsilence the account
pt: Não foi possível reactivar o som a conta

en: Could not unsuspend the account
pt: Não foi possível reactivar a conta

en: Could not mark the account as not sensitive
pt: Não foi possível marcar a conta como não-sensível

[ctx: login status]
en: Suspended
pt: Suspenso

[ctx: login status]
en: Silenced
pt: Silenciado

[ctx: login status]
en: Sensitized
pt: Tópico Sensível

[ctx: login status]
en: Frozen
pt: Bloqueado

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
pt: E-Mail não Confirmado

[ctx: login status]
en: Not Approved
pt: Não Aprovado

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
pt: Sem Limites Impostos

en: Follows you
pt: Segue-o

en: Requested
pt: Pedido

en: Following
pt: A Seguir

en: Follow
pt: Seguir

en: Stop notifying me when %1 posts
pt: Parar de me notificar quando o %1 publica

en: Notify me when %1 posts
pt: Notificar-me quando o %1 publica

en: Hide Boosts from %1
pt: Esconder os Destaques do %1

en: Stop Hiding Boosts from %1
pt: Parar de Esconder os Destaques do %1

en: Stop Featuring on Profile
pt: Parar de Destacar o Perfil

en: Feature on Profile
pt: Destacar o Perfil

en: Stop Muting
pt: Parar o Silenciamento

en: Mute
pt: Silenciar

en: Stop Blocking
pt: Parar de Bloquear

en: Block
pt: Bloquear

en: Edit Profile
pt: Editar o Perfil

en: Account editor
pt: Editor da conta

en: Settings
pt: Configuração

en: Configure
pt: Configurar

en: Follow Requests
pt: Pedidos de Seguimento

en: Muted Accounts
pt: Contas Silenciadas

en: Blocked Accounts
pt: Contas Bloqueadas

en: Featured Accounts
pt: Contas em Destaque

en: Copy Link to This Profile
pt: Copiar a Ligação deste Perfil

en: Post link copied.
pt: A ligação da publicação foi copiada.

en: Note
pt: Nota

en: Saved
pt: Gravado

en: Click to add a note
pt: Carregue para adicionar uma nota

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> posts
pt: <b>%1</b> publicações

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> followers
pt: <b>%1</b> seguidores

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> following
pt: <b>%1</b> a seguir

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
pt: Publicações

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
pt: Publicações && Respostas

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
pt: Conteúdos

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
pt: Esconder os destaques

en: Share
pt: Partilhar

en: Share the selected media
pt: Partilhar os conteúdos seleccionados

en: Authorization
pt: Autorização

en: Authorize Tokodon to act on your behalf
pt: Permitir ao Tokodon actuar em sua substituição

en: To continue, please open the following link and authorize Tokodon: %1
pt: Para continuar, por favor abra a seguinte ligação para autorizar o Tokodon: %1

en: Open Link
pt: Abrir a Ligação

en: Copy Link
pt: Copiar a Ligação

en: Link copied.
pt: A ligação foi copiada.

en: Enter token:
pt: Indique o código:

en: Continue
pt: Continuar

en: Please insert the generated token.
pt: Por favor, introduza o código gerado.

en: Conversations
pt: Conversas

en: No Conversations
pt: Sem Conversas

en: Explore
pt: Explorar

en: Post
pt: Enviar

en: No Posts
pt: Sem Publicações

[ctx: @item:inlistbox Group of preferred languages]
en: Preferred Languages
pt: Línguas Preferidas

[ctx: @item:inlistbox Group of all languages]
en: All Languages
pt: Todas as Línguas

en: Login
pt: Entrar

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
pt: Não foi possível contactar o servidor: %1. Verifique por favor a sua configuração.

en: Welcome to Tokodon
pt: Bem-vindo ao Tokodon

en: Instance Url:
pt: URL da Instância:

en: Instance URL must not be empty!
pt: O URL da instância não deverá estar em branco!

[ctx: @title:group Login page]
en: Network Settings
pt: Configuração da Rede

[ctx: @option:check Login page]
en: Ignore SSL errors
pt: Ignorar os Erros de SSL

en: Proxy Settings
pt: Configuração do 'Proxy'

en: Home
pt: Início

en: Notifications
pt: Notificações

en: Conversation
pt: Conversação

en: Favourites
pt: Favoritos

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: Search
pt: Procurar

en: Accounts Tool Page
pt: Página da Ferramenta de Contas

en: Advanced Search
pt: Pesquisa Avançada

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
pt: Utilizador:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
pt: Nome Visível:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
pt: E-mail:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
pt: Reiniciar

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
pt: Localização

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
pt: Tudo

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
pt: Locais

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
pt: Remotas

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
pt: Estado da Moderação

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
pt: Tudo

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
pt: Activo

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
pt: Pendente

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
pt: Desactivado

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
pt: Silenciado

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
pt: Suspenso

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
pt: Papel

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
pt: Tudo

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
pt: Moderador

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
pt: Administrador

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
pt: Dono

en: No accounts found
pt: Nenhuma conta encontrada

en: Not Available
pt: Não Disponível

en: Perform moderation action on %1
pt: Efectuar uma acção de moderação em %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
pt: Avisar

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
pt: Bloquear

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Senstive
pt: Forçar um Tópico Sensível

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
pt: Limitar

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
pt: Suspender

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
pt: Notificar o utilizador por e-mail

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
pt: Aviso personalizado

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
pt: Enviar

en: Action taken successfully
pt: A acção foi efectuada com sucesso

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: Action will be taken against the account.
pt: A acção será efectuada sobre o utilizador.

en: Successfully approved %1's sign-up application
pt: Foi aprovado com sucesso o pedido de autenticação de %1

en: Successfully rejected %1's sign-up application
pt: Foi rejeitado com sucesso o pedido de autenticação de %1

en: Successfully unfreezed %1's account
pt: A conta de %1 foi desbloqueada com sucesso

en: Successfully unsilenced %1's account
pt: A conta de %1 reactivou o som com sucesso

en: Successfully unsuspended %1's account
pt: A conta de %1 foi reactivada com sucesso

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
pt: A conta de %1 deixou de ser classificada como tópico sensível

en: Successfully deleted %1's account data
pt: Foram removidos com sucesso os dados da conta de %1

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
pt: Biografia

en: Reasons for joining
pt: Motivos da adesão

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
pt: Publicações

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
pt: Seguidores

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
pt: A Seguir

en: No role
pt: Sem papel

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
pt: Papel

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
pt: Última Actividade

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
pt: Estado da Conta

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
pt: Papel

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
pt: E-Mail

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
pt: Estado do E-Mail

en: Confirmed
pt: Confirmado

en: Not Confirmed
pt: Não Confirmado

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
pt: Região da Conta

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
pt: Adesão em

en: Most recent IP
pt: IP mais recente

en: Invited By
pt: Convidado Por

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
pt: Aprovar

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
pt: Rejeitar

en: Delete Account Data
pt: Apagar os Dados da Conta

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
pt: Desbloquear

en: Undo Limit
pt: Limite de Anulações

en: Undo Suspension
pt: Anular a Suspensão

en: Undo force-sensitive
pt: Anular o tópico sensível

en: Take action against this account
pt: Efectuar uma acção sobre esta conta

en: Accounts
pt: Contas

[ctx: Show all notifications]
en: All
pt: Tudo

[ctx: Show only mentions]
en: Mentions
pt: Citações

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
pt: Destaques

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
pt: Favoritos

[ctx: Show only poll results]
en: Poll results
pt: Resultados de sondagens

[ctx: Show only follows]
en: Follows
pt: Seguimentos

en: No Notifications
pt: Sem Notificações

[ctx: @title]
en: Search
pt: Procurar

en: Loading...
pt: A carregar...

en: No search results
pt: Pesquisa sem resultados

en: Search for peoples, tags and posts
pt: Procura por pessoas, marcas e publicações

en: Logout
pt: Encerrar

en: Add Account
pt: Adicionar uma Conta

en: General
pt: Geral

en: Show detailed statistics about posts
pt: Mostrar estatísticas detalhadas sobre as publicações

en: Show link preview
pt: Mostrar uma antevisão da ligação

en: Crop images in the timeline to 16:9
pt: Recortar as imagens na linha temporal em 16:9

en: Auto-play animated GIFs
pt: Reproduzir automaticamente os GIF's animados

en: Color theme
pt: Tema de cores

en: Content font
pt: Tipo de letra do conteúdo

en: Please choose a font
pt: Escolha por favor um tipo de letra

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
pt: 'Proxy' de Rede

en: Network Proxy
pt: 'Proxy' de Rede

en: System Default
pt: Predefinição do Sistema

en: Socks5
pt: SOCKS5

en: Host
pt: Máquina

en: Port
pt: Porto

en: User
pt: Utilizador

en: Password
pt: Senha

en: Apply
pt: Aplicar

[ctx: @label Settings header]
en: Preferences
pt: Preferências

[ctx: @label Account preferences]
en: These preferences apply to the current account and are synced to other clients.
pt: Estas preferências aplicam-se à conta actual e são sincronizadas com os outros clientes.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
pt: Marcar os conteúdos enviados como privados por omissão

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
pt: Língua por omissão das publicações

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
pt: Visibilidade por omissão das publicações

en: Profile Editor
pt: Editor do Perfil

en: Please choose a file
pt: Escolha por favor um ficheiro

en: Display Name
pt: Nome a Mostrar

en: Bio
pt: Biografia

en: Header
pt: Cabeçalho

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
pt: PNG, GIF ou JPG. No máximo 2 MB. Será reduzida a escala para 1500x500px

en: Delete
pt: Apagar

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
pt: PNG, GIF ou JPG. No máximo 2 MB. Será reduzida a escala para 400x400px

en: Default status privacy
pt: Privacidade predefinida do estado

en: Public post
pt: Publicação pública

en: Unlisted post
pt: Publicação não apresentada

en: Followers-only post
pt: Publicação apenas para seguidores

en: Direct post
pt: Publicação directa

en: Mark by default content as sensitive
pt: Marcar o conteúdo como sensível por omissão

en: Require follow requests
pt: Pedidos de seguimento obrigatórios

en: This is a bot account
pt: Esta é a conta de um robot

en: Suggest account to others
pt: Sugerir a conta a outros

en: Reset
pt: Reiniciar

[ctx: @title:window]
en: Settings
pt: Configuração

en: About Tokodon
pt: Acerca do Tokodon

en: About KDE
pt: Acerca do KDE

en: Spellchecking
pt: Verificação Ortográfica

en: Enable automatic spell checking
pt: Activar a verificação ortográfica automática

en: Ignore uppercase words
pt: Ignorar as palavras em maiúsculas

en: Ignore hyphenated words
pt: Ignorar as palavras com hífen

en: Detect language automatically
pt: Detectar automaticamente a língua

en: Selected default language:
pt: Língua seleccionada por omissão:

en: None
pt: Nenhuma

en: Additional Spell Checking Languages
pt: Línguas da Verificação Ortográfica Adicionais

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
pt: O %1 fornecerá a verificação e sugestões ortográficas para as línguas aqui indicadas, quando a detecção automática estiver activa.

en: Open Personal Dictionary
pt: Abrir o Dicionário Pessoal

[ctx: @title:window]
en: Spell checking languages
pt: Línguas da verificação ortográfica

en: Default Language
pt: Língua por Omissão

en: Spell checking dictionary
pt: Dicionário de ortografia

en: Add a new word to your personal dictionary…
pt: Adicionar uma nova palavra ao seu dicionário pessoal…

[ctx: @action:button]
en: Add Word
pt: Adicionar uma Palavra

en: Delete word
pt: Apaga a palavra

en: Sharing failed
pt: A partilha falhou

en: Edit
pt: Editar

en: Remove
pt: Remover

en: Add a description
pt: Adicionar uma descrição

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
pt: Opção %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
pt: Adicionar uma Opção

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
pt: Adicionar uma nova opção à sondagem

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
pt: Quando a sondagem irá expirar

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
pt: Escolha múltipla

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
pt: Permitir escolha múltipla

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
pt: Esconder os totais

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
pt: Esconder o número de votos até terminar a sondagem

en: Edit this post
pt: Editar esta publicação

en: Reply to this post
pt: Responder a esta publicação

en: Rewrite this post
pt: Escrever de novo esta publicação

en: Write a new post
pt: Escrever uma nova publicação

en: Content Warning
pt: Aviso do Conteúdo

en: What's new?
pt: O que há de novo?

en: Attach File
pt: Anexar um Ficheiro

en: Add Poll
pt: Adicionar uma Pesquisa

en: Public
pt: Público

en: Unlisted
pt: Não Listado

en: Private
pt: Privado

en: Direct Message
pt: Mensagem Directa

en: Visibility
pt: Visibilidade

[ctx: Short for content warning]
en: cw
pt: ac

[ctx: @info:whatsthis Post language selection]
en: Select the language the post is written in
pt: Seleccionar a língua em que está escrita a publicação

[ctx: @label:listbox Post language selection]
en: Post Language
pt: Língua da Publicação

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
pt: <b>%1/%2</b> caracteres

en: Send
pt: Enviar

en: Not available
pt: Não disponível

en: Video
pt: Vídeo

en: Media Hidden
pt: Conteúdo Escondido

en: View profile
pt: Ver o perfil

en: Expand This Post
pt: Expandir esta Publicação

en: Open Original Page
pt: Abrir a Página Original

en: Copy Link to This Post
pt: Copiar a Ligação desta Publicação

en: Remove bookmark
pt: Remover o favorito

en: Bookmark
pt: Favorito

en: Unpin on profile
pt: Soltar no perfil

en: Pin on profile
pt: Fixar no perfil

en: Delete & Re-draft
pt: Apagar & Voltar ao Rascunho

en: (No votes)
pt: (Sem votos)

en: Vote
pt: Votar

en: Filtered: %1
pt: Filtrados: %1

en: Show anyway
pt: Mostrar à mesma

en: Your poll has ended
pt: A sua sondagem terminou

en: A poll you voted in has ended
pt: Terminou uma sondagem onde votou

en: Pinned entry
pt: Item fixo

en: %1 boosted
pt: O %1 foi destacado

en: In reply to %1
pt: Em resposta a %1

en: %1 replied to your post
pt: O %1 respondeu à sua publicação

[ctx: Show more options]
en: More
pt: Mais

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
pt: <b>Aviso do Conteúdo</b><br /> %1

en: Show Less
pt: Mostrar Menos

en: Show More
pt: Mostrar Mais

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
pt: Responder

[ctx: Share a post]
en: Boost
pt: Destacar

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
pt: Adicionar aos Favoritos

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
pt: Favorito

en: via %1
pt: através de %1

en: %1 Reply
pt: %1 Resposta

en: %1 Replies
pt: %1 Respostas

en: %1 Favorites
pt: %1 Favoritos

en: %1 Favorite
pt: %1 Favorito

en: %1 Boost
pt: %1 Destaque

en: %1 Boosts
pt: %1 Destaques

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
pt: Reproduzir

en: No posts
pt: Sem publicações

en: Log in to an existing account
pt: Autenticar-se numa conta existente

en: Switch user
pt: Mudar de utilizador

en: Add
pt: Adicionar

en: Moderation Tools
pt: Ferramentas de Moderação

[ctx: @action:button]
en: Open Moderation Tools
pt: Abrir as Ferramentas de Moderação

en: Open settings
pt: Abrir a configuração

en: Empty conversation
pt: Conversa vazia

en: %1 and %2
pt: %1 e %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
pt[0]: %2 e mais um
pt[1]: %2 e mais outros %1

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
pt: 5 minutos

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
pt: 30 minutos

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
pt: 1 hora

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
pt: 6 horas

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
pt: 12 horas

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
pt: 1 dia

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
pt: 3 dias

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
pt: 7 dias

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Mastodon client
pt: Cliente de Mastodon

en: © 2021-2023 Carl Schwan, 2021-2023 KDE Community
pt: © 2021-2023 Carl Schwan, 2021-2023 Comunidade do KDE

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Client for the decentralized social network: mastodon
pt: Cliente da rede social descentralizada Mastodon

en: Supports web+ap: url scheme
pt: Suporta o esquema de URL's web+ap:

en: People
pt: Pessoas

en: Hashtags
pt: 'Hashtags'

en: Loading
pt: A carregar

[ctx: @title]
en: Home (%1)
pt: Início (%1)

[ctx: @title]
en: Home
pt: Início

[ctx: @title]
en: Local Timeline
pt: Cronologia Local

[ctx: @title]
en: Global Timeline
pt: Cronologia Global

[ctx: @title]
en: Bookmarks
pt: Favoritos

[ctx: @title]
en: Favourites
pt: Favoritos

[ctx: @title]
en: Trending
pt: Nas Tendências

en: Error occurred when fetching the latest notification.
pt: Ocorreu um erro ao obter a última notificação.

en: in the future
pt: no futuro

en: 1 week ago | %1 weeks ago
pt[0]: há 1 semana
pt[1]: há %1 semanas

en: 1 month ago | %1 months ago
pt[0]: há 1 mês
pt[1]: há %1 meses

en: 1 year ago | %1 years ago
pt[0]: há 1 ano
pt[1]: há %1 anos

[ctx: @title]
en: Thread
pt: Tópico

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
pt: A Transferir

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
pt: Origem

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
pt: Destino
